banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 18:25

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 58 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2006, 09:23 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 19 Maj 2005, 12:32
Postovi: 27
VIVISEKCIJA ( POKUSI NA ŽIVOTINJAMA )

Svaki dan se za pokuse koristi više od milijun životinja. Pokusi su tajni i obavljaju se u bezbrojnim privatnim i državnim laboratorijima. Informacije o njima saznajemo samo u stručnim časopisima - objavljuju se, međutim, samo one uspješne. Izraz vivisekcija (iz lat. secirati na živo) se zamjenjuje nježnijim izrazima kao primjerice istraživanje na modelu.

Zečevi, zamorci, štakori i ostale manje životinje koriste se za ispitivanje sigurnosti proizvoda; truje ih se kozmetikom i preparatima za čišćenje... Najčešće reakcije su trzavica, povraćanje, paraliza i razne vrste krvarenja - iz nosa, očiju i usne šupljine. Angora zečevi koriste se za isprobavanje kiselina (Draize test): kiselina im se ulije u oči, iz užasnog bola razvijaju se krici, a sljedeći rezultat pokusa je krvarenje, razjedena rožnica i sljepoća. Kod testa kožne nadražljivosti, koncentrirana kemikalija se nanosi na izbrijana leđa životinje i nekoliko dana se prate učinci. Uvijek kada nakon korištenja kozmetike budete osjećali neugodan svrbež, peckanje ili dobijete alergiju ili ekcem, znajte da je proizvod bio u ovom testu označen kao neškodljiv! S druge strane pak, puno ljekovitih tvari nije prošlo ovaj test. Mučenja se i dalje nastavljaju...

Životinje su oruđe za iskupljenje naših grijeha. One nisu uživači duhana, a moraju udisati ogromne količine duhanskog dima kako bi mi dokazali štetnost ili ljekovitost cigareta. One ne konzumiraju alkohol i zato već desetljećima bezuspješno pokušavamo od štakora napraviti alkoholičare. Nisu agresivne, stoga ih izlažemo elektrošokovima dok se one međusobno ne proždiru. Životinje ne trebaju droge niti oružja, ne zanima ih let u svemir - no unatoč tome to su razlozi zbog kojih ih umire na milijune.

U beskonačnim primjerima, pokusi na životinjama izazivaju mnogo više boli životinjama nego što koriste potrošaču. To je zato što su, primjerice, lijekovi koji su testirani na životinjama i koji su označeni kao sigurni, prouzročili opasne popratne pojave kod ljudi ili čak u pojedinim slučajevima i smrt. Preparati koji sadrže štetne tvari i dalje se nalaze na policama u trgovinama, usprkos tome što su prouzročili trovanje i sljepoću životinja.

Tako je sredstvo Contergan, koje je nakon mnogo godina testiranja na životinjama preporučeno trudnicama, izazvalo više od 10.000 pobačaja i urođenih tjelesnih mana. Oxychinolin, neučinkovit lijek protiv bezopasnog tropskog proljeva, zabilježio je tisuće smrtnih slučajeva, a 30.000 ljudi je ostalo bez vida ili u invalidskim kolicima. Hormon dietylstilbestrol je godinama bio preporučivan kao sredstvo za smirenje trudnicama. Desetak godina kasnije otkrilo se da uzrokuje novi, nasljedni oblik raka maternice kod 95% potomaka ženskog spola. Nije postojala životinja u kojoj bi taj hormon izazvao slične simptome.

Korištenjem ljudskih stanica uzgojenih u epruveti ne samo da ćemo postići rezultate korisne za čovjeka, nego ćemo ujedno i shvatiti mehanizam djelovanja tvari, te pronaći mogućnosti kako liječiti trovanje. Ako nam je stalo do ljudskog zdravlja moramo ovaj surovi i barbarski način što prije zamijeniti uistinu stručnim metodama bez korištenja životinja.

Na svijetu postoji nekoliko stotina tvrtki koje proizvode kozmetiku bez korištenja životinja. Ovakav proizvođač mora preuzeti punu pravnu odgovornost za eventualne štete kod kupaca. Zato će se temeljito obavijestiti o rizicima - što je moguće samo bez korištenja životinja. Danska i Švedska nedavno su zabranile prodaju kozmetike koja sadrži sastojke testirane na životinjama. Sličan korak za cijelu Europsku Uniju do se sada nije prihvatio zbog političkih razloga. Osim nastojanja industrije da sačuva do sada uhodane metode, prepreka tome su i zastarjeli međunarodni ugovori.

"Ne mogu se sjetiti nijednog većeg medicinskog proboja proizašlog kao rezultat eksperimenata na životinjama. Pitam se koliko još milijuna životinja mora biti žrtvovano prije nego napustimo beskorisnu i barbarsku praksu eksperimentiranja na životinjama."
Dr. Vernon Coleman, član Kraljevskog medicinskog društva


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2006, 10:29 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Okt 2003, 11:42
Postovi: 2802
Lokacija: grob
bolje da misOve i zecOve tamane nego ljude.......
i onako se lako kote i razmnozavaju.....

_________________
ovan
Tretira ih kao plen, kao slabiji pol I upravo zato ga žene vole.
Imajte na umu: ne zna šta je ”predigra”
Idealan sex: brz I divalj, gde sve puca od strasti, halteri, rajsferšlusi, majice…

kaže narod ne laže valjda


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2006, 13:24 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jun 2006, 12:29
Postovi: 84
Lokacija: Borik
The Godfather je napisao:
bolje da misOve i zecOve tamane nego ljude.......
i onako se lako kote i razmnozavaju.....

Sa ovim se potpuno slazem,ali mi je zao drugih zivotinja!!!

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2006, 14:32 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Dec 2005, 01:29
Postovi: 618
Lokacija: Burkittsville
The Godfather je napisao:
bolje da misOve i zecOve tamane nego ljude.......
i onako se lako kote i razmnozavaju.....


Kad ovo procitah shvatih da nisi u pravu.... 8)

_________________
Born in grief, raised in hate,
Helpless to defy his fate,
Let him run, let him live,
But do not forget what we cannot forgive!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2006, 15:33 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2002, 13:34
Postovi: 975
Lokacija: puhAloO*
:roll: :roll: :roll: cuj da nije u pravuuuuuuuu... :D
nidje veze... to ti je ono... seljak choek!

_________________
*gonna wash that man right out of my hair:)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2006, 17:21 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep 2004, 17:56
Postovi: 2372
seljak covjek jer ne dijeli tvoje misljenje?? Ili jer se malo otvorenije (da ne kazem iskrenije) izrazava?? :roll: :roll: :roll: :roll:

_________________
Now you're my whole life
Now you're my whole world


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2006, 18:19 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Jan 2006, 21:38
Postovi: 305
Meni je zaista jako zao mase tih zivotinja koje se zloupotrebljavaju, ali me isto tako zanima koliko ovdje ima ljudi koji ne upotrebljavaju nikakve kozmeticke proizvode, pocevsi od sampona za kosu, preparata za tusiranje, pa preko kremica i nekih drugih stvari koje vec spadaju pod luksuz? U redu je, mozemo mi sad bojkotovati sve navedene proizvode koji su na crnoj listi, i onda ce nam ostati nekih (mozda) 20-tak% ostalih proizvoda koje niko nije ovako "izreklamirao", i opet nam niko nece garantovati da ni oni ne koriste zivotinje za istrazivanje, samo sto to niko nije javno provalio. I na kraju, sumnjam da se testovi rade na ugrozenim i endemskim vrstama, tako da, kao sto seljak Kum rece- meni je zaista manje zao nekih miseva, nego da ja (i mase drugih ljudi) zbog upotrebe netestiranog sampona imam 20x vecu sansu da dobijem neku alergiju ili slicnu bolustinu. Uzela sam u obzir sampon, jer mislim da je on bas neophodan (bar meni, u ostalo ne ulazim).

_________________
Kazu da jos je lijepa i da ima stav, al' cesto, cak i kad je vesela, opaze plavu sjenu u crnim ocima!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2006, 18:27 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2002, 13:34
Postovi: 975
Lokacija: puhAloO*
mozda je moja greshka.. ali ja stvarno takvo misljenje gledam kao seljachko i zatucano mishljenje.
i voljela bih da se pojave vanzemaljci i pochnu ljude koristiti kao pokusne kunice... i to prvo ove gore... shto stadoshe u odbranu velikih kompanija...
:wink:
mislim da ne zelim da se svadjam ni sa kim... niti da namecem svoje misljenje.. a kako je krenulo ispi*dicu :D
aj zivli vi meni svi...

_________________
*gonna wash that man right out of my hair:)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2006, 18:35 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Jan 2006, 21:38
Postovi: 305
A ja bih voljela da mi sad svi pocnemo njegovati miseve ko rodjenu djecu, pa da nam za neko vrijeme igraju ganje oko nogu i skakucu po nama dok spavamo. :D

@naya: nemoj pizditi, nisu ovakve rasprave vrijedne tvojih zivaca. Svejedno ce o svemu ovome uvijek odlucivati neki drugi ljudi. Uzivaj. :)

_________________
Kazu da jos je lijepa i da ima stav, al' cesto, cak i kad je vesela, opaze plavu sjenu u crnim ocima!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2006, 18:37 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2002, 13:34
Postovi: 975
Lokacija: puhAloO*
e to je josh najgori stav koji chovjek moze da ima...
'pusti...ionako ce drugi ljudi odluchivati o tome'
e necu da pustim! ocu revoluciju! :D

_________________
*gonna wash that man right out of my hair:)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2006, 18:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep 2004, 17:56
Postovi: 2372
Gledaj ti to kako hoces - to je tvoje misljenje. Samo zbog toga sto covjek ne dijeli tvoje misljenje treba ga vrijedjati. On je rekao ono sto mnogi misle. Sto znaci svi koji tako misle su zatucani i seljaci??
Koliko ljudi, koji tako stoje iza misljenja "stop testiranju nad zivotinjama" - jedu mesu?? Humanije je ubiti??

Slazem se ima preparata koji se ne testiraju na zivotinjama kao sto moon rece, ali koliko su onda sigurni za ljude? Ima i zivotinja dushu itd, ali gledajmo s druge strane - SBBKBB da se neko od bliznjih razboli upravo zbog koristenja netestiranih stvari (krajnost, znam ali primjer). Mozda cu i ja biti seljanka i zatucana ako kazem draza mi je moja koza nego tudja.
Postovacu misljenje ukoliko stoje i "radnjom" iza toga. Ja nisam vegeterijanac, nisam razmisljala nikad o testiranju nad zivotinjama, ali ako covjek koji kaze "to je grozno" - onda treba i da se ponasa tako. A mislim da mnogi jedno govore a drugo rade.

naya - niti zelim da provociram, niti da se svadjam. Ovo je diskusija i treba se drzati toga. A najmanje sto zelim je da gubis zivce ili ti ili ja. :wink:

_________________
Now you're my whole life
Now you're my whole world


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2006, 18:41 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Jan 2006, 21:38
Postovi: 305
@naya: Ma, ja to govorim cisto iz razloga sto ja vec odvno hocu revoluciju za milion drugih stvari koje su vaznije od miseva i zeceva, pa ne ide.. I na kraju, iz svake revolucije se razvilo vece ili slicno zlo, tako da... Cemu? Ja sam odlucila da 'ladujem! 8)

_________________
Kazu da jos je lijepa i da ima stav, al' cesto, cak i kad je vesela, opaze plavu sjenu u crnim ocima!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2006, 18:48 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2002, 13:34
Postovi: 975
Lokacija: puhAloO*
:) kako su neki ljudi pametni... otvorishe mi ochi :wink:

a moon,shta je onda rjeshenje po tebi? 'ladovanje?
et Helena.. jel znash ti da postoje proizvodi koji uopshte ne moraju(i nisu)da budu testirani na zivotinjama??? ja sam samo rekla da ljudi imaju izbor! imaju! ja ako imam izbor da kupim neki calvin klein parfem zbog kojeg je ubijena jedna(ili ko zna koliko) zivotinja... ili da ne nosim parfem at all.. ili recimo da koristim neki shklj.. pa svakoj(ups! po mojoj..) ljudskoj humanoj logici izabracu ovo drugo.
i dona vora za moje zivce :wink: kad ih izgubim javicu :D

_________________
*gonna wash that man right out of my hair:)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2006, 18:52 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 19 Maj 2005, 12:32
Postovi: 27
Evo...što je sigurno, sigurno je. :D

Popis tvrtki koje NE testiraju svoje proizvode na životinjama:

Amway

Annyer

Apotheker Scheller (Dr. Scheller, Manhattan)

Aromatica

Artdeco

Atea

Avon

Basis

Beiersdorf (Nivea, Eucerin, La Prairie, Atrix, Labello)
Biovitalis (Herba mare, bioherbal)

Bodywise (Natracare)

Bourjois
Bübchen
Carita

Chanel

Christian Dior

Clarins

Collistar

Corsair Toiletries
Cosmo Cosmetics Inc. (Ferity)

Decleor

Dietpharm
DM-Drogerie Markt (njihovi vlastiti proizvodi: Alverde, Babylove, Balea, Denk Mit, Dontodent, Ebelin, Jessa, Profissimo, Réell'e, S-he stylezone, Saugstark+sicher, Sundance)

Donna Karan

Dr. Hauschka Skin Care

Dr. Theiss

Erdal-Rex (Frosch, Rorax)

ESI s.p.a.

Estée Lauder (Clinique, Origins)

Fairness (Genera, Gelcap)
Ferity (Cosmo Cosmetics Inc.)
Forever Living

Freeman Cosmetics Corp.
Frenchtop Natural Care (Hennaplus)
Ginger kozmetika (M'Claire)

Golden
Guam/Lacote
Interchem (Oxalis)
Ismeg (Frais Monde, Brambles and Moor, Brutia)
Jericho

JOICO International

Kappus
Labud

L'angelica

Lander
L'erbolario

Lush

Marks & Spencer

Mann & Schroder (Fruttini)

Milla (Issa, Rea, Naily, Lee)

Montagne Jeunesse (Chantelle, Davinci, 1 Night Stand, Model Secrets)
Natur Erbe
Nimfea
Neutro Roberts

Neva (Rosal, Plidenta, Soleval)

Oleal

Olival

Oriflame

Paglieri (Felce Azzurra, Cleo, Labrosan, Selectiva S.p.A, Aquolina)
Performance Health Inc. (Biofreeze)

Phyris

Primavera Life

Pupa

Pyrus kozmetika

Revlon (Almay, Jean Naté)

Sapio (Ulola)

Saponia (Faks helizim, Rubel, Nila, Ornel, Tipso, Arf, Vim, Zirodent, Frutella, Kaina, Brinell, Zirodent, Likvi)

Selectiva S.P.A. (Aqualina)

Sinclair & Valentine

Swiss Formula (St. Ives)

Tigi haircare (Bad Head)

United Colors of Benetton

Upper Canada

Urtekram

Virgin Village
Weleda (kozmetika)

Yves Rocher



Ipak imamo i izbora i mogućnosti da mijenjamo stvari kako na gore tako i na bolje, o čemu god se radilo. U svakom slučaju ih treba mijenjati na bolje. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2006, 19:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep 2004, 17:56
Postovi: 2372
Ako skrolas malo vise na moje postove vidjeces da znam da postoje i takvi proizvodi. No nije ni bitno. Sto ti rece svako ima izbor.

Koristite li samo i iskljucivo samo proizvode koji se ne testitraju na zivotinjama?? Jeste li vegeterijanci?

_________________
Now you're my whole life
Now you're my whole world


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2006, 19:17 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Jan 2006, 21:38
Postovi: 305
Ev', lijepo je vidjeti i spisak onih firmi koje ne koriste zivotinje za testiranje, ali ne znam ko to moze garantovati, ne poznajem izvor informacija i sl. (Da se razumijemo, da neke postoje, to i ja znam! Ali koje sigurno?!) Inace, igrom slucaja se i potrefilo da vecinu stvari koje ja upotrebljavam i jesu iz ovih koje ne iskoristavaju zivotinje. Jest da nisam na to obracala paznju u startu, ali sad bar znam kako da nastavim. Toliko od sebe mogu pruziti. :)
A inace, imam nekih Pupinih sjenki za oci i svaki put kad ih stavim, pocnu mi suziti oci i ispucaju mi kapilari (a provjereno nije do roka trajanja!). Ali to je, pretpostavljam, do mojih ociju, stalno se nesto preseravaju i uvijek im nesto smeta. :D

Citiraj:
a moon,shta je onda rjeshenje po tebi? 'ladovanje?


Trenutno je 'ladovanje rjesenje za sve, obzirom da je vani Sahara i da jedva disem! :D
A kad se pocne dizati kvalitetna revolucija oko skolstva, fakulteta, birokratije i raznoraznih diskriminacija, mozda se i prikljucim.
(S tim da pod diskriminacijom ne podrazumjevam zabranu deklarisanim pedofilima da ucestvuju u izvrsnoj vlasti neke drzave! :lol: )

_________________
Kazu da jos je lijepa i da ima stav, al' cesto, cak i kad je vesela, opaze plavu sjenu u crnim ocima!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2006, 20:01 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2002, 13:34
Postovi: 975
Lokacija: puhAloO*
da i da :D

_________________
*gonna wash that man right out of my hair:)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2006, 20:36 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Jan 2006, 21:38
Postovi: 305
:wink:

_________________
Kazu da jos je lijepa i da ima stav, al' cesto, cak i kad je vesela, opaze plavu sjenu u crnim ocima!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2006, 20:52 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 19 Maj 2005, 12:32
Postovi: 27
:D

Izvor je siguran, garantujem. :) http://www.prijatelji-zivotinja.hr

Ljudi sad stvarno ozbiljno, evo prvoj meni prava djece i njihova zaštita su mi najbitnija i kad god mi se pruži mogućnost borim se za ista. Žao mi je ponekad što ne mogu više da učinim, ali trudiću se.

Ali ovdje je trenutno tema vivisekcija, i kad stvarno možemo da učinimo nešto po tome pitanju, dakle da se životinje ne muče, zašto onda da ne učinimo?
Jer fakat masa tih životinja, em se nasilno proizvode em se muče da je to užas. Ide se protiv prirode, a bez tih svih proizvoda današnjice i prije smo mogli odrastati, lijepo izgledati itd.

Većinom ljudi čija je ishrana vegeterijanska ne koriste proizvode koji se testiraju na životinjama.

Pavlovićeva krema nije testirana na životinjama, a svaka mama ju ima. :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2006, 21:38 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2002, 13:34
Postovi: 975
Lokacija: puhAloO*
that's my girl :D

_________________
*gonna wash that man right out of my hair:)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 58 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 25 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs