banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Apr 2024, 17:15

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Uzgoj legla
PostPoslato: 15 Jun 2006, 01:59 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Štenad se rada slijepa i nemoćna. Majka ih pazi, brine se o njima, hrani ih, čisti i ureduje. Promatrajući leglo iz dana u dan možemo uočavati promjene na psićima. Možemo vidjeti kako rastu, kako pomalo postaju pokretni, kako još slijepi osvajaju svoj teren i upoznavaju se s okolicom. Kada konačno između dvanaestog i petnaestog dana progledaju, već su sposobni za male avanture. Medu njima ćemo uočiti primjerke određenog karaktera i posebnih vanjskih znakova, moći ćemo ih razlikovati međusobno, čak naslućivati koje su osobine naslijedili od svojih roditelja.
Štenad u leglu valja zadržati do dobi od 8 tjedana. U tom vremenu štene uči i navikava se na društvenost, ali i na borbu za vlastita prava. Dolaze do izražaja i jačaju karakterne crte. Kuja majka im pobuđuje različite uvjetne reflekse, odgaja ih i oštri im instinkte.
U dobi od oko 3 tjedna psićima počinju izbijati oštri mliječni zubići. Do tog su vremena sisali majku, ali sada to kuju počinje boljeti i ona ih postupno napušta. Neke kuje doje svoju štenad za cijelo vrijeme boravka u leglu, no prirodno je da pojavom zubića u štenadi postupno prestaje sisanje; u dobi od mjesec dana u većine kuja više nema mlijeka i štenad posve samostalno jede pravu hranu. U dobi od oko 25 dana štene, dakle, mora već znati jesti i dobivati pravu hranu, ne samo zato što ga majka više ne doji već i stoga što njezino mlijeko svojim sastavom ne može zadovoljiti mladi organizam u toj burnoj razvojnoj dobi.

Uzgajači čistokrvnih pasa dužni su, međutim, obratiti pozornost na još neke uvjete koje je potrebno ispuniti kako bi leglo bilo priznato čistokrvnim i kako bi štenad dobila rodovnice. U cijelom je svijetu, zapravo, strogo kontroliran uzgoj čistokrvnih pasa, pri čemu svaka kinološka organizacija posjeduje svoje uzgojne pravilnike. Svi pravilnici teže da očuvaju pasminska svojstva u novonastalim leglima. Tako, na primjer, svaka kuja i svaki pas, čiji vlasnici žele imati čistokrvno leglo, moraju biti kinološki pregledani i pritom postići pozitivnu ocjenu. No to nije dovoljno. Vlasnici moraju za svoje pse dobiti uzgojne dozvole.

Napomena:

Bilo bi dobro da sad samo uzgajivaci iznesu svoja iskustva. Pozdrav Zah


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Jun 2006, 21:31 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
Jedan link:
http://www.vauvau.net/
:wink:

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Jun 2006, 03:35 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
U prvo vrijeme sam razmisljao, da pebacujem tekstove, kako bi sve imali na jednom mjestu, ali to zahtijeva truda i vremena pa sam onda odlucio, da prebacijem samo interesantne adrese, na kojima se moze naci sve ono sto zaljubljenike u zivotenje ineteresuje, poslije cega moze uslijediti razmijena misljenja, zasnovana na vlastitom iskustvu.

Naravno, ako i drugi nadju interesantne adrese uzgajivaca, mogu ih staviti pod odgovarajuci naslov, kao npr.Sibirski haski, ili Akita inu, Rotvajler itd.

Znaci ne otvaramo nove naslove o nekoj rasi, nego pod tu rasu samo stavljamo nove adrese uzgajivaca, ili adrese interesantnnih tekstova.

Kao sto vidite ja sam nasao vise adresa uzgajivaca rotvajlera, sutra cu prezentirati nekoliko najboljih uzgajivaca dobermena, ali i drugih rasa, sa kojima sam u poslednje vrijeme i kontaktirao itd.

Pod temu "Uzgoj legla" prezentiramo samo adrese interesantnih teksova ( ali ne i tekstove ), koji govore nosto vise o uzgoju, ili tu problematiku tretiraju na neki drugi nacin.
Pozdrav Zah


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Jun 2006, 09:20 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
A zasto ne otvoris jednu temu samo sa linkovima i tekstovima, a da se na ostalim temama komentarise? Kao sto vidis na ovom podforumu si pola tema ti otvorio (11/22), a na kojim i nije bilo puno interesovanja, za razliku od npr. nekih uopstenih tema koje su presle i po vise stranica. :)
Fino je sve to naci i prezentovati, ali bolje da stoji sve na jednom mjestu (ili po zivotinji, a ne po rasi), nego da za svaku rasu posebna tema, a manjka interesovanja. :)

Pozdrav.

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Jun 2006, 21:08 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Kad pogledam kako stvari stoje sa ovim naslovima, mislim, da sve teba preurediti, ali se pitam kako. Ja sam pristalica nekog reda u svemu, pa bih i ovdje volio da ima neki red. Medjutim, kako smo poceli bez nekog plana, tako to ide i dalje. Ja nisam moderator i molio bih njegovu pomoc. Moje teksove cu preurediti. Najvjerovatnije cu sve izbrisati, a ostaviti adrese. To ce uzeti manje prostora.

Ja smatram, da moraju postojati posebni naslovi npr. rotvajler, doberman, itd. Onaj ko zeli diskutovati na temu o rotvajlerima, ide pod taj naslov rotvajleri, a ko zeli o dobermanima, ide pod naslov dobermani. Tako nece biti nikakvog buckurisa-prica o svemu i svacemu, ali mislim, da moramo imati i jedan takav naslov.

Hajde Flash pomozi da uz pomoc moderatora napravimo neki red i preglednost. Evo ja cu sve one tekstove koje sam prebacio izbrisati, a ti stavi naslov tamo gdje si poslavio onaj link " Opste napomene o psima" ili " Sta treba znati o psima". Mislim, da bi tako bilo najbolje.Pozdrav Zah


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Jun 2006, 21:33 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Molim moderatora da izbrise sledece moje naslove:

- Kako izabrati psa
- Ishrana pasa
- Spolni zivot pasa
- Uzgoj legla

Flasha molim da procita mojh predhodni komentar, i da odabere jedan od naslova uz link koji je prezentirao. Kako dalje, kako napraviti jedan zaista lip pregled, mogli nam pomoci i drugi ucesnici.

Dakle, cekamo sugestije, kako dalje, kako sve ovo preurediti.

Pozdrav Zah


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs