banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Apr 2024, 02:46

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Sibirski haski
PostPoslato: 05 Jun 2006, 18:25 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Dec 2005, 01:29
Postovi: 618
Lokacija: Burkittsville
Gdje u Bl mogu da kupim sibirskog haskija-jedno mawo slatko stene???

Mislim, gdje u bl uopste postoji mjesto gdje bih mogla da ga kupim?


Ne da mi se traziti po oglasima ili goooglati, pa ako neko zna neka da answer bicu mu zahvalna.

_________________
Born in grief, raised in hate,
Helpless to defy his fate,
Let him run, let him live,
But do not forget what we cannot forgive!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Jun 2006, 01:40 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Idi na Google, a onda ukucaj sibirski haski. Drugi naslov po redu, imas sve sto te tinetresuje. Odgajivacnica Siberian beauty. Slike pasa, stenadi. Pogledaj i druge naslove po svom izboru. Pozdrav Zah


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Jun 2006, 08:29 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2006, 18:58
Postovi: 443
Lokacija: Vidikovac,Beograd
Citiraj:
Gdje u Bl mogu da kupim sibirskog haskija-jedno mawo slatko stene???

Mislim, gdje u bl uopste postoji mjesto gdje bih mogla da ga kupim?


Ne da mi se traziti po oglasima ili goooglati, pa ako neko zna neka da answer bicu mu zahvalna


Ja znam gde mozes da nabavis u BG...:D:D:D

_________________
GESTAPO SS,WAFFEN SS - WHITE PRIDE -

- WHITE POWER -


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Jun 2006, 08:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Maj 2003, 18:55
Postovi: 4706
pa vecinom se psi nabavljaju tako ,tesko da ces naci nekog odgajivaca u banja luci .

_________________
http://www.codebluestudio.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Jun 2006, 22:04 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Ako zelis imati psa, onda odvoji malo vise novca i kupi kvalitetnog psa, bez obzira na rasu, jer to je stvar ukusa.Nikad psa ne treba kupovati preko oglasa, jer kupujes "macka u vreci" kako narod kaze. Prodavac ti posalje ono sto nije mogao prodati.

Najbolji nacin je da se ode na nekoliko izlozbi, ali prije toga treba redovno citati Zov i pretiti koji su najbolji psi u rasi koja ti se dopada.Kad odes na izlozbu, mozes stupiti u kontakt sa uzgajivacima, mozes se isnteresovati kad ce imati leglo, kolika ce biti cijena, da li se moze placati u ratam itd. Ni svi stenci iz istog legla nisu isti. Neki ce biti jako dobri, drugi srednje vrijednostiu, a neki cak i slabi. Ovi slabiji se obicno nude preko oglasa. Ne kupuj nista na nevidjeno. Pozdrav Zah


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Jun 2006, 22:31 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Dec 2005, 01:29
Postovi: 618
Lokacija: Burkittsville
Thx puno. Ne bih ja ni uzela a da ga pre toga ne vidim. Ali problem je sto se najbolje ne razumijem u pse a starsno bih htjela da imam jednog malog haskija.

_________________
Born in grief, raised in hate,
Helpless to defy his fate,
Let him run, let him live,
But do not forget what we cannot forgive!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Jun 2006, 22:54 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Pokusaj posjetiti neku od izlozbi u Beogradu, Zagrebu, N. Sadu ili Sarajevu. Tamo ces vidjeti puno haskija. Ali, svi haskiji nisu lijepi. Lijepi su samo neki, i to oni najkvalitetniji primjerci.

Naravo i medju tim nejkvalitetnijim, bit ce jedan ili dva koji ce ti se dopasti. Stupis u kontakt sa uzgajivacem ili vlasnikom. Ako ti se dopadne sibirski haski- muzjak, a vlasnik nije uzgajivac, onda trebas znati da ga on dovodi na izlozbe radi ocjene. Visoke ocjene mu omogucavaju vise parenja, a jedno parenje se placa kao i jedno najkvalitetnije stene iz legla. Vlasnik tog psa koji je pobjednik na nekoliko izlozbi, za parenje moze uzeti novac, ali i najbolje stene iz legla. Sobzirom, da on ima kvalitetnog psa, sto znaci da je znao izabrati, ili je i njemu neko drugi izbrao, on ce naci nacin da ti pomogne, da i ti dobijes kvaliteno stene. Pozdrav Zah


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Jun 2006, 07:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2002, 01:00
Postovi: 4990
Lokacija: B.Luka
Blind_Guardian, pitanje je hoces li psa za takmicenja ili ne. Naravno, zah dobro kaze bez vidjenja uzivo nemoj ni razmisljati o kupovini psa. Mislim da pored odredjivanja fizickih karakteristika steneta, mnogo vaznije je odredjivanje karaktera (koliko se mogao do tad izgraditi) tj. da li je nervozan, mazan, "kilav", inteligentan itd.
A i to sto zah rece, u Bl, retko koja rasa ima dobra legla.

Poz :D 8)

_________________
Nature has fixed no limits on our hopes.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Jun 2006, 16:28 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Sarplaninac je odlican ovcarski pas, dobar cuvar stada i dobar borac sa vukovima. Ali ta osobina ne krasi bas svakog sarplaninca.

Mozda niste znali, ali ovcari imaju svoj nacin izbora steneta sa svoje stado. Kad stenad budu navrsila oko 3 mjeseca, na jednu dugu motku natakne se vucija koza sa glavom vuka ispunjena slamom. Mali senci su privezani u svojim kucicama, obicno dosta odmaknuti jedan od rugoga. Vlasnik primice tu glavu i kozu vuka ispunjenu slamom stenetu. Ono stene koje pokazu hrabrost, laje i krece prema tom navodnom vuku, vlasnik ostavlja sebi, one koji pocnu da cvijel prodaje drugima. Pozdrav Zah


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Jun 2006, 18:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2006, 21:08
Postovi: 2693
E sori za oftopic ali me interesuje zna li iko nesto o irskim ovcarima! Ja sam cuo sa su ti psi otjerali (ili istrijebili, nisam siguran) vukove iz irske!

_________________
Đuro je divan.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Jun 2006, 20:46 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Avg 2004, 18:56
Postovi: 527
Blind_Guardian je napisao:
Thx puno. Ne bih ja ni uzela a da ga pre toga ne vidim. Ali problem je sto se najbolje ne razumijem u pse a starsno bih htjela da imam jednog malog haskija.


Ma uzmi Njemackog Ovcara od mene porijeklo trostrukog svjetskog prvaka Ursusa Batua. :D

_________________
http://i153.photobucket.com/albums/s213 ... onix88.gif


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Jun 2006, 22:09 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Dec 2005, 01:29
Postovi: 618
Lokacija: Burkittsville
Rado, ali meni ne treba pas za takmicenje. Jednostavno hocu da ga imam za sebe, tako da sumljem da bih ikad mogla da ga odvedem na takmicenje. Naravno, htjela bih da to bude "sibirski haski" a ne zamjena, tj. da ima odlike jednog pravog haskija. Nadam se da znate sta mislim?


Recimo, jedan covjek je imao zenku haskija pa smo mislili da uzmemo jedno stene ali su svi pokrepali. Ne znam tacno razlog ali sam nacula da se nije parila sa svojom vrstom. Druga verzija je da nisu bili vakcinisani, ali to je razlog u koji ne vjerujem jer ipak su u pitanju tek rodjeni psici.

_________________
Born in grief, raised in hate,
Helpless to defy his fate,
Let him run, let him live,
But do not forget what we cannot forgive!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Jun 2006, 22:11 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Koliko mogu da primijetim, kod ljudi postioji interes za Sibirskog haskija. Evo opsa tog psa.

Sibirski Husky su privlačni psi, srednje veliki, snažni, energični i ponosni vučni psi, sposobni povući lakše terete umjerenom brzinom na duge razdaljine. Sibirski Husky su psi stvoreni za trčanje i ako im ne možete pružiti ono što njihova pasmina zahtjeva, bolje je da se odlučite za neku drugu rasu jer bi ubrzo došlo do velikih problema Sibirski Husky je pas o kojem se prilično lako brinuti. On je po prirodi čist i bez zamjetljivog mirisa. Sami se održavaju čistim i potrebe za kupanjem su minimalne. Često kupanje s šamponima nije preporučljivo, jer im se time skida sloj masnoće s dlake koji ih štiti od + 40°C do - 40°C. Ustvari, mnogi vlasnici kupaju svoje pse jednom godišnje ili rjeđe. Dvaput godišnje ostaju bez poddlake. To je razdoblje vrlo intenzivnog gubitka poddlake koje može trajati tri ili više tjedana, a poprilično ovisi i o klimatskim uvjetima. Mnogi se slažu da je s tim periodičnim problemom lakše izaći na kraj ,nego s konstantnim opadanjem dlaka nekih pasmina mekog krzna. U tom razdoblju, najbolje ga je redovito četkati.. Nikakvo timarenje ili šišanje nije potrebno ni preporučljivo. Nokte bi im trebalo povremeno provjeriti i po potrebi podrezati, naročito ako pas ne trenira, a kod aktivnih pasa to nije potrebno.
Ima odličan temperament, njegov nježan i prijateljski stav ostavština je prošlosti s obzirom da ih je narod Chukchi držao u obiteljskim skloništima i ohrabrivao svoju djecu da se igraju s njima. Na Aljaski griju djecu u igluima. Huskyi su pozorni psi, spremni udovoljiti i prilagodljivi. Nisu agresivni i sposobni su za timski rad i vuču. Sibirski Huskyi su vrlo inteligentna i samostalna pasmina. Mogu biti vrlo tvrdoglavi, zahvaljujući njihovoj prvotnoj namjeni i mogu se lako dosađivati. Iako je Husky dobro društvo za svakoga bez obzira na godine i interese, ipak se ne preporučuje za osobe kojima je on prvi pas kojeg su ikada imali, jer greške je lako napraviti i ponekad vrlo teško ispraviti kod ovog inteligentnog psa. S obzirom da je sposoban pokazati veliku privrženost svojoj porodici, ovo baš i nije pas za samca. Prema strancima ne pokazuje strah ni sumnju, te stoga nije prikladan za psa čuvara.
Huskyi su prilično tihi psi. Oni ne laju, što je tipično za druge pasmine, već se glasaju mekim " pričanjem". Povremeno zavijaju, ali s obzirom da su to psi orijentirani čoporu, kao i ostale polarne pasmine, takvo ponašanje je normalno.
Kada uzmete štene, pitajte uzgajivača kako je i s čim hranio kako biste znali što ponuditi vašem novom ljubimcu. Ne zaboravite da iznenadna promjena jelovnika može ozbiljno poremetiti probavni sustav šteneta. Husky zahtjeva prilično malu količinu hrane s obzirom na veličinu, ali uvijek nastojite da bude kvalitetna, naročito ako je pas aktivan. Prehrana šteneta i odraslog psa se razlikuje, a period prijelaza s jedne na drugu vrstu ishrane neka bude između 10. i 12. mjeseca starosti psa. Ljeti mu ponudite laganiju hranu, dok tijekom hladnijih mjeseci hrana treba biti kaloričnija, naročito ako je pas dosta vani i vrlo aktivan.
Sibirski Huskyi su najsretniji kada mogu sudjelovati u obiteljskim aktivnostima. Najidealnije je kada pas može izaći i uči u kuću prema svojoj slobodnoj volji kroz posebna " pseća vrata". Nažalost, to nije uvijek moguće pa bar, ako imate ograđen prostor oko kuće, naučite psa da zatraži da ga pustite van. Savršeni uvjeti za držanje Huskyja su veliko dvorište, s ogradom koja bi trebala biti čvrsta i bar 180cm visoka. Ogradu valja dobro ukopati u zemlju kako bi spriječili potkopavanje. Sibirski Huskyi su nepopravljivi kopači i najbolje je postaviti pješčanik u sjenovitom kutu dvorišta i naučiti ih da tamo iskažu svoju strast za kopanjem. Huskyja ne bi trebalo puštati da luta po susjedstvu.
Ako se odlučite držati svog psa u boksu, trebali bi ga ograditi žičanom ogradom s betonskim podom, širine 180cm-210cm i 300-450cm dužine. Visina neka bude najmanje 180cm sa žičanom mrežom preko vrha. Postavite ga na sjenovito mjesto i opremite suhom i komotnom kućicom sa zaštićenim ulazom. S obzirom da je Sibirski Husky polarni pas, ako ima odgovarajuću kućicu može ostati vani i po vrlo hladnom vremenu. Postavite kućicu s ravnim krovom jer Husky obožava izležavati se na njemu i promatrati svijet oko sebe. Grijanje nije potrebno, ali mu stavite slamnati ležaj. Sibirskog Huskyja nikad ne stavljajte na lanac. Husky nije za stan, ali ako ga redovito šećete ili, bolje, trenirate, neće mu smetati skučeni prostor. Sibirski Husky je izvanredno zdrava pasmina. Ako je dobro zbrinut, Huskyja je relativno lako održavati, a naravno da je potrebna kvalitetna hranidba, redovita provjera zdravlja i cijepljenja, te čišćenja od glista, te drugih parazita i nametnika.
Pojava displazije kukova kod Huskyja je vrlo rijetka. Savjesnost uzgajivača očuvala je ovu pasminu bez većih problema s displazijom.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs