banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 22:52

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Duša posle smrti
PostPoslato: 08 Sep 2008, 07:42 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 07 Sep 2008, 21:44
Postovi: 14
Verujete li.... :evil3: u večne muke za greh.....i večnu radost za dobar hrišćanski život....ili drugačije....kako verujete...da li verujete....i dali se dotičete tog trenutka....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Duša posle smrti
PostPoslato: 08 Sep 2008, 15:06 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Avg 2006, 17:24
Postovi: 383
Ne... sma... raj... i... di... u... Du... hovnost... i religija podforum.

_________________
:: :: :: Solidarnost! / ASI / IWA-AIT :: :: ::

Провери обим злонамере непријатеља
и његову снагу о кремени брид своје.
— Oskar Davičo


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Duša posle smrti
PostPoslato: 08 Sep 2008, 16:27 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 07 Sep 2008, 21:44
Postovi: 14
dragi prpravniče...ne želim da pričam sa istomišljenicima....jer volim forum....razgovor različitih...razumeš.... :fadein:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Duša posle smrti
PostPoslato: 09 Sep 2008, 12:38 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Avg 2006, 17:24
Postovi: 383
Voli... odgovarajuć... forum... ovaj... nije... razumiješ...

_________________
:: :: :: Solidarnost! / ASI / IWA-AIT :: :: ::

Провери обим злонамере непријатеља
и његову снагу о кремени брид своје.
— Oskar Davičo


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Duša posle smrti
PostPoslato: 09 Sep 2008, 22:49 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 07 Sep 2008, 21:44
Postovi: 14
tebe je tata u pionirsku maramu povijao :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Duša posle smrti
PostPoslato: 10 Sep 2008, 11:24 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Avg 2006, 17:24
Postovi: 383
Ah, dakle nema više mucanja.

_________________
:: :: :: Solidarnost! / ASI / IWA-AIT :: :: ::

Провери обим злонамере непријатеља
и његову снагу о кремени брид своје.
— Oskar Davičo


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Duša posle smrti
PostPoslato: 10 Sep 2008, 12:24 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 07 Sep 2008, 21:44
Postovi: 14
aaaaaaa......to te je ponukalo....navika rode.... :confused2:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Duša posle smrti
PostPoslato: 15 Sep 2008, 00:13 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Eeee sta sve ljudi postavljaju na ovaj podforum u poslednje vrijeme... Ima li moderatora ovdje?!? :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Duša posle smrti
PostPoslato: 17 Sep 2008, 11:43 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 14:20
Postovi: 185
Lokacija: Banja Luka
pa to i jeste osim pitanja religije pitanje i filozofije... Ja licno nevjerujem u religiozne predstave raja i pakla. vjerujem da je moguc vjecni zivot ali na zemlji, a sada da li ce biti dobar ili los zavisi od nas samih. Cak iako uzmemo da je bog stvaran, opet od naseg izbora zavisi kakav ce nam zivot biti. a covjek je ko masina kada se pokvari moze se popraviti, ako otkaze moze da se napravi slicna... a kada naucnici genetikom mogu klonirati umrle sta je to bogu. 8)

_________________
Zaintresovan za sve, samo me pitajte


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Duša posle smrti
PostPoslato: 17 Sep 2008, 12:42 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Nov 2004, 16:56
Postovi: 1652
negdje sam pročitao, da je neka žena pisala da postoje mitarstva i za taj svoj rad dobila je neku nagradu pravoslavne crkve, malo sam istraživao i našao :
Citiraj:
Митарства су нека врста царинарница, на које наилазе душе умрлих људи узлазећи ка престолу Небеског Судије. На митарствима стоје духови зла и траже од сваке душе царину или откуп за грехе које је починила. Та царина, тај откуп састоји се у добрим делима, супротним учињеном греху. Назив: митарства и митари, позајмљен је из историје јеврејске. Код Јевреја митарима су се називала лица, одређена од Римљана за скупљање пореза. При том послу, митари су употребљавали сва могућа средства, само да би што више скупили дажбина. Митари су стојали код нарочитих царинарница, или трошаринских станица, и наплаћивали за преношену робу трошарину. Те трошаринске станице називале су се митнице, митарства. Овај назив хришћански писци су употребили и назвали митарствима она места у ваздуху између земље и неба, на којима зли дуси задржавају душе покојника при њиховом улазу ка Престолу Господњем, истражују њихове грехе, и на тај начин низведу у ад


izvor: http://www.isadaiuvek.dzaba.com/pouke/mitarstva.htm

_________________
Slika
http://www.banjalukacafe.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Duša posle smrti
PostPoslato: 17 Sep 2008, 14:20 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 14:20
Postovi: 185
Lokacija: Banja Luka
ima li kojjih dokaza za te mitare i da li je iz toga izvedena rijec podmititi.... 8)

_________________
Zaintresovan za sve, samo me pitajte


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Duša posle smrti
PostPoslato: 07 Okt 2008, 22:59 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Dec 2002, 20:07
Postovi: 1149
Lokacija: BL
Zasto tema ne bi bila ovde?
Moze se na ovo gledati i sa filozofskog stanovista!
Ako je neko vidio ikonu strasnog suda, izgleda kao slikovnica. Vidi se da je ikona napisana sa ciljem da uplasi, djelo crkve. Pakao je prikazan kao nesto najgore, ljudi se kupaju u vatri, razne zivotinje i neka crna stvorenja ih muce i ubijaju. A raj su neki ljudi koji stoje na oblacima sa oreolima na glavi. U sredini je neko svevidece oko, o kome nikad nista nisam cuo, nikad me nisu ucili o njemu, ne znam ni sta predstavlja.
Stvar je u tom da kad se ikona pogleda odmah odvuce paznju na donji dio, tj. pakao. Ciljano je radjeno da uplasi, kao sto sam vec napisao.
Eh sad...Cijeli zivot na Zemlji trebas zivjeti kao monah, muciti sebe, da bi u raju dobio zadovoljstvo. Jesu li opisana ta zadovoljstva? Hocu li ja moci u Raju jesti 20 krembananica dnevno i piti 5 litara coca-cole? Ne vjerujem...Samo se nastavlja ista prica. A u paklu...Stvar je stanovista, meni je bolje zivjeti 50 godina kako treba, pa onda neka me muce vjecnost, bar sam znao sta je zivot. A nakon par stotina godina mislim da bih se i na to navikao. Na kraju krajeva ne mogu me ubiti 1000 puta :D A na toj ikoni su ljudska tijela toliko unistena da ne mogu biti zivi!

Sve to na pretpostavci da postoje raj i pakao. Mislim da ne postoje. Kad umres gotovo je. Zivotinje nemaju dusu? Zasto na ikoni strasnog suda nema golubova u raju?
Neke stvari mi bas nisu jasne. Bog je stvorio covjeka, znao je kakvog ga je stvorio, nije covjek sam mogao biti zao i pojesti jabuku, vec ga je Svemocni takvog napravio. I Bog je onda znao da ce covjek otici u kurac. Jer je on vjecan i vidi proslost i buducnost. Ako vidi buducnost onda vec zna sta se desilo sa ljudima. I sto se onda u Bibliji slijed dogadjaja opisuje linearno? Sto ne kazu Otkrovenje ce doci prije 100000 godina? Zasto se Bog ne vrati na pocetak i ispravi gresku?
Kazu teolozi: Bog je covjeku dao slobodnu volju kao najveci poklon. Ali bog je stvorio nas mentalni sklop znajuci kako razmisljamo! I cemu onda price o paklu i raju? Shvatam moralnu svrhu toga prije par hiljada godina, ali sad stvarno vise gubi smisao! Nisu mi jasni ljudi koji slijepo vjeruju. Nazvao bih ih cak i glupima. Samo sto nije na meni da osudjujem. Svako ima pravo na svoje misljenje.
Ma TEORIJA EVOLUCIJE rules!
Sad da procitam svoj post vjerovatno bih se ispravio na 10 mjesta. Nema veze, neka stoji ovako.

_________________
*/

?>


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Duša posle smrti
PostPoslato: 08 Okt 2008, 02:56 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Manje vishe dijelimo misljenje o glupoj ideji pakla.

PS: 5 litara koka kole je za tebe raj? Zapadnjacko smece :P


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Duša posle smrti
PostPoslato: 08 Okt 2008, 08:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
r3d je napisao:
U sredini je neko svevidece oko, o kome nikad nista nisam cuo.

The eye of Sauron is everwatchfoul. :wink:

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Duša posle smrti
PostPoslato: 08 Okt 2008, 10:56 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Dec 2002, 20:07
Postovi: 1149
Lokacija: BL
che.guevara je napisao:
Manje vishe dijelimo misljenje o glupoj ideji pakla.

PS: 5 litara koka kole je za tebe raj? Zapadnjacko smece :P


A dobro, kola je figurativno uzeta, recimo da se torrenti skidaju sa 1MBps, da imam jednu dobru zenu (svaki dan), da iz cesme tece pivo itd itd :D

_________________
*/

?>


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Duša posle smrti
PostPoslato: 26 Maj 2009, 16:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
emeritus je napisao:
negdje sam pročitao, da je neka žena pisala da postoje mitarstva i za taj svoj rad dobila je neku nagradu pravoslavne crkve, malo sam istraživao i našao :
Citiraj:
Митарства су нека врста царинарница, на које наилазе душе умрлих људи узлазећи ка престолу Небеског Судије. На митарствима стоје духови зла и траже од сваке душе царину или откуп за грехе које је починила. Та царина, тај откуп састоји се у добрим делима, супротним учињеном греху. Назив: митарства и митари, позајмљен је из историје јеврејске. Код Јевреја митарима су се називала лица, одређена од Римљана за скупљање пореза. При том послу, митари су употребљавали сва могућа средства, само да би што више скупили дажбина. Митари су стојали код нарочитих царинарница, или трошаринских станица, и наплаћивали за преношену робу трошарину. Те трошаринске станице називале су се митнице, митарства. Овај назив хришћански писци су употребили и назвали митарствима она места у ваздуху између земље и неба, на којима зли дуси задржавају душе покојника при њиховом улазу ка Престолу Господњем, истражују њихове грехе, и на тај начин низведу у ад


izvor: http://www.isadaiuvek.dzaba.com/pouke/mitarstva.htm


ja ne vjerujem da Bozija ruka ima svoje izvrsioce?
onda po ovome i predstavnici Bozijih kuca imaju pravo da ti daju otpuste grijeha. nisam tog misljenja. cak sta vise.
imas ti, imaju tvoja djela i ima Bog, rascisti sa sobom pa onda s Bogom. a znamo i svejsni smo svega gdje smo i kako grijesili, mozda se nekad i ogrijesimo da nismo svijesni, ali onda to ne spada onih 10 smrtnih grijeha.
mislim da se racuni polazu samo Svevisnjem, a ovi pomagaci, ili mitari (nisam znao da odatle mito vuce naziv), mislim da nemaju tu ovlast da te kaznjavaju ili da ti prastaju.
dusa poslije smrti, ako je mirna ide na neko mirno mirno mjesto i nadje tu svoj spokoj (raj, bez torrenta, pive i zenskinja), ako je nemirna luta, i trazi sebi sklada.
e koliko ej koji grijeh tezak, ne znamo nikada, moze neka podruga il kleveta biti teza od nekog veceg smtnog grijeha.
ostaviti djevojku trudnu da za tobom place, a otici s drugom, mislim da je da gore od, ne znam, vrijedjanja Boga itd itd itd.

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Duša posle smrti
PostPoslato: 04 Okt 2010, 15:44 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 06 Sep 2010, 17:27
Postovi: 258
Kako, duša poslije smrti?Ćije smrti.Smrti duše?,ili nečije-nečega drugog.Pitanje je besmisleno pogotovo na forumu koji pretendira da se bavi filozofijom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Duša posle smrti
PostPoslato: 13 Okt 2010, 10:53 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
A i ti se našao da vaskrsavaš takve teme?
O ovom pitanju se može govoriti sa stanovišta religije a takođe i sa stanovišta filozofije, pa prema tome ako imaš odgovor ti piši. :wink:

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Duša posle smrti
PostPoslato: 13 Okt 2010, 11:00 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 06 Sep 2010, 17:27
Postovi: 258
Talija je napisao:
A i ti se našao da vaskrsavaš takve teme?
O ovom pitanju se može govoriti sa stanovišta religije a takođe i sa stanovišta filozofije, pa prema tome ako imaš odgovor ti piši. :wink:

Svejedno nema odgovora na moje pitanje pa bilo da se radi o filozofiji ili religiji.Opet,čije smrti?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Duša posle smrti
PostPoslato: 13 Okt 2010, 11:09 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
PONIZNI je napisao:
Talija je napisao:
A i ti se našao da vaskrsavaš takve teme?
O ovom pitanju se može govoriti sa stanovišta religije a takođe i sa stanovišta filozofije, pa prema tome ako imaš odgovor ti piši. :wink:

Svejedno nema odgovora na moje pitanje pa bilo da se radi o filozofiji ili religiji.Opet,čije smrti?

Valjda se misli na smrt tijela, tj. šta se dešava sa dušom nakon tjelesne smrti, što i sam naslov kaže.
O tome se može nadugačko i naširoko filozofirati.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs