banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 22:24

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 72 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: prirodni zakoni
PostPoslato: 22 Okt 2008, 22:04 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Dec 2002, 20:07
Postovi: 1149
Lokacija: BL
A sta ako nema onog svijeta? "Onaj svijet" mi lici na izmisljotinu vojskovodja da se vojnici ne plase smrti ili iz nekog slicnog razloga. Lakse je covjeku reci "lakse ce ti biti kad umres ides u svijet blagostanja i vjecnog uzivanja", nego mu reci "umro si i nema te vise"!

_________________
*/

?>


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: prirodni zakoni
PostPoslato: 22 Okt 2008, 22:34 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2005, 01:04
Postovi: 2759
r3d je napisao:
A sta ako nema onog svijeta? "Onaj svijet" mi lici na izmisljotinu vojskovodja da se vojnici ne plase smrti ili iz nekog slicnog razloga.

lol welcome to the wonderland, alice.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: prirodni zakoni
PostPoslato: 22 Okt 2008, 23:29 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Dec 2002, 20:07
Postovi: 1149
Lokacija: BL
lol na post iznad...
Ja bih rado da vjerujem! Vjerovao sam i u vjeronauku do srednje skole (sad vjerujem samo u Boga)! Kako da zadrzim vjerovanje kad profesorica vjeronauke pocne plakati kad spomene raskol crkava i odrzavanje 8. Vaseljenskog sabora :-? I svaki cas slusam price ovaj uradio ovo cudo onaj ono... Moje misljenje je da Bibliju ne treba shvatati bukvalno, ona jeste lijepa knjiga za procitati i nauciti ponesto, ali slijepo je pratiti, ne! Jednostavno mi je glupo ici u crkvu i jesti hljeb i vino, mislim da je to prevazidjeno, treba vjerovati ali i imati granice. To je moglo prije par 1000 godina kad su ljudi radili citav dan i svoje slobodno vrijeme provodili u crkvi. A danas kad ima milion drugih vidova ubijanja vremena crkva nema ulogu. Istina to kvari ljude, disciplinu ali tako je!
Samo pogledajte ikonu strasnog suda i bice vam jasno zasto ne mogu vjerovati u zagrobni zivot, bar onakav kakvim ga crkva predstavlja.
I jos nesto: npr. hemicari su vjerovali da organska jedinjenja mogu nastati samo uticajem zivotne sile, a onda su sintetisali ureu. Tako ce i ljudi ubrzo (a ko zna kad) pronaci nacin da proizvedu zivo tkivo.

_________________
*/

?>


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: prirodni zakoni
PostPoslato: 23 Okt 2008, 02:38 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 21 Okt 2008, 01:08
Postovi: 1908
Hm, zagrobni zivot?...

Ideja:
Protivno je prirodi ljudskog uma da zaista zakljuci da ce da nestane, iscezne.
A i... zanimljivije mi je misliti da poslije smrti ima neka tabla 2.
Posto stvarni odgovor niko ne zna, a ti onda biraj sta je tebi zanimljivije.

_________________
Free Your Mind And Your Ass Will Follow


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: prirodni zakoni
PostPoslato: 23 Okt 2008, 09:23 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
Zanimljivo je da manje vise sve kulture imaju vjerovanja o zivotu poslije. Mozda ako je jedan od nasih iskonskih nagona nagon za zivotom, jednostavno zelimo da zivimo i poslije smrti ne razmisljajuci da li je to uopste moguce. Vjecna lovista, jelisejska polja (jel to grcka?), Sto-vo-kor :D ,dzenet ili raj.
A vjerske zajednice su spremno iskoristile ovu ljudsku sociolosko psiholosku osobinu poput pravih biznismena i razradile je do savrsenstva.

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: prirodni zakoni
PostPoslato: 24 Okt 2008, 00:26 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Dec 2002, 20:07
Postovi: 1149
Lokacija: BL
goci master je napisao:
Sto-vo-kor :D

Najprivlacnija opcija, bar meni!

_________________
*/

?>


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: prirodni zakoni
PostPoslato: 25 Okt 2008, 13:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8343
Lokacija: BL
r3d je napisao:
goci master je napisao:
Sto-vo-kor :D

Najprivlacnija opcija, bar meni!


Valhalla, Valhalla rulz :angry4:

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: prirodni zakoni
PostPoslato: 25 Okt 2008, 19:49 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
Sto, jes' bio? Mozda je bas u banani.

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: prirodni zakoni
PostPoslato: 27 Okt 2008, 16:45 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Jul 2008, 00:31
Postovi: 201
Lokacija: Србија
ginekolog je napisao:
postoje saobracajni zakoni, njih je neko napisao, postoje drustveni zakoni koje je opet neko stvorio. a ko je stvorio prirodne zakone, taj neko mora imati mozak, ako ima mozak ima i licnost. sada kako se zove neko ko stvara sve zakone...


Природни закон је створио Бог и наменио га, пре свих, људима. Али Бог није неко ко размишља мозгом а тешко се може рећи ни да има личност онакву какву ми знамо...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: prirodni zakoni
PostPoslato: 27 Okt 2008, 16:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8343
Lokacija: BL
Mr. 47 je napisao:
ginekolog je napisao:
postoje saobracajni zakoni, njih je neko napisao, postoje drustveni zakoni koje je opet neko stvorio. a ko je stvorio prirodne zakone, taj neko mora imati mozak, ako ima mozak ima i licnost. sada kako se zove neko ko stvara sve zakone...


Природни закон је створио Бог и наменио га, пре свих, људима. Али Бог није неко ко размишља мозгом а тешко се може рећи ни да има личност онакву какву ми знамо...


...pa se, prema tome, tesko moze reci i da je ista stvorio...

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: prirodni zakoni
PostPoslato: 27 Okt 2008, 20:13 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2007, 14:16
Postovi: 45
Lokacija: u gostima
Vise me nervira ta stalna napetost između filozofije i religije, kao da su to jedine teme o kojima se treba i moze raspravljati, mi ionako ne poznajemo prirodne zakone, tako da ih ne mozemo tumaciti, mislim kakvi prirodni zakoni, šta zakon kako pada kiša. Kako rate list, nije mio jasno. Uopšte ne mislim da je riroda regulisana nekim zakonom, to je samo ljudska potreba da nešto stavi u svoje okvire koje ce moci da protumači, samo da čovjeku nešto ne ostane nspoznatljivo..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: prirodni zakoni
PostPoslato: 27 Okt 2008, 20:56 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Dec 2002, 20:07
Postovi: 1149
Lokacija: BL
Zanimljiv post, na zalost vecinom netacan.
Zakone mozemo definisati kao covjeku razumljiva objasnjenja pojmova i/ili procesa. Taj dio tvog posta je ok. Prvi dio posta je netacan, jer smo mi (ljudi) uspjeli unutar svojih zakona definisati kako pada kisa ili kako raste list.

_________________
*/

?>


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: prirodni zakoni
PostPoslato: 28 Okt 2008, 11:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
gosca je napisao:
mi ionako ne poznajemo prirodne zakone, tako da ih ne mozemo tumaciti,


Pa nismo bas tolike neznalice, nasuprot, poznajemo mnoge prirodne zakone, ili mehanizme koje prije nismo imali pojma. A s obzirom da ne postoje npr. Zakon o rastu lisca, ili Zakon o padanju kise (odgovarajuci broj Sluzbenog glasnika :D ), meni je logicno da se te stvari svrstavaju u prirodne zakone. Svugdje postoji neki red, pa tako i u prirodi - Prirodni zakon. A zasto taj red postoji, to je vec metafizika ili sta vec. :D

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: prirodni zakoni
PostPoslato: 28 Okt 2008, 16:01 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2007, 14:16
Postovi: 45
Lokacija: u gostima
ma ne radi se o tome d li mi možemo objasniti kako pada kiša, meni je samo glupo što to pojmovno nazivamo prirodnim zakonom


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: prirodni zakoni
PostPoslato: 01 Nov 2008, 17:41 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2008, 15:42
Postovi: 1169
Ima li mjesta za još filozofa ... :D

r3d je napisao:
Ne shvatam, kako se naucno dokazuje postojanje Boga?


Bog se ne dokazuje naučno nego se spoznae pomoću Njegovih svojstava na osnovu kojih vjerujemo da On postoji, dakle Bog se manifestira kroz ono šta je stvorio....

Međutim ipak postoje određene naučne teorije o "dokazu da Bog postoji" međutim da pitanje postavimo i drugačije

Kako se naučno dokazuje ne postojanje Boga????

Kako se naučno izmjeri ljubav oca prema sinu???

Kako se naučno izmjeri ljubav uopće ????

Meni se ipak čini da se ona menifestira a ne naučno ogradi u određene gabarite...

P.S.

Težak je život nas pjesnika, umjetnika...

_________________
-'-Ne idi nikom osim onom cijem dobru se nadas, od cije vlasti ne strahujes, ciji blagoslov ocekujes i cijim znanjem ceš se moci okititi....'.-


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: prirodni zakoni
PostPoslato: 01 Nov 2008, 17:45 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Oficir s ruzom je napisao:
Kako se naučno izmjeri ljubav uopće ????


Pa ono, raseku ti glavu i vide koliko imas hormona "ljubavi" unutra.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: prirodni zakoni
PostPoslato: 01 Nov 2008, 17:51 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Dec 2002, 20:07
Postovi: 1149
Lokacija: BL
Upravo tako, ljubav je posljedica hormona, i definisana je u okvirima psihologije. Ne mora se sve moci izmjeriti! Broj pi se ne moze izracunati ali ljudi ipak znaju sta je!
To bi impliciralo da je broj pi stvorio Bog ako se ne moze "izmjeriti"?

_________________
*/

?>


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: prirodni zakoni
PostPoslato: 01 Nov 2008, 18:18 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Chuck Norris zna poslednju cifru broja PI.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: prirodni zakoni
PostPoslato: 01 Nov 2008, 23:26 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2008, 15:42
Postovi: 1169
r3d je napisao:
Upravo tako, ljubav je posljedica hormona, i definisana je u okvirima psihologije. Ne mora se sve moci izmjeriti! Broj pi se ne moze izracunati ali ljudi ipak znaju sta je!
To bi impliciralo da je broj pi stvorio Bog ako se ne moze "izmjeriti"?


Svi zakoni su posljedica djelovanja Boga, Bog je stvorio zakone i kauzalitet, a zakoni se mogu definirati, ne mora se sve moći definirati da bi postojalo. (u tome se obojica slažemo)
Izvrsan primjer je upravo taj pi, ako se ne može "izmjeriti" znači li to da ne postoji, pa i ako se Bog ne može definirati niti izmjeriti da li bi to značilo da ne postoji...negiranje nečeg samo što ne vidimo ili ne možemo definirati ne znači nužno da to nešto ne postoji, prijmer je pi, iako je jasno svima da se Bog ne dokazuje primjerima.

_________________
-'-Ne idi nikom osim onom cijem dobru se nadas, od cije vlasti ne strahujes, ciji blagoslov ocekujes i cijim znanjem ceš se moci okititi....'.-


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: prirodni zakoni
PostPoslato: 02 Nov 2008, 05:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8343
Lokacija: BL
Oficir s ruzom je napisao:
r3d je napisao:
Upravo tako, ljubav je posljedica hormona, i definisana je u okvirima psihologije. Ne mora se sve moci izmjeriti! Broj pi se ne moze izracunati ali ljudi ipak znaju sta je!
To bi impliciralo da je broj pi stvorio Bog ako se ne moze "izmjeriti"?


Svi zakoni su posljedica djelovanja Boga, Bog je stvorio zakone i kauzalitet, a zakoni se mogu definirati, ne mora se sve moći definirati da bi postojalo. (u tome se obojica slažemo)
Izvrsan primjer je upravo taj pi, ako se ne može "izmjeriti" znači li to da ne postoji, pa i ako se Bog ne može definirati niti izmjeriti da li bi to značilo da ne postoji...negiranje nečeg samo što ne vidimo ili ne možemo definirati ne znači nužno da to nešto ne postoji, prijmer je pi, iako je jasno svima da se Bog ne dokazuje primjerima.


Pokusaj da se obavijestis o stvarima o kojima govoris, u protivnom se lupaju gluposti. Analogija navodne bozje egzistencije i egzistencije broja pi nimalo nije na mjestu, jer se broj pi moze, i definisan je, i to na vise nacina (odnos precnika i obima kruga, povrsina kruga poluprecnika 1, najmanji pozitivan broj ciji je sinus jednak nuli, dvostruka vrijednost najmanjeg pozitivnog broja ciji je kosinus jednak nuli). "Negiranje neceg samo sto ne vidimo ili ne mozemo definisati ne znaci nuzno da to nesto ne postoji" je u biti divna recenica, jer, pored toga sto nudi mogucnost egzistencije boga, isto to nudi i hobitima, vilenjacima, gandalfu, vjestici iz blera, serloku holmsu, zmajevima, vremeplovu, americi i engleskoj da budu zemlje proleterske, koki koja nosi zlatna jaja, letecem cilimu...(dopisati po zelji).

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 72 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs