banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 02 Maj 2024, 01:27

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 15 Feb 2007, 02:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2002, 19:36
Postovi: 3063
Lokacija: Location: Location: Location: Location: Location:
Znam da me obicno nema ovde ali :)
Sjenka aka sjena, ima li tezinu?

Sjenka je, kao sto znamo, opticki fenomen koji se manifestuje tamnim poljem, koje se javlja iza objekta postavljenog naspram izvora svjetlosti.
Kratko - sjena je odsustvo svjetlosti. Svjetlost ima tezinu. Kako je sjena odsustvo iste, da li sjena znaci i odsustvo tezine? Ako sjena nema tezinu, onda ne postoji u fizikom svijetu, to jest, ona ne postoji?
Opet, navikli smo da sve sto vidimo golim okom, ima tezinu, pa makar jedan nanogram...
Sta vi mislite? Ja smatram da sjena nema tezinu, ali me opet zbunjuje da u nasem zivotu srecemo nesto sto "ne postoji".

_________________
The wounds of war run deep, cutting across generations. But there is always the hope of healing, so long as there are souls among us whose hearts are more full of love than hate.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Feb 2007, 03:36 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 14 Feb 2007, 23:35
Postovi: 5
Lokacija: planeta zemlja
Ja mislim da sijena ipak postoji u fizickom svijetu mada nista ne vaze. Stvari koje vazu nesto, to samo cine u odnosu na nesto drugo. Ako nesto vaze par nanograma na zemlji, vaze jos manje na mijesecu, a ne vaze nista u prostoru. A onda se moze postaviti pitanje: dali prostor postoji?
Naravno da postoji, inace se nebi mogli pokretati... :D A od cega se to prostor sastoji? Mislilo se prije: od nicega, sve dok fizicari nisu otkrili crne rupe i jos neke fenomene koji pokazuju da je ipak to nesto....Sada su dosli do toga da se sastoji od "tamne energije"...Onda dolazi novo pitanje: sta ima izvan(unutra) toga?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Feb 2007, 02:11 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Avg 2006, 17:24
Postovi: 383
Nepostojanje nečega se očituje u postojanju nečeg drugog što bi mjerili istom kvalitativnošću.

Tako sjenka postoji kao manjak svijetla samo ako samo svijetlo postoji kao takvo, od istog izvora. Naravno, da bi postojala sijenka, mora postojati i objekat koji blokira svjetlost. Dakle, postojanje i kombinacija dve supstance stvara treću, iako dve imaju masu, dakle fizičke su, a treća se očituje idejno, kao nedostatak.

Sjenka je, fizički, manjak fotona, dakle manjak težine.

_________________
:: :: :: Solidarnost! / ASI / IWA-AIT :: :: ::

Провери обим злонамере непријатеља
и његову снагу о кремени брид своје.
— Oskar Davičo


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Feb 2007, 14:44 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
monstrum je napisao:
Znam da me obicno nema ovde ali :)
Sjenka aka sjena, ima li tezinu?

Sjenka je, kao sto znamo, opticki fenomen koji se manifestuje tamnim poljem, koje se javlja iza objekta postavljenog naspram izvora svjetlosti.
Kratko - sjena je odsustvo svjetlosti. Svjetlost ima tezinu. Kako je sjena odsustvo iste, da li sjena znaci i odsustvo tezine? Ako sjena nema tezinu, onda ne postoji u fizikom svijetu, to jest, ona ne postoji?
Opet, navikli smo da sve sto vidimo golim okom, ima tezinu, pa makar jedan nanogram...
Sta vi mislite? Ja smatram da sjena nema tezinu, ali me opet zbunjuje da u nasem zivotu srecemo nesto sto "ne postoji".

Nema ni misao težinu, ili ima? Ako misao nema težinu ili je ne vidiš znači da ne postoji?
Po tome sjenka je besmrtna. Svaki put se rodi kad umre svjetlo.

Ovo je odlična ideja za lupetanje. ;)

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Feb 2007, 15:03 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Feb 2007, 12:36
Postovi: 1708
Lokacija: NBg,Нова Ва`ош,
pa sa moze....a i ne mora...(iz Crnog Gruje)

Ne sjenka nema ni tezinu ni masu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Mar 2007, 00:04 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 03 Mar 2007, 23:36
Postovi: 11
Lokacija: Banjaluka
Citiraj:
Kratko - sjena je odsustvo svjetlosti.
Sjena nije odsustvo svjetlosti. Samo na taj dio površine koji ocrtava sjenu, ne dolazi svjetlost direkto sa sunca, već se reflektuje od ostalih površina u bližoj i daljoj okolini.
Dakle, sjena se vidi, ona je svjetlost, samo zatamnjena.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Mar 2007, 13:37 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
ružno_pače je napisao:
Sjena nije odsustvo svjetlosti ... ... ... samo zatamnjena.


Nije šija nego vrat... Na to je mislio čovjek. Odustvo svjetlosti, direktne svjetlosti sa sunca.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Mar 2007, 23:33 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 03 Mar 2007, 23:36
Postovi: 11
Lokacija: Banjaluka
DJ-TC je napisao:
Sjenka je, fizički, manjak fotona, dakle manjak težine.

Potpuno tačno. Ali ja sam ovaj dio preskočio, ne znam kako?! DJ-TC izvini na plagijatstvu. Nije namjerno.

che.guevara je napisao:
Nije šija nego vrat... Na to je mislio čovjek. Odustvo svjetlosti, direktne svjetlosti sa sunca.

Dakle, takođe tačno. Hvala na ispravci!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Mar 2007, 16:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Ne znam otkud vam to da foton ima tezinu. Pogledajte ffiziku i vidjecete da je tezina fotona 0 dakle nema tezinu inace nebi mogao da se krece brzinom svjetlosti po ajnstajnovoj formuli za relativnu brzinu jer bi i najmanja masa dovela do smanjenja brzine.
Ono sto ste vi zamijenili s tezinom je pritisak svjetlosti, a to je energija zracenja dakle svjetlost vrsi pritisak na zemlju ali ne tezinom, odnosno masom. tako da gore navedene teorije o fotonu koji ima tezinu ne vaze.
Pogledajte malo teoriju relativnosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Mar 2007, 22:47 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Mar 2006, 11:25
Postovi: 898
Ako govorimo o suncevoj svetlosti ona pored fotona sadrzi i neutrine koji imaju masu.

_________________
U raju je lijepo, ali u paklu je raja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Mar 2007, 08:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 12 Avg 2001, 01:00
Postovi: 4102
Lokacija: Izmedju istoka i zapada
sjenka potice od boga. bog potice od sjenke. ako nema sjenke, onda nema boga. ako nema boga onda nema sjenke. :-k


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Mar 2007, 16:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Nemanja666 je napisao:
Ako govorimo o suncevoj svetlosti ona pored fotona sadrzi i neutrine koji imaju masu.


To su samo nagadjanja da neutrino ima masu. Nikakvog dokaza nema. Sta vise, i ti sto kazu da postoji mogucnost da bi neutrino mogao imati masu od 1/23000000 protona kazu da je vrlo mala vjerovatnoca za to.

Nije tema, ali ako se dokaze da neutrino ima masu to ce znaciti da ce se svemir poceti skupljati i da ce se skupiti jednog dana. Medjutim posto vjerovatno neutrino nema masu svemir ce se vjerovatno nastaviti siriti.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs