banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 18:50

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 43 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 25 Avg 2006, 23:56 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Umjetnost ... Po naški, vodi porijeklo od riječi umjeti što je slično sa znati i moći nešto uraditi. I šta još znači umjetnost, mudri sagovornici moji, slobodno iskažite vaše mišljenje, ovdje sam neuk te vam neću smetati :)

8)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Avg 2006, 07:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2002, 01:00
Postovi: 4990
Lokacija: B.Luka
Umetnost je ozivljavanje.

_________________
Nature has fixed no limits on our hopes.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Avg 2006, 10:14 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
http://forum.blic.net/viewtopic.php?t=7162
http://forum.blic.net/viewtopic.php?t=6592
;)

_________________
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Avg 2006, 10:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jun 2004, 00:25
Postovi: 2875
Lokacija: Klinika za privikavanje na alkohol
Ovo sam i prije citao, ali stvarno... Genijalno.... :lol:


"Jesenjin se ubio.

Ernest Hemingvej je sebi prosvirao glavu.

Vladimir Majakovski se prasnuo zato shto je bio nesrecno zaljubljen u zenu svog velikog prijatelja, Salvadora Dalija.

Marko Marulic je bio sasvim normalan i fin mladic. Doduse, navikao se da sa jednim svojim jaranom svake veceri ode u posjetu jednoj djevojci, kcerki italijanskog kneza, koja je imala progresivna seksualna nacela. Kao pravi prijatelji, momci su se svake veceri smjenjivali na duznosti - jedan je karao a drugi cuvao strazu... Jedne noci, kad je bio Markov red, prijatelju se bilo strashno uzjebalo pa je zamolio Marka da se zamijene za uloge. Marko je velikodusno ustupio mjesto prijatelju i cekao ga ispod prozora. Prijatelj je neocekivano brzo izasao kroz prozor. Tacnije, izasao je kroz prozor nekoliko puta, u komadima. Umjesto kneginje u sobi ga je cekao knez sa sabljom... Kneginja je ziva zazidana (to je tada bilo moderno) a Marko Marulic je otisao na pusto ostrvo na kojem je zivio nekoliko godina, svakodnevno se bicujuci. Kad se vratio, postao je najpoznatiji dubrovacki knjizevnik.

Zil Vern je cijeli zivot proveo na balkonu, pisuci dva romana godisnje. Nikada nije putovao van Francuske a napisao je gomilu nevjerovatnih stvari.

Migel de Servantes je bio mozda i najveci komad budale od svih pisaca. Da je ikad napisao svoju biografiju, to bi vjerovatno bila najzaimljivija knjiga o vitezu-budali... Kad se vracao iz rata protiv Turske u Maloj Aziji, njegov brod su oteli gusari ozloglasenog Dali Mami-ja... Par mjeseci kasnije Dali Mami ga je pustio uz pisani dokument namijenjen spanskom kralju u kojem je pisalo da je Migel najhrabriji i najludji covjek kojeg je Dali Mami ikad sreo. Jedini covjek kojeg je Dali Mami pustio... Par mjeseci kasnije, lik je zavrsio u zatvoru. Tu je postao pisac... Ipak, umro je u najvecem siromastvu kao totalno lud covjek.

August Strindberg je patoloski mrzio zene.

Karl Maj je bio ucitelj kojeg su smijenili sa duznosti zato shto je bio umno bolestan. Kao palikuca osudjen je na 5 godina zatvora. I on je kao Servantes u zatvoru postao pisac. Nikad u zivotu nije izasao van granica Njemacke a pisao je Vinetua.

Rudolf Raspe (Baron fon Minhauzen) je kriminalac kojeg je jurilo pola Evrope. Prvo je u Njemackoj iskoristio polozaj cuvara muzeja i prodao gomilu umjetnina a zatim sa parama pobjegao u Englesku. Zesci alkoholicar i kockar. U Engleskoj je kupovao bezvrijedne placeve zemlje, lozio ljude koji su cijenili njegove knjige da je pronasao zeljezo, uzimao im lovu i bjezao. Umro je kao teski alkos u Irskoj.

Onore de Balzak je bio sasvim normalan ako se izuzme to da je bio babojebac. Njegova prva zena je od njega bila starija 28 godina a druga 31. Za sebe je govorio da voli "zrelu zensku ljepotu". Babojebac.

Dzozef Konrad je u 28. godini pucao sebi u grudi. Ostao je ziv. Kad vec nije uspio postati samoubica, postao je pisac.

Marsel Prust je bio hipohondor. Iz kuce je izlazio samo nocu jer je smatrao da je tad vazduh cistiji. Iskljucivo je izlazio u javne kuce.

Petar Kocic je zavrsio u ludnici. Posljednjih nekoliko mjeseci zivota morali su ga povremeno vezati jer je imao obicaj da sam sebe udara po glavi i grebe do krvi. Napadi ludila.

Lord Bajron je morao pobjeci iz Engleske zato shto je napravio dijete svojoj polusestri.

Dostojevski, vrlo fini ruski gospodin, je bio zesci kockar i alkoholicar. Hladio se i u Sibiru 8 godina zbog anticarskih prokomunistickih ubjedjenja. Umro je totalno zaduzen jer je uspio sve pare koje zaradio od knjiga prokockati.

Bulgakov je takodje nesudjeni samoubica. Pokusao je da se ubije ali nije uspio. Kasnije mu je Staljin zabranio samoubistvo i uvijek je imao cuvara pored sebe koji ga je svuda pratio.

Branku Copicu niko nije zabranio da se baci s mosta.

Momo Kapor je alkoholicar. Po sopstvenom priznanju, u posljednjih 30 godina trijezan je samo onda kad pise. Pise dosta rijetko.

Za razliku od njega, Rajko Petrov Nogo nikad nije trijezan...

Dzek London je takodje bio alkos.


Oduzi se ovo... Dvadesetorica koji su mi pali na pamet.

Jebes ga, u fizickom svijetu u kojem je sve normirano za ljude visoke 1,80 cm, dosta tesko se snaci nekome ko je visok 2,10... Mislim da je isti slucaj i za duhovni svijet... Ovaj svijet nije stvoren za vecinu umjetnika."

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Avg 2006, 19:36 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
:) :drinking: :wink: :lol: :angel:

Možda nam pogled u "statistike" otvori oči ...

John, hvala za reference ;) Izgleda da su neka pitanja uvijek popularna ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Sep 2006, 18:40 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 29 Avg 2006, 21:50
Postovi: 7
Umjetnost je istinska ljubav prema onome sto radis.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Sep 2006, 18:44 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Nikola15 je napisao:
Umjetnost je istinska ljubav prema onome sto radis.


Jel mora da bude tako!?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Sep 2006, 19:07 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 29 Avg 2006, 21:50
Postovi: 7
Ne mora, samo ako nema ljubavi i iskrenosti u tvom radu onda je taj rad zvanje sa kojim se zaradjuje novac. Tu prestaje umjetnost.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Sep 2006, 19:14 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Još jedna interpretacija koju ne vrijedi opovrgavati nadugačko. Nema džabe ni kod stare babe.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Sep 2006, 20:26 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2006, 17:32
Postovi: 1884
Lokacija: Banja Luka
Umjetnost je sminkanje stvarnosti tako da ona ostavi sto jaci utisak na potrosaca - ambalaza, svejedno vaznija umjetniku nego potrosacu.
Utopija je napisao:
Umetnost je ozivljavanje.


Takode. :fadein: :fadein:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Sep 2006, 14:54 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 30 Avg 2006, 17:28
Postovi: 24
O PESNIKU
Nauka vidi sve u evoluciji,a pesnik u vecnost:znaci u vremenu koje se ne daje opredeliti nicim,pa ni etapama.Nauka vidi stvaranje i razvijanje,a pesnik razgradjivanje i rusenje.Nauka vidi trijumf zivota u novom listu koji izbija iz stare grane,a pesnik vec vidi uvelu granu u novom listu.Za nauku je sve radost u obnavljanju,a za pesnika je sve u drami raspadanja.Nauka sve vidi u zatocenju hladnih prirodnih zakona,a pesnik sve humanizira,iznad svega i stavlja senzibilitet ljudski.On sve meri po sudbini covekovoj koja je prolazna,i zato neizmerno tragicna.Za nauku je covek deo sveta,a za pesnika je svet deo coveka.Praveci od sudbine svoju sudbinu ljudsku,i obratno,zivot tim postaje samo jedno crno more tuge i cemera,izliveno na sve stvari i na sva bica.Ovaj slucaj cini tragicnost pesnika koji je prvi da to oseti i otpati.Svi veliki pesnici su bili tuzni:Sofokle,Sekspir,Dante i Gete:i svi veliki muzicari,kao Betoven i Sopen, i svi veliki filozofi,kao Heraklit i Platon.Lepota i tuga bile su svagda rodjene sestre...

Jovan Ducic


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Okt 2006, 23:40 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Jun 2005, 12:36
Postovi: 1625
Lokacija: chiapas
umjetnost je doživljaj.

_________________
'We must learn to live together as brothers or perish together as fools' - Martin Luther King, Jr

"Born to Lose, Out to Lunch" - Ian Fraiser Kilmister

Viva la Muerte!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Okt 2006, 22:25 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 03 Okt 2005, 12:34
Postovi: 322
Umjetnost je stalna duševna borba i stalno duševno nadimanje. Pri tome često tanka nit dijeli ludilo od genijalnosti (ono [to je Pero naveo :) ). Umjetnik je onaj koji vidi ono što drugi ne vide, i pri tome nastoji da na njemu specifičan način kroz riječ, sliku, muziku ili film taj doživljaj prenese na druge ljude.
Možda je najbolje reći da je umjetnost ono što nije šund i kič :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Nov 2006, 22:29 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Apr 2005, 09:34
Postovi: 731
jebi ga, onda moras da definises sund, tako da se opet vrtis u krug sa svojom izjavom.

ja sad kad bi prno i vi svi osjetili to bi bila umjetnost...

salim se. mislim da se umjetnost ne moze definisati, i ne moze nauciti.Ona je sastavni dio covjeka onakvog kakav se rodi,i mislim da nikakav kulturoloski faktor tu ne igra ulogu.Neko moze biti fin i lijep i kulturan ali da nema pojma sta je umjetnost, sta je literatura, slikarstvo..isto ko majmun koji o tome nema pojma.Razlika je u tome samo sto covjek zivi u kuci a majmun na drvetu.Sto se tice umjetnosti ta dva slucaja su ista.

i sve ove podatke o umjetnicima koje je pero nabrojao nisu slucajni, ali mene nervira kad se to krene poistovjecivati sa izrazom "ludi slikar" ili "ludi pjesnik". ili "jebeni genije".Puno tu ima naduvavanja stvari.A ljudi vole kad su stvari naduvane.

_________________
ovo je kratak tekst koji mozete da dodate vasim porukama.ogranicenje duzine je na 255 kara


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Nov 2006, 22:28 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Avg 2006, 17:24
Postovi: 383
Citiraj:
Umjetnost ... Po naški, vodi porijeklo od riječi umjeti što je slično sa znati i moći nešto uraditi.


To je tačno.

A sad se treba zapitati zašto nešto tako trivijalno postoji u ovom društvu kao zasebna disciplina, odnosno kao element odvojen od svakodnevnog života.

Odgovor je depresivan. Jednostavno, zbog siromaštva aktivnosti svakodnevnog života. Onemogućeno nam je da ostvarimo svoje umijeće na dnevnoj bazi, pa smo stoga primorani da trošimo umijeće drugih. A sa te druge strane tržišta se nalaze specijalizovani "umjetnici" koji svoje umijeće troše samo u svrhu prodaje. Što je veće siromaštvo aktivnosti, veća je iluzija koja se prodaje.

_________________
:: :: :: Solidarnost! / ASI / IWA-AIT :: :: ::

Провери обим злонамере непријатеља
и његову снагу о кремени брид своје.
— Oskar Davičo


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Nov 2006, 23:42 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
DJ-TC je napisao:
Citiraj:
Umjetnost ... Po naški, vodi porijeklo od riječi umjeti što je slično sa znati i moći nešto uraditi.


To je tačno.

A sad se treba zapitati zašto nešto tako trivijalno postoji u ovom društvu kao zasebna disciplina, odnosno kao element odvojen od svakodnevnog života.

Odgovor je depresivan. Jednostavno, zbog siromaštva aktivnosti svakodnevnog života. Onemogućeno nam je da ostvarimo svoje umijeće na dnevnoj bazi, pa smo stoga primorani da trošimo umijeće drugih. A sa te druge strane tržišta se nalaze specijalizovani "umjetnici" koji svoje umijeće troše samo u svrhu prodaje. Što je veće siromaštvo aktivnosti, veća je iluzija koja se prodaje.


Ha! Vidi se da radimo na istoj talasnoj dužini! Upio sam svaku riječ. Iako to znači da sam ujedno i potrošač (tj. ti si ovdje ispao umjetnik) ali dobro nema veze, smatram da se znanje treba "razmijenjivati" (trošiti, npr. trošimo Marxa, ili će nas Uncle Sam ošišati ko ovce) :)

Hvala ti što si nadopunio moju ideju. Ovo je već nešto completely different! Prava stvar!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Nov 2006, 13:30 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Avg 2006, 17:24
Postovi: 383
che.guevara je napisao:
Ha! Vidi se da radimo na istoj talasnoj dužini! Upio sam svaku riječ. Iako to znači da sam ujedno i potrošač (tj. ti si ovdje ispao umjetnik) ali dobro nema veze, smatram da se znanje treba "razmijenjivati" (trošiti, npr. trošimo Marxa, ili će nas Uncle Sam ošišati ko ovce) :)


Pa u ovom slučaju nije nam tržište bilo posrednik, tako da znanje ne razmjenjujemo, jer ga ne stvaramo radi drugog znanja, odnosno druge robe, već ga ustupamo direktno, a to je opet, antiteza razmjeni.

Pazi sad u čemu je fazon. Ako je kultura i umjetnost samo imaginarna refleksija naših neostvarenih mogućnosti, to znači da će sa ostvarivanjem naših mogućnosti, tj. nas kao ličnosti, kultura kao takva nestati, odnosno: reapsorbirati se nazad u društvo.

Ovdje sam upotrebio logiku Tezi o Fojerbahu: nije nam dovoljno samo razdvojiti svijet na imaginarni, lijepi, maštoviti, i onaj stvarni, jadni, smrtonosni. Moramo shvatiti da ta dvojnost leži u dvojnostima stvarnog svijeta: prvenstveno u jednoj osnovnoj separaciji, otuđenju i otuđenom radu.

Kao što je Debord napisao:

Kultura je iznikla iz istorije koja je rastočila prethodni način života, ali, pošto je ona zasebna sfera unutar delimično istorijskog društva, njeno razumevanje i čulna komunikacija neminovno ostaju delimični. Ona je smisao jednog nedovoljno smislenog sveta.

Kraj istorije kulture pokazuje se na dva suprotna načina: kao projekat koji teži sopstvenom prevazilaženju unutar sveukupnog istorijskog kretanja i kao njena težnja da se sačuva u obliku mrtvog predmeta spektakularne kontemplacije. Prva težnja je vezala svoju sudbinu za društvenu kritiku, druga za odbranu klasne vladavine.


Dakle, sa jedne strane, samoprevazilaženje kulture se obavlja u procesu uspostavljanja života kao kulture i kulture kao života, ukidanju separacije izmedu stvaranja i proživljavanja, izmedu življenja i posmatranja -- a to se podudara sa revolucionarnim uništenjem objektivnih uslova te separacije.* Sa druge strane, spektakularni projekat u službi impersonalnih odnosa tržišta u kapitalističkom društvu, teži da kulturu pretvori u mrtvi objekat spektakularne kontemplacije, u iluzornu depikciju mitske zajednice, odvojen od življenja, kao inverzija siromaštva aktivnosti života uslovljenog separacijom i otuđenjem.


* (uništenjem otuđenog rada, robne proizvodnje, klasa, itd.)

_________________
:: :: :: Solidarnost! / ASI / IWA-AIT :: :: ::

Провери обим злонамере непријатеља
и његову снагу о кремени брид своје.
— Oskar Davičo


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Dec 2006, 17:28 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 22:41
Postovi: 219
ono,kada se muha pokaka na plafon,a ne zameze guzu
to je umjetnost

_________________
Slika"The bird fights way out of the egg.
The egg is the world.
Who would be born first must destroy a world.
The bird files to God.That God`s name is Abraxas


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Dec 2006, 13:12 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Pero_Bombas je napisao:
Ovo sam i prije citao, ali stvarno... Genijalno.... :lol:
"Jesenjin se ubio.

Ernest Hemingvej je sebi prosvirao glavu...

Jebes ga, u fizickom svijetu u kojem je sve normirano za ljude visoke 1,80 cm, dosta tesko se snaci nekome ko je visok 2,10... Mislim da je isti slucaj i za duhovni svijet... Ovaj svijet nije stvoren za vecinu umjetnika."

Zato se prihvatimo kiča i narodne muzike sa zurlama. :doubt:

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Dec 2006, 15:01 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Avg 2006, 17:24
Postovi: 383
Talija je napisao:
Zato se prihvatimo kiča i narodne muzike sa zurlama. :doubt:


Hm...

Biće da se toga ljudi prihvataju iz jednog vrlo jednostavnog razloga:

Pošto je većini ljudi život mizeran i opijen snovima o novcu, kriminalu, "uspjehu", "popularnosti", a time i stvarnosti gdje stvarna kreativnost ne može da zaživi, zašto onda ne slušati muziku koja sve to uljepšava na taj način:

Zbog neuspjeha u ljubavi treba piti, udarati, jer turbo kaže da je to cool.
Da bi bio sretan moraš biti bogat, jer turbo kaže tako.
Da bi mogao "utjerati onu stvar" moraš imate Porsche, jer turbo tako tvrdi.
"Sve žene su drolje", pa naravno, nek' turbo to uljepša kako samo on zna.
Ma Kosovo je srpsko, nema druge, turbo pjesme to dokazuju.

Jel' me razumješ? :angel:

_________________
:: :: :: Solidarnost! / ASI / IWA-AIT :: :: ::

Провери обим злонамере непријатеља
и његову снагу о кремени брид своје.
— Oskar Davičo


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 43 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs