banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 06 Maj 2024, 19:45

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 70 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Dobro i Zlo
PostPoslato: 28 Apr 2006, 12:04 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jan 2006, 12:56
Postovi: 48
Lokacija: Gdje sunce vjecno sija
Rijesio sam da ne unistavam vise temu “Smisao zivota” i da je oslobodim svog (i ne samo svog … hmmmm, samo cu je znacajno pogledati :D ) oftopikovanja.
Dakle interesuje me vase misljenje o svim aspektima Dobra I Zla.
Moguce je postaviti puno potpitanja ali necu to ciniti. Zelim da slobodno pricate, a ne da robujete postavljenim okvirima.
Ako zelite nesto reci o Ljepoti – Gnusobi, Istini – Lazi, Ispravnom – Pogresnom, samo naprijed.
Mislite da ove kategorije nemaju bas puno zajednickog?
Razmislite ponovo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Apr 2006, 13:36 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 23 Jan 2006, 17:58
Postovi: 872
Veliki pozdrav svima!

Evo ja cu dati svoje misljenje cim budem imao prilike ali te molim da mi prije toga odgovoris na jedno pitanje: da li si postavio ovo pitanje da bi potvrdio i opravdao drugima svoje misljenje, ili si ga postavio jer pomalo sumnjas u svoje misljenje pa bi zelio da cujes i tudja misljenja sa ciljem da razmjenjujes iskustva sa drugima ne bi li ti i svi mi naucili vise o zivotu i konacno mu vratili smisao koji smo mu uzeli?

Bratski pozdrav od Drazena


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Apr 2006, 16:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 12 Avg 2001, 01:00
Postovi: 4102
Lokacija: Izmedju istoka i zapada
citiracu sebe sa 'jednog od off topica'

ne postoji dobro i zlo. ne postoji crno i bijelo. postoji ogromno polje sive, tamno sive i svijetlo sive i svega izmedju, ali svejedno sive. po meni ne postoji apsolutno dobra kao ni apsolutno zla osoba. to bi bio jin-jang, u svakom dobru ima zla i obratno


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Apr 2006, 20:44 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Dobro - je pojam (kao i mnogi ostali) poznat samo čovjeku i nikom više. "Dobro se dobrim vraća" kaže narod. Dobro je kada nekom pomognete. Dobro je kada pomognete slabijem od sebe.

Zlo - je pojam (kao i prethodni) poznat samo čovjeku i nikom više. Zlo je suprotno od prethodnog i zato (ovako sam ja zaključio sam, slobodno me kritikujte) je zlo kada odmažete slabijem od sebe.

Hoću reći - bez uplitanja u volju za moć i uopšte bez citiranja Ničea - mi smo ljudi i imamo sposobnost da radimo, živimo, utičemo jedni na druge blabla. Neka akcija može biti okarakterisana od strane ljudi kao dobra ili zla. Dobrom će nazvati onu koja pomaže, a zlom onu koja joj odmaže. Očigledno se radi o relativnim pojmovima, ako postoji više "grupa" ljudi.

Npr, Musoliniju je bilo dobro što je drugovao sa Hitlerom, a jevrejima je to bilo zlo.

Npr2, meni je dobro kada razbijem nekog slabijeg od sebe, a njemu je zlo.

Npr3, lopovu je dobro kada ukrade nešto za sebe ili svoju porodicu, a onima koje okradu je zlo.

Itd. Mislim - bez prisustva ikakve metafizičke komponente, mogu reći da je dobro ono što nam se dopada, a zlo kažemo za nešto što nam se ne dopada i bilo bi nam draže da se ne događa.

"Apsolutno" (koliko je to moguće za skeptika) sam uvjeren da niko neće ići u pakao zbog zla ili u raj zbog dobra, ali smatram ovo nevažnim za ovu diskusiju i mislim da se ne bi trebalo raspravljati o tome. Radi se o izboru, a ovdje bi bilo bolje da pričamo o značenju termina - pojmova.


Još ponešto o uvažavanju ovih pojmova. Nekim ljudima je djelanje po "dobrom" mnogo važno. Neki pak, eto, drže se dobrog ali ponekad pođu i za zlom, dok za neke ljude dobro i zlo uopšte ne predstavlja neku stvarnost i ne razmišljaju o tome. Za sva tri slučaja postoje logična objašnjenja:

Dobri ljudi obično žive u masi (narod bi trebao biti dobar) i pošto se radi o "običnim" (kako pogrdan naziv!) ljudima, oni vole da žive u simbiozi i da se razvijaju u ljubavi, veselju itd. Činiti dobro u takvim sredinama je poželjno upravo zbog one poslovice gore - DSDV. Dobro je u ovakvim sredinama uslov za preživljavanje, drugim riječima, ko nije dobar smeta društvu i zato biva kažnjen i time (logično) društvo biva "dobro" cccc

Neki ljudi (srednja klasa, sitni buržuji) još uvijek žive u društvu ali i imaju izvjestne """naddruštvene""" moći. Zbog toga su uslovljeni da se ponašaju "dobro" (da ne ugnjetavaju slabije) jer bi ih velika "osuda" "dobrih" mogla "uništiti" ili "oštetiti", ali, pošto imaju mogućnost (nisu slabi) ponekad (sa opreznošću i strahom?) vole da upotrebe silu protiv slabijeg od sebe i to bi narod nazvao zlim - ali tek ako bi saznao za to ;)

Za kraj, oni najjači - Putin, Buš, Staljin, Hitler, Mao, Cezar, Tito, Dušan Silni - nemaju jačeg od sebe - hoću reći imaju samo slabije od sebe i one koji su im ravnopravni. Takvi ljudi uvijek moraju da čine zlo po definiciji onih najslabijih - i stvarno ako pogledamo, niti jedan moćnik nije svetao u očima naroda !!! (čast izuzecima!?!)

To je bila moja slobodna interpretacija. Zao može biti samo onaj ko je jak. Slabi ljudi (pod slabi se podrazumijeva mnogo stvari i ne bi se trebalo shvatiti kao pogrdan naziv!) ne mogu da budu zli i ne bi trebali biti zli jer bi to bilo loše za njih.

Konačno, improvizovao bih još nešto. Dobro i zlo u političkim sistemima. Tipičan primjer države bez dobrog i zla (morala?) je Amerika.

primjer: bombardovanje Srbije
primjer: Irak
primjer: CIA
primjer: WeatherControl
itd

U komunizmu, nedefinisano do kraja :) Nekako se nameće da bi u komunističkim društvima (idealnim) svi trebali biti dobri.

U religijskim državama (ljudima) - dobro je ono što se slaže sa religijskim kodeksom - Biblijom, Kuranom, ovim-onim ... Tamo su ova dva pojma jasno razgraničena. Dobro je ono što piše u svetoj knjizi da je dobro, a loše je ono što piše da je loše. Kao instrukcije za računar :)

U anarhističkim društvima predpostavlja se da zbog nepostojanja hijerarhije ne postoji način da neki čovjek dobije toliku moć da može da čini zlo bez šanse da ga neko zaustavi. Postoje i pojmovi tipa "kritične mase" koji, kao i kod komunizma, zvuče veoma idealno i neostvarivo (ali ko zna šta ide ...). Po njima, kada bi se neko osilio i počeo da ugnjetava slabije od sebe, digla bi se masa ljudi koji su hiljadu puta jači od njega i uništila bi ga, nakon čega bi se vratila svom normalnom radu. Ovo daje utisak neke mirne društvene zajednice, poput košnice, kada članovi društva rade svoj posao (žive drugim riječima) i ako u košnicu upadne miš - ubiju ga (unište zlobnika), oblijepe ga voskom (izoliraju ga), i sačekaju da nestane sa lica zemlje (misija izvršena).

I tako dalje. Dobra tema. Ne mogu više da pišem, umoran sam.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Apr 2006, 21:03 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Apr 2006, 04:14 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jan 2006, 12:56
Postovi: 48
Lokacija: Gdje sunce vjecno sija
Dak je napisao:
Veliki pozdrav svima!

Evo ja cu dati svoje misljenje cim budem imao prilike ali te molim da mi prije toga odgovoris na jedno pitanje: da li si postavio ovo pitanje da bi potvrdio i opravdao drugima svoje misljenje, ili si ga postavio jer pomalo sumnjas u svoje misljenje pa bi zelio da cujes i tudja misljenja sa ciljem da razmjenjujes iskustva sa drugima ne bi li ti i svi mi naucili vise o zivotu i konacno mu vratili smisao koji smo mu uzeli?

Bratski pozdrav od Drazena


Zasto sam postavio ovo pitanje je u bliskoj vezi sa temom “Zasto ste (uopste) ovdje”. Ni tamo ni ovdje nemam blistav odgovor. Mozda zato sto volim razmjenu misljenja, vjerovatno i zbog nostalgije koju ponekad osjetim; nedostaje mi komunikacija sa nasim ljudima.
Da, imam svoje misljenje o ovim kategorijama (i malo je vjerovatno da cu ga promijeniti) ali moje misljenje je samo djelic onog sto se moze reci na temu. Postoje mnogi aspekti koje ne poznajem, o kojima nisam ni razmisljao i zato ce mi biti zanimljivo citati odgovore.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Apr 2006, 20:47 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
*Sisiban* je napisao:
Ni ljudski rod, ako ćemo onako po biblijski, ne bi danas postojao da nije bilo - incesta.


Pogrešno tumačenje. Adam i Eva su prvi ljudi protjerani iz raja i nije bilo potrebe da prave incest, koliko je meni poznato ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Apr 2006, 22:14 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Apr 2006, 03:55 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jan 2006, 12:56
Postovi: 48
Lokacija: Gdje sunce vjecno sija
che.guevara je napisao:
Dobro - je pojam (kao i mnogi ostali) poznat samo čovjeku i nikom više.
Zlo - je pojam (kao i prethodni) poznat samo čovjeku i nikom više.


Potpuno se slazem sa ovim. Dobro i Zlo, kao i ostale kategorije koje sam na pocetku spomenuo, svojstvene su samo covjeku. Van njega ne postoje i nema smisla govoriti o njima. Lijepo uredjen park ili deponija smeca - svejedno. Igra delfina u okeanu je podjednako lijepa kao i smrtonosni marsh uzrocnika najopakijih bolesti. Priroda zaista nema preferenci. Dakle to nisu univerzalne kategorije i ne bi ih trebalo pisati velikim slovima.
Medjutim, iako su one Prirodi potpuno nebitne to ne znaci da nisu vazne za nas. Naprotiv, mislim da su veoma vazne.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Apr 2006, 05:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2004, 23:41
Postovi: 4402
Lokacija: The Moon
...

_________________
Ja sam lav Istine, a ne lav strasti.
Moje djelovanje je svjedokom mojoj religiji.


Ma liberté


Poslednji put menjao Japanese_rose dana 14 Avg 2006, 06:51, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Apr 2006, 05:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2004, 23:41
Postovi: 4402
Lokacija: The Moon
...

_________________
Ja sam lav Istine, a ne lav strasti.
Moje djelovanje je svjedokom mojoj religiji.


Ma liberté


Poslednji put menjao Japanese_rose dana 14 Avg 2006, 06:52, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Apr 2006, 09:50 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 23 Jan 2006, 17:58
Postovi: 872
Ako nekom covjeku od 120kg kazes da ces mu u iducem trenutku reci da je blesav i da pokusa da ne reaguje, i kazes mu to, njemu ce, iako je ocekivao da ces mu to reci, da ljune krv u lice. Ako to ponovis 10 puta, on ce krenuti da te satire nogama. Sad, sta je ovdje u pitanju? Da li se radi o jednom jakom covjeku koji tuce slabijeg od sebe ili jednom slabicu koji nije u stanju da kontrolise svoje emocije (Imajte na umu da nacin na koji mi reagujemo na vecinu akcija je odraz naseg emotivnog stanja)?

Pojmovi Dobro i Zlo ne bi nikad ni postojali da ih covjek nije u stanju razlikovati, znaci prica o Dobru i Zlu nije prica o relativnosti svega sto postoji nego prica o uzimanju pravih uzoraka. To je ono o cemu mislim da treba da diskutujemo.

Prica o Dobru i Zlu je prica o covjeku, za covjeka oni postoje a ne za zivotinje. To je prica o motivima cinjenja zla i dobra, prica o covjekovom dusevnom stanju, o njegovom bicu. Pitajmo psihoanaliticare sta misle tome.
Nije u redu da neko prica o relativnosti zelje Hitlera da istrijebi sve jevreje. Mi svi znamo njegov motiv. Taj motiv je slican motivu komsinice koja posjecuje vracare i donosi nokte i kosu od komsije koji zivi i radi u inostranstvu i dobro zaradjuje, i nakon sto vracara par puta prokune komsiju, ta komsinica stavlja nokte i kosu pod jastuk njenog komsije u nadi da se iduce jutro komsija vise nece probuditi, a nijednog trenutka ne pitajuci se "ZASTO JA TO CINIM?".

Bratski pozdrav od Drazena


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Apr 2006, 13:54 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jan 2006, 12:56
Postovi: 48
Lokacija: Gdje sunce vjecno sija
Japanese_rose je napisao:
Vitez Lutalica je napisao:
Naprotiv, mislim da su veoma vazne.


A ja mislim da su ove kategorije za covjeka presudne.

Zbog cega ih ti smatras vaznima ?


Kao sto sam mozda vec rekao, Prirodi je svejedno: sa ili bez nas. Ali nama ne moze biti svejedno da li cemo i u kakvom drustvu zivjeti.
U nizu ruznih stvari na koje covjek i covjecanstvo ne mogu biti ponosni, dobrota i ljepota (umjetnost, nauka) su medju rijetkim koje nas oplemenjuju i uzdizu iznad zivotinja i nezive prirode. One osvjetljavaju put kojim treba da idemo.

Citiraj:
Sa ljudima je malo drugacije. Cinjenje zla je uvijek slabost a ne snaga. Kad se sva americka npr. tehnoloska sila i politicka moc sastavi, ne mogu stvorii ni jedan jedini cvijet, a tako su mocni.

Ne razumih ono o cvijetu ali se slazem potpuno da dobrota ima vece izglede za opstanak u srcu snaznog i slobodnog covjeka, nego bijednog jadnika. U to cvrsto vjerujem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Maj 2006, 19:51 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
[quote=Dak]Pojmovi Dobro i Zlo ne bi nikad ni postojali da ih covjek nije u stanju razlikovati[/quote]

Da, oni postoje za nas, cak ih mozemo fino i definisati (nisam li to napisao?), medjutim, problem je kada umislimo da "uvijek dobro na kraju pobjedi". Kakve su to opet neke price o covjeku od 120kg ? Jel mozemo bez takvih "primjera" ikako? Zasto odmah ne preci na stvar? Mrcina od trista funti je zgazila kretena koji se igrao sa vatrom ... sta je tu nenormalno? :?

VL je napisao:
U nizu ruznih stvari na koje covjek i covjecanstvo ne mogu biti ponosni, dobrota i ljepota (umjetnost, nauka) su medju rijetkim koje nas oplemenjuju i uzdizu iznad zivotinja i nezive prirode. One osvjetljavaju put kojim treba da idemo.


Besmislica. Nista oni ne osvjetljavaju. Kao sto neko rece, civilizacija je put od pecine do atomskog sklonista. I onda, jednog dana, vrijeme ce se poceti ponavljati ...

Citiraj:
Ne razumih ono o cvijetu ali se slazem potpuno da dobrota ima vece izglede za opstanak u srcu snaznog i slobodnog covjeka, nego bijednog jadnika. U to cvrsto vjerujem.


Ni ja nisam razumio kakve veze cvijet ima, mozda Japanese_rose zna nesto vise o cvjetovima, pa nam moze objasniti?. Ti pomenuti, "bijedni jadnici" su "najdobriji" ljudi, vjerovao ili ne :)

Jos o Adamu i Evi, stvarno je glupo ako smo svi nastali iz incesta, onda koji se q*c danas suzdrzavamo od istog !?!

E sad, pošto smo se svi složili da je Dobro i Zlo jednostavno vezano za "nemoc" i "moc", sta želite da zaključimo? Da vam kažem? Vi želite (vi koji želite pravdu, dobrotu, Hrista, ?-*komunizam*-?) da uništite jačeg od sebe - da mu zabranite da čini zlo nad vama! Vi želite da medvjed ne može da rastrgne čovjeka (ko što neko reče), vi želite da se sila ne ispoljava, vi želite da se elektroni ne okreću, drugim riječima ... Ok, izbacite ovo zadnje :P

Vama (i meni ...) smeta kad neko sprovodi silu (zlo) nad vama. Međutim, jeste li ikad pokušali da se ne ljutite toliko ? (meni nije uspjelo, ali moguće je i to pokušati! jednostavno - poštujte zlo koje vas muči ...)

I još nešto mi pada na pamet ... znači ja se slažem sa vama da zlo nervira čovjeka, smeta mu, ružno je blablabla. Jest ono, loše je, ali ko mari? Taman imaš protiv čega da se boriš! I ko to već pominje Ameriku može dobro da vidi da nas sad oni jako dobro sve k*r*ju ... šta je reći? Sprovode zlo nad nama? Šta sad sa tim? Prokleti bili :D ?

Tu staje "zaključak" i ostaje na onom prvom - zlo je iživljavanje jačeg na slabijem. Čitav svijet je volja za moć, a ljudsko društvo je borba za što većom moći. Nekom je nešto dobro, drugom je zlo a u suštini je ništa :P

Nikakav zaključak se neće postići, Dak, osim onoga (opet) da ti Zlo smeta, ali i da ti daje razlog da se boriš protiv njega, odnosno da ga trpiš, da zgrćeš moć i sam postaneš zao, odnosno da izgubiš moć i onda se praviš dobričina ...

I da kažem jedan pametan zaključak za fenomenalan kraj - blablabla!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Maj 2006, 20:19 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 23 Jan 2006, 17:58
Postovi: 872
che.guevara je napisao:
Nikakav zaključak se neće postići, Dak, osim onoga (opet) da ti Zlo smeta, ali i da ti daje razlog da se boriš protiv njega, odnosno da ga trpiš, da zgrćeš moć i sam postaneš zao, odnosno da izgubiš moć i onda se praviš dobričina ...


Ne Che, sve sam to prosao, mozda vise nego sto ces ti za citav zivot, i uvijek ostao ISTINSKI covjek, zato sto u tome vidim VELICINU i SNAGU i JACINU. Htio ti ili ne, ovim tekstom si, svjesno ili nesvjesno, razoblicio sebe i mnoge od nas, ali nisi ISTINSKE ljude, one koji traze Istinu koju je Nietsche trazio, koji zive bez predrasuda. Ja postujem Nietschea kao istinskog tragaca koji je sam gledao Hrista kao veliki uzor, ali ne mogu da postujem hiljade i hiljade onih koji citaju Nietsche-ove knjige kao uspavanke ili da bi, pogresno ga razumjevajuci, glorifikovali svoje slabosti. Moj ideal nije biti dobrica nego biti istinski covjek, zato sam htio i tebe da ponukam da trazis isto jer vidim u tebi ogromnu energiju koju trosis u leeru, sto si ti shvatio nazalost samo kao poziv na verbalni duel. Moj ideal neka bude Hrist, ali pazi, budi iskren prema sebi ako neces prema drugima, ovo ti kazem kao prijatelj i kolega (posto se bavimo istom strukom). Reci mi, sta je lakse zamisliti: jednog dobricu ili jednog ISTINSKOG covjeka koji bicem tjera trgovce iz hrama? Sta je lakse: demonstrirati moc i vredjati nekoga ili biti ISTINSKI covjek i obuzdati svog jedinog neprijatelja i gospodara: mrznju, licemjerje, cinizam. Odgovori iskreno sebi, meni ne moras posto znam odgovor. Citaj Nietsche-a od pocetka, ali razmisli o svakoj njegovoj rijeci ako hoces da ga razumijes. Razmisli, da li si postao takav kakav jesi nakon sto si procitao Nietsche-ove knjige ili nisi nikad ni izlazio iz svoje mentalne "pecine". Po cemu se onda razlikujes od onih "dobrica" koji svim srcem prihvataju Nietsche-a?

PS: Pokazi mi sad svoju snagu na djelu i napisi post jednog intelektualca kojeg ce svi da razumiju. :-)

Bratski pozdrav od Drazena


Poslednji put menjao Dak dana 02 Maj 2006, 20:48, izmenjena 2 puta

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Maj 2006, 20:37 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Ma šta ja imam veze sa temom - ja sam che.guevara - svi znamo ko je bio che - narodni heroj! Zlikovac koji se iživljava na onima koji su "jači". Ali, ovdje govorimo o temi - i tu nema "ja" - već samo - tema.

Ne znaš ni da mu ispišeš ime :)

Niče = Nietzsche (5 suglasnika zajedno!!?)

On je pisao o velikim ljudima, o Zaratustri, a sam je bio bolesnik kakvog nije bilo ... dakle bio je nepristrasan - za razliku od nekih Hrišćana koji budu - pa onda kažu "zao čovjek". Umjesto da kaže "e - on ima moć, a ja nemam". Ali možda i ne treba ... "Zao" mu dođe kao skraćenica. Pa dobro - Amerikanci su zli, dignimo revoluciju - pokoljemo se malo, umre koji milion ljudi, malo se očistimo od dosade i nastavimo sa životom & co.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Maj 2006, 20:39 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 23 Jan 2006, 17:58
Postovi: 872
Procitaj jos jednom moj post. Sto se tice pisanja imena, eto trudim se da pisem imena ljudi onako kako ih oni pisu, ali ne sjecam se tacno imena, greske se desavaju. Je li to tvoj jedini argument? :-? :)
Ja ne govorim o zlu u drugima, pokusaj da me razumijes, ja govorim o zlu u nama kao nasim neprijateljima. Ja ne apelujem na nikoga da se promijeni da bi meni bilo lakse, meni super dobro ide u zivotu, ja imam "moc" nad drugima, nego ukazujem na istinskog neprijatelja-zlo u nama. Ali sve s razlogom da spoznas kako je SNAGA i JACINA u pobjedi nad nasim slabostima, da istinski dusevni mir koji TI i svi MI trazimo lezi u suocenju sa zlom u nama. Ja ovo ne govorim kao Hriscanin, vec kao covjek koji je prije nego sto je poceo da vjeruje Bogu odnio pobjedu nad svojim slabostima. I da dodam: kada sam poceo da vjerujem Bogu vidio sam da On sve cini za mene, da sam nista ne mogu, mogu samo da budem iskren prema sebi i prema drugima. Ne moras ti biti Hriscanin da bi to uradio. Potrebno je samo da dijagnosticiras problem. To nema blage veze sa religijom. Ne kontrolisemo mi nas cinizam nego on nas. Ako i dalje ne razumijes, pokusaj da zaustavis svoje misli 10 bijednih sekundi, pa pokazi sebi koliko si "jak". U tome lezi odgovor ko koga kontrolise. I sad sta ti preostaje: hoces li i dalje svoga gospodara uzdizati medju oblake ili ces se boriti kao ISTINSKI covjek? Pruzi ruku i uskaci na palubu, brod JAKIH krece!!! :-)

Bratski pozdrav od Drazena


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 03 Maj 2006, 21:30 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Dak je napisao:
... Je li to tvoj jedini argument? ...


Argument protiv čega? Gomile plača? Mene ovakve priče jednostavno ne interesuju i neću niti da ih čitam :mad:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Maj 2006, 07:26 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2005, 05:36
Postovi: 353
Lokacija: Candlekeep
hm.s jedne strane,mi smo zivotinje sposobne za logicko zakljucivanje."zivotinje" implicira instinkt,potrebu i zadovoljenje iste,itd."logicko zakljucivanje" implicira potrebu za socijalnom strukturom(fuj),nekakav obrazac ponashanja koji je prihvatljiv(masovno),i samim tim dolazimo do IDEJE o dobru i zlu.svakodnevni primjeri nisu od koristi.istorija nije od koristi.u stvari,umjesto da serem dalje,naveo bi jednu izreku koja je meni,onako,prijatna.

"In all men there are three:The one who aspires,the one who desires and the one who meditates.Let not one hold sway for long,and happiness is yours to take."

U sushtini skracena verzija price o Saint Sinneru,stripu Klajva barkera.ni strip ni pisac nemaju veze s temom al eto.

U prirodi ne postoje dobro i zlo.ne vidim razloga da ih priznajem.josh jedan citat:

"Energy is derived from both the plus and negative"(ko pogodi ko je ovo,ima od mene hektolitar pive,odma.) :D

_________________
Let teachers and priests and philosophers brood over questions of reality and illusion. I know this: if life is an illusion, then I am no less an illusion, and being thus, the illusion is real to me. I live, I burn with life,I love,I slay, and am content.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Maj 2006, 11:03 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Ljudna je napisao:
"Energy is derived from both the plus and negative"(ko pogodi ko je ovo,ima od mene hektolitar pive,odma.) :D


:lol: Blago meni, bice piva za citavo ljeto !!!

Gledao sam na google-u, pominje se neki lik (zvuci smjesno):
"Jeoram, the greatest Blademaster to ever live"

:D

U sustini, neka kinesko-japanska 100%. A i nije zanimljiva na prvi pogled :(


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 70 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs