banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 26 Apr 2024, 13:11

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 29 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 05 Apr 2006, 02:08 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 05 Apr 2006, 01:31
Postovi: 17
http://www.geocities.com/osvit000/niv.zip

http://www.geocities.com/osvit000/

Posluzite se sami, mada sumnjam da ce moderator izrazito sumnjivog imena ostati priseban, jer: od mene se plase psi i macke, a moderatori skacu naglavacke...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Apr 2006, 03:21 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
Huh, iznenadi me link o "pracenju teme na podforumu 'Filozofija'", pa ugledah i ovo...

Ne brini se pretjerano Che, vec nakon prvog citanja ovog Frankestajna* od teksta mozes naci dovoljno rupa da ga kvalifikujes za onu, takodje Niceovu, po kojoj dobra shtiva valja iscitavati, a losa, opet, nikada i ne procitati... ;)

Natuknice: njemacki "Kultur" nije isto sto i kulturoloski koncept iz onog teksta, a, potom, Niceov, [kao ni, recimo, postmodernisticki] nihilizam nema veze s pozivanjem na podjele ljudi u dvije grupe, od kojih jedna treba da ima veca prava... :lol:





*Frankestajn, jer, ili je tekst pisalo vise autora, ili autor ne smatra da je mjesanje ekavice i ijekavice u jednom tekstu uopste bitna stvar. O stilistici necu ovaj put - mozda sam zapravo ja taj koji nije shvatio pretenzije, skromnosti i saljivost teksta :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Druze obad...
PostPoslato: 05 Apr 2006, 04:29 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 05 Apr 2006, 01:31
Postovi: 17
vidim da su te u "ucionici" dobro uputili kako da ujedas (dok Tito gleda u tebe) iduci stazama revolucije... tjerajuci druge da ukazuju da si po ko zna koji put rekao nista! Ali ovaj put ti se potkrala i jedna greskica...

Ali, rekao si naime da je tekst "pisalo" vise autora, ali se samo radi o dva-tri razlicita kraca prevoda, a ja sam ih sve pastovao (a ne oni), da ne kazem napisao.

A sta si ti ono pisao o kulturi? Imao si neku primjedbu druze obade na pojam kulture ili ti smeta samo postojanje tog pojma?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Apr 2006, 14:02 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
Ma pusti... ne bi ti to shvatio, ionako ;)

Uostalom, primjedba o potrebi distinkcije simbolike unutar kulture u Coleridge-a, gdje je kultura, "harmonicni razvoj onih kvaliteta i vjestina koje karakterisu nasu humanost", od kulture rasizma/sovinizma/nacionalizma/religijske diskriminacije je uvijek na mjestu - ne mogu da odolim raskrinkavanju podvala :)

Termin "Kultur" koji se u njemackoj misli posudjuje od francuskog "culture" odnosi se na "romanticnu", pre-Marksisticku kritiku industrijskog kapitalizma, a ne odnosa bozanstvenog i svjetovnog, kao u onim tekstovima (Eagleton, The Idea of Culture: 10)

Uza literatura za casove o kulturi pocinje s peststotinjak knjiga, a ne svodi se samo na par losih tumacenja Nicea, i obavezno ukljucuje autore kakvi su Wolfe, Sontag, Carmichael, Deloria, Hoggart, Williams, Thompson, Marx, Freidan, Mcluhan, Eagleton, Hall, Treicher, Gramsci...

Nije to bitno toliko, zapravo, bitno je da sto vise ljudi nauci da primjecuje podvale u "tekstovima" oko sebe, kako bismo mogli zivjeti, a ne rusiti i ubijati iz dekade u dekadu. Koliko god treba voliti sve ljude, toliko treba "zavrtati vratove" podvalama... da prevedem - jebes pasivnu revoluciju, pa makar i onu u mislima! Eto, sad sam valjda bio sazetiji, i s jasnijom porukom ;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Druze obad...
PostPoslato: 05 Apr 2006, 14:09 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
UnforgivenIII je napisao:
..., ali se samo radi o dva-tri razlicita kraca prevoda, a ja sam ih sve pastovao (a ne oni), da ne kazem napisao...


Ne "pastuj" samo, citaj prvo - "nema urednistva bez citanja, citanja, i samo citanja, a onda pisanja, pisanja, i samo pisanja"... (nije Lenjin, ne brini ;))


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Apr 2006, 02:01 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 05 Apr 2006, 01:31
Postovi: 17
Ne poricem ja da vi nemate definicije za sve moguce stvari, pa imali ste dovoljno vremena u ovih nekoliko poslednjih vijekova, ali ako vam covjek postavi tih nekoliko "a sta je", kao npr. sta je to "humanizam", pa sta je to sto definise humanizam, itd. vidjece se da se vrtite u nistavilu od apstrakcija koje kod religioznih ljudi zavrsavaju sa "tako bog hoce", a kod moralista sa "eto zato", cime se oznacava "stvar po sebi" ili metafizicki moral...

Ma vec sam to objasnio uopsteno u onom spisu, ali ovi metafizicari se prave vazni kada im neko ukazuje paznju...

Sve se to vase zavrsava u pojmu "tolerancija", sto je skracenica za "ma pusti mene neznalicu"...

Tolerancija, humanizam, i ostale prazne zvecke...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Apr 2006, 20:59 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Mir božiji, Zeleni Obad se vratio :) :lol: :lol: :lol: :lol:

Dobrodošao nazad na forum. Tvoje poruke nisam pročitao mjesecima :)

Unforgiven, odakle ti ideja da ja imam nešto protiv Niče'a ?!?

Citiram i komentarišem:

"Zbog toga je potrebno da nama vladaju i sude pravi filozofi! ***Ali ne onakvi, kakve ih znamo do sada, do Ničea*** – to su opisivači djelâ i dekadenti koji su o životu sudili uvijek jednako, t.j. da on ne vrijedi ništa, nego kao Niče ili kao kušač Dionis!"

E ovo mi baš nikako nije jasno :) Toliko kontradikcija :)

Dalje, ono, što reče Obad, bolje da ne čitam. :( Mogu samo da kažem da mi se nikako ne sviđa način na koji Niče tumači Marksa (socijalizam etc).

Priča o vječnom vraćanju je razumljiva, koliko toliko, jel, vremena je beskonačno, materije konačno, sve kombinacije se ponavljaju itd ...

PS: Sta je poenta ove teme?[/b]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Apr 2006, 21:06 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
UnforgivenIII je napisao:
Sve se to vase zavrsava u pojmu "tolerancija", sto je skracenica za "ma pusti mene neznalicu"...


Jest baš tako, i Če Gevara je bio jako tolerantan prema kapitalistima :lol:

Komunizam ti je, brate, pokret da se riješimo prokletog novca i onoga što je on prouzrokovao! Ako ima veće protivprirode od kapitalizma - samo reci. Ništa nije "anti-ljudski" u komunizmu - ništa - šta više, od svojih rođaka koje poznajem, oni koji sebe nazivaju komunistima - svi su jaki, pametni (neki su i bogati) ... a oni koji "psuju" komunizam obično to nisu -.-

Dakle nema to veze, Niče je malo poludio u svojem "spisaniju" :)

Smrt fašizmu, sloboda narodu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Apr 2006, 03:15 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 05 Apr 2006, 01:31
Postovi: 17
Kapitalizam, odnosno novac i trgovina imaju porijeklo u pirateriji (robu koju su oteli od vlastele drugih naroda, a koju nisu mogli da upotrijebe bilo je lakse zamijeniti za neku "vrijednost", nego da je gomilaju po ostrvima, zato je izmisljen novac, koji sam po sebi nema nikakvu vrijednost), a piraterija ima porijeklo u ratnicima koji nisu dugo vremena imali ratove ni ratnog plijena...
Za mene odustajanje od novca u pozitivnom smislu moze pretstavljati samo prelazak na ratovanje i naravno na aristokratski nacin zivota, dakle robovlasnistvo. Naravno da ti se ne svidja Niceovo tumacenje, jer izmedju njegovog i tvog postoji "samo" smrtno neprijateljstvo (koliko je plemica ubijeno u Rusiji!)! On je za "radikalni aristokratizam" - to je bar svima poznato...

Dalje ne bih raspravljao o ovoj temi da ne bi proradila moderatorova volja za moc...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Apr 2006, 05:10 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
UnforgivenIII je napisao:
...On je za "radikalni aristokratizam" - to je bar svima poznato...


Bolje da mu podmetnemo dasku pod ledja, da se ne prevrce po grobu ovoliko, no sto mu mecemo misli medj' redove? :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Apr 2006, 05:17 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
UnforgivenIII je napisao:
Kapitalizam, odnosno novac i trgovina imaju porijeklo u pirateriji (robu koju su oteli od vlastele drugih naroda, a koju nisu mogli da upotrijebe bilo je lakse zamijeniti za neku "vrijednost", nego da je gomilaju po ostrvima, zato je izmisljen novac, koji sam po sebi nema nikakvu vrijednost), a piraterija ima porijeklo u ratnicima koji nisu dugo vremena imali ratove ni ratnog plijena...


Ni sam ne znam kako sam samo u prvom citanju propustio ovo simpaticno tumacenje porijekla novca :lol:
Ima li ono [tumacenje] kakvo uporiste vrijedno pomena? Moze li se cuti, cisto da se odmorimo malo? :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Apr 2006, 05:29 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
che.guevara je napisao:
...Ako ima veće protivprirode od kapitalizma - samo reci...



Sta kazes na ovu nasu "tranziciju"? :)

Javno dobro iliti citava zemlja [ulice, pruge, mostovi, zgrade...] najednom je "privatizovano"! Privatne ulice, privatne plaze... privatni gradovi, regije? ;) Privatna tumacenja znanja, ideja, sudbina, tudjih mogucnosti, citavih filozofija? [ne, zbunih se, ovo je vec ideologija, hegemonija :lol:]

Shtosno, zar ne? Neprirodno? Nekulturno bar? Pa "priroda" je vjerovatno najkomplikovanija rjec svakog rjecnika, a za njom odmah slijedi "kultura" - ima tu tako mnogo mjesta za razlicite "tranzicije", hohstaplere, ljudske prirode... moze citava filozofija da se razvije :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Apr 2006, 20:13 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Zeleni Obad je napisao:
UnforgivenIII je napisao:
...On je za "radikalni aristokratizam" - to je bar svima poznato...


Bolje da mu podmetnemo dasku pod ledja, da se ne prevrce po grobu ovoliko, no sto mu mecemo misli medj' redove? :lol:


Čovječe, ti si genije !

Unforgiven, moja volja za moć neće proraditi, imaj u vidu da svaki put kada vidim neku glupost (navodno) i ne obrišem je, ja pokazujem milost prema onom ko je napisao i tako opet (pasivno?) ispoljavam svoju moć.

Drugim riječima, imam moć da moja moć ne proradi. Jel' tako?

Tranzicija!? Ma ovo je blagostanje naspram onog terora kojeg su moji roditelji proživljavali! Te socijalno osiguranje, pa visoke plate, pa ljetovanje, pa škole besplatne, pa pasoš koji niko neće ni da ti otvori na granici! Pravo - žao mi ljudi :)

Evo ja sad sam toliko zauzet pametnim stvarima (kao što je ovo pisanje) da stvarno uživam u tranziciji! Juče je moja majka dobila pare za prevoz od Februara prošle godine pa smo odlučili da proslavimo uz MB pivo - svetsko a naše ("od najboljih *uvoznih* sirovina") ... dosta nam ovog Nektara - dok ga ne privatizuju do kr-jaja - neću da ga pijem kad slavim! I tako dalje, nema svrhe. "Ha"-"ha"-"ha" -.-

*Tvoj problem* je što si se previše uživio u Ničea i "koješta". U pomenutom "robovlasništvu", šta misliš, šta bi ti kao *jugo-slaven* bio? Aristokrata ili rob? Ili bi tebe i tvoju rodbinu (mene?) neki tamo čiko sa brčićima koji je Ničea shvatio na svoj način - dijelom "ubio" a dijelom "sterilisao" ? Ha? Jesu li sistematska istrebljivanja *prirodna stvar* ? Ne. No dosta o tome.

PS: Želiš li da znaš šta znači Ničeovo "kružno kretanje", bez filozofiranja ? To ti je ono staro - istorija se ponavlja. I to baš se ponavlja i sa njim. Do njega su svi tumačili Hrista na svoj način, e a od sada svi tumače Ničea na svoj način ... I opet klanja oko toga, lol, svijet je smiješan.

Opet sam pao na pokušaju da poruku fino napišem u jeku negativnih emocija :(

"Isprićavam se kolege."[/b]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Apr 2006, 05:36 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 05 Apr 2006, 01:31
Postovi: 17
"Gospodo", vecinu stvari koje je Nice samo povrsno dotakao sam ja uspio i dokazati i sebi i vama, a ja nisam ovde da rejesavam sve vase zivotne probleme i da isti posao obavljam za vas...

Drzave i nacije nece postojati, pa samim tim ni to sto pitas...

Narodi i tacka!

I to ne svi narodi...

Dalje cete morati sami.

"I zaista, kada me se svi odreknete, vraticu vam se" (Zaratustra svojim ucenicima, ne neprijateljima)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Apr 2006, 23:46 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Deus Ex Machina? Kako to odjednom taj zaključak? Pogledaj šta si napisao ... zar se ne stidiš što nisi aristokrata, što nemaš svoje robove? De malo prati raspravu. Reci mi, vidim pominješ narode, a šta bi sa "sloboda narodu" ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Apr 2006, 09:06 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 17 Apr 2002, 01:00
Postovi: 558
Lokacija: Banjaluka
Da napomenem na samom pocetku da ja sebe ne smatram nista pametnijim od ucesnika ove rasprave..

Citiraj:
Komunizam ti je, brate, pokret da se riješimo prokletog novca i onoga što je on prouzrokovao!


A cime ga marksizam misli nadomjestiti? Naturalnom proizvodnjom? Robnom razmjenom?

Citiraj:
Za mene odustajanje od novca u pozitivnom smislu moze pretstavljati samo prelazak na ratovanje i naravno na aristokratski nacin zivota, dakle robovlasnistvo.


A da li je tebi jasno, da je bilo po Niceovoj ili jos gore da je bilo onako kako je njegov najpoznatiji interpretator, Hitler, zamislio ti, kao pripadnik slovenskog naroda, bi RADIO na robovlasnickoj plantazi, a ne upravljao?

Ko je mjerodavan da kaze koji su narodi slabi, a koji jaki; Koji dobri, a koji losi? Nice? Onda ga to cini Bogom, kojeg je toliko osporavao..
Mislim da si ga ti malo doslovno shvatio..

@che I ja sam nekad mislio da je komunizam najbolji izlaz, ali tada sam bio dosta mladji i idealizovao sam stvari. Danas mi je jasno da ta ideja ne moze da se odrzi. A evo i zasto tako mislim..

Kad se osvrnes oko sebe, jasno ti je da su ljudi samozivi, egoisticni, pohlepni na novac, moc.. A kad pogledas u istoriju jasno ti je da su takvi postali cim su za to ugrabili priliku (razvojem proizvodnih snaga). Da bi ih ucinio altruistima i jednakima treba ti spoljna sila (sto opet nije srecno rjesenje, ali je jedino). Dakle treba ti sloj ljudi koji ce sve to kontrolisati i nece dozvoliti bogacenje, pribavljanje rezultata tudjeg rada itd. Ali time sto taj sloj ljudi ima ovlascenja da kontrolise druge, on ima moc, koju ostali clanovi drustva ne posjeduju. A znas da je to bitna distinkcija KLASA, posjedovanje moci u odnosu na druge.. I gdje smo stigili? Na pocetak.
Marksizam je propovijedao odumiranje drzave, a kad pogledas u istoriju vidjeces da je ovo samo neozbiljna politicka i teorijska fraza jer su upravo komunisticke drzave bile najjace drzave, drzave koje su progutale gradjansko drustvo.

Na kraju krajeva i niceova i marksova ideja su srusene, sto pragmatski gledano govori da nisu bile dobre..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Apr 2006, 13:08 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 05 Apr 2006, 01:31
Postovi: 17
"Rođen sam 15. oktobra 1844. godine na polju bitke kod Luetzena. Prvo ime koje sam čuo bilo je Gustav-Adolf. Moji preci bili su poljski velikaši (Niezky): izgleda da se ta krv dobro očuvala uprkos tri nemačke "majke". U inostranstvu me obično uzimaju za Poljaka: ove zime sam, primjerice, u registru stranaca u Nici upisan comme Polonais."

"— Jedno zadnje gledište, možda ono najviše: ja opravdavam Nijemce, ja sâm. Mi smo u suprotnosti, mi sami smo nedodirljivi jedni za druge,—nema nijednog mosta, nijednog pitanja, nijednog pogleda između nas. Ali tek to je uslov za onaj izraziti stepen samoživosti, samoiskupljenja, koje je u meni postalo čovjek: ja sam usamljenost kao čovjek ... To što me nikada nijedna riječ nije dosegla, to me je prisiljavalo, sebe samog da dosegnem ... Ja ne bih bio moguć bez jedne suprotne vrste od rase, bez Nijemaca, bez ovih Nijemaca, bez Bizmarka, bez 1848, bez “oslobodilačkih ratova,” bez Kanta, bez samog Lutera ... Veliki kulturni zločini Nijemaca opravdavaju se u jednoj višoj ekonomiji kulture ... Ja neću ništa drugo, ni unazad,—ja ne bih smio drukčije htjeti ... Amor fati ... Čak i hrišćanstvo postaje neophodno: najviši oblik, najopasniji, najzavodljiviji u Ne životu izaziva tek svoje najviše potvrđivanje—mene ... Šta su najzad ove dvije hiljade godina? Naš najpoučniji eksperiment, jedno seciranje živoga (Vivisektion) na samom životu ... Samo dvije hiljade godina! ..."
Ne samo da nisi pametniji od sagovornika, nego i gluplji, drsko gluplji, kao što je i ona banda na fakultetima koja uči da je Niče bio homoseksualac ili da je umro od sifilisa. Sam Niče je svoju glavobolju dovodio u vezu sa istom bolešću od koje je umro njegov otac - "omekšavanje mozga".
Osim toga, rekao sam da neće biti nacija, dakle ni nacista!
A ni onih lažljivih fakulteta, ni one bande iliti ološa!

I za kraj! Niče nije "opovrgnut", jer nacisti nisu "iskoristili" ništa od Ničea!
Oni nisu nikada učili o natčovjeku, nego samo da je njihov narod iznad drugih, a to je svaki narod u svojoj istoriji bar jednom vjerovao... dok je bio slobodan.
Da li "izabrani" ili "nad", svejedno.

"Danas je sve lažno" - Nietzsche


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Apr 2006, 14:14 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
Schwabo je napisao:
...
...Kad se osvrnes oko sebe, jasno ti je da su ljudi samozivi, egoisticni, pohlepni na novac, moc.. A kad pogledas u istoriju jasno ti je da su takvi postali cim su za to ugrabili priliku (razvojem proizvodnih snaga).


Mislio sam da su u fabrike isli jos od 1780-te jer ih je bivalo sve vise u gradovima, pa su zaradjivali "hljeb njihov nasusni". No, i to se moze nazvati "grabljenjem prilike"... valjda :)


Citiraj:
Da bi ih ucinio altruistima i jednakima treba ti spoljna sila (sto opet nije srecno rjesenje, ali je jedino). Dakle treba ti sloj ljudi koji ce sve to kontrolisati i nece dozvoliti bogacenje, pribavljanje rezultata tudjeg rada itd. Ali time sto taj sloj ljudi ima ovlascenja da kontrolise druge, on ima moc, koju ostali clanovi drustva ne posjeduju...


...rece neko iz "sloja" ljudi koji bi da ostanu visoko u "sloju" kao bubreg u loju? Ljudi su humaniji kad su imaju znanje i shvataju, a ne kad su kontrolisani! ;)

Citiraj:
...Marksizam je propovijedao odumiranje drzave...


uhh, sta ce nam dasaka trebati u ovom threadu da podbacujemo pod ledja zasluznima... :-? :lol:
a sad nijansu drugacije: pop propovjeda, trgovac prodaje, politicar obecava, a intelektualac - razmislja! To sto marksizam i tumacenja marksizma nisu donijeli sva potrebna rjesenja za drustva ne znaci da je bolje sve zamijeniti Coca-Colom, afganistanskim herionom ili kakvim Pinocheom. :-?


Citiraj:
Na kraju krajeva i niceova i marksova ideja su srusene, sto pragmatski gledano govori da nisu bile dobre..


Naravno; velike ideje su ko chasa jogurta - ako su nam nejasne, samo sacekamo malo, pa ih proglasimo zastarijelim. Uostalom, koji ce nam knjige kad imamo MTv? Nismo dzaba kupili novi Trinitron, pa sad jos i da citamo? :D


Poslednji put menjao Zeleni Obad dana 10 Apr 2006, 14:42, izmenjena 2 puta

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Apr 2006, 14:27 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
Groznica jos traje, pa se propisuje:

- Marx, 2 X dnevno po 50 stranica, prvi put odmah s jutorm, na steshice!
- E.P.Thompson, mazati povrsinski, kulture radi, posebno dijelove o primarnoj ulozi radnicke klase u izgradnji demokratskog (da, dobro pise - demokratskog) drustva;
- Gramsci, pred spavanje, udarna doza od dvadeset strana, a onda po deset strana samo. Musolini je gotovo molio da ga ucutkaju, ovdje se propisuje - razmisljajte o Gramsciju glasno! :D

Bice to sve dobro, samo da prodje temperatura... :lol:

za zadacu:
a) u kapitalizmu napredak i izgradnju ostvaruje pojedinac za sebe, u socijalizmu korake naprijed individualac cini za citavo drustvo; sta je onda, do vraga s tim skandinavskim narodima? Kako stizu sve odjednom (iako, kao u onom vicu, i oni kasne za, recimo, nama - mi smo imali to blagostanje jos prije prije 20 godina ;) :lol: )
b) pod hitno prestati crpsti tudja tumacenja, pojacati izucavanje i poceti donositi vlastite ideje i rjesenja savremenih, lokalnih problema! O, daaaaaaaaa, izem ti sve sto neko zna napamet ili ponoviti, ako nema rjesenje za probleme koji postoje sad i ovdje, oko nas. :-? Da, gospodo i drugarice, kolegice i tudjini, neupotrijebljen, i intelekt koji ne daje rjesenja novih problema - ne vrijedi! Ili cete u bogomolje se zavucete, pa mislite od tamo svijet da mijenjate? Zna se: tko leti-vrijedi, tko vrijedi-leti, tko ne leti-ne vrijedi!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Apr 2006, 22:59 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Citiram: Unforgiven:
"Ne samo da nisi pametniji od sagovornika, nego i gluplji, drsko gluplji, kao što je i ona banda na fakultetima koja uči da je Niče bio homoseksualac ili da je umro od sifilisa. Sam Niče je svoju glavobolju dovodio u vezu sa istom bolešću od koje je umro njegov otac - "omekšavanje mozga".
Osim toga, rekao sam da neće biti nacija, dakle ni nacista!
A ni onih lažljivih fakulteta, ni one bande iliti ološa!

I za kraj! Niče nije "opovrgnut", jer nacisti nisu "iskoristili" ništa od Ničea!
Oni nisu nikada učili o natčovjeku, nego samo da je njihov narod iznad drugih, a to je svaki narod u svojoj istoriji bar jednom vjerovao... dok je bio slobodan.
Da li "izabrani" ili "nad", svejedno.

"Danas je sve lažno" - Nietzsche"

Nemoj da si tako priprost, budi malo otmeniji, malo više "niče", nemoj da se klevetaš tako nekulturno!

To je li Niče "opovrgnut", uopšte ne bih o tome, mislim, "opovrgnuti filozofa", ono ... tu su oni najjači :) Oni sve opovrgavaju, a njih niko ne može ... :) Tako da Niče stoji. I svi ostali.

Slažem se da uopšte ne treba praviti predrasude, pa ni u vezi Ničea i Fašizma. Niti o tome kako je neko živio, od čega je bolovao itd. Nećemo ići tako nisko. Mi smo "otmeni" ljudi. Koristimo se civilizovanim tehnikama. Toliko to tome. Dakle, dignimo nivo rasprave na jedan viši nivo.

Švabo, protiv pesimizma nema argumenata, to ti je jednostavno - ili jesi, ili nisi.

Obade, još jednom si nadmašio sve nas. Pokušaj ovaj put da se sabereš i ne obrišeš sve poruke kad ti "prpzd" :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 29 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs