banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 07 Maj 2024, 09:29

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 38 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Da li je nasa drzava "policijska drzava"?
Jeste 50%  50%  [ 5 ]
Nije 50%  50%  [ 5 ]
Ukupno glasova : 10
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Apr 2006, 23:29 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Dec 2005, 17:43
Postovi: 416
Lokacija: Banja Luka
Kontrola pojedinaca u društvu ili kontrola društva kao cjeline? Da li je kontrola selektivna i ako da na čemu se bazira selektivnost? Kontrola kao identifikacija, kao opravdana sumnja ili kao nešto treće?

Šta uopšte znači biti slobodan - možda je sloboda subjektivan pojam svakog pojedinca.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Apr 2006, 23:32 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
Ne, ne, neeee... na kontrolu privatnosti i prava na privatnost sam mislio ;) :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Apr 2006, 23:36 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
Lear je napisao:
"...opravdana sumnja..."


btw, ovo je sjajan termin :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Apr 2006, 00:06 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
Leona je napisao:
...Ne vjerujem da postoji takva dozvola za pricanje...


Vjerujes li da postoji kakva "prinuda na pricanje"? ;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Apr 2006, 00:46 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
Lear je napisao:
...Kontrola pojedinaca u društvu ili kontrola društva kao cjeline?...


Zar je jedno od ovog manje zlo od drugog? Svejedno, jednako brutalno ako mene pitas.

Sto, sta si htio reci vezano za ovo? :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Apr 2006, 11:07 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Apr 2006, 12:16
Postovi: 179
Lokacija: Germany
Zeleni Obad je napisao:
AngelinaJolly(nije jolie) je napisao:
Ne mogu da glasam ... jer nisam tamo i pojma nemam ..priznajem :roll:


Dobro, nemoj glasati :D Ali, daj nam onda teorije iz vlastite prakse [neodvojivi su :D]: sta sve podrazumijevamo pod tim terminom? Eto, tu gdje si [gde god da si; nije nuzno da se izjasnjavas ako ne zelis :)], jesi li u "policijskoj drzavi" ili nisi? Kako to ocjenjujes, po cemu vidis, zasto ti se cini da [ni]si u takvoj drzavi? :D



Ovde gde se nalazim da ima kamera na sve strane - vodi se racuna o prekrsavanju zakona u mnogim pravcima .Kao i sve ima pozitivnu i negativnu stranu.Retkost je da neko dobije "slucajno greskom " batine od policije a da se to neistrazi i dodju konsenkvence za tu osobu koja je sluzbeno lice a "greskom " prebi nekoga -Kao slucaj koji sam citala ovde negde na forumu.Mbnogo vise reda ima i ne samo za obicne gradjane vec za sve kompletno pa i te koji cuvaju red i mir.Ne kazem da nisam u takvoj drzavi -jesam.
Prinuda pricanja -postoji -ovde na forumu -ne bukvalno da moras pricati vec sta ces pricati ....

_________________
Olovka pise srcem!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Apr 2006, 11:27 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Apr 2006, 19:05 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
Ah, konacno, najvrijednija stvar u citavom univerzumu - ljudska misljenja! :) Razgovarajmo onda:

*Sisiban* je napisao:
Određeni vid nadzora (pa i represije) mora postojati kako bi jedno društvo funkcionisalo kako treba.

Ja bih represiju radije zamijenio dogovorm. Dogovori obicno mnogo bolje funkcionisu. :)

Citiraj:
Svaki pravni poredak sam po sebi (bez obzira na njegov profil) predstavlja vrstu prisile, jer se promoviše jedan vid života i ponašanja, a sankcioniše drugi.

Odlicno - prava su zapravo ne samo dogovori nego i prijetnje onima koji se ne pridrzavaju dogovora. Naravno, ako ne mozete da ravnopravno ucestvujete u dogovoru, onda od prava preostanu - samo prijetnje. :)


Citiraj:
Međutim, kada popuste uzdei kada red i zakon zamijeni bezvlašće (za nekoga je to ideal potpune slobode), zavlada haos i nered.

Dobra opaska, pod uslovom da drustvo posmatramo kao jedan "plasticni" sistem koji se uopste da kontrolisati. Veoma siroka metafora s "popustanjem uzdi", no zivotan primjer slijedi:
Citiraj:
Najskoriji primjer vidjeli smo u New Orleansu za vrijeme onih elementarnih nepogoda, kada je nakon odlaska policije i prestanka funkcionisanja institucija zakona i prisile lokalno stanovništvo uzelo "stvar" u svoje ruke, pa su se obijale prodavnice i kuće, kralo se gdje se šta stiglo, ulicama su zavladale bande (uglavnom crnačke) koje su mlatile svakoga ko im nije bio simpatičan...


Moze da polsuzi kao primjer. I to, i, recimo, bez elementarnih nepogoda, kada je "pravni sistem" naocigled "funkcionisao" a zakoni postojali, pa opet - pola Francuske je nedavno bilo u plamenu. U Francuskoj su takodje postojali rasni sukobi. Opet, u oba, kao i u mnogim drugim slucajevima, veliki dio stanovnistva se nije obazirao na postojanje zakona, pravnih ljekova, niti je potrazio pravdu kod "organa reda". I to je i sasvim normalno; naime, sudovi, organi reda i druge institucije se bave time sta je zakonito, a ne time sta je pravedno. Ovo ostavlja dosta prostora za razmisljanje o tome da je veliki dio ljudi u jednom periodu/momentu protumacio zakone kao - nepravedne!

Volim ove uvode u diskusije... :D


Citiraj:
Dakle, državni represivni aparat neophodan je kako bi u čovjeku suzbio tu uvijek tinjajuću želju da prigrabi ono što mu ne pripada.


Ovo, naravno, djeluje "logicno", "zdravorazumno", "prirodno", "normalno"... napustimo na cas ove zakljucke i probajmo ovo sagledati iz drugog ugla: necemo uzeti izjavu kao nesto sto je dogma i apsolutno ispravno, no cemo "zagrebati" malo podno povrsine. Ovako: ako zakoni, kakvi god da su, omogucuju jednoj grupi ljudi da kontrolise drugu grupu ljudi, drzi ih u potcinjenom polozaju, primorava ih na "dogovore" koje pogoduju samo onima koji "dogovore" smisljaju, itd, onda dolazimo do klasicnih marksistickih primjedbi o "vladajucim idejama klase na vlasti". Sad vec mozemo preformulisati gornju recenicu u nesto, pod ovim uslovima, jednako istinito na prvi pogled, da zvuci poput:

Citiraj:
Dakle, državni represivni aparat neophodan je kako bi u citavoj klasi ljudi suzbio tu uvijek tinjajuću želju da vrati ono što im pripada.


Gle! Jednako smisleno zvuci kao i prethodna! No, cucemo jos, cucemo jos... :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Apr 2006, 19:19 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
AngelinaJolly(nije jolie) je napisao:
Ovde gde se nalazim da ima kamera na sve strane - vodi se racuna o prekrsavanju zakona u mnogim pravcima.
Da li da ovo shvatim kao necju mogucnost da, kao Orvelov Veliki Brat, u svakom momentu bar "vidi" (zabiljezi, uskladisti podatak - video-zapis) svih koji su na nekom prostoru, recimo centru grada, bez obzira na to da li krse ili ne krse bilo koji propis?

Citiraj:
Kao i sve ima pozitivnu i negativnu stranu.Retkost je da neko dobije "slucajno greskom " batine od policije a da se to ne istrazi i dodju konsenkvence za tu osobu koja je sluzbeno lice a "greskom " prebi nekoga -Kao slucaj koji sam citala ovde negde na forumu.Mbnogo vise reda ima i ne samo za obicne gradjane vec za sve kompletno pa i te koji cuvaju red i mir.

Koliko sam procitao, tog jadnog momka su prebili. Kad smo vec kod toga, da li je prebijanje jedini nacin maltretiranja nekoga?

Citiraj:
Ne kazem da nisam u takvoj drzavi -jesam.

Dobro. Nije tako strashno, uvijek se moze uciniti svasta da se zivot popravi... :D

Citiraj:
Prinuda pricanja -postoji -ovde na forumu -ne bukvalno da moras pricati vec sta ces pricati ....

Da, ali uvijek mozes da izaberes da vise ne nista pricas, ili, stavise, da pobrises sve sto si napisala, i/ili odbijes da ucestvujes u neravnopravnom razgovoru... ;) Nije ni ovdje bas tako strashno - evo, ovaj topic jos stoji, Che nas nije "streljao" :) i svi jos uvijek diskutujemo... :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Apr 2006, 19:48 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
*Sisiban* je napisao:
...ulicama su zavladale bande (uglavnom crnačke) koje su ...


Hmmmmm, ne volim statistiku jer se malo saznaje o covjeku iz statistike, ali:
http://neworleans.areaconnect.com/statistics.htm
ono sto se sazna moze da posluzi - u New Orleans-u uglavnom i zive crnci (skoro 70%, kako kazu podaci, ako im je vjerovati). Tesko, dakle, da bi zavladale, recimo, mongolske ili bande eskima, jer ih je jako malo, za razliku od crnaca. U neznanju si naglasio ono gore, ili... ? ;):)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Apr 2006, 19:56 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Apr 2006, 20:30 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
*Sisiban* je napisao:
...Ne, naglasio sam to kao čistu činjenicu, bez rasnih predrasuda. 8)


Odlicno, predrasude nikako nisu dobre :mad:

'Ajmo dalje... :P


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Apr 2006, 21:09 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Ja sam zapanjen ovom temom, uopšte ne znam šta da kažem, pa ću zato da potvrdim slijedeće riječi druga Obada:
Che nas nije "streljao" i svi jos uvijek diskutujemo...

Ovo definitivno nije Moderatorski (policijski) podforum !
Niko ne sme da vas bije!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Apr 2006, 23:28 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
che.guevara je napisao:
Ja sam zapanjen ovom temom, uopšte ne znam šta da kažem, pa ću zato da potvrdim slijedeće riječi druga Obada:
Che nas nije "streljao" i svi jos uvijek diskutujemo...

Ovo definitivno nije Moderatorski (policijski) podforum !
Niko ne sme da vas bije!


Pa, jesam li rekao nesto sto nije istina? ;)

:lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Apr 2006, 23:32 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Zeleni Obad je napisao:
che.guevara je napisao:
Ja sam zapanjen ovom temom, uopšte ne znam šta da kažem, pa ću zato da potvrdim slijedeće riječi druga Obada:
Che nas nije "streljao" i svi jos uvijek diskutujemo...

Ovo definitivno nije Moderatorski (policijski) podforum !
Niko ne sme da vas bije!


Pa, jesam li rekao nesto sto nije istina? ;)

:lol:


Šta je istina? :lol:

Nemojmo o tome - fino sam rekao da se slažem sa tobom. Mislim da sam bio glasan ... jasan.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Apr 2006, 12:09 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Apr 2006, 21:03 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
"Čitav život je u biti jedan kompromis" "Koncenzus ovo ono" ...

A kažu da više nema ideologija ... ovo se do prije deset godina nije moglo čuti, a sada svi polako postajemo "indoktrinirani" na časovima demokratije. Ne kažem da je gornja rečenica loša, dobra, pogrešna, tačna, netačna - jednostavno, urezuje se ljudima u mozak!

Neko reče da "častan čovjek nema razloga da se boji kamera" ... ljudi, budite opušteni ... razmislite malo ... ako je već tako - onda zamislite situaciju da se kamera nalazi na svakom ćošku! Evo liste:

1. u vašem WC'u
2. spavaćoj sobi
3. ispod vašeg nosa
4. na lijevoj minđuši
5. iznad želudca
6. u vašem autu
7. gepeku
8. novčaniku
...

Jeste li zamislili? E sad si postavite ono prethodno pitanje ... "Ima li pošten čovjek razloga da se boji toga?" , pa neeeeemaa. Ali svejedno, da li bi ste vi pristali na ove kamere? NE - ZATO JER JE TO OTKAČENO I ZATO JER VAM SE NE SVIĐA. Da, upravo tako, da li vam je ikad palo na pamet da kažete "Ne podržavam kamere na javnim mjestima iz čistog razloga što me to *organski* nervira.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Apr 2006, 05:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2004, 23:41
Postovi: 4402
Lokacija: The Moon
Leona je napisao:
A to nasa drzava, federacija BiH zasigurno nije.


RS nije drzava Leona.

Kako ti je ovo promaklo Obade ? :D

_________________
Ja sam lav Istine, a ne lav strasti.
Moje djelovanje je svjedokom mojoj religiji.


Ma liberté


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 38 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs