banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 04 Maj 2024, 10:37

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 29 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Apr 2006, 23:16 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
che.guevara je napisao:
... Pokušaj ovaj put da se sabereš i ne obrišeš sve poruke kad ti "prpzd" :)


Ali, to je sve sto imam u ovom okrutnom bezdushnom svijetu, u uredjenju koje regulise sve - od slobode govora, do... cutanja? ;):):D:lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Apr 2006, 00:29 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 17 Apr 2002, 01:00
Postovi: 558
Lokacija: Banjaluka
Citiraj:
Ne samo da nisi pametniji od sagovornika, nego i gluplji, drsko gluplji


Ne ucestvujem u ovoj raspravi da bi me vrijedjali.. A smatram da ni ja nisam nikog, namjerno i otvoreno, uvrijedio i ocekujem isti tretman..
"Jer sta je majmun za covjeka, predmet smijeha ili bolnog stida. To isto treba covjek da postane za nadcovjeka."
Pa kad si toliki nadcovjek, nemoj se ponasati kao majmun, vec bar kao covjek..

Citiraj:
Schwabo ::
...
...Kad se osvrnes oko sebe, jasno ti je da su ljudi samozivi, egoisticni, pohlepni na novac, moc.. A kad pogledas u istoriju jasno ti je da su takvi postali cim su za to ugrabili priliku (razvojem proizvodnih snaga).


Mislio sam da su u fabrike isli jos od 1780-te jer ih je bivalo sve vise u gradovima, pa su zaradjivali "hljeb njihov nasusni". No, i to se moze nazvati "grabljenjem prilike"... valjda


Kad sam spomenuo grabljenje prilike i razvoj proizvodnih snaga imao sam malo siru sliku u vidu od 1870-tih. Mislio sam na nastanak prvih klasnih drustava i rastakanje prvobitne zajednice.. U prvobitnoj zajednici ljudi su bili jednaki jer ih je muka i neimastina natjerala.. Cim su se iole izvukli iz te situacije postali su klasno podijeljeni. I od tada su takvi: pohlepni na moc i materijalno bogatstvo, kako oni koji ih imaju, tako i oni koji ih nemaju..

Citiraj:
...rece neko iz "sloja" ljudi koji bi da ostanu visoko u "sloju" kao bubreg u loju?


Nemas argumente da tvrdi da sam ja iz tog viseg sloja.. To uopste nije tacno.. Pripadam posljednjim dinosaursima srednje klase ovog drustva.

Citiraj:
a sad nijansu drugacije: pop propovjeda, trgovac prodaje, politicar obecava, a intelektualac - razmislja! To sto marksizam i tumacenja marksizma nisu donijeli sva potrebna rjesenja za drustva ne znaci da je bolje sve zamijeniti Coca-Colom, afganistanskim herionom ili kakvim Pinocheom.


propovijedao je pazljivo birana rijec, izabrana zbog dogmatizma koji je vladao u marksistickom promisljanju svijeta i komunistickim drustvima.. Komunisti su ti koji se stalno i uvijek pozivaju na Marksa.. I ja nisam niti u jednom trenutku stao u odbranu multinacionalnih kompanija, droga, niti bilo kakvih diktatura..
Sem toga uhvatio si se za najmanje bitan dio pasusa. Opet te pitam: zasto je drzava koja je prema marksu trebala odumrijeti samo jos vise jacala?

Citiraj:
A cime ga marksizam misli nadomjestiti? Naturalnom proizvodnjom? Robnom razmjenom?


ni na ovo nisam dobio konkretan odgovor..

Citiraj:
Švabo, protiv pesimizma nema argumenata


tu si vjerovatno u pravu.. Zato sam i napisao da nisam pametniji od ucesnika ove rasprave.. Jer ja za razliku od vas ne vidim izlaz.. Mozda sam najblizi rijesenju socijalne drzave, ali ipak i taj koncept ima dosta propusta koji se ocituju na skandinavskom poluostrvu koje je obad spominjao.. Ipak njihovi problemi u odnosu na nase su zanemarljivi..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Apr 2006, 01:01 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
Redom: zalopojka, nesporazum, nevjestost, krivica, insistiranje, pesimizam?

Tako mi i treba kad - raspravljam :lol:

Idemo redom:
a) nisam kriv, nisam ja to rekao :lol:

b) budi precizniji, da ne bude zabuna; eno opet - "prvobitna zajednica"; mislio sam da pricamo o problemima industrijskog i post-industrijskog (masovnog) drustva? :lol:

c) ...i tezis "ka vrhu" svim silama, rekao bih :lol: procitaj ponovo sta sam citirao tamo iz tvog posta - opet se izjasnjavam kao da nisam kriv :lol:

d)
schwabo je napisao:
...izabrana zbog dogmatizma koji je vladao u marksistickom promisljanju svijeta i komunistickim drustvima...
eno, opet, i opet ce biti da je neko drugi to rekao? Pa, marksisticko promisljanje o svijetu je i danas centar vodece kriticke struje drustva, cak i u Americi! I kakva je to jukstapozicija s komunistickim drustvima onda? Nevjesto? Pomocemo odmah: Che, pored dasaka, pripremi i dvije korpe - moramo razvrstati ovdje jabuke od krushaka, kad niko drugi nece, pod hitno! :lol:

@schwabo -
schwabo je napisao:
"...Dakle treba ti sloj ljudi koji ce sve to kontrolisati i nece dozvoliti bogacenje, pribavljanje rezultata tudjeg rada itd..."
Ovo radi inspekcija, javna sluzba dakle [s naglaskom na "javno"], a ne neki "sloj ljudi"... ili sam opet zalutao u prdjenja o "masonima"? Nema smajlija za "slojeve ljudi koji kontrolisu druge slojeve ljudi"!!!
grrrrrrrrrrrrr, ovo mnogo ne volim :mad: ali idemo jos malo...

e) Ni ne misle ga [marksizam] nadomjestati - u intelektualnim krugovima nikada nije ni napusten, samo ga "teshu" [za dan kad se proleteri ponovo ujedine?:D], kale ga kulturoloskim studijima (feminizam, studije o rasizmu, moci, umjetnosti, knjizevnosti... -cista humanicistika) jos od '50-tih naovamo, i bogme ce da napravi opasnu igranku... zapravo, sve sto valja, od svjetski poznatog Chomskog koji riba prvo svoje Amere pa onda sve druge, do manje poznatih poput Wua [grijesim, cita ga cijela Azija, posebno kineska policija - imaju ga za lektiru "upoznaj neprijatelja" :D] koji plete po "modernoj kineskoj demokratiji" [citaj: diktaturi], manje ili vise se bazira na prvenstveno razumijevanju baze/nadgradnje i znacaju oblikovanja institucija drustva, "osjecaja" pripadnosti klasi, pokusaju da se mase kontrolisu preko masovnih medija, erozije obrazovanja, razlicitih negativnih diskriminacija, u ekonomskoj zavisnosti, itd. Rings the bell? :lol:
Sutina je da je konkretan odgovor - ideja koju valja opisivati na stotinama stranica nekih djela :lol:, a kako nisam posebno zaintersovan za prepiranja oko konkretno - marksizma - od mene odgovor i neces dobiti, bar ne iscrpan i dobar, no ako se odlucis da sam sebi pises odgovor, obrati paznju na sljedece: svakako znam da u naucnim krugovima stanovite kvalitete ne jenjavaju, a shvatam i zasto ;). Uporiste? Bilo koji naucni casopis koji se bavi drustvom/kulturom i koji je "kvalitativno" orijentisan... Biraj :lol: Sokiran? I ja sam, cim izadjem na ulice i pogledam unaokolo i ugledam... ne, necu ovom prilikom :lol:

f) sta da kazem? Ne daj se! Bice to dobro, samo da temperatura splasne... :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Apr 2006, 15:20 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 17 Apr 2002, 01:00
Postovi: 558
Lokacija: Banjaluka
Citiraj:
Ni ne misle ga [marksizam] nadomjestati - u intelektualnim krugovima nikada nije ni napusten, samo ga "teshu" [za dan kad se proleteri ponovo ujedine?], kale ga kulturoloskim studijima (feminizam, studije o rasizmu, moci, umjetnosti, knjizevnosti... -cista humanicistika) jos od '50-tih naovamo, i bogme ce da napravi opasnu igranku...



ahahaha, ma sta mi naprica.. pricas mi pricu gdje goveda ricu..

Kroz ovu nasu prepisku i jos neke tvoje postove koje sam citao stekao sam o tebi sliku kao o veoma obrazovanom i nacitanom 17-godisnjaku koji sve idealizuje.. I nije mi zanimljiva ta rasprava jer ti mene neces ubjediti u svoja shvatanja, kao sto ni ja necu tebi nista dokazati..
Odustajem od ove uzaludnosti..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Apr 2006, 16:18 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
Schwabo je napisao:
...
Kroz ovu nasu prepisku i jos neke tvoje postove koje sam citao stekao sam o tebi sliku kao o veoma obrazovanom i nacitanom 17-godisnjaku koji sve idealizuje.. I nije mi zanimljiva ta rasprava jer ti mene neces ubjediti u svoja shvatanja, kao sto ni ja necu tebi nista dokazati..
Odustajem od ove uzaludnosti..


...i krave... peru sira za veceru? :lol:

:lol: zapravo sam malo mladji [rodjen sam 29-tog februara :-?], ali nema veze, nije puno... i ne brini - razgovor nikada nije kao govor, ubjedjivanje, no je prije uvjeravanje u onom aristotelovskom shvatanju; dakle, nista opasno ne bi trebalo da se desi u razgovoru, no, po volji :lol:

ok, pozz :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Apr 2006, 22:54 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Schwabo je napisao:
Odustajem od ove uzaludnosti..


Sretna deložacija.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Apr 2006, 02:50 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
Pa, zapravo, cilj razgovora ne trebaju biti "delozacije" no "useljenja", "krecenja", "gipsani radovi i stolarija", itd... :D


Elem,

Primjecujem da se recimo kompletna ucenja, teorije, shvatanja, uglovi gledanja, poimanja stvarnosti i slicne razbibrige sve cesce potpuno pogresno a povremeno i maliciozno tumace. Prvi primjer koji ovdje na ovom forumu uglavnom vidim bio bi taj nesretni marksizam koji sam ja imao jos u srednjoj skoli, a vjerujem da se i danas, svakako s razlogom, obradjuje vec u tom dijelu obrazovanja.

Ne znam cime su ga ljudima uspijeli tako ogaditi (dobro, lazem, znam bar par tehnika koje uspijesno ogade uceniku bilo koji dio nauke :)), ali taj siroti marksizam, ukratko, samo nije ispunio - ocekivanja; ocekivanja koja su stvarali drugi tumaceci radove marksisticke skole i pokusavajuci da nadju rjesenja za drustvo u marksistickoj misli. Kao da neko napravi bicikl, a ja ga uzmem iako ne znam da vozim bicikl, pa neprestano i tvrdoglavo padam s njega i tvrdim kako je to cista glupost od prijevoznog sredstva, i kako bi i svako drugi pao jer, zapravo, bicikl je taj koji ne valja. Potom kupim role ili skejt, jednako brutalno se lomim, ali i dalje pricam kako sad manje boli kad poljubim beton.

Pomenuti sirotani/velikani, Marks i Engels, samo su poceli s kritikom ideologije, i pokusali su da pokazu kako se "vladajuce ideje" [tj ideje onih koji su na vlasti] u sustini reprodukuju, nanovo omogucuju stvaranje prevladjujucih, dominantnih drustvenih interesa postojeceg drustva, postojeceg stanja stvari, i tako idealizuju, opravdavaju prikazuju kao "prirodno" i "normalno" postojece drustvo koje ima vlast, njegove institucije, njegove vrijednosti, itd.

A ideologije nisu nista drugo do nacini, pojave, odnosi, ili kako god je kome lakse shvatiti, koji reprodukuju, odnosno iznova i opet stvaraju i omogucavaju prevlast postojeceg drustva, opravdavaju grupe koje su nadmocne i kontrolisu potlacene grupe, te omogucavaju da se postojece nejednakosti i nepravde kao i hijerarhije moci i kontrole zadrze i ponovo pojave kao "prirodni", "normalni", "logicni" u jednom drustvu. Uostalom, siguran sam da su neki od onih koji su imali priliku glasati bar nekoliko puta do sada na raznoraznim izborima, u jednom momentu pomislili: "...cek, pa sta god da napravim, opet isto - kao da se nista ne desava?!? ;):D Naravno, ideologije se prave takvima da se doimaju prirodnim, logicnim, zdravorazunim rjesenjima problema, pa stoga cesto promaknu "oku kritike" - provuku se kao sasvim smisleni zakoni, odredbe, rjesenja, dogovori, planovi, tradicije, itd...

Iliti, u prijevodu hegemonije svakodnevnice: dodjem na vlast i donesem zakon da svi moraju da kupe po najmanje tri sarene laze, naredim medijima koje kontrolisem da pustaju emisije u kojima se velica vrijednost sarenih laza, par poslusnih profesora primoram da na univerzitetima predaju o tome kako se bez sarenih laza nista pametno ne moze napraviti, ako neko nece da kupi sarenu lazu, uhapsim ga i bacim u zatvor sve dok ne kaze da ce biti dobar i poceti kupovati sarene laze, uguram sarene laze u svaki kutak zivota onih koji ne mogu da se "brane" od moje invazije sarenih laza, te se na kraju postaram da i moji unucici imaju bar 52% vlasnistva nad dionicama fabrika sarenih laza. I jos idem naokolo i pricam kako je sarena laza mozda sveprisutna, ali je zapravo moderna ;) Eto, samo to je htjela reci ekipa, kako to ne bi bilo fino s moje strane :D A ako me neko izbije ili sto gore nacini kad shavti da to nije fino, tad nisu oni krivi; oni su samo pomogli jadnicku da shvati da je kupovao sarene laze, mozda i upao u kredite zbog toga... da je nesretnik shvatio na vrijeme da je zakon truba, da spiker kaki, profa mulja, kljun samo "pomaze da ostvaris svoja gradjanska prava" (nisam ja smislio ovu foru,to je iz danasnjeg "Glasa Srpske" i mnogo je shtosna :lol:), itd, vjerovatno bi nesto poduzeo na vrijeme; ovako...

Dakle nije, recimo, taj jadni marksizam "zli komunizam" (mada su kroz istoriju mnogi smicali druge uzvikujuci "za komunizam" - ovo su necija tumacenja!), "prljavi kapitalizam" (mada mnogi do smrti izgladnjuju druge i danas uzvikujuci da je to humano i normalno - ovo su svakodnevne pojave drustava koja se ponosno nazivaju "civilizacijama" s "naprednom trzisnom ekonomijom"), ili sta ti ja znam vec. Ne, to je samo jedno vidjenje svijeta, vidjenje drustva i covjeka, puno veoma korisnih zapazanja, ali i onih danas neuklopivih, na zalost, no sasvim normalno, je li? Sve se mijenja, pa tako i upotrebljivost teorija - treba shvatiti sta je to sto vrijedi i probati nesto naciniti s tim, a ne samo probati "prepisati" pa ako ne ide - "do njiha je" ;)

I tako redom, al' ne dan za danom na javnim mjestima s katanom, no redom, od teorije do teorije, malo obzira prema preminulima i humanim idejama, molim...

Hvala


Poslednji put menjao Zeleni Obad dana 14 Apr 2006, 18:38, izmenjena 11 puta

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Apr 2006, 02:58 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
Zeleni Obad je napisao:
...Marks i Engels, samo su poceli s kritikom ideologije...


"...Ja samo vijesti citam, gospodjo, ja samo vijesti citam..."

;) :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Apr 2006, 03:29 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
Najbolji oblik gradjanske neposlusnosti je obrazovanje! :D


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 29 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs