banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 10:58

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 386 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 20  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Feb 2006, 19:25 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Androgin je napisao:
Ovaj topik si postavio hoteci dobiti razlicite definicije Boga. Pa dobio si neke. Koliko ti se svidjaju ili ne svidjaju to je tvoj problem. Ja sam ti napisao svoje misljenje.


Prihvatam ovo što sam citirao, a ostalo je babina priča. Koja hrpa predrasuda ... Ko što rekoh, prihvatam mišljenje Androgin'a.

Sad postavljam pitanje, dakle ja sam želio da na ovoj temi odredimo šta je bog - i pošto se nismo oko ničega složili - odakle vam onda ideja da vaši stavovi o bogu koji se kose sa stavovima drugih ljudi mogu biti tačni ?

Hm? Ovdje je nekoliko ljudi predstavilo svog boga. Nijedan bog tih ljudi ne može ići zajedno sa "bogovima" drugih ljudi. Dakle svi griješite osim jednog! Ni manje ni više. Zaključaj jeste da uopšte nemate pojma nit šta je bog - vi samo pričate, pričate, pričate - neko se oslanja na religijske izvore, neko na sebe, neko misli da je Bog neshvatljiv, nedodirljiv, neko kaže da se bog može doživiti i svi vi imate vaše argumente i neoborive dokaze i sami proturiječite jedni drugima međusobno

E zato kada ja upadnem sa strane i kažem - svi vi tvrdite postojanje Boga a u ničemu se neslažete - dakle očigledno griješite - NEMA BOGA - ili niko od vas nema pojma o tome šta je on, niti je moglo da ga doživi.

Osim toga, ako je nešto "sa one strane", odakle vam ideja da bi moglo da se "okusi" na "ovoj strani"? Onda ne bi bilo "sa one strane" ...

Veliki, zanimljiv tekst, dodao bih da se ne osjećaju se svi tako ... neki žive pod jakim moralnim uticajem, neki nesvjesno žive pod uticajem ateizma, mnogi ljudi se povinuju svojim instinktima pa žive nekim "životinjskim" (znači ono - droga nasilje, strast) stilom itd ... nisu svi zbunjeni :) ... Relativno :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Feb 2006, 21:50 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 01 Dec 2003, 18:26
Postovi: 85
Che:
E zato kada ja upadnem sa strane i kažem - svi vi tvrdite postojanje Boga a u ničemu se neslažete - dakle očigledno griješite - NEMA BOGA - ili niko od vas nema pojma o tome šta je on, niti je moglo da ga doživi.

Ima u ovim tvojim rijecima i rupa, majstore!
Lako je moguce da je SVAKO od nas u pravu. "Objekat" je izuzetno velik i komplikovan tako da Svako moze percipirati samo DIO istog u zavisnosti od svog unutrasnjeg filtera kroz koji gleda stvarnost. Moje vidjenje plave boje ne mora biti identicno tvom vidjenju iste( tvoj filter je "ateizam" kojeg neprestano podvlacis, a to je ujedno,mozda, tvoja najveca slabost koja te sprijecava da prosiris svoju percepciju ispoljene stvarnosti)

Osim toga, ako je nešto "sa one strane", odakle vam ideja da bi moglo da se "okusi" na "ovoj strani"? Onda ne bi bilo "sa one strane" ...

Nemoj olako odbacivati tvrdnje mnostva ljudi da su "iskusili" ( kako ti pises "okusili") Ipak se tu radi o iskustvima mnostva ljudi kroz istoriju. Nisu svi bili vjerski fanatici, dusevni bolesnici i sl.. Jos mnogo toga mi, ljudi, ne znamo o nacinu dozivljavanja ove stvarnosti. Po mom misljenju mnogi "bolesnici" na psihijatriji nisu bolesni, vec jednostavno ne znaju kako da se vrate u OVU REALNOST. Oni su nekako "upali" u jednu od PARALELNIH REALNOSTI gdje je ispoljenje drugacije nego ovo ,ovdje, nama poznato.
Kao da ti ovo mirise na Matrix, je l` da???

_________________
"Ako zelis da nastavis svoj razvoj, u jednom
trenutku moras poceti da obucavas druge ljude"

Gurdjijev


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Feb 2006, 20:03 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Dečko ...

Rupa u tim riječima nema, naime, ja nikada nisam uspio da nekog preobratim (a nit mi se ćefka za to) u nevjernika, ja samo pravim komediju od vaših vjerovanja pokazujući kontradikciju, predrasude, apsurde i tako dalje koje vi sami pravite (što je neizbježno čim se govori o kojekakvom "Bogu"). Postojanje *množine* priča pravi smijuriju. Sasvim je apsurdno da neki hrišćani kažu kako se bog može spoznati, a neki kako on nema osobina (esenciju), pa onda dođu neki koji kažu da je bog čak koračao zemljom, pa onda dođu neki koji kažu da je bog stvorio i zemlju čovjeka, pa onda neki tvrde da je bog stvorio samo zemlju, a da je ostalo nastalo samo od sebe, a onda kao začin dođe neki pa kaže bog je svuda, pa neko tvrdi da smo svi bogovi ali ne osjećamo itd itd itd

Mislim, razni tipovi pričaju razne pričice, šta ja znam, uzimaju ih kao svoje životne filozofije - a ja ništa konkretno nemam protiv nego da im se smijem samo radi svog zadovoljstva. I zato i ovdje čapri malo u slobodno vrijeme ...

To u vezi velikih ličnosti ... e ... ma ko uopšte kaže da te priče nisu urbane legende ili laži ... ne bi bilo prvi put da je crkva nekom promjenila biografiju ... uz božiju pomoć - podrazumijeva se :) Šta ja imam sa tim ... Mogu da sumnjam do mile volje ... relativno ...

Paralelna realnost? Molim samo one kojima su usta puna Lobačevskog da se ne javljaju po tom pitanju "paralelnih svijetova" koji se ipak ponekad sjeku? - stvarno nema potrebe, a ono ... pa ... ma ja mislim da je fino to otići u drugu paralelu - znate ono ... vidite kako tamo ljudi žive, malo čapri, malo kafa (paralelna naravno) ili malo rakije i tako to ... bog u paralelnoj realnosti ... JAO TA BRBLJANJA NAJOBIČNIJA ... jesu zanimljiva, ali samo dok je na distanci ... inače nervira. Svega mi, pokušavam biti ozbiljan i prizemljen ovdje, priče o paralelnim svjetovima i turističkim agencijama koje nude putovanja od dimenzije DC do ŽNJ su mi neprihvatljive.

Paralelna realnost miriši na Matrix? Mogu li da napomenem da je suština matriksa sumnja u sebe i strah od tehnologije, naprotiv tvoja priča liči kao realizacija Terminatora ili čega već ... to nije Matrix. Matrix se izvršava u REALNIM okolnostima - da - ono što je u Matrix'u koliko toliko možemo nazvati mogućim, ali čim, al baš čim se pomene neki metafizički - pandimenzionalni racqu onda više nema šta da se kaže i o tom nema priče, jer ...

Uvijek su oni koji su pričali o bogu i njegovoj moći bili najpametniji ... njih nikakav zakon, nikakva logika, nikakva moć nije mogla da zaustavi od izricanja novih laži - koje mi - "smrtnici" ne možemo razumijeti ... Oni su izabrani da doznaju njegovu svjetlinu i mudrost, da nama, jeste - da nam ONI - otuđeni, zaboravljeni, ogluvjeli, neprirodni, rđavi - tupe o njemu, velikom moćniku - Bogu ... Oni, zaostali, nemoćni, slabi, bolesni su izabrani da nam ponude nešto NAJNAPREDNIJE, NAJMOĆNIJE, NAJJAČE, NAJTRAJNIJE (VJEČNO) ...

Ma ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Feb 2006, 00:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2004, 23:41
Postovi: 4402
Lokacija: The Moon
...

_________________
Ja sam lav Istine, a ne lav strasti.
Moje djelovanje je svjedokom mojoj religiji.


Ma liberté


Poslednji put menjao Japanese_rose dana 13 Avg 2006, 07:50, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Feb 2006, 18:13 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 01 Dec 2003, 18:26
Postovi: 85
Che:
Dečko ...
Pa, domacine za ovo "decko" imas, na moj racun, klipacu Nektara kad pozelis. Bas sam se nasmijao, jer mislim da sam barem dva puta stariji od tebe. No, da ne budem off:
Trebao bi praviti veliku razliku izmedju dogmatskih, sirokih, oblika vjerovanja u Njega, sa jedne, i iskustvenih pojedinacnih vjerovanja sa druge strane. Iskustveno u sebi sadrzi dozivljenu srz kroz polje svijesti osobe.Nema tu nekog vjerovanja, pretpostavki i sl. ima iskljucivo direktno, tvoje iskustvo Ono sto je meni relevantno u tome jeste "predvidivost iskustva". Znaci, ako stotinu ljudi isproba jedan nacin "obracanja" Bogu i svih stotinu dozivi i opise identicno iskustvo, meni to ima veliku dozu objektivnosti. U svjetlu toga, ja ti mogu garantovati sa vjerovatnocom preko 80% da ces ti, takav kakav jesi, moci dozivjeti identicno iskustvo Bozje prisutnosti, pod uslovom da uradis odredjenu proceduru "indukcije" istog. ( nema varke , nema prevare, nema droga, nema hipnoze, nema alkohola- samo jednostavna procedura)To nema bas nikakve veze sa tvojim "ateizmom". On je u tebi vjerovao ti ili ne vjerovao u Njega
Ali da se vratim na temu.

To u vezi velikih ličnosti ... e ... ma ko uopšte kaže da te priče nisu urbane legende ili laži ... ne bi bilo prvi put da je crkva nekom promjenila biografiju ... uz božiju pomoć - podrazumijeva se Smile Šta ja imam sa tim ... Mogu da sumnjam do mile volje ... relativno ...

Mnogi veliki ljudi nisu uopste bili na "ti" sa crkvenom hijerarhijom. Jedino iz ovog pasusa postujem tvojepravo da "mozes da sumnjas do mile volje.. relativno..".


Paralelna realnost? Molim samo one kojima su usta puna Lobačevskog da se ne javljaju po tom pitanju "paralelnih svijetova" koji se ipak ponekad sjeku? - stvarno nema potrebe, a ono ... pa ... ma ja mislim da je fino to otići u drugu paralelu - znate ono ...



Pusti ti Lobacevskog.On je tek odskrinuo Pandorinu kutiju. Teoriju kvantne gravitacije jos nemamo ( sem u sf "Zvjezdana kapija"), a nase razumijevanje kosmosa potpuno prestaje prije Plankovog vremena ( znaci prije 10 na -43 sekunde)poslije velikog praska. Teorija "velikog praska" je ipak tek "model" ili jedan od ...Znaci vrtimo se sa pretpostavkama o starosti od 15 milijardi godina.( ne bih ovdje "prosipao" svoje poznavanje rada S.Hokinga, R. Penrouza,DZ. Hartla, teorije super struna...)
Poenta je: neki fizicari kazu( a tu je i S.Hoking) da NAUCNA POTRAGA ZA TEORIJOM SVEGA BI BILA CITANJE BOZIJIH MISLI. Vec sada kosmolozi obracaju mnogo vise paznje na istrazivanje metafizickih osnova svog predmeta nego sto su to ikada ranije radili. Kao da su postali manje "drcni" u svom ateizmu.

Paralelna realnost miriši na Matrix? Mogu li da napomenem da je suština matriksa sumnja u sebe i strah od tehnologije,

Ti mislis da su braca napisali Matrix kao baznu pricu o strahu od masina???HA,HA,.. ali imas ti pravo na svoje misljenje.

Uvijek su oni koji su pričali o bogu i njegovoj moći bili najpametniji ... njih nikakav zakon, nikakva logika, nikakva moć nije mogla da zaustavi od izricanja novih laži - koje mi - "smrtnici" ne možemo razumijeti ... Oni su izabrani da doznaju njegovu svjetlinu i mudrost, da nama, jeste - da nam ONI - otuđeni, zaboravljeni, ogluvjeli, neprirodni, rđavi - tupe o njemu, velikom moćniku - Bogu ... Oni, zaostali, nemoćni, slabi, bolesni su izabrani da nam ponude nešto NAJNAPREDNIJE, NAJMOĆNIJE, NAJJAČE, NAJTRAJNIJE (VJEČNO) ...
Mislim da si ovim pasusom napravio zestoku generalizaciju pustanja vode na svoj mlin, koja logicki ne stoji. Kroz istoriju se izuzetno cesto desavalo da i oni velikani koji nisu vjerovali u Boga, svojim radom, istrazivanjem i dedukcijom shvate da On postoji. To sto se slika "njihovog" Boga nije poklapala sa slikom institucionalizovanih religija, to je, pak, drugi par opanaka.

Japanese_:
Citat:
( Da li ti mozes da se uzivis u predstavu da si velik kao neboder? I da tu predstavu drzis "u glavi" pola minute? I da onda pokusas da se "prosiris" na velicinu planete Zemlje?


Mozes li se ti uzivjeti u ovo : Zamislis planetu Zemlju, zamislis okeane, mora, kontinente. Zamislis Evropu. Zamislis Balkan. Zamislis Bosnu. Zamislis Banjaluku. Zamislis svoju ulicu, zamislis zgradu / kucu, zamislis sobu, u sobi sebe. Kako ide ?



Ja to radim skoro svakih desetak dana( znaci smjer JA- Kosmos i nakon pola sata smjer Kosmos-Ja) i to je jedna izuzetno mocna tehnika vizuelizacije, koja moze cesto dovesti do "vrhunskog iskustva" kako ga je Maslov opisao.

Citat:

Sve je Bog= Svi smo mi Bogovi.


Pa nismo bas svi


U tom i jeste Bozanski, kosmicki vic. To je najdublja istina o nasoj pravoj prirodi. Ako je ti ne znas i nisi svjesna, to nista ne mijenja na stvari. Mozda i saznas pa mi posaljes pp da se zajedno smijemo do besvijesti.

Jesi li Ti celija ?

Ja sam Ja i celija i ON. Nesto kao hologramsko gledanje na stvarnost i ispoljenje. Ja sam sve i sve je Ja...

_________________
"Ako zelis da nastavis svoj razvoj, u jednom
trenutku moras poceti da obucavas druge ljude"

Gurdjijev


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Feb 2006, 19:42 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Androgin je napisao:
U svjetlu toga, ja ti mogu garantovati sa vjerovatnocom preko 80% da ces ti, takav kakav jesi, moci dozivjeti identicno iskustvo Bozje prisutnosti, pod uslovom da uradis odredjenu proceduru "indukcije" istog. ( nema varke , nema prevare, nema droga, nema hipnoze, nema alkohola- samo jednostavna procedura)


Nisam li rekao svoje mišljenje o ovakvim "ponudama" ??? Ako nudiš neke usluge, pogledaj rubriku Mali Oglasi http://forum.blic.net/viewforum.php?f=45

Ne bih volio da ovdje počnemo prodavati rituale za približavanje bogu ...

Lobačevski, Hoking, Plank, Anštajn ... čega se sve nećete sjetiti ...

Matrix? Moje viđenje je takvo. Tehnologija koja će nas pojesti same (tj. strah od nje) i sumnja u samog sebe i one oko nas. Mislim da je mnogo bolje od tvog "mirisa" o putovanju kroz paralelne svijetove. Šta je bio cilj autora - novac & slava vjerovatno, tako da ne mogu da film tumačim po namjeri onih koji su ga napravili.

Nikakva nauka ne predstavlja čitanje božijih misli, uopšte nema ideje niti šta je bog niti da li (kada predpostavimo da znamo šta je bog) on (to) postoji, tako da ne možemo reći "nauka je čitanje misli nečega što mi ne poznajemo niti šta je, dajemo mu smiješno ime, opisujemo ga kako hoćemo, dolazimo u kontakt sa njim, a ne znamo ni da postoji"

Za kraj, hvala na vupi ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Feb 2006, 23:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2004, 23:41
Postovi: 4402
Lokacija: The Moon
...

_________________
Ja sam lav Istine, a ne lav strasti.
Moje djelovanje je svjedokom mojoj religiji.


Ma liberté


Poslednji put menjao Japanese_rose dana 13 Avg 2006, 07:52, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Mar 2006, 11:51 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Feb 2006, 02:36
Postovi: 2982
Aj jos jedno misljenje.
Bog je imaginarni pojam nastao kao produkt ocigledne ljudske potrebe da se neobjasnjivo objasni. Posto su razlicite grupe ljudi zivjeli u razlicitim uslovima tako su i definiciju boga prilagodili sebi, svojoj kulturi i tradiciji koje su najcesce u simbiozi sa religijom jer pomenuta potreba i ljudski strah od nepoznatog i prolaznosti postoje koliko i covjek kao bice sa svjescu koja prevazilazi okvire onoga sto nazivamo zivotinjski svijet.
I ne slazem se sa tezom da moje i slicna misljenja prolaze kroz filter ateizma jer je ateizm posljedica ovog nacina razmisljanja a ne obrnuto :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Mar 2006, 12:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2004, 23:41
Postovi: 4402
Lokacija: The Moon
...

_________________
Ja sam lav Istine, a ne lav strasti.
Moje djelovanje je svjedokom mojoj religiji.


Ma liberté


Poslednji put menjao Japanese_rose dana 13 Avg 2006, 07:53, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Mar 2006, 13:02 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 28 Jan 2006, 15:58
Postovi: 29
Lokacija: North Africa
ne
jer covjek je u sustini predator, jos uvijek zivotinja
koja ima svoju teritoriju.

biti dobar kod covjeka se svodi na profitiranje.

ocigledno da je bog ideal kojem ljudi teze i sanjaju o njemu
kao o nekom moćnom biću, velikom tati koji će da prašta
ako se nešto zgriješi i koji će uvijek praštati... da li je to istina
ne znam, ali znam da ljudi ne prastaju bas lako

_________________
is this the world that you created


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 03 Mar 2006, 01:01 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Feb 2006, 02:36
Postovi: 2982
Da, postoje u covjeku milost i dobrota. Kao sto su odnosi bioloske materije uskladjeni tako su uskladjeni i razni segmenti svjesti, ali to ne znaci da mi je "to bog usadio kad je mene posadio". Bog je ili sve ili nista. Po mom misljenju je nista, u materijalnom svijetu. U sferama kulture i psihe je mnogo toga razlicitog razlicitim ljudima ali to je najcesce posljedica nasljedja, kao i maternji jezik. Iako nas mozak nije niti ce biti dovoljan da pojmi potencijalnog boga, koji je do vulgarnosti banalizovan u Bibliji, Kur'anu, Tori ili gdje vec, dovoljno je razvijen da dolazi do zakljucaka relativno samostalno iako se konflikt na relaciji individua - kolektiv mozda najvise istice u ovoj sferi (ne racunam pankere:))
Nego, kakve veze milost i dobrota imaju sa mojim predhodnim postom???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 03 Mar 2006, 04:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2004, 23:41
Postovi: 4402
Lokacija: The Moon
...

_________________
Ja sam lav Istine, a ne lav strasti.
Moje djelovanje je svjedokom mojoj religiji.


Ma liberté


Poslednji put menjao Japanese_rose dana 13 Avg 2006, 07:55, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Mar 2006, 03:03 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Feb 2006, 02:36
Postovi: 2982
Woah :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Mar 2006, 19:41 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
anivej je napisao:
ne
jer covjek je u sustini predator, jos uvijek zivotinja
koja ima svoju teritoriju.

biti dobar kod covjeka se svodi na profitiranje.

ocigledno da je bog ideal kojem ljudi teze i sanjaju o njemu
kao o nekom moćnom biću, velikom tati koji će da prašta
ako se nešto zgriješi i koji će uvijek praštati... da li je to istina
ne znam, ali znam da ljudi ne prastaju bas lako


A ljudina si nisam sreo !

Čovjek u suštini predator? Mnogi tako misle. Ja ne mislim. Čovjek je čovjek - nešto originalno !

Biti dobar svodi se na profitiranje? Profit - dobitak veći od uloga? Hm, nisam do sada razmišljao o ovome, zanimljiva definicija anivej! Očigledno je još neko čitao Ničea osim mene :) Zanimljivo je da vjernici obično osporavaju ovu tezu jer oni pričaju o samilosti, pomažu se međusobno etc, ali zar oni time ne očekuju da će dobiti nešto od Boga kada odu na onaj svijet? Znači - i kod vjernika važi dobro = profitirati :) Baš zanimljivo ... A da znate da mi se u početku ovo učinilo kao glupa definicija ;)

Što se tiče Boga, dakle to je Ničeanska definicija "velikog moćnika" kojem se treba moliti, plakati, cmizdriti i pokoravati etc. I to je vjerovatno ... Mada opet postoje bog gubitnika i bog pobjednika.

Ljudi unutar manjih društvenih grupa žive u komunizmu! To je moj odgovor na "manjak praštanja". Nije baš tako dakle. Ljudi praštaju jedni drugima, pomažu, udružuju se i šta ti ja znam, ali samo u manjim grupama. Što je grupa veća, ljudi se sve više postaju "škrti" :) A što je grupa manja (porodica) ljudi su bliži dijeljenju svega i svačega (osim četkica za zube :) ).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Mar 2006, 20:17 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 28 Jan 2006, 15:58
Postovi: 29
Lokacija: North Africa
da ali ta četkica za zube nas lako pretvori u predatora.

Čovjek uglavnom živi na jednoj ravni. Želja za moći i seksom.
Niče je to davno primijetio, ali i drugi.

Opterećeni smo vlasništvom i teritorijom. Ono što je na mojoj teritoriji
to niko ne smije da dira, ako je izvan, to smije.
Pokušati osvojiti tuđu teritoriju (djevojku npr.) je jedna od onoga što čovjek čini.

Pogledaj kako je svijet formiran, potpuno predatorski,
ili vrijediš ili ne vrijediš.
Zato učimo da budemo nešto udruštvu da bi okusili i mi nekog ispod sebe.

Narodski rečeno, koliko god vremena jedna grupa bila dobra, zasvrbi nekoga ruka za nečim zlim ili pogrešnim i ode mast u propast.


Možda je japan najbliže došao sa svojim načinom - čast i poštovanje. Ne znam kako su uspjeli da imaju tako jaku tradiciju časti.

bog pobjednika i bog gubitnika mi je zanimljiva definicija.
kažu da bog voli ljude i da pazi na njih, a s druge strane pogledaj šta
se dešava po svijetu. nismo baš ni zaslužili, ali bez obzira.
Bog jednostavno ne postoji, ako ćemo posmatrati stari i novi zavjet.

S druge strane, postoji šema Grand Designa, ili Dharme ili Staze,
o kojoj je pisano ponegdje, i što predstavlja dokaz više inteligencije,
i da čovjek može da je dosegne (inteligencija koja je dodirnula Teslu, i druge naučnike i mislioce). Tu nije bitno da li postoji bog ili ne.
Jer u šemi Grand Designa, dešava se i bog i ti i sve.

Mene je Ničeov zaratustra zapanjio čistoćom i britkošću, različito
od svih ostalih djela ničea. Kasnije sam saznao da je on to napisao
za deset dana zaključan u planinskoj kolibi, rekavši, kao da ga je
proviđenje dodirnulo.

Čovjek je čovjek, naravno, nešto originalno, ali ono što čovjek radi čini ga čovjekom, ubicom ili predatorom. Dakle čovjek je imenica i za dobro i za zlo.

_________________
is this the world that you created


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Mar 2006, 21:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2004, 23:41
Postovi: 4402
Lokacija: The Moon
...

_________________
Ja sam lav Istine, a ne lav strasti.
Moje djelovanje je svjedokom mojoj religiji.


Ma liberté


Poslednji put menjao Japanese_rose dana 13 Avg 2006, 07:56, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Mar 2006, 21:58 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Japanese_rose je napisao:
Mnogo teze je natjecati se u cinjenju dobra, nego u nanosenju zla.


Nema veze, ja kad nešto radim što drugi okarakterišu kao "dobro", ja to radim iz raznih razloga, ali sigurno ne zato što je teže nego da nanesem zlo :)

Inače, gornja rečenica se pokazala jako dobra u vaspitnom procesu :) Majka mi je stalno pominjala :)

"da ali ta četkica za zube nas lako pretvori u predatora.

Čovjek uglavnom živi na jednoj ravni. Želja za moći i seksom.
Niče je to davno primijetio, ali i drugi. "

Ovo baš ne kontam za četkicu za zube, očigledno nisi mene dobro shvatio, pa zato ni ja tebe sad ne kontam :)

Mogu li samo da podsjetim sve pozitivno naelektrisane čitaoce ( lol ) da seks i moć nisu toliko "zli" kako se čini, naime pod seksom spada i ljubav a i jedan od najljepših "odnosa", a pod moć spadaju svakojake sitnice koje čovjeka čine zadovoljnim, npr. sport, igre, škola itd ...

O B*že, pa zar nije i seks neka vrsta moći? :lol:

Mislim da se treba vratiti na staru podjelu duše.
Nagonska, racionalna i voljna. E od toga se sastoji čovjek. On je instinktivno, lukavo i moćno stvorenje :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Apr 2006, 19:40 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2006, 17:46
Postovi: 49
Lokacija: Lost
Mislim da kasnim za ovu temu ali, posto je univerzalna i van vremena, dakle:
Nisam ateista, mada me mnogi za to smatraju, jer ne vjerujem ni u jednog religijski definisanog boga.
Tj. u bogove tipa sto Ernesto kaze, kojim se treba moliti, cmizdriti etc. Moj stav je da su ti bogovi nastali mastom covjeka. Sve sto govori o bogovima potice od covjeka, tako slijedi da ako covjek stvara bozanstva i sam je bozanstvo.

Vjerujem u nesto, jer ipak iz cega smo nastali? :fadein:
Onaj zakon bez izuzetaka o kruzenju materije mora i tu vaziti, ali onda se postavlja pitanje ko je stvorio to nesto sto je stvorilo nas i sve tako ukrug.
Dakle jedan od glavnih zakona prirode o odrzanju materije pada u vodu kada se radi o dimenzijama, hajmo reci ''bozanskim''. Ali taj zakon vazi za nas, tako ona pretpostavka da je i sam covjek bozanstvo pada u vodu, osim ako se ne shvati covjek kao stvaralac-bog nizih dimenzija, jer ipak covjek stvara-djecu, neka djela(ne moraju biti umjetnicka, ali ne kaze se badava da covjek zivi kroz svoje djelo-time bi trebalo biti da i ono nesto sto je nas stvorilo-ili bar nase pretke u obliku mikroorganizama, elemenata, zemlje ili nekom drugom,proizvoljno- da to nesto zivi i kroz nas-dakle ipak ima i bozanskog u nama).
Sto se tice ateizma blize mi je nego religija, u njoj je ionako sve skrojeno po nekoj zamisli covjeka - vladajuce klase odredjenog doba(npr.znamo da su papa i klapa iz srednjeg vijeka(inkvizicija) u stvari terorisali narod ne po zamisli boga vec svom interesu).
Religija nije losa, ni jedna vjera nije losa, ni jedna ne propovjeda haos, teror, dizanje nasilja, ratova i sl. samo sto ljudi sa uticajem mjenjaju njeno znacenje u ocima ljudi-imamo primjer i danasnjih islamskih fanatika koji se ubijaju, misleci da time djeluju po volji svog boga-vjere, iako u Kurhanu pise da je dizanje ruke na sebe ili druge jedan od najvecih grijehova. Slicno pise i u Talmudu ili Bibliji a da i ne pricam budistickim izvorima. Jos jedna dobra strana religije jeste da se covjek ne osjeca usamljen-bar ne kao da je sam na svijetu, i da ga niko ne razumije, uvijek postoji neka nada da neko ima, da vidi njegove patnje i da one nisu uzaludne.
Ali losa strana je ona zatucana strogost, po svaku cijenu se pridrzavati svega sto pise u ovom ili onom, sto kaze ovaj pop, hodza,rabin ili ko drugi, inace si zgrijesio, to je ubitacno ne samo za vjeru(sve vise ljudi ne vjeruje) vec i za vjernike. Bas je bio na omladinskom forumu pre neki dan vjeroucitelj, ne znam da li je ko pratio, ali da li je on slab u struci ili je sve do vjere, tek daje utisak da je svaka seksualna, vanbracna radnja gresna. Pa to je ne samo nezamislivo u danasnjem dobu, vec hajde da zamislimo da postoji neko sa takvim principima da zeli cekati do braka. Sta mislite sad da takvu osobu neko izseksa dok je npr. u komi(znam :oops: malo otkacen primjer) ali sta hocu da kazem je da je i ta zrtva u ocima religije gresna, nije vise cista ili nekeko tako. Ili ubistvo u samoodbrani, tu mi se cak i ovozemaljski zakon vise svidja.
Ako mi je prica malo odlutala, sorry.
Kod mene je ovdje ispala neka jednakost izmedju boga i vjere, ali uzevsi u obzir da iza svake vjere stoji bog ili sl. nije neko veliko odudaranje.
Ova tema je prava za filozofiranje,(hvala inicijatoru) jer koliko god se mislilo uvijek se dodje na pocetak, ide se u krug, taman ubijedis nekog ili samog sebe u nesto odmah te hvataju sumnje u isto, pa moras sve ispocetka ispitivati.
Za E.che Guevaru:
Steta sto mi tzv. ateisti ili pravi ateisti ne vjerujemo u boga koji moze na nesto uticati, kako vjeruju drugi, bilo bi nam mnogo lakse.
Ovako sve ispadosmo nekako starci u dusi. :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Apr 2006, 22:39 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Ne kasniš za temu, ni govora.

Odgovorio bih na pitanje o tome "ako već postoji kružno kretanje, ko je njega stvorio, iz čega smo nastali, odakle pravila ..." ?

Odgovor je logičan - bitak je nenastao što su još i davni grčki filozofi utvrdili, a na pitanje gdje je "početak vremena" odgovora teza kružnog kretanja koju su takođe zastupali neki starogrčki filozofi, mislim, Empedokle. Naučnici i filozofi neprestano nam pokazuju da živimo u "sandbox'u" ...

To je naime, još jedno od filozofskih shvatanja, koje je, kao i vjerska učenja, na izvjestan način vjerovatno, ali ne i dokazivo. Ono što bi bilo humano za reći jeste da ako ste do sada mislili drugačije i onda naletili na neku teoriju koja vas izbije iz takta - ne morate se brinuti - sve je relativno :)

Npr, možda ovaj svijet ima tvorca, ali njegov tvorac možda živi u kružnom vremenu - možda se na zemlji evolucija nije desila u potpunosti (od ćelije pa nadalje) jer možda se prva evolucija desila na Marsu, pa je onda prenesena na zemlju. Dakle, skepsa je uvijek prisutna.

PS: Valja čitati dobre knjige!

O popu sa foruma, sve najbolje. Bio mi je komšija nekoliko godina i poznajem ga kao dobrog čovjeka. Njemu očigledno ništa ne fali, ako ste čuli, oženjen je (dakle ne fali mu seksa, uprkos tome što se uzdržavao možda pet-šest godina duže nego njegovi vršnjaci, dobio je na duhovnom dostojanstvu), ima dijete i sretan je sa onim što ima.

On je samo pokušao da to svoje stanje podijeli sa drugima. I nemam ništa protiv. Ako se neko slaže sa njim, ima razloga i zašto. To je stvar izbora. Tek kada bi to bila neka "generalna politika", onda bi bilo oko čega raspravljati.

Genesis, ništa se ti ne sekiraj, nego se trudi da svoj život potrošiš u progresu, jer Niče kaže da sve što sad radiš se ponavlja već beskonačno i ponoviće se još beskonačno puta :)

Pravo se ponekad zapitam, po Ničeu, kada pomislim da sam do sada izgubio beskonačno mnogo vremena na obuvanje patika, igrice, školu - na sve ... Čovječe "sandbox" je prava riječ ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Apr 2006, 04:40 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 24 Jul 2005, 16:13
Postovi: 399
[quote="che.guevara"]Ne kasniš za temu, ni govora.

Odgovorio bih na pitanje o tome "ako već postoji kružno kretanje, ko je njega stvorio, iz čega smo nastali, odakle pravila ..." ?

...bog je Bog ...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 386 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 20  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs