banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 24 Maj 2024, 06:04

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 386 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 20  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Apr 2006, 21:26 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Bez spamovanja molim :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Apr 2006, 23:16 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2005, 05:36
Postovi: 353
Lokacija: Candlekeep
Kreator univerzuma je mongoloidni idiot kome curi slina iz usta dok ravnodushno posmatra svoju kreaciju ne kontajuci ni shta je,ni shto je.

Eto ti definicije. :drinking:

_________________
Let teachers and priests and philosophers brood over questions of reality and illusion. I know this: if life is an illusion, then I am no less an illusion, and being thus, the illusion is real to me. I live, I burn with life,I love,I slay, and am content.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Apr 2006, 21:04 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Veoma zanimljivo 8)

Bog je početak, ali logika nam kaže da početka nema.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Apr 2006, 11:28 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jan 2006, 12:56
Postovi: 48
Lokacija: Gdje sunce vjecno sija
Rasprostranjeno je misljenje da su boga stvorili ljudi kako bi objasnili ono sto nisu mogli objasniti, a mozda i da bi nasli utjehu i zastitu kada im je tesko. Iako i dalje imamo potrebu (u tom smislu se ne razlikujemo puno od nasih predaka) za utjehom i zastitom, u stanju smo da u velikoj mjeri objasnimo svijet oko sebe.
Fizika je prognala boga iz svih oblasti izuzev jedne; nastanak svijeta.
Ipak, cak i ako je istina da postoji bog - tvorac, iz nekog razloga, on je odlucio da se ne mijesa u sudbinu svijeta koji je stvorio. Dakle, ako se uzdrzavate od zla (opet ja zapeo :D ) samo zato sto mislite da nas neko “odozgo” posmatra i ocjenjuje nasa (ne)djela, slobodno se opustite i “uzivajte”.

che.guevara je napisao:
Bog je početak, ali logika nam kaže da početka nema.

Ne bih se bas previse oslanjao na ono sto logika kaze. Ima ih raznih a sve ih je covjek stvorio.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Apr 2006, 13:33 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 23 Jan 2006, 17:58
Postovi: 872
Veliki pozdrav Viteze!

Vitez Lutalica je napisao:
Rasprostranjeno je misljenje da su boga stvorili ljudi kako bi objasnili ono sto nisu mogli objasniti, a mozda i da bi nasli utjehu i zastitu kada im je tesko. Iako i dalje imamo potrebu (u tom smislu se ne razlikujemo puno od nasih predaka) za utjehom i zastitom, u stanju smo da u velikoj mjeri objasnimo svijet oko sebe.
Fizika je prognala boga iz svih oblasti izuzev jedne; nastanak svijeta.
Ipak, cak i ako je istina da postoji bog - tvorac, iz nekog razloga, on je odlucio da se ne mijesa u sudbinu svijeta koji je stvorio. Dakle, ako se uzdrzavate od zla (opet ja zapeo :D ) samo zato sto mislite da nas neko “odozgo” posmatra i ocjenjuje nasa (ne)djela, slobodno se opustite i “uzivajte”.


Zapalo mi je za oko da u citavom tekstu nijednom nisi napisao "Mislim da" ili "po mome misljenju". Ja bih te sada zamolio da mi navedes izvore iz kojih si crpio ove zakljucke, bilo da se radi o tvom licnom iskustvu ili o necemu drugome.

Bratski pozdrav,

Drazen


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Apr 2006, 21:07 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Vitez Lutalica je napisao:
che.guevara je napisao:
Bog je početak, ali logika nam kaže da početka nema.

Ne bih se bas previse oslanjao na ono sto logika kaze. Ima ih raznih a sve ih je covjek stvorio.


Jel'de ja ako ne mogu da se oslonim na nešto ljudsko, pa na šta ću onda, na kravu?

Bitak postoji (to je sve).
Bitak mora biti nenastao jer ako je nastao iz nečega, onda i to nešto čini bitak a to je kontradikcija.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Apr 2006, 03:56 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jan 2006, 12:56
Postovi: 48
Lokacija: Gdje sunce vjecno sija
Citiraj:
Jel'de ja ako ne mogu da se oslonim na nešto ljudsko, pa na šta ću onda, na kravu?

:lol:

Drazenku:
To sto nisam koristio “Mislim da” je samo nacin na koji pisem. Ili sam mozda podsvjesno htio distancirati sebe od onog sto kazem. Nisam razmisljao o tome.

Kao i vecina drugih, pisem ono sto mislim na osnovu vlastitog znanja iskustva. A oni se taloze godinama na razlicite nacine: skolovanjem, interakcijama sa drugim ljudima, citanjem, upoznavanjem novih stvari, putovanjem…jednostavno zivotom.
Zasto ti se ovo pitanje ucinilo vaznim?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Apr 2006, 20:50 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Dak, svega ti, zašto uvijek spopadaš ljude po temama, pa nisi valjda neki sektaš :)

Viteže, slažeš li se da je kontradiktorna tvrdnja da je bitak nastao? Ima li nešto što ti nije jasno? Nije li logika divna? Nije li filozofski um predvidio na hiljade godine ispred svog vremena? Itd ...

Mi smo na podforumu filozofija, imajte to u vidu, cijenimo filozofe i njihova mudrovanja :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Apr 2006, 03:24 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jan 2006, 12:56
Postovi: 48
Lokacija: Gdje sunce vjecno sija
Prvo zelim da se izvinim Drazenu jer sam pogresno pisao njegovo ime; imam prijatelja Drazenka i eto … podsvijest proradila.
Zelim vjerovati da je njegovo pisanje u skladu sa pozdravom kojim se obraca.

che.guevara je napisao:
Viteže, slažeš li se da je kontradiktorna tvrdnja da je bitak nastao?

Ne bas. Mislim da je najbolje sto nam stoji na raspolaganju za opis svijeta – fizika. A ona dozvoljava mogucnost da je sve nastalo iz nicega. Ipak, pitanje Postanka je za sad pretesko kako za fiziku tako i za filozofiju. Mozda odgovor nikada necemo ni saznati.

Citiraj:
Ima li nešto što ti nije jasno?

Lakse bih ti odgovorio na suprotno pitanje :lol: .
Citiraj:
Nije li logika divna? Nije li filozofski um predvidio na hiljade godine ispred svog vremena? Itd ...

Pretpostavljam da govoris o dobroj staroj Aristotelovoj logici koju svi mi ucimo jos od djetinjstva. Zaista je divna i elegantna. Ona je imala znacajnu ulogu u razvoju naucne misli tokom posljednjih 2000 godina. U okviru ove logike moguce je da element pripada ili ne pripada skupu a neki iskaz moze biti tacan ili netacan.
Medjutim, realanost svijeta u kome zivimo nije naklonjena ovom nacinu razmisljanja.
Razmotrimo jednostavno pitanje: “Da li je brz ovaj auto?” Odgovor bi vjerovatno bio DA ako je rijec o Porscheu, NE u slucaju Yuga. A sta je sa drugim, prosjecnim, autima; u najboljem slucaju mogao bih cuti koju brzinu moze postici, ali to nije odgovor na pitanje.
Brzina se jos moze i mjeriti; ljepota ne. “Da li je lijepa ova djevojka?” Ako je pitanje postavljeno u BL :D vecina bi se slozila sa odgovorom NE za jedan mali broj djevojaka; mnogo vise djevojaka bi dobilo nepodijeljeno DA, dok bi za vecinu djevojaka odgovori bili tipa: “Prilicno je lijepa”, “Paaa….. svidja mi se” i sl.
Sa ovakvim pitanjima klasicna logika se ne moze nositi a vecina pitanja je takva.
Sredinom 1960-ih na temelju teorije fazi skupova razvijena je jedna nova – fazi logika (fuzzy logic), u okviru koje je moguce da element i pripada i ne pripada skupu a iskaz bude istinit i lazan u izvjesnoj mjeri. Veoma je interesantna, efikasno rjesava probleme “sivila” realnosti i vec je nasla primjenu u nekim oblastima tehnike. Ali da ne duljim o tome, samo sam htio istaci da logiku stvaraju ljudi, da mogu postojati razlicite logike te da treba biti oprezan kad pokusavamo logiku primijeniti da bismo spoznali svijet.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Apr 2006, 05:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2004, 23:41
Postovi: 4402
Lokacija: The Moon
...

_________________
Ja sam lav Istine, a ne lav strasti.
Moje djelovanje je svjedokom mojoj religiji.


Ma liberté


Poslednji put menjao Japanese_rose dana 13 Avg 2006, 07:46, izmenjena 2 puta

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Apr 2006, 05:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2004, 23:41
Postovi: 4402
Lokacija: The Moon
...

_________________
Ja sam lav Istine, a ne lav strasti.
Moje djelovanje je svjedokom mojoj religiji.


Ma liberté


Poslednji put menjao Japanese_rose dana 13 Avg 2006, 07:47, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Apr 2006, 10:27 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 23 Jan 2006, 17:58
Postovi: 872
che.guevara je napisao:
Dak, svega ti, zašto uvijek spopadaš ljude po temama, pa nisi valjda neki sektaš :)


Ju mene grdna sta cu! :) Nisam, zao mi je sto ne citas moje postove posto sam vec pisao o mom gledanju na sekte, ali vidim da nisi to zlonamjerno mislio :-)

Vitez Lutalica je napisao:
Prvo zelim da se izvinim Drazenu jer sam pogresno pisao njegovo ime; imam prijatelja Drazenka i eto … podsvijest proradila.


Pa brate ja se zovem Drazenko! :-). Imam neke svijetle slutnje, reci mi da ti nisi VB ???

Vitez Lutalica je napisao:
Zelim vjerovati da je njegovo pisanje u skladu sa pozdravom kojim se obraca.


Zao mi je sto sam izazvao sumnju kod tebe. Pretpostavljam da je to zbog mojih shturih pitanja - htio sam da vidim kako razmisljas da znam kakav cilj slijedis sa postavljanjem tema i postova, a to ne bih nikad cinio da me ne interesuju iste stvari kao i tebe :-). Meni cilj nikad nije nadmetanje, a skoro sam siguran da si ti stekao utisak kao da zelim da namecem svoje misljenje i da pametujem, i sada ti se izvinjavam. Ne sikiraj se brate, u mome srcu nema mrznje ni pakosti. Moj cilj je da podijelim sa ljudima ono sto sam naucio jer mislim da se isplati drugacije gledanje na odredjene kategorije u nasem drustvu u nasu vlastitu korist.

Bratski pozdrav od Drazena


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Apr 2006, 13:33 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jan 2006, 12:56
Postovi: 48
Lokacija: Gdje sunce vjecno sija
Japanese_rose je napisao:
Citiraj:
Ipak, pitanje Postanka je za sad pretesko kako za fiziku tako i za filozofiju. Mozda odgovor nikada necemo ni saznati.


Ako je sve nastalo iz nicega kako to da ne mozemo osim samoreprodukcije stvoriti nista drugo iz prirode ? Prirodu mozemo rabiti, mozemo eksperimentisati sa ukrstanjem vrsta i to je sve.

Zar to nije ako dokaz, onda blizu dokazu superiornosti inteligencije koja je stvorila pojavni svijet ?


Nisam bas dobro shvatio sta mi to ne mozemo stvoriti? Novu vrstu? Ne znam da li je to moguce danas, a rekao bih da jeste, ali geneticki inzenjering se posljednjih godina razvija veoma brzo (za neciji ukus mozda i previse brzo). Zato nemoj izvoditi prerane zakljucke.
Ne, to nije ni blizu dokazu o inteligentnom Kreatoru. Moraces se potruditi vise :D .

Drazenu:
Ne, ja sam V.L.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Apr 2006, 14:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2004, 23:41
Postovi: 4402
Lokacija: The Moon
...

_________________
Ja sam lav Istine, a ne lav strasti.
Moje djelovanje je svjedokom mojoj religiji.


Ma liberté


Poslednji put menjao Japanese_rose dana 13 Avg 2006, 07:48, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Apr 2006, 17:05 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Vitez Lutalica je napisao:
che.guevara je napisao:
Viteže, slažeš li se da je kontradiktorna tvrdnja da je bitak nastao?

Ne bas. Mislim da je najbolje sto nam stoji na raspolaganju za opis svijeta – fizika. A ona dozvoljava mogucnost da je sve nastalo iz nicega. Ipak, pitanje Postanka je za sad pretesko kako za fiziku tako i za filozofiju. Mozda odgovor nikada necemo ni saznati.

Citiraj:
Ima li nešto što ti nije jasno?

Lakse bih ti odgovorio na suprotno pitanje :lol: .
Citiraj:
Nije li logika divna? Nije li filozofski um predvidio na hiljade godine ispred svog vremena? Itd ...

Pretpostavljam da govoris o dobroj staroj Aristotelovoj logici koju svi mi ucimo jos od djetinjstva. Zaista je divna i elegantna.

[cenzurisana je gomila besmislica]


Kako to misliš da fizika dozvoljava da nešto nastane ni iz čega? To nije tačno i mislim da imaš neku ogromnu konfuziju u glavi :(

Zašto misliš da se "postanak" ne može dosegnuti? Zašto ne bi bilo moguće? Gdje je razlog? Zašto misliš da je fizika jedini način? (znači postoji način) Koliko ja znam, fizika samo opisuje pojave, i ona nikad ne pogađa suštinu, a to su mnogi pomenuli na ovom forumu i prije mene. Jedino filozof (blistavi um) može da vidi suštinu svijeta. On koristi samo čistoću ljudskog uma - bez eksperimenata, loših mjerenja, grešaka itd :)

Ponoviću.
Pretpostavimo da je bitak nastao. Iz čega je nastao? Ako je odgovor "iz ničega" - ne valja, a ako je odgovor "tvorac", opet ne može jer je i tvorac Bitak.

Dakle bitak mora biti nenastao! Itd ... To je "filozofija" i njena ljepota - da riječima pronikne u dubine ovoga svijeta. Mislim da bi se Unforgiven složio sa ovim :) Fizika je nešto sasvim drugo - to je nauka, koja opisuje. Služi se matematikom ... Eksperimentiše ... Itd ... Ide kao Ahil. Nikada neće doći do kraja.

Ja sam čak instinktivno osjećao kao klinac da se vrijeme vrti u krug i da je svijet nenastao. U osnovnoj školi sam trenutni svijet zamišljao kao površinu kruga, a svijet prije mene i poslije mene kao loptu, valjak, gumicu ... Meni zaista u ovome ništa ne fali :) Baš imam finu predstavu ;) BEZ GREŠKE :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Maj 2006, 02:37 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jan 2006, 12:56
Postovi: 48
Lokacija: Gdje sunce vjecno sija
Opet dobih preko usiju :D .
Al ovo je ekstra:
Citiraj:
[cenzurisana je gomila besmislica]

Ni ovome nije mane:
Citiraj:
Ja sam čak instinktivno osjećao kao klinac da se vrijeme vrti u krug i da je svijet nenastao.

Da ne pomislis da sam bez argumenata:
Kao klinac ja sam instinktivno osjecao da seke kriju malenu cokoladicu ispod suknjica; poslije se razocarah.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Maj 2006, 11:46 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Za promjenu mogao si da kažeš nešto pametno i u vezi sa temom :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 03 Maj 2006, 11:13 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jan 2006, 12:56
Postovi: 48
Lokacija: Gdje sunce vjecno sija
Nije da nisam, mogao sam i nesto pametnije napisati ali:
- vikend zavrsio, puno obaveza, svakodnevna eksploatacija od strane mrskih nam kapitalista,
- postavio si puno pitanja, na koja bih inace rado odgovorio, ali ako bih na svako pokusao ozbiljno odgovoriti polomio bih prste,
- na kraju, nakon svega, uslijedila bi cuvena recenica jos cuvenijeg revolucionara: "[cenzurisana je gomila besmislica]"

Fizika je podrucje u kojem smo se najvise priblizili Istini. Rekao sam da mozda Istinu nikad necemo dosegnuti iz dva razloga:
Mogucnosti nase spoznaje ogranicene su vremenom i prostorom naseg svijeta. Sta je bilo prije stvaranja ili izvan granica sadasnjeg svijeta, jednostavno nema smisla pitati. To ne postoji.
Medjutim granice spoznaje postoje i u okviru naseg univerzuma; da ne prepisujem ponovo, navescu dio iz uvodnog teksta jednog svog rada, objavljenog prije 2 godine:

"Неодређеност и несигурност нису нови појмови у свијету науке; године 1927. Вернер Хајзенберг је формулисао чувене релације неодређености према којима постоје парови физичких величина, на примјер положај и импулс, који се не могу истовремено одредити произвољно тачно. Ово природно ограничење посљедица је квантно-таласног карактера свијета у коме живимо и не може се превазићи ма како савршеном опремом располагали.

Аналогно претходном, у фази логици су значај и прецизност два опречна захтјева и чини се да природа поставља ограничење њиховом истовременом задовољавању. Просјечном човјеку ово ограничење не представља проблем пошто он у свакодневном животу врло успјешно проналази праву мјеру у њиховом задовољавању; са друге стране, данашње “интелигентне” машине су потпуно неспособне да се носе са овим проблемом. Ово је духовито сублимирао професор Лотфи Задех, који се сматра оснивачем ове дисциплине, рекавши: “Порастом комплексности система прецизне изјаве губе значење а значајне изјаве губе прецизност.” Према томе, да би се донијела правилна одлука или остварило оптимално управљање, није потребно знати у сваком тренутку све информације, довољно је познавати само оне релевантне. "

Kad budes izlazio na ispit iz Logike slobodno se pozovi na Viteza Lutalicu :D.

P.S.
Za trenutak sam bio primijetio jednu kracu “repliku” na moj prethodni post. Volio bih znati da li ju je obrisao moderator ili autor. Jeste da je bila malice zlobna (tesko savladati zlo u sebi :D ) ali je i duhovita. Meni licno ne smeta i nisam namjeravao tjerati tuk na utuk.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 03 Maj 2006, 21:48 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Vitez Lutalica je napisao:
P.S.
Za trenutak sam bio primijetio jednu kracu “repliku” na moj prethodni post. Volio bih znati da li ju je obrisao moderator ili autor. Jeste da je bila malice zlobna (tesko savladati zlo u sebi Very Happy ) ali je i duhovita. Meni licno ne smeta i nisam namjeravao tjerati tuk na utuk.


Mislim da nisam ja :-? (možda slučajno !?!)

Ej, fizika ... sve je relativno, ok? Istina? Ne postoji ... i ona je relativna. Istina se može naći samo i u matematici a opet i to džaba jer čim matematiku primjeniš, gubiš istinu. Kao i matematika, i istina je (dakle, možeš komotno na ispitu da se pozoveš na che.guevaru) apstraktan pojam.

Upravo sam to sad zaključio 8)

Imam osjećaj da odbijaš da odgovoriš na pitanja ...



1. Kako to fizika "omogućava" da "nešto" nastane iz "ničega" ? Gdje je tu prirodni odnos zvani uzrok-posljedica?

2. Šta je nelogično u tvrdnji da je bitak nenastao? (a misao je stara koliko i istorija!)

3. Šta je istina ako nije apstrakcija? (pozivam se na che.guevaru)

4. Nije li tvoj primjer sa djevojkama, fuzzy logikom i ostalim *očigledno* besmislen?


Hvala i doviđenja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Maj 2006, 03:23 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jan 2006, 12:56
Postovi: 48
Lokacija: Gdje sunce vjecno sija
Citiraj:
1. Kako to fizika "omogućava" da "nešto" nastane iz "ničega" ? Gdje je tu prirodni odnos zvani uzrok-posljedica?

Omogucava tako sto kaze da ta ideja nije u suprotnosti sa fizickim zakonima.
Kvantno - mehanicke fluktuacije su cesta pojava u nuklearnim laboratorijama; one postoje veoma kratko i na taj nacin ne narusavaju zakone odrzanja. U slucaju naseg Univerzuma, moglo bi se pokazati istinitim da je njegova totalna energija jednaka nuli.

Problem sa razumijevanjem fizike lezi u tome sto ljudi ne shvataju znacaj i velicinu onog sto je pred njima. Tako smo sicusni, ograniceni i beznacajni u ovum svijetu a htjeli bismo proniknuti u njegove najdublje tajne. E za tako nesto moracemo se odreci okvira, sablona, predrasuda, svakog oblika antropomorfizma (kao sto je pitanje “Gdje je tu prirodni odnos zvani uzrok-posljedica? ”). Sjetimo se prve polovine proslog vijeka: u dramaticnom naporu da se objasne eksperimentalni rezultati iskazane su nevjerovatne hipoteze koje su okrenule naopako sve ono sto smo do tad znali ili vjerovali.

Citiraj:
3. Šta je istina ako nije apstrakcija? (pozivam se na che.guevaru)

Nista nije nelogicno, ali to ne znaci da je i istinito. Logika nije nikakvo mjerilo u fizici.
Citiraj:
3. Šta je istina ako nije apstrakcija? (pozivam se na che.guevaru)

Istina je realnost – ono sto jeste.
U drustvenim naukama istina se pise malim slovom jer je veoma relativna; ona ne postoji bez posmatraca i prozeta je njegovim pogledom na svijet. Zapravo ono sto zovemo istinom je uvijek necija interpretacija stvarnih dogadjaja.
U fizici je uglavnom drugacije (nemoj se kaciti za ovo uglavnom, molim te :D ).

Nekada davno, jedan francuski naucnik (Laplas) je rekao da, kada bi poznavao polozaje i brzinu svake cestice u svemiru u nekom trenutku, mogao bi odrediti njen polozaj i brzinu u bilo kom drugom trenutku. Dakle mogao bi opisati proslost i buducnost svemira. Veoma privlacna ideja; elegantna, krajnje deterministicka.
Medjutim, danas znamo da tako nesto nije moguce. Ne zato sto nemamo dovoljno jaku masinu za racunanje (to je problem tehnicke prirode - nizeg ranga) nego zbog prirodnih ogranicenja kao sto su Hajzenbergove relacije neodredjenosti.

Zasto sam ispricao pricu o djevojkama i fazi logici objasnjeno je u posljednjoj recenici istog posta.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 386 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 20  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs