banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 07 Jun 2024, 09:24

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 386 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 20  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: TO JE TO
PostPoslato: 13 Dec 2007, 16:31 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Nov 2007, 11:35
Postovi: 9
Eto o tom sam i govorio. Kao infekcija koja se širi...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: TO JE TO
PostPoslato: 13 Dec 2007, 16:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 12:32
Postovi: 5054
Lokacija: Kafana " Rolly i pijani piton"
Alan Watts je napisao:
Eto o tom sam i govorio. Kao infekcija koja se širi...


da, to je osobina svake diskusije.

imaš li mi reći nešto što nisam znala?

_________________
Šekspir je ukrotio svoju goropadnicu, ali mene još niko nije !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: A
PostPoslato: 14 Dec 2007, 08:30 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Nov 2007, 11:35
Postovi: 9
Pa ja ne znam šta ti ne znaš ? Znači oboje ne znamo.A rado bih ti rekao da znam. :) E sad ima više vrsta znanja. Estetski neskladna rečenica zbog ponavljanja jedne riječi. Ali moramo da koristimo riječi (moramo li?) To radimo kroz principe dualnosti jer tako percepiramo ovaj svijet. A svijet nije dualan već jedinstven i međuzavisan.

Da li je samo postojanje mita mit? Dobro poštujem tvoje pitanje i moglo bi se o tom razgovarati ali samo zbog uživanja u filozofiji a nikako zbog konačnog odgovora kojeg u riječima nema.

Poz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Dec 2007, 10:05 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2006, 17:32
Postovi: 1884
Lokacija: Banja Luka
Znanje je krhko. Valjda su i riječi krhke... Na šta misliš kada govoriš o dualnosti? Misliš na principe koji izražavaju krajnosti, a previđaju to jedinstvo? Zbog čega si sad počeo o tome; mislim, u kakvu vezu to dovodiš sa ovom temom...? (opet puno pitanja...) :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: DIGRESIJA
PostPoslato: 14 Dec 2007, 11:38 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Nov 2007, 11:35
Postovi: 9
Ma to je bila mala digresija (modulacija u bliski tonalitet :) ) Kad kažem dualnost mislim na to kako funkcionišu naši umovi. Jednostavno sve što spoznajemo našim čulima tokom životnog iskustva ima svoju suprotnost. I tako nastaje kretanje - od jednog pola do drugog. A polova ima bezbroj.
Primjer - nema noći bez dana i obrnuto,a ko je svjestan noći i dana?. Pa ljudi kroz sistem upoređivanja. Da bi nešto spoznali moramo to isto uporediti sa drugim. Mislim to je naša situacija - gledana iz ljudske perspektive. Univerzum ne zna za dan i noć niti za bilo kakvu dualnost. Ljudska posmatranje stvarnosti ignoriše polove i uijek se opredjeljuje za jedno a jedno je kraj bitisanja. Primjer kad smo tužni željeli bi biti srećni. Pitanje je kako znamo šta je sreća ako nismo spoznali tugu ? Kad smo bolesniitd. itd.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Dec 2007, 15:41 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2006, 17:32
Postovi: 1884
Lokacija: Banja Luka
Možda je kriva potreba da sve definišemo... pa se tako snalazimo... :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: RIJEČI
PostPoslato: 14 Dec 2007, 15:52 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Nov 2007, 11:35
Postovi: 9
E upravo ta potreba je problem. Znaš priču o čovjeku koji je okupljenoj masi objašnjavao šta je to mjesec i pri tom prstom pokazivao u pravcu istog.
Ljudi su gledali prst a ne mjesec. Prelijepa metafora u kojoj su riječ naravno prsti a mjesec ono o čemu se govori.

Dublja vizija života uključuje međuzavisnost svega što nas okružuje.Kada čovjek meditirajući (razmišljajući,kontemplirajući...) probije opnu svakodnevnog bitisanja ne može da vjeruje kako nezrelo i glupo funkcioniše ovaj svijet (ljudski faktor). Eto još malo skretanja. Sorry dobijem inspiraciju.

Lijep vikend ti želim.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: RIJEČI
PostPoslato: 14 Dec 2007, 22:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2006, 17:32
Postovi: 1884
Lokacija: Banja Luka
Alan Watts je napisao:
Dublja vizija života uključuje međuzavisnost svega što nas okružuje.Kada čovjek meditirajući (razmišljajući,kontemplirajući...) probije opnu svakodnevnog bitisanja ne može da vjeruje kako nezrelo i glupo funkcioniše ovaj svijet (ljudski faktor).

Znam tačno na šta misliš. Sve ispod te opne je razočaravajuće površno, usmjereno na pogrešne stvari. Ljudi ne daju od sebe koliko bi mogli.

Pozz..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Odogvor...
PostPoslato: 17 Dec 2007, 15:35 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 30 Nov 2007, 01:08
Postovi: 26
Draga Pamela....

To je mozda zato sto je moju poruku citao tvoj ego a ne ti :).Nije bitno sto sam napravio neku gresku gramaticku ili pravopisnu.Bitna je poruka moje price i njeno znacenje, misao koja je pretocena u materiju.U niz slova koje tvoje oci vide.Tvojim telom upravljas ti ali i tvoje emocije.Tvoj razum je mozda i hteo da kaze tvojim organima (ocima) da procita teks moje poruke.Ali mozda su se tvoja osecanja tu umesala. :)...

SVE-JEDNO :) veliki pozdrav...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Dec 2007, 15:48 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 30 Nov 2007, 01:08
Postovi: 26
Ne mogu a da se ne umesam...Ljudi pa zar vi stvarno verujete da vreme postoji.AKo postoji ja vas pitam sta je to i kako to izgleda ?

VREME STOJI U MESTU.(DATU CITANJA OVE RECENICE: SADA !)
P.S. Ako ne razumes ,procitaj ponovo !:))

Da probam da pojasnim.Vreme nije nista drugo nego samo kretanje.Kada nekome kazes krecem za 5 minuta , ti zapravo kazes krecem kada skazaljka PREDJE PUT od jednog podeoka do drugog.Kretanje skazaljke na saatu je u direktnoj vezi sa kretanjem zemlje oko svoje ose a kretanje zemlje oko svoje ose u vezi sa kretanjem zemlje oko sunca.Ti takodje mozes da kazes krecem kada popusim cigaretu.Tj kada zar cigarete PREDJE PUT od vrha cigarete do filtera :)).Doci cu sutra ili doci cu kada zemlja semlja okrene oko svoje ose napravi pun krug....itd itd...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Odogvor...
PostPoslato: 17 Dec 2007, 20:20 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Sep 2006, 23:41
Postovi: 1597
Lokacija: banja luka
AloneInSpace je napisao:
Draga Pamela....

To je mozda zato sto je moju poruku citao tvoj ego a ne ti :).Nije bitno sto sam napravio neku gresku gramaticku ili pravopisnu.Bitna je poruka moje price i njeno znacenje, misao koja je pretocena u materiju.U niz slova koje tvoje oci vide.Tvojim telom upravljas ti ali i tvoje emocije.Tvoj razum je mozda i hteo da kaze tvojim organima (ocima) da procita teks moje poruke.Ali mozda su se tvoja osecanja tu umesala. :)...

SVE-JEDNO :) veliki pozdrav...


nije sve-jedno nego je svejedno ;)

ti izjednacavas ego i emocije? :-? opet nemam sta da dodam :roll:

_________________
Truth indeed rather alleviates than hurts, and will always bear up against falsehood, as oil does above water.
-Miguel de Cervantes


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Dec 2007, 02:44 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 25 Avg 2007, 15:01
Postovi: 23
Lokacija: Belgrade
XIX century je napisao:
FATAL ERROR je napisao:
Za nauku je potpuno ne prihvatljiva teza da bog postoji u ''obliku i formi'' u kakvom ga religija opisuje .

Dakle , covek mora biti u jednoj od krajnosti . Ako si ''pravi vernik '' to bi podrazumevalo da nista ne cinis , samo da se molis ... ''bog'' ce umesto tebe uraditi ... npr. molis se da se spremi dorucak . da li ce ti bog spremiti dorucak ? Po mom mishljenju i posle 5 dana molitve rucak se nece spremiti dog ga ti nespremis . Cim ti sam ustanes i spremis dorucak ... ti vise nisi vernik , ne zavisis od nekakvog boga i nekakve vise sile .

Postoji teorija koja boga opisuje kao inteligentan/svestan zivot van nase planete . Prosto - bogovi su vanzemaljci koji su nastali hiljadama pa mozda i milionima godina pre coveka . Ovakva teorija koja boga opisuje kao intaligentno-svesni zivot koji je nastao negde drugde u svemiru je jedina teorija koja podrazumeva postojanje boga , a naucno je prihvatljiva - stim sto bog (bogovi) je u sasvim drugacijem senzibilitetu ( prihvatljivom ) .

Odgledajte film Svemirsku Odiseju (sva tri dela ) i razumece te o cemu pricam .


ajme.

A sta mislis da se pomolis Bogu da ti da pameti i snage, zdravlja i savjesti, da ustanes svako jutro i spremis taj dorucak.


Au bre . Ko to dade toliku snagu Hitleru ? Hitler se nesto mnogo molio bogu a ?

_________________
Belgrade is full of idiots and noobs . There is no space for that sort of people anymore !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Dec 2007, 02:46 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 25 Avg 2007, 15:01
Postovi: 23
Lokacija: Belgrade
Bog je rec koja se sastoji od tri slova : od b , o i g . I nista vise . :D

_________________
Belgrade is full of idiots and noobs . There is no space for that sort of people anymore !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Dec 2007, 08:25 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Nov 2007, 11:35
Postovi: 9
AloneInSpace je napisao:
Ne mogu a da se ne umesam...Ljudi pa zar vi stvarno verujete da vreme postoji.AKo postoji ja vas pitam sta je to i kako to izgleda ?

VREME STOJI U MESTU.(DATU CITANJA OVE RECENICE: SADA !)
P.S. Ako ne razumes ,procitaj ponovo !:))

Da probam da pojasnim.Vreme nije nista drugo nego samo kretanje.Kada nekome kazes krecem za 5 minuta , ti zapravo kazes krecem kada skazaljka PREDJE PUT od jednog podeoka do drugog.Kretanje skazaljke na saatu je u direktnoj vezi sa kretanjem zemlje oko svoje ose a kretanje zemlje oko svoje ose u vezi sa kretanjem zemlje oko sunca.Ti takodje mozes da kazes krecem kada popusim cigaretu.Tj kada zar cigarete PREDJE PUT od vrha cigarete do filtera :)).Doci cu sutra ili doci cu kada zemlja semlja okrene oko svoje ose napravi pun krug....itd itd...



Vrijeme,protok vremena,starenje,umiranje - sve su to dimenzije života gledane očima EGA. Ego je bolest isto toliko koliko i nužnost. Kroz njega u stvari spoznajemo svijet. Problem je kada se identifikujemo za ego i smatramo da je to naše pravo JA. Učeni smo dugo da naše pravo JA mora da postoji negdje u nekom obliku. Najveće razočarenje (kod mudrih ljudi spokoj ) nastaje kada shvatimo da je JA u stvari iluzija,ljuštura oko ničega,sloj po sloj po sloj po sloj po sloj po sloj bez kraja. Hrišćanstvo nas pogrešno uvjerava da poslije fizičke smrti postoji neka vrsta ličnog kontinuiteta (Ego duša) Iz tog uvjerenja nastaju pogrešnja tumačenja života koja se obično završavaju tragedijom (kolektivnom i ličnom ). Imalo bi se tu dosta toga reći ali... Po ZENU zadatak čovjeka je da se samopopništi tj. izađe iz ljušture ega i živi spokojno čekajući kraj ovozemaljskog života kao list koji u jesen opada sa drveta.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Odgovor....
PostPoslato: 18 Dec 2007, 16:15 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 30 Nov 2007, 01:08
Postovi: 26
Draga Pam-ela,

Opet si propustila po-entu mo-je pri-ce.Bavi-la si se ispravljanjem reci moga teksta umesto umesto razumevanjem njega.Shva-tas razliku ?Zasto si to radila ne znam ?Ego je i te-kako u vezi sa emocijama a prvestveno sa osecanjem straha.Imas svoja ubedjenja i cvrsto verujes u njih.Tvoj citav zivot je zasnovan na njima.Kao sto je vernicima citav zivot zasnovan na cvrstom ubedjenju na bog postoji.Ako bi nekome pokusao da samo skrenes paznju da bi eventualno mozda mogao da posumlja ili preispita ono u sta on veruje.On bi se branio.Branio bi svoju verziju bezanja od sobstvenog straha od smrti.Odnosno gubitka samog sebe a ne svog tela.Svi mi branimo nesto "nase".Upravo pisem knjigo o strahovima, religiji i vremenu ,saznanju itd.Naravno kada je budem zavrsio dacu je nekome da mi ispravi sve gramaticke i pravopisne greske pre nego sto je budem dao da se stampa :))Da se ljudi ne bi bavili tudjim greskama u pravopisu.Posto ovde na ovom forumu pisem u kratkim crtama.Na forumu burek.co.yu imas forum filozofija~religija~sociologija. Tema koju sam postavio tamo se zove "\/\/\/\/\/\/\ pocni od kraja pocni od pocetka\/\//\/\/"Tamo je mali deo moje filozofije pisan na nivou i jeziku za ljude koji tamo svracaju.Neke price misli itd do kojih sam dosao.Takodje i tamo sam napravio sigurno bezbroj gramatickih gresaka.Prica o sektama ,religiji,saznanju itd.Sto ne mora da znaci da cu sutra misliti isto sto sam mislio dok sam to pisao tamo.Na prvoj strani sam pohvalio ovaj forum i urednika istog.I kopirao sam moj odgovor sa ovog sajta tamo.Trenutno, tamo mi je jedini hobi da razgovor sa vernicima i svaki put kada pricam sa njima sve vise me odusevljavaju odgovorima.Nije mi cilj da nekome solim pamet niti mislim da sa sposoban za tako nesto.Ali moje ideje razmisljanja su samo delolovi raznih pitanja i mogu nekome da pomognu da sklopi ceo mozaik...

pozdrav...

Svejedno ,Sve-jedno ,voleo bih da diskutujem (razmenjujem misli sa tobom)...Hvala na ispravkama...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Dec 2007, 00:35 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Sep 2006, 23:41
Postovi: 1597
Lokacija: banja luka
jbg vrlo mi je bitno da covjek zna govoriti, pisati i citati. pogotovo kad citam sta je taj neko napisao. :oops:

da, vrlo tacno da svako brani ono sto je njegovo tj ono sto mu je vazno - potpuno normalna stvar.

mnogo ti je mudra odluka sto ces dati nekom da napise pravilno tu "tvoju knjigu" srecno. eto ja srecom rijetko citam novija djela pa me sigurno nece zapasti.

uzivaj u svom "hobiju" a ja nemam potrebu da nesto posebno razmjenjujem misljenja s tobom, vec mi je dovoljno jasno. poz

_________________
Truth indeed rather alleviates than hurts, and will always bear up against falsehood, as oil does above water.
-Miguel de Cervantes


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: odgovor...
PostPoslato: 23 Dec 2007, 02:47 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 30 Nov 2007, 01:08
Postovi: 26
Drago mi je da ti je sve jasno :) I hvala na savetu.:)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Dec 2007, 15:15 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Mir djeco božija! 0X


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: odgovor
PostPoslato: 27 Dec 2007, 19:03 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 30 Nov 2007, 01:08
Postovi: 26
A ne ,ne i ne

Necemo nista da obljasnjavamo bogom.Mudri che je lepo rekao u prvo postu.Rec bog je ovde zabranjana.I to nije rekao bezveze.

Dragi prijatelju ,

Ti koji citas ovu poruku.Ovo sto sada citas su moje misli pretocene u ova slova u ovaj tekst.Znaci trenutno komuniciramo ti i ja nase misli.Nema Zike ,Pere,nema Dravina i nema Boga.Samo ti i ja.Drag si mi kao i svako ljudsko bice i ne zelim da te izgubim.Ne tvoje telo, vec tebe kao misaonu imenicu.Tvoj razum.Ne zelim biti sam kao sto ni ti ne zelis da budes sam.
Da, tebi se obracam.Zato te zovem.Znam da tvoje misli prate moje a izmedju mene i tebe je sada strah.Moje misli su strane za tebe i u tebi se polako javlja tvoj prijatelj ,tvoj verni prijatelj strah.Znam za njega jer sam ga i ja upoznao.On ce polako nestati kada bude na snagu stupio tvoj razum.Ne plasi se, podsecam te ti treba da verujes samom sebi ne meni. Zapamti, strah se jedino plasi razuma.:)Na zalost moram da ti kazem da se ja i ti trenutno razumemo do ove recenice, ali od sada se pripremi da se polako suocis sa svojim strahom.Icicemo korak po korak,ja cu sve vreme biti uz tebe tako da neces biti sam.Jer sam i samo prosao kroz to.Ohrabricu te tako sto cu ti reci da na ovom svetu ima puno ljudi koji su prosli kroz to.Svi smo rodjeni budni.
Ali neki od nas su u medjuvremenu uspavani.Neko je zeleo da ljudi budu uspavani.Neka te ne plasi to "neko" to "neko"su ljudi ljudska bica.Nepostoje druga.:)Tako da strah koji osecas mozda sada je ljudski i plasi se necega sto nije ljudsko.Strano,ne poznato.Nemas cega da se plasis jer do sada si se uverio da jos nisi nikada video nesto sto nije ljudsko.Tako je.Medjutim taj covek "uplasen covek" u cije misli si ti to uvoga trenutka verovao.Je samo covek i on se plasi bas kao ja i ti.Ali razlika izmedju mene i tebe i njega je u tome sto on nije umeo da se suoci sa tim te je svoj strah ,ogroman strah morao da ublazi i pobegne od njega tako sto je izmislio boga.Bog nije nista drugo nego rec koja je izmisljena da bi ljudi verovali da neko o njima brine i da se ne bi plasili.Ustvari klin se klinom izbija.:)Ako se plasis necega sto nije ljudsko( jer jedino nesto sto nije ljudsko tebe plasi), strah jedino moze da pobedi takodje nesto sto nije ljudsko a sta je to ?:)Tako da prijatelju moj, sada znas na cemu se religija zasniva.Na tvom strahu od ne ljudskih stvari a racva se na razne nase druge strahove..
Onog trenutka kada ovo shvatis tvoj strah polako ne staje jer razum i znanje pobedjuje strah.Znanje je moc.Neko se ovo setio pre mene i tebe.I sada poseduje moc.:)On je otisao mnogo dalje od mene i tebe.I sada moze da upravlja nama pomocu nasih strahova :)Ti si do ovoga trenutka bio hipnotisan svojim strahom ,bezao si da se suocis sa njim a sada vidis koliko ti je malo trebalo i da zapravo nemas cega da se bojis sem samog straha :)Kada slepac progleda daleko vidi:)Knjiga strahova ili biblija je tu da ne bi mradao sa mrtve tacke da bi te drzao u jednom mestu.U jedno ti si poslusan i pratis uputstva i ze te knjige.Ti vise ne mozes da mrdnes misli su ti paralizovane , a sta je ono sto paralizuje coveka ,strah.(Ukipio se od straha.)Tako da te zovem da se trgnes znam da si hrabar i znam da ti to mozes.Pobedi svoj strah pridruzi se razumu koji te zove, kojeg si toliko dugo drzao u tamnici.
Oslobodi ga i pocni da mislis.Ti i on cete postati neunistivi.Niko vise nikada nece moci da te zarobi u nikakve sekte i religije.Mislis dakle postojis.Oslobodi se straha.Pocni da mislis.Nisi sam, ja te zovem.Znam da to mozes.Cekam te sa druge strane zatvorske ograde.Sloboda je beskonacna.Sa ove strane ograde nemas cega da se plasis.Sve je ljudsko i niko ti ne govori u sta da verujes.
Tako mozes da prepoznas pravog prijatelja.On ti nece reci veruj meni.On ce ti reci "veruj sebi i svom razumu"Cekam te".Napravi taj jedan korak preskoci ogradu od straha ,pobedi je razumom ,ucini da ona nestane.Oseti slobodu.Oslobodi se granica koje ti je neko postavio.Zeleci da doveka stojis u mesu ,paralizovam strahom.Kreni napred ti si slobodan i niko nema pravo da te porobljava da ti govori u sta da verujes.Ti si hrabar i ne plasis se tudjih strahova.Dosta je bilo.Zivot u ovom telu je kratak.....

Pocni da zivis...pocni da mislis...znam da me r a z u m -es.Cekamo te sa druge strane ograde koju ti je neko postavio...za nas sa ove strane nema granica


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: .
PostPoslato: 03 Jan 2008, 14:58 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Dec 2007, 11:03
Postovi: 66
.


Poslednji put menjao Krvnik dana 06 Nov 2008, 14:01, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 386 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 20  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs