banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 06 Jun 2024, 05:04

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 26 Jan 2007, 16:55 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 07 Okt 2006, 15:43
Postovi: 76
Eto, procitali ste naslov, pa da cujemo komentare.
Ako moze da se bar na ovoj temi uvede pravilo - glupih komentara nema (tj. pravicemo se da ih nema :D ).
Sta ti mislis Che, ono kao urednik?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Jan 2007, 18:32 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Pa nisam baš oformio neki stav u vezi toga, podjednako koristim oba izgovora kad "četujem" uživo sa prijateljima, zavisi kako kome šta prija :)

Ehm, mislim da je verzija sa "S" bliža "originalu" ali da je "z" srpska verzija, jel, isto ko što niko ne čita Jeep kao Đip nego Džip, a opet postoje oni koji kažu Đip ali zato glupo zvuče :)

Jel ovo bilo glupo, ja mislim da jeste :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Jan 2007, 14:45 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 07 Okt 2006, 15:43
Postovi: 76
Nema veze što nisi oformio stav, mnogi studenti datog fakulteta nemaju pojma kada ih ovo pitaš o čemu se radi. Nevjerovatno je da čak i ne primjete razliku, već to pripišu dijalektu, ili čak nepoznavanju a oni naraju ispadnu ti koji ne znaju. Da te ohrabrim, a i sve ostale, ima čak i doktora nauka koji su još gori, u stvari na moje zaprepašćene veliki broj i to baš sa datog fakulteta. Čak i ja nisam to na prvu razumio, no stvar nije u umu već čisto u informisanosti, da se ne bojite. Stvar je banalna.

Ovo što si ti napisao govori da znaš da razmišljaš, ali ipak si daleko od onoga u čemu je stvar. Ovo je čak jedan plus za tebe, u odnosu na sve one studente datog fakulteta koji su lupetali. Na kraju ću napisati šta su to oni sve govorili, a ovo što si ti rekao nije lupetanje da se ne obeshrabriš :) , već upravo suprotno pokušao si uključiti mozak i šta ti se činilo logičnijim. Svaka čast.

E sada, očekujem dalje komentare, ili samo je Che ovdje? Da ponovim, stvar ipak nije toliko u umu, već samo u informisanosti. Ovo što ja radim je ustvari nastavak svojevrsne ankete, jel sada o.k. Ništa strašno, kasnije će da dođe i prijedlog.
Pozdrav, zasada samo za Chea. 8)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Jan 2007, 15:41 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Samo da razjasnimo, "fakultet" je filozofija, a "studenti" su filozofi?

Sta ima tu toliko da se mudruje, ajde brže, prosvijetli moj um ;) Zašto ima toliko ko da se bakće sa jednim slovom? Ajde otkrij nam tu banalnost ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Jan 2007, 21:21 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
Ima veze sa izgovorom latinskog jezika. Jedna je njemačka varijanta (filozofija, šema...), a druga je neka druga varijanta (filosofija, shema).

_________________
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Feb 2007, 21:40 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Avg 2006, 17:24
Postovi: 383
che.guevara je napisao:
Ajde otkrij nam tu banalnost ...


Radi se zaista o banalnosti: dosada koja tjera ljude da započinju potpuno isprazne teme, u nadi da će sami sebi u glavi "definisati" tu "ozbiljnu stvar" koja ih je kopkala od kako su nabasali na nju kao na anomaliju na pokretnoj traci štancane pseudointeligencije.

Ovaj forum je najbolji primjer maskirane pasivnosti na internetu.

_________________
:: :: :: Solidarnost! / ASI / IWA-AIT :: :: ::

Провери обим злонамере непријатеља
и његову снагу о кремени брид своје.
— Oskar Davičo


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Feb 2007, 00:49 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Okt 2005, 16:26
Postovi: 302
Negdje se ko kroz maglu sjećam nekog objašnjenja - mada je IMHO totalno trećeokaško i zonosumrakovsko - koje ide otprilike ovako:

filosofija ima u korijenu riječ sofija što znači mudrost, a filozofija ima u korijenu zon koja znači ... ne sjećam se sad tačno šta, ali u svakom slučaju nešto gadno i pogano :iconbiggrin:
Ukratko
filosofija = valja
filozofija = ne valja
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Feb 2007, 09:44 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
djuro_bl je napisao:
Negdje se ko kroz maglu sjećam nekog objašnjenja - mada je IMHO totalno trećeokaško i zonosumrakovsko - koje ide otprilike ovako:

filosofija ima u korijenu riječ sofija što znači mudrost, a filozofija ima u korijenu zon koja znači ... ne sjećam se sad tačno šta, ali u svakom slučaju nešto gadno i pogano :iconbiggrin:
Ukratko
filosofija = valja
filozofija = ne valja
:iconbiggrin:


Ma gluposti, ako se ne varam, na svim deretinim knjigama piše "filozofija", nije valjda da su svi onda toliko u zabludi :P Jednostavno Z ljepse zvuci.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Feb 2007, 17:27 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 07 Okt 2006, 15:43
Postovi: 76
E upravo tako skoro svi su u zabludi, pa ma kako to nevjerovatno izgledalo. No nisu u zabludi svi na svijetu, vec u glavnom mi.
Kod engleza se i govori filosofi, isto i kod francuza je s, kod italijana, ... osim kako reče John kod Njemaca. Nijemci u obično glas s izgovarali u svojim pozajmljenicama kao z, a preko njih je to i kod nas došlo. Skoro je bila neka reforma pisma/jezika kod nijemaca pa nisam siguran da li su i ovo ispravili. Npr. nema potrebe da bude tu glasovna promjena tj. da s pređe u z, a što se tiče ljepšeg zvučanja stvar je psihološka. Uopšte nije tako, mada ću se ovdje ograditi, jer kako se kaže o ukusima ne vrijedi raspravljati. Stoga ću ovo prezentirati malčence profesionalnije.

Filosofija - termin nastao od dva termina filei i sofija (oprostite što doslovno ne pišem grčki i sve one promjene, ustvari želim da se fokusiram na priču tako da je to sve nebitno). Filei znači ljubiti i to je jako česta riječ u grčkim složenicama tako imamo filokalija - dobrotoljublje, itd, itd. Filosofija bi se mogle prevesti kao mudroljublje ili ti ljubav prema mudrosti. No da je stvar samo na tome ne bi bilo nikakvih problema da se izgovara i filozofija, jer je to samo germanizirana varijanta, pa šta od toga. No, u grčkom takođe postoji i termin filozof(os), a kolega je već načuknuo o čemu se radi. Termin filozofija je spoj termina filei, i termina zofos - što znači mrak, tama, i čak se koristi poetski kada želi da se označi mrak uma, kao i duha kod ljudi, čovjeka pojedinačno itd. tj. u prenesenom značenju. Tako naš termin filozof, kao i filozofija ustvari predstavljaju ljubav prema tami, prema mračnjaštvu. Eto to je ukratko ono što je trebalo da se zna. Grci razdvajaju ta dva pojma, dok mi nismo bili toliko profinjeni. :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Feb 2007, 17:41 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
krajiski je napisao:
No, u grčkom takođe postoji i termin filozof(os), a kolega je već načuknuo o čemu se radi. Termin filozofija je spoj termina filei, i termina zofos - što znači mrak, tama, i čak se koristi poetski kada želi da se označi mrak uma, kao i duha kod ljudi, čovjeka pojedinačno itd. tj. u prenesenom značenju. Tako naš termin filozof, kao i filozofija ustvari predstavljaju ljubav prema tami, prema mračnjaštvu. Eto to je ukratko ono što je trebalo da se zna. Grci razdvajaju ta dva pojma, dok mi nismo bili toliko profinjeni. :D


Heh. Filozofe!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Feb 2007, 10:38 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 07 Okt 2006, 15:43
Postovi: 76
[quote]Heh. Filozofe![\quote]
To se i ocekuje na ovome podforumu. :)
[quote]banjaluka.com forumi -> Filozofija[\quote] :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Feb 2007, 12:20 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2003, 12:01
Postovi: 510
Lokacija: Banjaluka
Filosofija dolazi od grčkog "filosofia". Riječ je skovana od "fila" (prijateljstvo, ljubav) i "sofia" (mudrost). Filosofija je dakle, u svojem osnovnom značenju, "ljubav prema mudrosti"; filosof je onaj koji iskazuje osobitu žudnju za mudrosti.

Rijec Filozofija je skovana od rijeci "fila" (prijateljstvo, ljubav) i "zofos" (mracan, taman, nedostatak svjetla). Filozofija bi se mogla prevesti kao ljubav prema mraku ili ljubav prema tami; filozof bi se mogao prevesti kao prijatelj mraka.


eto toliko o tome

pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Feb 2007, 12:32 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Jebiga što ponavljaš?

To što pričate važi za grčki, jel, al mi pričamo srpski :)

Filozof (srp) == Filosof (grčki)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Feb 2007, 12:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Srpski i hrvatski jezik su gusto isprepleteni bez obzira što mnogi neće da priznaju.
Hrvati će reći ''filosofija'', Srbi će reći ''filozofija'', ali će isto Hrvati reći ''kazeta'', a Srbi ''kaseta''.
Kod Hrvata u domu radi kućanica, a kod Srba u kući radi domaćica. :lol:

A sad šalu na stranu, to je strana riječ i izgovara se onako kako nalaže jednačenje suglasnika po zvučnosti.
Pravilno je reći ''rentgen'' ali mi govorimo ''rendgen'' radi pomenute jezičke promjene.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Feb 2007, 18:01 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Talija je napisao:
Kod Hrvata u domu radi kućanica, a kod Srba u kući radi domaćica.


Haha ovo sabija skroz :)

"Govorimo srpski", Milorad Telebak, jel?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Feb 2007, 13:38 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Telebak je car! :D Sa koliko on blagog cinizma govori o nepismenosti i pravi poređenja! :D Inače ne pratim ga odavno, slab mi je signal RTRS-a.

(ovo poređenje mi je samo palo na pamet kad sam čitala prvi post ove teme)

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Feb 2007, 15:14 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Talija je napisao:
Telebak je car! :D Sa koliko on blagog cinizma govori o nepismenosti i pravi poređenja! :D Inače ne pratim ga odavno, slab mi je signal RTRS-a.

(ovo poređenje mi je samo palo na pamet kad sam čitala prvi post ove teme)


Ma lud je lik skroz... Jest da bi mu dobro došao lifting al ajd sad ;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Apr 2007, 00:08 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Sep 2004, 18:48
Postovi: 2247
Lokacija: dancefloor
Sjecam se jednog njegovog teksta, nesto kao..


-Obicno se naljutite kad vas neko nazove volom, kravom, svinjom, kokoskom....ali koliko puta ste se stvarno naljutili kad vas neko nazove telefonom?? :D :D :D

_________________
differentia specifica


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Avg 2007, 17:14 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Avg 2007, 21:47
Postovi: 3218
a jel' se kaže Irak il Iran?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re:
PostPoslato: 06 Jul 2009, 00:58 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Jul 2008, 00:31
Postovi: 201
Lokacija: Србија
dzabaleban je napisao:
a jel' se kaže Irak il Iran?

Иран :lol:

А философија ми је дража. :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs