banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 10:26

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 79 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 21 Nov 2020, 19:58 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Avg 2010, 22:40
Postovi: 281
Osnovno pitanje, koji je plan koristenja objekta? Da li tu borave mala djeca na podu 24/7, da li vecina familje vecinu vremena nije kod kuce, koje su vizije, a koja je realnost.

Odmah, da pokusamo skratiti pricu, moj stav je da se uvijek fokusira na realnost, a ne ono sta i kako bi moglo biti za 5, 10, 50 godina.

Kuca nije dom bez plazme, iliti, ignite the plasma... (podnaslov :) )

Ja sam ti u ovim stvarima kao iguman Stefan iz Gorskog Vijenca....
Ja sam prosa' sito i reseto
ovaj grdni svijet ispitao
bla, bla
sta god dodje ja sam mu naredan...

Mater i caca u svom stanu na gradsku toplanu, sestra u svom stanu skinula se sa toplane, grije na struju inverterom, ja odselio u dvorac od 7 hiljada hektara, sa 40 kvadrata iskoristive stambene povrsine. Imam centralno pelet, imam invertere, imam konvertere imam kalorifere, imam sporete na drva.

Ako pitas koji sistem je najbolji. Najbolji je BABA sistem. Nepogresivo se pali ujutru, provjerava vanjsku temperaturu, citav dan se brine da toplotna energija bude pravilno rasporedjena po prostorijama, po potrebi, gdje se spava ostaje hladnije, gdje se boravi, mozes biti u gacama... Odlicno raspolaze drvnom masom, svakodnevno kuva i pece hljeb, i niko ne zna tako dobro pravi momenat kada primarni plamen treba razbiti sa sekundarnim mlazom vazduha poput BABE. Ovo je kljucno za ustedu energenta. Usporava se sagorjevanje drvne mase, a pojacava sagorjevanje dimnih gasova.

Brzinski savjet, ugradi dobre invertere i u prizemlje i na sprat. Neces se pokajati. Rijesio si automatski i hladjenje, a gospodski je, na dugme i svesces grejnu sezonu na tri ili cetiri aktivna mjeseca godisnje, a zavisno od godine i tu mozes sa inverterima poprilicno pomoci ili povremeno odmjeniti glavni sistem grijanja, za sta se vec odlucis. I ovo ti je jedini pristupacan nacin da ustedis struju. Sva ostala grejna tijela na struju idu po principu koliko para toliko kw toplote, jedino klima i toplotne pumpe stede... Velika usteda je i kad u nekim mjesecima, septembar, oktobar, djelimicno novembar, mart, april, maj... ne moras paliti glavni sistem grijanja, vec gospodski rjesavas inverterima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Nov 2020, 21:53 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
E jbg, proluftao stan, zatvorio sve i otišao u šetnju...

Evo trenutnog stanja, nakon luftanja sam uspio spustiti vlažnost vazduha na cirka 56% za divno čudo.

Slika

Definitivno je previsoka vlažnost, ali ne znam iz kojeg razloga. Imam podno grijanje...
Ukoliko direkt prije spavanja ne izluftamo dobro stan, pri čemu se usput i momački rashladi, ujutro nas bez problema dočeka kondenz na prozoru.

Moraću naštimati termostate da isključuju grijanje malo ranije pošto imam očigledno barem 0.5 stepeni overshooting nakon što prestajem grijati.
Kupatilo mi se uvijek grije samo od sebe kao blentavo, budući da kroz njega prolaze sve instalacije...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Nov 2020, 21:59 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Prestanite disati u living room.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Nov 2020, 22:03 
OnLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9165
Hoćeš reći dahtati?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Nov 2020, 22:49 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12325
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Castra cime mjeris ovo?

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Nov 2020, 22:50 
OnLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9165
Nekim Sonoff-ima garant


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Nov 2020, 23:27 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Ranije sam dodao termometar na Sonoff Basic i to koristio, ali se Sonoff uvijek malo grijao i onda varao termometar.
Sad Sonoff koristim isključivo za paljenje i gašenje grijanja, a za praćenje temperature i vlažnosti vazduha koristim Xiaomi Mijia 2 (oznaka LYWSD03MMC): https://de.aliexpress.com/item/40012125 ... 4c4do5M0xh

Ako crkne internet sve i dalje radi preko moje kućne mreže, tako da sam osiguran i po tom pitanju.

Trenutno razmišljam da zamijenim postojeće Sonoff uređaje sa jednim centralnim uređajem koji bi kontrolisao sve: https://de.aliexpress.com/item/40010944 ... 4c4dzlBiuy

Znači trošak za 4 ventila je cirka 13 € plus elektroventili koji su oko 40 € plus neki kućni serverčić koji može biti od 0 € pa do XY € (neki stari računar, laptop, Raspberry Pi ili čak Android tv box)... 8)

A kad napraviš taj serverčić, onda počneš da kačiš razne stvari na njega: garažna vrata, kapiju od dvorišta, rasvjetu, muziku, video nadzor...

Ovo za muziku mi je skroz kul:
Imam Google Home Mini, njemu dam glasovnu komandu da uključi muziku. U zavisnosti da li sam tražio da uključi muziku za strimovanje ili za računar, on pali pojačalo i postavlja traženi ulaz.
Ako sam postavio za strimovanje, onda samo još kažem koju muziku i odakle da mi pusti. Imam infrared transmiter i on šalje odgovarajuće kodove u skladu sa mojim zahtjevima.

Poenta je da neću da imam 15 aplikacija koje rade po jednu stvar. Ovako mi je sve na jednom mjestu i ne koristim nikakve tuđe servere koji mogu ovo ili ono. Osim ovog Guglovog pičvajza...
To i usisivač su mi još uvijek vezani direkt za internet, budući da se oslanjam na Google Assistant, ali valjda ću i za to naći neko rješenje... :D

EDIT: Možda ipak ne Android tv box... Izgleda da je to malo prevelika jebada da bi radilo...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jul 2022, 22:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Jan 2020, 15:23
Postovi: 3035
Ima li neko iskustva sa toplotnim pumpama, kako su se pokazale?
Kako postižu temperaturu zimi, kakva je potrošnja struje itd.?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jul 2022, 23:08 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 09 Jun 2012, 13:13
Postovi: 1349
Nemam ličnog iskustva ali kum ima(o) taj sistem pa sam upućen donekle.

On je uvezao neki malo skuplji sistem, rezervoar ide na ne znam koliko metara dubine da bi se očuvala toplota. Solarne ploče na krov da dodatno dopunjavaju energijom. Kuća je na dva sprata i nije male kvadrature. Suma sumarum kod njih je uvijek pohladno u kući. :D Potrošnja struje nije velika. Računali smo to, ne sjećam se tačne cifre ali je apsolutno prihvatljivo. Ako ćeš temperaturu držati na nekom minimumu. Ko voli toplije nisam siguran da je preporučljivo za veći prostor. Kum je prešao na čvrsto gorivo ima već neko vrijeme. Doduše imam kolegu koji je uzeo neki jeftiniji sistem od kumovog, grije 60ak kvadrata i sasvim je zadovoljan. Zavisi od sistema, prostora, vjerovatno i od onoga ko ti to postavlja.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jul 2022, 23:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Jan 2020, 15:23
Postovi: 3035
Najviše me i zanima to koju temperaturu može održavati


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jul 2022, 07:24 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Pustite te priče…
Može da održava bilo koju normalnu temperaturu.

Imaš nekoliko tipova sistema: vazduh-vazduh, voda-vazduh i zemlja-vazduh.
Svaki tip ima prednosti i mane…
Sistem vazduh-vazduh izgleda kao obična klima i on je najjednostavniji za ugradnju, ali ima manu da na jako niskim temperaturama ne radi najefikasnije i troši više struje nego inače.

Glavna mana ovih sistema uopšteno je što su predviđeni za podno grijanje jer rade na nižim temperaturama u odnosu na obično grijanje. Vidio sam da postoje i sistemi za radijatore koji griju vodom na višoj temperaturi, ali je pitanje koliko su efikasni i koliko struje troše…

Ja lično nemam toplotnu pumpu, već pelet, ali se raspitujem i razmišljam da li bi prelazak bio moguć.
Znam dvije porodice koje žive u novim nadogradnjama i imaju sisteme vazduh-vazduh i stvarno su zadovoljni..

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jul 2022, 08:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Jan 2020, 15:23
Postovi: 3035
To sam sve pročitao,zanima me iskustvo nečije, npr.kakvi su računi za struju.
Kod mene je izolacija odlična ali su obični radijatori pa me to najviše kopka.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jul 2022, 17:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9279
Ja sam starcima uveo podno grijanje. Griju se na kamin na pelet koji salje vodu... u pod. Cini mi se da drze termostat na 23 stepena, i bas je ugodno tako. Kuca je 7x9 ugrubo, malo manje, griju samo prizemlje ovim. Potrose manje od 2 tone godisnje peleta. Prve godine dok nije bila izolacija (demit 10cm) sprzili su vise od 2 tone i stalno je bilo hladno.
Na spratu spavaca, upale pred spavanje malo norveški radijator.
Podno grijanje ima najbolju raspodjelu toplote, ravnomjerno.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jul 2022, 17:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Jan 2020, 15:23
Postovi: 3035
Nema od tog ništa, ne mogu sad prepravljaju na podno


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jul 2022, 13:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5026
Lokacija: Gradiška
Podno grijanje je zakon, nevezano šta je izvor zagrijavanja! U stanu sam odradio prošle godine i prezadovoljan sam!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jul 2022, 13:33 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Zato kad odeš negdje u goste ko nema podno obavezno ti ozebu noge. :D

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jul 2022, 14:35 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9279
despot777 je napisao:
Podno grijanje je zakon, nevezano šta je izvor zagrijavanja! U stanu sam odradio prošle godine i prezadovoljan sam!
Kako si to izveo, sta ima iznad grijanja-kakva glazura?
Elektricno sa onim tankim grijacima zalijepljenim na mrezu, ili jos tanjim folijama, ili one cijevi kroz koje struji topla voda?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jul 2022, 15:19 
OnLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9165
Vjerovatno vrela voda kroz cijevi.

Inače, pređite na plin kao energent, em će ga biti dosta jeftinog iz Rusije (Lemi dogovorio) em ga niko neće po Evropi....
:-D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jul 2022, 16:10 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 15 Dec 2013, 02:05
Postovi: 171
Stabilizovala se cijena tng-a
U odnosu na proslu godinu jedan od rijetkih energenata koji nije poskupio


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jul 2022, 17:03 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Jan 2020, 15:23
Postovi: 3035
Skrenuli ste s teme


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 79 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs