banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 14 Maj 2024, 17:01

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 14 Maj 2024, 12:09 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 01 Okt 2009, 00:14
Postovi: 1089
Padne mi često na pamet, ali nemam račune da provjerim, a sjećanje je varljiva kategorija. Da nema neko sačuvane možda računa od velikih kupovina, da se uporede poskupljenja?

Koliko su namirnice koje vi svakodnevno koristite "otišle" na gore sa cijenom u periodu od 2020 pa do prije godinu i sada?

Ono čega se sigurno sjećam:

Mlijeko, 1 do 1,20 KM, sada je 2 KM.
Maslinovo ulje komina, 6-8 KM, sada je 13-15 KM.
Mladi sir kolut (pađeni, puđa), 8 i 9, sada su ti isti 16 i 20 KM.
Sirevi punomasni, 7-10 KM, sada 13-17.
Riža i tjestenina isto poduplale.
Jaja L, 2.20, sada su 4-4,50 KM
Meso (svinjetina, piletina), od 6 do 9 KM, sada je 10 do 15.
Junetinu slabo jedemo ali čujem da je uduplana cijena?
Jogurt 1.40 KM, sada je 2.20 KM.

Voće jabuke su se vrtile oko marku i po, sada su 2.5.
Povrće je najgore prošlo, od marku do dvije po kg, sada malo šta ima ispod 3 KM, prosjek je 4-5 KM,


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2024, 14:12 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 02 Dec 2020, 17:21
Postovi: 1211
Nemam račune ali evo i od mene doprinosa (okvirne cijene koliko se sjećam i u zavisnosti od marketa do marketa)...

Coccolino omekšivač za veš 1.7l vrtio se oko 6KM a sada je 9KM
Colgate pasta za zube extra fresh/white 75+25ml gratis bila je nešto oko 2.70-2.80KM a sada je od 4.95KM pa do 5.25KM
Šećer 1kg je bio oko 1.10KM a danas je preko 2KM
Fa men Sport gel za tuširanje 400ml bio je čini mi se oko 3,60KM a sada je 4.95KM a negdje čak i do 6KM
Grand kafa 500g je bila oko 6.50 do 7KM a sada je ova cijena za 375g
Airwaves žvake su bile 0,85-0.90KM a sada su 1.40-1.45KM
Coca Cola ili Fanta original od 2l se vrtila oko 2.25WKM a sada je oko 3KM.

Sve je poskupilo, inflacija i vještačko dizanje plata su uticali dobro na sve cijene ali se vidi koliko ovde nema nikakve kontrole i uređenosti tržišta. To se najviše vidi jer se cijena jednog proizvoda od marketa do marketa nekada zna razlikovati i do 2KM.
Iako je sve poskupilo, mislim da su sredstva za ličnu higijenu poskupila u rangu sa mesom...
Pa Nivea proizvodi su poskupili i do 3x od cijene koja je bila prije pandemije.

Do prije NG, Fa men dezodoransi u spreju u Tropic/Moj market radnji znam da su bili 2.95KM a negdje od Februara/Marta su 5,25KM.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2024, 14:16 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 01 Okt 2009, 00:14
Postovi: 1089
Hvala na doprinosu.

Zanimljivo je da pivo i alkohol generalno, gotovo da nisu mrdnuli, kao ni duvan. Da li to znači da njima nije poskupilo gorivo, radna snaga i sirovine? Ili je margina profita bila toliko ogromna, da nisu imali potrebe išta dirati?

Tek od ove godine je krenulo, ali recimo Nektar i taj teretni program je bio 80 pf i 2020 i 2023 , limenka možda 1 KM, tek sada je odskočila limenka na 1,5 a teretni oko 1 do 1.20 KM.




VIna su teže mjeriva kategorija, ali neka ulazna klasa tipa Stobi/13 jul su bila oko 6-7, sada su 8-9 KM.

Za žestoka nemam ideje koliko je poskupilo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2024, 14:35 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12126
Ja baš nešto gledam cijene u marketima i mislim se kako li ljudi sebi priušte namirnice...
Zajebano, cijene su skoro pa evropske, a neke u i skuplje.

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2024, 14:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2006, 22:41
Postovi: 2009
Lokacija: Izmedju zemlje i neba
Kako nije Nektar skocio? Nektar grejp bio 90 feninga, sada 1.29KM. To je skok od 43%

Castra je napisao:
Ja baš nešto gledam cijene u marketima i mislim se kako li ljudi sebi priušte namirnice...
Zajebano, cijene su skoro pa evropske, a neke u i skuplje.

Dobar dio cjena je visi nego u EU. Ako se gledaju cjene po super marketima, cjene su nam vise nego u HR. Prosle sedmice sam u Splitu bio, nekih stvari sam kupio i ponio ovamo posto je razlika po 2-4KM u nekim stvarima. Kozmetika i hemija nam je skuplja nego u Italiji i Austriji.

Cjene kod nas su visoke zbog nepostojanja kontrole trzista. Marketi diktiraju cjene a drzavi odgovara posto kasa nikada nije bila punija. Valja kredite vracati


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2024, 16:50 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39441
Lokacija: Месечева икра
Kako već dvije godine radim u Laktašima sve veće kupovine obavljam u Fortuni u Klašnicama. Razlika u odnosu na Tropic/mojMarket je drastična. Na artikle vrijednosti do 10KM dešavalo se da razlika bude 2KM u korist Fortune. Često artikli iz Bonbonjere sa popustom budu simbolično jeftiniji nego što su u Fortuni normalno.
U zadnje vrijeme dolazi do blagog pada cijena ali ništa drastično. Ono što je zanimljivo su neke nebuloze tipa da su paradajz i krastavac jeftiniji od krompira, a datule od suvih šljiva i sl.
Takođe da razlike između dva ista proizvoda raličitih proizvođača (Megle i Imlek/Dubička mljekara-pOvlaka 850 gr) bude i po marku i po-dvije.

Послато са 2209116AG помоћу Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs