banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 25 Apr 2024, 12:46

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1140 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 57  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 13 Jun 2017, 23:29 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
mirdza je napisao:
A šta radi Poljska? Pošto ne znam na šta ciljaš.


Negdje nekad sam procitao da Poljska aktivno radi ili planira da radi na vracanju visokokvalifikovane radne snage. Za Rusiju je pisalo da bukvalno daje novac za povratak. Malo mi nevjerovatno, ali shvatljivo.

Mslim da je najbolji primjer iskoristenja potencijala koji ima dijaspora fenomen zvani Keltski Tigar. Mnogi povezuju uspjeh Irske sa zajednickim radom sa dijasporom.

Btw. munjo, mislim da je Irska vratila sav svoj dug MMF.u ili je pred samim vracanjem, mrzi me traziti. Usput da napomenem da su nakon ove zadnje krize osnovali Ministarstvo za dijasporu sa zadatkom da pomaze zainteresovanim u povratku u domovinu.

Cak planiraju i dalje smanjenje poreza koji su vec sada ionako niski. Znaci sve kontra tebe.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jun 2017, 05:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9228
Time što šalju pare i troše turistički - da, utiču značajno, sad koliki je dio kolača...a što se tiče kupovine nekretnina, cijene i jesu dijelom takve što dobar dio ima namjeru za penzije da uzme sebi ovde neku nekretninu. Možda bi bolje bilo uvesti porez na neupotrbljeno nego to gastos negastos...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jun 2017, 05:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6144
Za takav porez (neuseljeni stanovi), morao bi se prvo sprovoditi Zakon o prebivalistu , koji je sada samo slovo na papiru...a onda tek ostalo...

predlozite gradonacelniku :)...sada je to njihova briga, a i sve pare od poreza zs nepokretnosti idu u grad/opstinu


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jun 2017, 07:02 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Zar ne postoji Zakon o porezu na nepokretnosti koji oporezuje visak kvadrata? Ili se meni pricinjava kada ga placam Poreskoj?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jun 2017, 07:13 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
munja.alex je napisao:
Time što šalju pare i troše turistički - da, utiču značajno, sad koliki je dio kolača...a što se tiče kupovine nekretnina, cijene i jesu dijelom takve što dobar dio ima namjeru za penzije da uzme sebi ovde neku nekretninu. Možda bi bolje bilo uvesti porez na neupotrbljeno nego to gastos negastos...


Cetvrtinu bdp-a BiH cini novac poslan preko bankovnih racuna od strane dijaspore. Ne zna se koliko novca udje u dzepovima. Ne zna se ni koliko se izvoznih poslova realizuje preko veza sa dijasporom te koliko je tog novca u bdp-u. Bilo bi zanimljivo malo istraziti.
Ali sigurno se zna koliko bdp.a cine krediti MMF-a i drugih banaka.

Da aleksu ne iskoce oci, nije rijec o nekakvom specijalnom statusu dijaspore vec o pukom iskoristavanju cinjenice da negdje vani postoje ljudi sa znanjem, iskustvom, vezama, pa cak i novcem koji bi mogli uciniti nesto dobro za zemlju iz koje su potekli. Na obostranu korist.

Ali munja ima neki svoj kont. Njemu su ti inzinjeri, profesorice, preduzetnici i doktorice krivi jer nece da rade za kikiriki i da zive u kavezu od 30-40 kvadrata.
Krivi su jer hoce 3-4 puta vecu kucu, napredovanje u karijeri, poslugu da ne mora razmisljati o peglanju, usisavanju i kuvanju rucka.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jun 2017, 07:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9228
Baš si potrefio svaka čast, krivi su mi što su živi. Ne smetaju oni meni, ali znaš dobro da tamo gdje živiš je pravilo da ko više ima plaća i veći porez, tako bi i ovde trebalo uvesti. A ti koje politički podržavaš se svako malo popišaju po tim što hoće dobro rodnom kraju...Dodik će vladat dok mu ne dosadi...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jun 2017, 07:28 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9853
Lokacija: Далеко од раја
The_new_Statesman je napisao:
Zar ne postoji Zakon o porezu na nepokretnosti koji oporezuje visak kvadrata? Ili se meni pricinjava kada ga placam Poreskoj?

Naravno da postoji i jedino što treba uraditi je da konačno počnu provjeravati ko je zaista prijavljen na određenoj adresi.
Ovako svi prijavili porodicu da smanje porez, a stanovi potpuno prazni.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jun 2017, 07:33 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Sta da se radi, to je posao Poreske kao i svugdje. Samo ako ukalkulises da tu stvarno ima nekretnina koje koristi familija dodjes do pitanja finansijke isplativosti jedne takve akcije. A o politickoj buci Bosnjaka da ne pricam i glibu koji pravi takva buka.

Sta sad? Razmisljati u pravcu Enver Hodze ili vidjeti sta to Irska radi?


Poslednji put menjao The_new_Statesman dana 14 Jun 2017, 07:39, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jun 2017, 07:37 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Alex, Dodik ce vladati dok mu ne dosadi jer ti ne znas drugacije.
To nije navijanje, to je cinjenica.
I sto se tice visine poreza, i to sto si napisao je obicna generalizacija.

Evo ti primjera Irske. Ne znam ni sam koliko je pominjem, trebao si vec korisiti Google da vidis o cemu se radi, ali jok... Lakse je bacati parole na nivou losijeg cetnog polit komesara.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jun 2017, 09:08 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11352
Lokacija: PL / BL
Philby je napisao:
Ovako svi prijavili porodicu da smanje porez, a stanovi potpuno prazni.


Zar to ima ikakve veze da li je iko prijavljen? :-? U PL plaćam porez od kvadrature i zone u kojoj se nalazi nekretnina. Nikoga ne zanima ko je i da li je prijavljen.

The_new_Statesman je napisao:
mirdza je napisao:
A šta radi Poljska? Pošto ne znam na šta ciljaš.


Negdje nekad sam procitao da Poljska aktivno radi ili planira da radi na vracanju visokokvalifikovane radne snage.


Pros*ravanje aktualne vlasti. Populisti kakvih je malo...

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jun 2017, 09:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9853
Lokacija: Далеко од раја
Na procijenjenu vrijednost objekta (ono što je prijavljeno poreskoj upravi) ide neki procenat koji određuje lokalna zajednica čini mi se i to ti je osnovica za porez.

Nosilac domaćinstva je oslobođen poreza 50 kvadrata, svi ostali ukućani po 10. Ja recimo na 84 kvadrata korisne površine plaćam nešto sitno jer nas je četvoro, a tetka koja živi u Srbiji za stan od tridesetak kvadrata plaća skoro 70 maraka jer tamo nije niko prijavljen.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jun 2017, 10:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6144
Da bi koristio umanjenje osnovice za placanje poreza. moras biti vlasnik + prijavljen na toj adresi...npr moj stari ima dedin stan u centru (37m2) ...ali nije tu prijavljen vec u Boriku gdje i stara...placa pun iznos poreza..cc 90KM

Al sta ljudi nor rade...uzecu primjer mojih staraca koji zive u Boriku i imaju oslobadjanje poreza 50+10m2 ..tj 60m2 , a za dedin stan placa pun iznos poreza (nema oslobadjanj)...

Ode stari u CIPS, prijavi se na taj dedin stan (iako realno ne zivi tu) ...i dobije oslobadjanje do 50m2...a stara na ovom stanu dobije oslobadjanje 50m2 ...i tako onda ukljucis babu,dedu,sinove ..ovo ono..masa ljudi prijavljena na adresama gdje realno ne stanuju. Pored ovog problema sa porezom za nepokrrtnosti, masa je drugih problema izazvanih nepostujuci zakon o boravistu/prebivalistu...gdje je naplata poreza za iznamljivanje nekretnine, izbori, sama bezbjednost (MUP), itd...

* ja sam prosli post shvatio da je prijedlog da se DODATNO(EXTRA) oporezuju stanovi u kojima se ne zivi, zato sam i naveo da je osnova svega PRIMJENA ZAKONA O PREBIVALISTU.

** Bogu hvala, vise nije PURS zaduzena za registar nepokretnosti, vec samo za sam proces naplate...a registar, (ne)prijavljivanje nepokretnosti je sad na samim lokalnim zajednicama, kako bi i trebalo biti, jer njima novac ide u 100% iznosu


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jun 2017, 11:22 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11352
Lokacija: PL / BL
wizzy_bl je napisao:
moj stari ima dedin stan u centru (37m2) ...ali nije tu prijavljen vec u Boriku gdje i stara...placa pun iznos poreza..cc 90KM


Jbt, ja za stan 71m2 u PL plaćam ~120KM godisnje :-?

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jun 2017, 11:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6144
al ti vjerovatno imas neka umanjenja zato jer zivite u tom stanu(vas stan,u njemu zivite,prijavljeni ste)...ovaj dedin se vodi kao "niko ne zivi" -jer realno niko i ne zivi, tj zivi dedina 2.zena , jer je tako deda htio...al to nema veze,jer vlasnik ne zivi na toj adresi, nema nikakvih olaksica,placa se iznos na svih 37m2 (prva zona. .amortizacija zgrade 40%) ...npr da imas takav stan

* evo bas sad uzeo i pogledao racun, 37m2 u Ante Jakica ..zgrada stara 40 godina ...procjenjean vrijednost 54 000 ..na to ide porez 0.2% ..tj 108KM ...

e sad,zamisli da je nov stan, u istoj zoni,procijenja vrijednost bi bila 54000/0.6...tj 90 000KM ...a sam porez...cc 180KM


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jun 2017, 11:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Mislim da placam nesto tipa 200-250 maraka poreza za stan, jasno mi je sta wizzy potencira i generalno nemam nista protiv toga. Ali ne zaboravi da se citava sela prazne i odlaze vani, pa sad i njima treba udariti porez, zar ne?

A zazivanje presudjivanja uz lupanje cekicom i kriminilizacija dijela naroda (koji je sve veci) je blago receno na granici sa debilizmom.

Mirzda, stvarno se ne razumijem u poljsku politiku, ali sam u zadnjih godinu dana primjetio znatno manje poljske radne snage na trzistu. I to one obicne. O ljudima tvog profila da ne pricam, njih nema ni u ljeljama. Isto tako je sve manje onih lesinarskih kombija i malih kamiona koji skupljaju smece po Austriji i Njemackoj. To je mozda samo moj dojam, ali je takav.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jun 2017, 13:00 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11352
Lokacija: PL / BL
Nezaposlenost u PL je trenutno ispod 7%. Na trziste se masovno "uvoze" radnici iz Ukrajine. Otuda i manjak o kojem spominjes.

@ wizzy_bl
Stan je u Katovicama (PL).

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jun 2017, 14:39 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 01 Jul 2004, 11:47
Postovi: 2597
Kad sam kupovao stan, saznao sam da je puno gastarbajtera iz Svice pokupovalo stanove u toj zgradi, kao i gastarbajteri iz Njemacke i Austrije. Mali broj je domacih bilo.
@MuskoBre: vodite li vi ikakvu statistiku i da li mozes neke podatke da izneses, barem procentualni odnos gastarbajteri vs. domaci?

PS: Nemojte da idete u offtopic sa politikom i nekim prepucavanjem ...

_________________
Sve sto sam napisao, slucajno je namjerno ...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jun 2017, 15:03 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 16:27
Postovi: 17340
U takvim zgradama najviše najebu domaći. gastosi ako ne plaćaju zajedničke račune, na njih nekoliko spadne da plaćaju za čitavu zgradu...

_________________
Rape train has no brakes

Sa korita Ivanova


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jun 2017, 15:18 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Okt 2015, 08:26
Postovi: 2658
Kad se formira zajednica i te kako se placa. Tako da jedino problem su studenti koji zive tu i prave zurke od jutra do sutra :)

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jun 2017, 15:31 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Džontra je napisao:
U takvim zgradama najviše najebu domaći. gastosi ako ne plaćaju zajedničke račune, na njih nekoliko spadne da plaćaju za čitavu zgradu...


I tu sam vazda u zelenom. Za druge ne znam :-D


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1140 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 57  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 26 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs