banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 16:25

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1079 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 54  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 10 Mar 2018, 15:08 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 04 Mar 2004, 19:58
Postovi: 1188
Lokacija: Tu odma iza ćoąka
Imam par pitanja...
Kakva su iskustva sa starom gradnjom? Kako se krecu cijene? Na sta da se obrati paznja pri kupivini istog... Troskovi mimo cijene (porezi i sl...)

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Mar 2018, 19:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2003, 15:07
Postovi: 6389
bokac je napisao:
Brane, kakvi su tehnoprom,fokusinvest i inkoprom investitori?


Inkoprom skroz korektan sto ja znam.

_________________
"Baš je dobro kada misliš da živiš u slobodi"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Mar 2018, 19:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6114
A i Fokus invest i Tehnoprom...sve 3 investitora su pouzdana (koliko bar ja znam)

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Mar 2018, 20:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jul 2009, 13:22
Postovi: 5018
Lokacija: Banja Luka
Jesu. Samo mora da se pazi ugovora, koji se sastavljaju u prostorijama notara. Ti se ugovori sklapaju na stetu KUPCA, jer KUPAC preuzima sav rizik...
Obavezno provjeriti da li je zgrada pod hypotekom, jer ugovori koji izuzimaju stan iz hypoteke ne vrijede nista. Takodje, ako se jedan vlasnik zemlje naljuti - ha ha ha nista od upotrebene.

_________________
Eins, zwei, eins, zwei build an empire, very Prussian!
Exhaust gasses go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Mar 2018, 20:33 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Drugi nalog druže

Послато са Lenovo K33a48 уз помоћ Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Mar 2018, 12:01 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2014, 19:41
Postovi: 705
Pa dobro, uvijek se mora ugovor svaki procitati i pregledati. Ja sam recimo sastavljao ugovor 3 dana, dok se nismo usaglasili oko verzije. Prvo sam dobio bio neki tipski ugovor, koji sam ja prekrojio da odgovara malo i mojim zahtjevima.

To za izuzimanje stana iz hipoteke znam, to ne vrijedi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Mar 2018, 14:48 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 19 Feb 2018, 09:54
Postovi: 10
branes000 je napisao:
Na stranu priča o zaposlenim u službi kod notara koja je podobna ili ne za večeru itd., namjera je da se skrene pažnja na štetnost ugovora za KUPCA koje sačinjava notar bez da snosi odgovornost za učinjene propuste na štetu samog KUPCA.

Zato dragi KUPCI otvorite dobro oči i sa kojim notarom sarađujete i od kog investitora uzimate, NE BUDITE naivni jer ono što vam kažu računajte da je polovična istina ili lijepo upakovana laž. Cilj je uzeti "keš" a onda odplaćujete deceniju i kusur godina.


U nastavku sam postavio link o tome da se razmatra visina notarskih naknada u Republici Srpskoj ali se izostavlja drugo važnije pitanje, povreda pravne sigurnosti građana u cijelom postupku.

http://www.rtvbn.com/3899593/notarske-n ... na-cekanju

Na stranu što su izuzetno visoke tarife prilikom sklapanja ugovora, notara sleduje nagrada-bodovanje za svaki sklopljeni ugovor na osnovu vrijednosti predmeta bez obzira na štetnost i posljedice za stranku.

CITAT TEKSTA iz gore navedenog linka:
U Njemačkoj notarske cijene su prilagođene građanima. Sistem uređen do te mjere da su greške vrlo rijetke. A i tamo gdje se dese, odgovorost je sigurna.

''Ako nastane šteta stranci, notar odgovara svojom imovinom, ako notar napravi lični grešku tako i odgovara. Ako krši Zakon i nije se ponašao u skladu sa profesijom skloni se sa funkcije'', izjavio je predstavnik Notarske komore iz Njemačke Lovro Tomašić.

Gospođo Ivelić, nažalost u vašim redovima ima onih koji nisu sankcionisani za učinjene prekršaje a profitiraju i ostvaruju prihod na račun građana. Očigledno je da nema dovoljno interesa niti želje da se uklone iz službe....itd., tako da ne možemo izjavu predstavnika Notarske komore NJEMAČKE upoređivati sa načinom radom pojedinih notara u Republici Srpskoj.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Mar 2018, 23:05 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 04 Mar 2004, 19:58
Postovi: 1188
Lokacija: Tu odma iza ćoąka
Iskuliraste me sam tako :)

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Mar 2018, 08:16 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2014, 19:41
Postovi: 705
Evo Boogie ja cu ti reci svoje iskustvo. Mislim da je sa porastom cijene novogradnje porasla cijena i stare gradnje. Ono sto sam ja gledao uglavnom su bili stanovi na zadnjim ili predzadnjim spratovima u zgradama bez lifta. Ako se i nadje nesto sto razmjestajem prostorija odgovara treba uloziti dosta u renoviranje, a imam prijatelja koji su me uvjeravali da bolje ne ulazim u tu pricu renoviranja jer treba dosta zivaca i borbe sa majstorima. I sam sam nekad malo radio na gradjevini prije fakulteta, i znam kakvi su majstori, samo hvataju coskove, moras ih stalno kontrolisati itd. Uglavnom, ako imas nekoga svog provjerenog onda ok, ali opet treba dosta vremena (i finansija) da se to sve zavrsiti. Najbolje da stavis na papir sve i preracunas. Meni je ispalo jeftinije da uzimam novogradju.

Sto se tice kvaliteta starije gradnje, tu sam malo skeptican, jer ne mogu vjerovati da nije bilo napretka na polju gradjevine u pogledu energijske efikasnosti. Doduse, danas je manja i kontrola kvaliteta gradnje (moje misljenje) pa mozda na tu stranu prednost ide starijoj gradnji.

Ja bih opet noviju gradnju, kako god okrenes. Ako kupis stan u zgradi gradjenoj 70tih godina, ona ce za 20 godina biti stara preko 50 godina.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Mar 2018, 08:36 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
U Evropi ljudi bez problema žive u zgradama starim po parsto godina. U BL sa novih zgrada otpada fasada i u novim stanovima otpadaju stropovi. Godine nisu problem, već kvalitet gradnje i održavanje.

Послато са Lenovo K33a48 уз помоћ Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Mar 2018, 09:09 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 04 Mar 2004, 19:58
Postovi: 1188
Lokacija: Tu odma iza ćoąka
a realna cijena stanova u starim zgradama? ono što sam primjetio po "internetima" je 1600 - 1700 (pod starčevicom najviše) ... one zgrade na vrhu starčevice sa 25. spratoova bez lifta nisu u razmatranju.

koliko je odprilike centar, nova varoš i sl... ljudi generalno za renoviranje računaju ~200-300 KM...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Mar 2018, 09:50 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Prije četiri-pet godina ja sam u Boriku, na trećem spratu u zgradi sa liftom, prodao stan za 1700KM po kvadratu. U stan je trebalo uložiti 5-10k, zavisi šta hoćeš od stana. To je bila neka maks. cijena što sam mogao dobiti. Ne vjerujem da su sada skuplji stari stanovi.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Mar 2018, 10:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
Prvo covjek treba da vidi sam sa sobom sta mu je prioritetnije pa onda nije problem izabrati nekretninu. Ako imas ogranicena finansijska sredstva (vecina nas je takva) pitanje je zelis li vecu kvadraturu i starije ili novo a manje kvadrata. Na to se sve svodi, bolje ili losije se podjednako moze odnositi i na novu i na staru gradnju.

bokac je napisao:
Mislim da je sa porastom cijene novogradnje porasla cijena i stare gradnje.

Ovo je istina i na zalost bice jos i vece cijene bar nove gradnje. Kada se budu rigoroznije primjenjivale mjere iz pravilnika o energetskoj efikasnosti otice kvadrat i na 3000 km.

BoogiE je napisao:
Imam par pitanja...
Kakva su iskustva sa starom gradnjom? Kako se krecu cijene? Na sta da se obrati paznja pri kupivini istog... Troskovi mimo cijene (porezi i sl...)


Kod kupovine starog stana je najbitnije procjeniti troskove sanacije. Pogledas fasadu zgrade (ako je vjetar nije odnio :D), pogledas vanjsku stolarija (u 75% se ona mora mjenjati), pogledas parket, pogledas sanitarije. To je najbitnije, sve ostale izmjene i radovi su sitniji i mogu sacekati. Sa majstorima jeste borba i svima uvijek pozelim srecu sa keramicarima jer su oni postali neuhvatljivi, ali ni to nije smak svijeta jer se sve moze organizovati da bude gotovo za mjesec-mjesec i po (brze nego sto ces od banke kredit dobiti ;)).

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Mar 2018, 11:10 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 21 Maj 2012, 11:24
Postovi: 207
Kad smo kupovali prvi stan - izabrali smo nadogradnju, novi stan, od provjerenog izvodjaca, mogli smo pomjerati zidove (naravno nenosive), izabrati keramiku, stolariju....imali smo mnogo srece da imamo odlican stan, ali manjih kvadrata, i naravno, buduci da smo se znali sa izvodjacem, mogli smo se dogovarati oko isplate....ono sto nije bilo dobro je sto smo bili u zgradi sa mnogo stanara, sto nam se ni malo nije svidjalo....
Buduci da nam se porodica prosirila, sto je zahtjevalo dodatne kvadrate, znali smo tacno sta hocemo - staru gradnju, vojnu zgradu, malo stanara, orjentir istok-zapad, veliki podrum, balkon, dva kupatila ili kupatilo +wc, iiiii jos par stvari.... - i znate ono - pazi sta zelis - moze ti se i ostvariti. Sve smo to i dobili + odlicnu cijenu stana. Naravno, negativna strana svega je starost stana. Uradili smo neophodnu rekonstrukciju dva kupatila i kuhinje - tj. instalacije vode i u jednom dijelu stana smo promjenili instalacije struje. Negativno je i sto samo dva stana u ulazu imaju centralno grijanje koje uopste ne radi pa se "hrvemo " sa Toplanom i sad cemo se iskljuciti i uraditi grijanje po svome. Iskreno, uzivamo u tome da svake godine uradimo po jedan dio stana, nesto mislm da smo sve uradili osdmah, vjerovatno bi mi nakon par godina sve dosadilo, pa bi sve ponovo radili :)))


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Mar 2018, 11:39 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 04 Mar 2004, 19:58
Postovi: 1188
Lokacija: Tu odma iza ćoąka
Hmmmm sad sam u dilemi :D trilemi šta već...

elem situacija je ovakva...

- zgrada je iz 70ih, ima ukupno 12 stanova, 6 u ulazu, stan je na drugom spratu tj. zadnjem a tavan je visoki... znači moguće je nekad i sobu napraviti iznad :)
- fasada je uredna, ne pitah za demit (kreten) ali sam onako usput "lupio" kad sam izlazio i čini mi se da jest, a i relativno je skoro ofarbana/okrečena...
- stolarija je stara ali ne mora se odmah mjenjati... ulazna vrata su nova
- kupatilo standard sve :D
- uz stan ide i podrum
- zgrada ima svoje ograđeno dvorište,
- kapija na ulazu (kontam čim se uselim da ugradim motor za kapije :) )
- parking obezbjeđen (mogućnost kupovine garaže za 10 tisuća... ali to mi sad nije prioritet...)

- krov je za zamjenu
- stubište "staro"
ali... valjda je dogovoreno i uplaćen avans za renoviranje stubišta i zamjene krova, čekaju da se vrijeme poboljša...

+ moj stari stolar
+ stari od žeMe u mene zidar...

cijena "sitnica" 1800,00 KM ...

po piku okolo su novi stanovi od 2500 do 3000 (malba bog otac... tj tempo...)
stari... od 1900 pa naviše... (bar ono što sam ja našao...)


jebo ovo, samo glavu razbijam... odoh ja pokušati smanjiti za koju marku i kaparisati isti ... :/


poyyy


p.s. dva balkona...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Mar 2018, 11:45 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
Nije baš tako. Ima i novogradnje, 2.340, sa PDV-om. U najmanju ruku poznati investitor, 500-600 metara od strogog centra. Na ravnom dijelu, nije uz obalu, itd.

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Mar 2018, 11:52 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 04 Mar 2004, 19:58
Postovi: 1188
Lokacija: Tu odma iza ćoąka
e jepse sad muškobre....!!! ovaj je bliži ... 66*2340=154.440 ... kontam da za te pare mogu renovirati šta treba, opremiti i uplatiti tursku ili egipat 10ak dana all in... :/ možda ostane i za garažu...

_________________
Slika


Poslednji put menjao BoogiE dana 13 Mar 2018, 11:53, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Mar 2018, 11:53 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
BoogiE je napisao:

- zgrada je iz 70ih, ima ukupno 12 stanova, 6 u ulazu, stan je na drugom spratu tj. zadnjem a tavan je visoki... znači moguće je nekad i sobu napraviti iznad :)
- fasada je uredna, ne pitah za demit (kreten) ali sam onako usput "lupio" kad sam izlazio i čini mi se da jest, a i relativno je skoro ofarbana/okrečena...
- stolarija je stara ali ne mora se odmah mjenjati... ulazna vrata su nova
- kupatilo standard sve :D
- uz stan ide i podrum
- zgrada ima svoje ograđeno dvorište,
- kapija na ulazu (kontam čim se uselim da ugradim motor za kapije :) )
- parking obezbjeđen (mogućnost kupovine garaže za 10 tisuća... ali to mi sad nije prioritet...)

-
Nova varoš?
@elektra
Po meni zgrada sa puno stanova nije mana nego prednost. Imao sam dva stana, jedan u zdradi sa dva ulaza po 60 stanova i drugi u lemeli koja ima 8 stanova po ulazu. Mali broj stanova = malo sredstava sakupljenih za renoviranje = belaj kad prokisne krov/crkne lift/nešto treće. U Boriku u mojoj staroj zgradi (60 stanova) su ljudi sredili lift, sredili keramiku u haustoru, promijenili sandučiće, vrata i bravu (stoka se drogirala u podrumu), stavili novu rasvjetu i videonadzor, sredili stepenice. Na Starčevici krov prokišnjava godinama, još nisu sredstva skupili za sanaciju.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Mar 2018, 12:05 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 21 Maj 2012, 11:24
Postovi: 207
@_зока
Nije bila prednost...bila u zgradi sa cca 40 stanova...pronevjera u ZEV, UO ZEV pokrao oko 30 tisuca pa kad se desila havarija nastao haos...a pokusali smo sve - policija, opstina, itd...svi peru ruke od toga...para nema...kad se desila havarija sa strujom kucali na vrata moleci za pare...a najtragicnije...ne mozes ih promjeniti jer imaju organizovanu bratiju baba koje glasaju za svoje pulene...nikad vise u veliku zgradu.
Mala broj stanova = velika kvadratura po stanu=puno para po stanu se sakuplja za odrzavanje...krov prokisnuo kad je u BL bila oluja - majstor dosao na lice mjesta i sve rijesio...


_зока je napisao:
BoogiE je napisao:

- zgrada je iz 70ih, ima ukupno 12 stanova, 6 u ulazu, stan je na drugom spratu tj. zadnjem a tavan je visoki... znači moguće je nekad i sobu napraviti iznad :)
- fasada je uredna, ne pitah za demit (kreten) ali sam onako usput "lupio" kad sam izlazio i čini mi se da jest, a i relativno je skoro ofarbana/okrečena...
- stolarija je stara ali ne mora se odmah mjenjati... ulazna vrata su nova
- kupatilo standard sve :D
- uz stan ide i podrum
- zgrada ima svoje ograđeno dvorište,
- kapija na ulazu (kontam čim se uselim da ugradim motor za kapije :) )
- parking obezbjeđen (mogućnost kupovine garaže za 10 tisuća... ali to mi sad nije prioritet...)

-
Nova varoš?
@elektra
Po meni zgrada sa puno stanova nije mana nego prednost. Imao sam dva stana, jedan u zdradi sa dva ulaza po 60 stanova i drugi u lemeli koja ima 8 stanova po ulazu. Mali broj stanova = malo sredstava sakupljenih za renoviranje = belaj kad prokisne krov/crkne lift/nešto treće. U Boriku u mojoj staroj zgradi (60 stanova) su ljudi sredili lift, sredili keramiku u haustoru, promijenili sandučiće, vrata i bravu (stoka se drogirala u podrumu), stavili novu rasvjetu i videonadzor, sredili stepenice. Na Starčevici krov prokišnjava godinama, još nisu sredstva skupili za sanaciju.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Mar 2018, 12:07 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
BoogiE je napisao:
e jepse sad muškobre....!!! ovaj je bliži ... 66*2340=154.440 ... kontam da za te pare mogu renovirati šta treba, opremiti i uplatiti tursku ili egipat 10ak dana all in... :/ možda ostane i za garažu...


Ako pored nabrojane stolarije i kupatila, moraš mjenjati i parket, cijenim da si već debelo preko trećine razlike u cijeni.

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1079 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 54  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs