banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 18:39

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1138 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 57  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 26 Apr 2017, 09:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Avg 2015, 18:05
Postovi: 5166
A šta je po tebi stan od 55 kvadrata sa strukturno odvojenim prostorijama od kojih su dve spavaće sobe?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Apr 2017, 10:27 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
MuskoBre se malo preracunao...
Trosoban stan oznacava broj soba, a ne kvadrate...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Apr 2017, 10:51 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 15 Apr 2009, 17:34
Postovi: 1155
Lokacija: Canberra
NovoBL je napisao:
Zdravo forumasi, novi sam na forumu pa se izvinjavam ako je malo offtopic, pa nek me neko preusmjeri..

Posto je kupovina i prodaja nekretnine vecini smrtnika obicno najveca investicija u zivotu i koju mnogi obave samo jednom(a neki na zalost ili na srecu, zavisi kako gledamo) ni jednom, pretpostavljam da cete se sloziti da je vrlo vazno da se dobro mucne glavom i da se razmisli.
Elem, namjeravam da kupim neku nekretninu posto imam neku ustedjevinu I imam mogucvost da dignem kredit a trenutna stambena situacija mi ne odgovara iz vise razloga(lokacija, mali prostor i sl).Takodje imam kucu u okolini Prnjavora koju prodajem.
Takodje postoji nekoliko scenarija-za pocetak bih zivio sa starcima a kad se ozenim onda moram da se odvojim od njih, logicno.
Posto zivim sa roditeljima(iz finansijskih razloga naravno) i nisam ozenjen i uzevsi u obzir gore navedeno, sta bi bila najbolja opcija po vama?


1. Da kupim neki veci stan u gradu BL i (ako prodam ovu kucu u okolini Prnjavora) neku vikendicu u okolini BL(npr u Slatini)?

2. Ili da kupimo kucu ( za ustedjevinu /kredit koju vec imam i kad i ako prodam kucu) da sa tim sredstvima zajedno kupimo ili napravimo kucu negdje na periferiji grada(npr. Paprikovac, Petricevac, Starcevica I sl)?
Napominjem da su moji stariji, imaju zdravstvenih problema i da im je pozeljna blizina nekih stvari(apoteka, doktora, pijaca, setalista, prodavnice, hipermarket I sl.) ali opet s druge strane ne vole gradske vrevu i guzvu, zbijenost..Tako da je malo komplikovano, zato sam i napisao ovaj post..

Dakle, sta bi po vama tj. sta bi vi na mom mjestu kad biste mogli da birate:

1.Veca kuca na periferiji grada pa ja (sa svojom porodicom kad je oformim) da zivim recimo na spratu kuce a oni u prizemlju(ili obrnuto) ili je bolja opcija:
2. stan malo veci u gradu i (manja) kuca/vikendica u okolini BL(na selu) pa kad oformim svoju porodicu ja mogu u stan a moji na selo ili obrnuto?

Takodje treba u formulu uvrstiti kao promjenljivu varijablu i moj eventualni odlazak vani u inostranstvo tj na Zapad(npr CH, DE, AUT i sl.) u nekoj doglednoj buducnosti zbog deficitarnosti mog zanimanja u tim zemljama.

P.S. mozda ce nekima od vas ovo zvucati malo patrijarhalno, smijesno i zaostalo pa ce reci da stavim roditelje u staracki dom i rjesen problem ali sam jako vezan za roditelje i osjecam veliku odgovornost prema njima a posto su stariji i imaju zdravstvrnih problema potrebna im je manja pomoc i podrska a kako budu stariji to ce biti sve izrazenije. Nisu nepokretni hvala Bogu , daleko od tog ali su u godinama i mnoge stvari ne bi mogli bez mene ili bi im bilo daleko teze. Tako da staracki dom otpada i ne dolazi u obzir, ni pod razno!
Hvala unaprijed.


Pitanje je koliko je mudro kupovati nekretnine u BL
Cijene su prenaduvane a treba uzeti u obzir i politicku nesigurnost ,ekonomski kolaps i ubrzanu depopulaciju ovih prostora
Mnogo pametnije ako si vec mlad da iznajmis neki stan a tu ustedjevinu koju imas investiras negde vani u nekretnine ili obaveznice i slicno.
Pitanje je da li ces za 5,10 god ako eventualno odes vani za istu nekretninu moci dobit isti novac.i sta ce se uopste desavati na ovim prostorima.
Zakon ponude i potraznje. Ako nema potraznje, cene padaju.Zbog masovnog iseljavanja mladih,loseg nataliteta dolazi do ubrzanog praznjenja ovih prostora.Sto znaci da gomila nekretnina ostaje prazna, cime raste ponuda na trzistu, a traznja se usled smanjenja broja stanovnika smanjuje.

Mada,nas mentalitet iskljucuje svaku logiku trzista kakva vazi na zapadu kao ovaj zakon ponude i potraznje zbog toga su i ovako napumpane cijene.
Ono ne moram prodati,nek stoji ...stavicu pola miliona cijenu da podmirim sve potrebe i da imam za dzeparac a ako neka budala naleti naleti


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Apr 2017, 11:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Mar 2012, 10:48
Postovi: 1860
Lokacija: Transilvanija
To bi bilo logicno.
Ali...
Kod nas zakon ponude i potraznje, pogotovo u trgovanju nekretninama, ne vrijedi.
Taman da se 100000 stanovnika BL odseli, cijene stanova ce ostati iste kao i danas, ako ne i veca.

Ja sam kupio stan prije 6 godina, a danas ga mogu prodati za vecu cijenu nego sto sam kupio. Gdje je tu logika? Dakle, 6 godina mi klinci "unistavaju" stan, a sada trzisno vise vrijedi.
Takodje, u mojoj zdradi je ostalo neprodatih stanova u mansardi. Cijena koju investitor sada trazi za njih je veca nego prije 6 godina. I generalno nisam vidio nikoga da je usao u njih da ih pogleda (niko ih ne trazi). Dakle, za stan koji ne mozes prodati 6 godina povecavas cijenu. Gdje je tu logika?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Apr 2017, 11:26 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 20 Nov 2016, 15:44
Postovi: 582
Baš sam komentarisao sa kolegom oko prenaduvanih cijena nekretnina u BL, nestabilne političke situacije i masovnog odliva stanovništva. I baš smo komentarisali o tome kako je mnogo bolje ko ima mogućnost da kupi u inostranstvu neku nekretninu nego ovdje, koliko je sve neizvjesno. Ako neko zna, baš me zanima, kakvi su uslovi kupovine stana, recimo u Austriji, za naše državljane? Ima li posebnih uslova? Ne vjerujem da se može tek tako...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2017, 09:20 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
srda83 je napisao:
A šta je po tebi stan od 55 kvadrata sa strukturno odvojenim prostorijama od kojih su dve spavaće sobe?


A sta je po tebi stan od 55 kvadrata sa strukturno odvojenih 10 prostorija od kojih su 8 spavaće?

Ili šta je po tebi stan od 455 kvadrata sa strukurno odvojene 3 prostorije, od koje su 2 spavaće?

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Poslednji put menjao MuskoBre dana 27 Apr 2017, 09:27, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2017, 09:24 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 20 Apr 2017, 09:17
Postovi: 331
Da li neko zna ko je gradio zgradu u Rosuljama, kod Nestro pumpe, nekad salon namjestaja bio?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2017, 09:31 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
MuskoBre je napisao:
srda83 je napisao:
A šta je po tebi stan od 55 kvadrata sa strukturno odvojenim prostorijama od kojih su dve spavaće sobe?


A sta je po tebi stan od 55 kvadrata sa strukturno odvojenih 10 prostorija od kojih su 8 spavaće?

Ili šta je po tebi stan od 455 kvadrata sa strukurno odvojene 3 prostorije, od koje su 3 spavaće?


Stan od 55 kvadrata ne moze imati 10 soba, jer soba mora imati preko 8 kvadrata cini mi se.
Stan od 455 kvadrata koji ima 3 odvojene prostorije opet ne moze imati 3 spavace sobe. Barem jedna od odvojenih prostorija mora biti kupatilo. Ako su te tri prostorije kupatilo, kuhinja sa trpezarijom i dnevnim boravkom i spava soba, onda je taj stan jednosoban ili jednoiposoban.

Termini jednosoban, dvosoban i tako dalje oznacavaju raspored u stanu, a ne kvadratnu povrsinu...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2017, 09:40 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
Termini su relativna kategorija. Ja imam ama baš sva prava da svoj sat nazivam semaforom.

Ja pričam o logici. Stambena jedinica od 500 kvadrata ne može biti nazvana dvosobnom kakva god da bila unutrašnja struktura. Može, ali nema previše logike.

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2017, 09:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Mar 2008, 20:03
Postovi: 3753
mare_zz je napisao:
kakvi su uslovi kupovine stana, recimo u Austriji, za naše državljane? Ima li posebnih uslova? Ne vjerujem da se može tek tako...

Uslov je.... Donesi pare, nekretnina je tvoja.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2017, 10:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Avg 2015, 18:05
Postovi: 5166
MuskoBre je napisao:
srda83 je napisao:
A šta je po tebi stan od 55 kvadrata sa strukturno odvojenim prostorijama od kojih su dve spavaće sobe?


A sta je po tebi stan od 55 kvadrata sa strukturno odvojenih 10 prostorija od kojih su 8 spavaće?

Ili šta je po tebi stan od 455 kvadrata sa strukurno odvojene 3 prostorije, od koje su 2 spavaće?

E sad ga pretjera. Moj Yaris ima 5 mjesta za sjedenje,isto kao i Krolov Rav koji je troduplo veći. Po toj logici,moj auto je jednosjed.
Možeš ti zvati stan kako hoćeš i svoj sat semaforom ali bojim se da ćeš ispasti glup. Terminologija se zna i ne treba je mnogo objašnjavati.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2017, 10:52 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 20 Nov 2016, 15:44
Postovi: 582
Nicole je napisao:
mare_zz je napisao:
kakvi su uslovi kupovine stana, recimo u Austriji, za naše državljane? Ima li posebnih uslova? Ne vjerujem da se može tek tako...

Uslov je.... Donesi pare, nekretnina je tvoja.


Nema nekih administrativnih ograničenja? Strani državljani i sl.?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2017, 11:07 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 25 Apr 2017, 12:11
Postovi: 3
Alkibijad Dajguz V je napisao:
drdebcol je napisao:
Pozdrav svima,

već dugo sa prijateljima razgovaram o problemu rješavanja stambenog pitanja. Ima različitih mišljenja, ali se svi slažu da su cijene novogradnje visoke.
Došli smo na ideju da se svi zajedno stavimo u ulogu investitora i da izgradimo objekat (da dobije svako po stan). Mahom smo svi visokoobrazovani
(ima i građevinaca) i imamo solidne političke veze da tako nešto izguramo. Čuli smo da je na Starčevici bilo sličnih poduhvata.

Ako ste zainteresovani, šaljite PM.

Ovo ni malo ne djeluje kao prevara. Odo da dignem svu svoju staru deviznu štednju...može li žiro račun pa da uplatim odma


Ako si zainteresovan, sjednemo na kafu, popričamo. Otvoreno tvrdim da nije u pitanju prevara. Ozbiljno govorim.
Slučajno sam naletio na ovaj post, nisam do prije neki dan bio registrovan na forumu, pa razumijem skeptičnost.
U priču je uključeno nekoliko ljudi, a BL je mali grad, sigurno nekoga poznaješ :)

Možda nisam bio dovoljno jasan. Ideja je da se udruživanjem sa poznanicima rješi stambeno pitanje. Takođe je uslov da
svako na svoj način doprinese znanjem (npr. arhitekta) ili poznanstvom (npr. za dobavljanje materijala). Prednost je što
možeš učestvovati u donošenju odluka i što biraš svoje komšije i naravno, što će se kvadrat dobiti po cijeni materijala (nabavnoj), a
ne tržišnoj cijeni. Negativna strana je što je teško uskladiti želje i interese više ljudi (nikako da prevaziđemo ono 4S na grbu).
Ali zato će tome prethoditi puno razgovora/kafa/sastanaka dok se sve ne iskristališe šta ko očekuje (veličina stana, lokacija, parking itd.).
Moja realna procjena je da će cijeli proces trajati 3-4 godine. Ali jbg, šta je alternativa, da platim stan nekoliko desetina
hiljada KM više... Zasad je cilj da se nađe što više ljudi koji su zainteresovani. Pa korak po korak, za par godina možda
i bude nešto od toga (ako nas ne sabotiraju firme navedene u naslovu ovog thread-a).


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2017, 11:26 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Samo po cijeni materijala? Sami ćete zidati?

Послато са Lenovo A6020a40 уз помоћ Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2017, 11:31 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 25 Apr 2017, 12:11
Postovi: 3
_зока je napisao:
Samo po cijeni materijala? Sami ćete zidati?

Послато са Lenovo A6020a40 уз помоћ Тапатока


Razumiješ šta sam htio reći. Zasad ne planiramo sami zidati :D Ali tu opciju još nismo isključili zvanično :lol:
Još ništa fiksno nismo dogovorili, dok se ne uključi više ljudi i dok ne sagledamo sve opcije...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2017, 11:55 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
srda83 je napisao:
MuskoBre je napisao:
srda83 je napisao:
A šta je po tebi stan od 55 kvadrata sa strukturno odvojenim prostorijama od kojih su dve spavaće sobe?


A sta je po tebi stan od 55 kvadrata sa strukturno odvojenih 10 prostorija od kojih su 8 spavaće?

Ili šta je po tebi stan od 455 kvadrata sa strukurno odvojene 3 prostorije, od koje su 2 spavaće?

E sad ga pretjera. Moj Yaris ima 5 mjesta za sjedenje,isto kao i Krolov Rav koji je troduplo veći. Po toj logici,moj auto je jednosjed.
Možeš ti zvati stan kako hoćeš i svoj sat semaforom ali bojim se da ćeš ispasti glup. Terminologija se zna i ne treba je mnogo objašnjavati.


Samo mi reci da je savršeno normalno stan od 55 kvadrata, sa dnevnom i 2 spavaće sobe, kuhinjom i kupatilom zvati trosobnim stanom?

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2017, 12:00 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Avg 2001, 01:00
Postovi: 20451
Lokacija: SAO Krmine
Normalno mozda i nije .. al' to je, papiroloski, trosoban stan.
Kad sam ja kupovao stan .. u 47.5 kvadrata su strpali dnevnu i dvije spavace sobe .. i to nije licilo ni na sta.
Al' se vodio kao trosoban stan.

_________________
Life is a very, very serious thing. I think we should all wear black and not talk to each other at all, that way we can learn more about ourselves. Also, we should cry more. That way we wash our eyes, so we can see better. Seeing is believing. I believe we should stop smiling; it gets on other, normal people’s nerves. Maybe we should sleep all the time, but not dream; dreams are so last week. Otherwise, I am cool.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2017, 12:31 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
Ne da možda nije normalno, nego ni najmanje nije normalno. Doduše, i Apeironci se vode kao akademski gradjani, i postoje ljudi (manjina ili većina, nije toliko bitno) kojima je to normalno. Meni nije, a stanovi od 47 kvadrata nek se i dalje vode kao trosobni, neam ništa protiv, samo bez mene :lol:

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2017, 14:19 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 01 Jul 2004, 11:47
Postovi: 2597
MuskoBre deder reci tamo Malbasicu da mi iznad ulaznih vrata napise "Privatna gastarbajterska rezidencija", i uslikaj malo baustelu, sto si stipsa!?

_________________
Sve sto sam napisao, slucajno je namjerno ...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2017, 21:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Okt 2006, 17:20
Postovi: 5201
Lokacija: u senci svog omiljenog drveta
Po JUS-u je soba morala imati 9 kvadrata ako se dobro sjecam.
Da li je stan dvosoban ili trosoban uticaj je imala organizacija stana (kako sam na prethodnoj strani postavio) zatim kvadratura samog stana i prostorija u njemu.
Nije trosoban stan mogao imati 55 kvadrata samo niti je soba mogla da bude od 6 kvadrata.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1138 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 57  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: laoce i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs