banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 10:46

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 550 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 28  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 11 Jan 2017, 23:03 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jul 2004, 14:49
Postovi: 131
Mi smo izolaciju uradili naknadno, prije nekih 5-6 god pa smo osjetili tu razliku bez i sa.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2017, 23:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Maj 2010, 00:48
Postovi: 1669
Lokacija: banja luka
Ukoliko neko traga za peletom, neka pogleda ovde u Medexu, Donji Drakulic, na glavnom putu prema Šargovcu. Prije Citroen salona auta. Neki iz Šipova, kazu da je ok.

_________________
наш клуб наш град само нама припада Л '87


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2017, 00:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Ove godine ukupno 5 paleta kupljeno, u Medexu.
Prve dvije palete potrosio, 3 nove sa drugacijim peletom, iako su i prve 2 bile sipovske.
Ugl, sa podesavanjima koja su radila za prve dvije tone, sa ovim peletom pec pocne da dimi. Smanjio unos peleta i sve ok.
Kontam da je ova druga tura "gušća".

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2017, 10:51 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jul 2004, 14:49
Postovi: 131
Rocker je napisao:
Ugl, sa podesavanjima koja su radila za prve dvije tone, sa ovim peletom pec pocne da dimi. Smanjio unos peleta i sve ok.
Kontam da je ova druga tura "gušća".


Kakva podesavanja mijenjas?

Ja cu ove godine u maju kupiti 4-5 tona, a prije toga moram sladiste srediti. Jutros ni Srbac nema da prodaje sve im otišlo a nemaju sirovina


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2017, 13:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Pa napisao sam vec :)
"Smanjio unos peleta".

Kod mene gorionik, odnosno kontroler ima podesavanja za tri rezima rada - paljenje, gorenje i gasenje. Za svaki od tri rezima se moze podesavati kolicina peleta i vazduha.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2017, 13:34 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jul 2004, 14:49
Postovi: 131
Koja je pec kod tebe Termoflux ili neka druga


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2017, 13:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Kovan iz Gračanice.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2017, 13:48 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jul 2004, 14:49
Postovi: 131
Ja ne znam da kod mene imaju ta podesavanja pigledacu bas kad dodjem kuci


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2017, 15:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Ovi imaju dosta napredan kontroler, sa dosta mogucnosti. Vise termostata i pumpi, GSM modul, vremensko paljenje, zastita od smrzavanja itd itd.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2017, 16:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 26 Okt 2014, 07:58
Postovi: 4681
Lokacija: Kostajnica
A sto ti ubacuje pelet ako je postignuta temperatura, tad bi trebalo stati sa doziranjem


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2017, 18:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
veljo1981 je napisao:
A sto ti ubacuje pelet ako je postignuta temperatura, tad bi trebalo stati sa doziranjem

Mislim da si nesto pogresno razumio.

Kontroler regulise kolicinu peleta i vazduha u gorioniku. U ovom slucaju kombinacija koja je radila ok sa prve dvije palete, nije ok sa ovom turom - odnos pelet - vazduh nije dobar, jer pelet ocigledno nije isti. Nista problematicno, jer se jednostavno da podesiti.
Doduse, ovo je mozda i neka greska u dizajnu, dim se nikako ne bi trebao vracati na koš.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2017, 18:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 26 Okt 2014, 07:58
Postovi: 4681
Lokacija: Kostajnica
Trebao bi termostat da regulise, kad postigne temperaturu stane sa doziranjem, e sad ako pelet ne moze da postigne zadanu temperaturu pa ga dozira previse to je za promijeniti pelet, e sad mozda ti tu nesto podesis ali to nije to kako bi trebalo raditi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2017, 19:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Ma ti si nesto pobrkao druze :)

Pelet u gorionik ubacuje puzni mehanizam, kojeg kontrolise kontroler gorionika. Termostat nema veze sa procesom gorenja :) LOL.

Ovdje je problem jednostavno u tome sto je pelet vjerovatno nesto sitnije granulacije pa ga puz ubaci malo vise tokom paljenja pa ne izgara kako treba jer u gorionuku jos nije postignuta dovoljna temperatura.

Problem se jednostavno rijesio smanjenjem unosa peleta (broj okreta na puznom mehanizmu).
Termostat nema nikakve veze sa gorionikom, a posebno ne sa doziranjem peleta i vazduha.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2017, 22:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 26 Okt 2014, 07:58
Postovi: 4681
Lokacija: Kostajnica
Mislim da nisam, nema to veze sa granulacijom ili brojem obrtaja puza, ako si vec htio da "tjuniras" trebao si samo smanjiti zadanu temperaturu, na neku koju taj pelet moze postici i onda ti ne bi puz stalno ubacivao nego kad postigne iskljuci se
Ti ne mozes tu napraviti nista, bolji pelet, lakse postizanje temperature, manje zraka mu treba, znaci duze gori
Losiji pelet, ne postize temperaturu, termostat ne gasi puza i ventilator i ako i tako ne postigne zeljenu temperaturu desava ti se to da ti ne izgori pelet nego se kao ugljenise, u slucaju da ipak uspije postici temperaturu taj pelet zbog max kolicine zraka koji dobija izgori mnogo brze od onog boljeg kojem ne treba toliko zraka
Ono gluposti su to, sve jednostavno i izmisljeno davno, ne trebas tu nista podesavati, samo kupi dobar pelet
Tacno mi ne moze dan proci da mi neko ne objasnjava kako tjunirati kotao a 10m od mene kotao koji tjera susaru od 200 kubika, jbg


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2017, 00:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Znaci da vratim tri palete peleta, i trazim pelet koji ce raditi sa podesavanjima na kotlu, koja se by the way mogu mijenjati za manje od minut ?

Svasta sam cuo, ali ovo je genijalno :)

Druze, bilo koji pelet ce postici zadanu temperaturu, odnosno izgarati kako treba, ako je smjesa proporcionalna (pelet + vazduh).
Pa ljudi koji su dizajnirali software za gorionike su uracunali da nije svaki pelet isti, i zbog toga kontroler ima displej i tastere i meni :)

Apropo susara i tjuniranja, mani me te price, tim sam se bavio prije dobrih ~15+ godina na konradovim PLC-ovima.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2017, 08:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 26 Okt 2014, 07:58
Postovi: 4681
Lokacija: Kostajnica
Upravo tako, taj pelet bi trebao vratiti jer nema minimum toplotnu vrijednost od 16.5 KJ/kg i vlagu mu je veca od 7.5%. Da ima ne bi trebao podesavati nista
Jos reci da ti tog peleta ne potrosi vise od onog za koji nisi podesavao pec pa ces upotpuniti ovo sto si gore napisao


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2017, 09:21 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 26 Okt 2014, 07:58
Postovi: 4681
Lokacija: Kostajnica
Cisto da se vidi razlika, nas pelet je ovaj donji i to sad radjen od smrznute sirovine, nemam sliku da ubacim da se vidi kako to izgleda ljeti kad je sirovina skoro prirodno suva, minimum susenja
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2017, 13:21 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
veljo1981 je napisao:
Upravo tako, taj pelet bi trebao vratiti jer nema minimum toplotnu vrijednost od 16.5 KJ/kg i vlagu mu je veca od 7.5%. Da ima ne bi trebao podesavati nista
Jos reci da ti tog peleta ne potrosi vise od onog za koji nisi podesavao pec pa ces upotpuniti ovo sto si gore napisao


Sta pricas covjece ? :)

Ja fino napisao da sam SMANJIO unos peleta (i vazduha) jer je ovaj pelet "kaloricniji" od onog prethodnog.
Zavisno koliko kvadrata grijem tokom sezone, mijenjam i postavke. Za novu godinu sam imao goste pa smo grijali dodatnih 60 kvadrata, a da sad nikad nisam koristio puni kapacitet kotla jer nema potrebe. Imam dvije velike prostorije koje imaju veci gubitak topline zbog jako velikih staklenih otvora, pa kad je niska temperatura podignem gornju temperaturu vode u samom kotlu.

U "normalna" vremena gorionik radi na minimalnom rezimu, koliko je potrebno da odrzava zadanu sobnu temperaturu.

http://kovan.ba/images/DOWNLOADS/Upustv ... 0%20bh.pdf

Ako pogledas uputstvo za kotao, bice ti jasnije o cemu pricam.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2017, 13:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 26 Okt 2014, 07:58
Postovi: 4681
Lokacija: Kostajnica
Da ne duzimo, u pravu si, imao si dosta faktora, faktor gostiju npr, posrkali kiseonik pa slabo gorio pelet itd
Povlacim sve gore navedeno, nisam u pravu


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2017, 13:43 
OffLine
Bič božji
Bič božji

Pridružio se: 17 Jun 2010, 18:47
Postovi: 12643
Lokacija: BANJA LUKA R.SRPSKA
Jbt, otislo sve u q...

_________________
ZATO ŠTO JE NAŠ I ZATO ŠTO JE JEDINI...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 550 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 28  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs