banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 21:11

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 550 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 28  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 11 Nov 2011, 08:50 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Avg 2007, 18:54
Postovi: 442
Lokacija: BL
solaris je napisao:
noriginal je napisao:
Ja sam platio pec oko 5500 KM. Grijemo 4 stana (ukupno oko 260 m2) i poslovni prostor (oko 50 m2). Pec mozes uklopiti u postojeci sistem cijevi. Ja kupujem pelet iz uvoza iz Italije i prilicno sam zadovoljan. Prosle godine sam kupio prvo Fis-ov pelet i imao je mnogo vise otpada, a kasnije smo dokupljivali taj italijanski i bio je bolji (u januaru sam ga placao oko 370 KM). Prosle godine sam ja za svoj stan potrosio oko 2,5 tona, a ove godine se nadam da potrosnja nece preci 1,5t (ali javicu tacnu potrosnju u aprilu :) )


Puno hvala na odgovoru.
Ja sam mislio da ugradim.Imam pec, samo da ugradim gorionik u pec. Kosta me oko 1900KM komplet preko firme Termoklime. Kuca mi je oko 270kvadrata ali od 270kvadrata grijem samo tacno 180kvadrata. I sta mislis koliko bih potrosio kada imam pec 35kw?Jel fino grije?

Hvala!


Kao što je TnS napisao gore, potrosnja ce ti najvise zavisti od izolacije kuce. Takodje, ne znam kakva ti je postojeca pec koju imas, ja na svojoj podesavam intervale u kojima pec radi (nekad nema potrebe da radi citav dan), a takođe, svaki stan ima poseban termostat koji gasi/pali pumpu za svaki stan, pa se tako može prilično optimalno iskoristiti energija. Što se tiče potrošnje, ne bih da slažem (pošto ove godine prvi put grijem sa fasadom), pa ću napisati krajem sezone koliko sam potrošio. Kupili smo 8 tona za oko 300 m2, pa ćemo vidjeti.

_________________
Signature


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Nov 2011, 10:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2009, 18:40
Postovi: 5942
Lokacija: 23.10-28.11-27.04-18.08-19.08
E ovako...potrose do 6 tona, tonu placaju od 280 do 320 KM (zavisi kada kupujes, koji,..), svaki dan griju skoro 300 kvadrata, a ostalo po potrebi (garaza, kancelarija, gostinski dio,...).

_________________
"Ko promaši ljubav, promašio je život"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Nov 2011, 11:23 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Tvoji imaju hotel? Salim se, nebitno.
Svi vi imate bojlere prikljucene na sistem? Da ne kazem kotlove od 500 litara za toplu vodu ;)
Mislim da se i tu napravi fina usteda na struji.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Nov 2011, 15:26 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Dec 2009, 21:48
Postovi: 485
noriginal je napisao:
solaris je napisao:
noriginal je napisao:
Ja sam platio pec oko 5500 KM. Grijemo 4 stana (ukupno oko 260 m2) i poslovni prostor (oko 50 m2). Pec mozes uklopiti u postojeci sistem cijevi. Ja kupujem pelet iz uvoza iz Italije i prilicno sam zadovoljan. Prosle godine sam kupio prvo Fis-ov pelet i imao je mnogo vise otpada, a kasnije smo dokupljivali taj italijanski i bio je bolji (u januaru sam ga placao oko 370 KM). Prosle godine sam ja za svoj stan potrosio oko 2,5 tona, a ove godine se nadam da potrosnja nece preci 1,5t (ali javicu tacnu potrosnju u aprilu :) )


Puno hvala na odgovoru.
Ja sam mislio da ugradim.Imam pec, samo da ugradim gorionik u pec. Kosta me oko 1900KM komplet preko firme Termoklime. Kuca mi je oko 270kvadrata ali od 270kvadrata grijem samo tacno 180kvadrata. I sta mislis koliko bih potrosio kada imam pec 35kw?Jel fino grije?

Hvala!


Kao što je TnS napisao gore, potrosnja ce ti najvise zavisti od izolacije kuce. Takodje, ne znam kakva ti je postojeca pec koju imas, ja na svojoj podesavam intervale u kojima pec radi (nekad nema potrebe da radi citav dan), a takođe, svaki stan ima poseban termostat koji gasi/pali pumpu za svaki stan, pa se tako može prilično optimalno iskoristiti energija. Što se tiče potrošnje, ne bih da slažem (pošto ove godine prvi put grijem sa fasadom), pa ću napisati krajem sezone koliko sam potrošio. Kupili smo 8 tona za oko 300 m2, pa ćemo vidjeti.


Hvala za info...pisao sam da imam pec 35kw...jako sam zadovoljan s njim.U normalnom ugrijem do 60 a najvise 50stepeni. Kada je jaka zima onda podesavam na 70. Nemam izolaciju. Samo imam prozore Velux. Javi mi kad prodje sezona :)

_________________
Solaris је оперативни систем кога је развила компанија Sun Microsystems. Сертификован је као верзија јуникса. Иако је у питању махом власнички софтвер, велики број основних компоненти је објављен под лиценцом отвореног кода, под називом OpenSolaris.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Nov 2011, 15:29 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Dec 2009, 21:48
Postovi: 485
The_new_Statesman je napisao:
Tvoji imaju hotel? Salim se, nebitno.
Svi vi imate bojlere prikljucene na sistem? Da ne kazem kotlove od 500 litara za toplu vodu ;)
Mislim da se i tu napravi fina usteda na struji.


Nemaju svi bas to. Imam ja ali direktno iz kotla. Odmah iznad kotla je bojler pa grije. Treba ugrijati u pocetku oko 4 sata a poslije non stop ima tople vode:) Mozes se kupati 4 puta jer ima 200litara :)))))A vrelllla voda:))))

_________________
Solaris је оперативни систем кога је развила компанија Sun Microsystems. Сертификован је као верзија јуникса. Иако је у питању махом власнички софтвер, велики број основних компоненти је објављен под лиценцом отвореног кода, под називом OpenSolaris.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Nov 2011, 15:33 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Dec 2009, 21:48
Postovi: 485
blackrose je napisao:
E ovako...potrose do 6 tona, tonu placaju od 280 do 320 KM (zavisi kada kupujes, koji,..), svaki dan griju skoro 300 kvadrata, a ostalo po potrebi (garaza, kancelarija, gostinski dio,...).


Puno Ti hvala za informaciju...ispada da je bolje sa peletom nego sa drvom.Tvoji su kupili komplet vjerovatno se bolje pokazuje nego pec koji treba dodati opremu za pelet.Sta mislis?

Hvala jos jednom!

_________________
Solaris је оперативни систем кога је развила компанија Sun Microsystems. Сертификован је као верзија јуникса. Иако је у питању махом власнички софтвер, велики број основних компоненти је објављен под лиценцом отвореног кода, под називом OpenSolaris.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Nov 2011, 15:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Kako to zamisljas? Da se neka klasicna pec budzi na pelet? Ne znam kakva je tu usteda, a posle imas skalameriju?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Nov 2011, 16:04 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Dec 2009, 21:48
Postovi: 485
The_new_Statesman je napisao:
Kako to zamisljas? Da se neka klasicna pec budzi na pelet? Ne znam kakva je tu usteda, a posle imas skalameriju?


Ovako imam pec na cvrsto gorivo-drvo i ugalj.Tamo gdje su vrata za pepeo ima otvor za gorionik na pelet, mazut, plin itd. Samo to kupiti i radi normalno.Samo me zanima ko bolje grije ovaj ili komplet iz prodavnice.

_________________
Solaris је оперативни систем кога је развила компанија Sun Microsystems. Сертификован је као верзија јуникса. Иако је у питању махом власнички софтвер, велики број основних компоненти је објављен под лиценцом отвореног кода, под називом OpenSolaris.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Nov 2011, 16:25 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Sastav peleta je takođe bitan, više toplotne energije će te izvući iz peleta koji u sebi ima papira i plastike, nego da je sama presovana drvna piljevina.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Nov 2011, 19:55 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Dec 2009, 21:48
Postovi: 485
filozof sa vrbasa je napisao:
Sastav peleta je takođe bitan, više toplotne energije će te izvući iz peleta koji u sebi ima papira i plastike, nego da je sama presovana drvna piljevina.


Zato se zoves Filozof!

_________________
Solaris је оперативни систем кога је развила компанија Sun Microsystems. Сертификован је као верзија јуникса. Иако је у питању махом власнички софтвер, велики број основних компоненти је објављен под лиценцом отвореног кода, под називом OpenSolaris.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Nov 2011, 20:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2009, 18:40
Postovi: 5942
Lokacija: 23.10-28.11-27.04-18.08-19.08
The_new_Statesman je napisao:
Tvoji imaju hotel? Salim se, nebitno.
Svi vi imate bojlere prikljucene na sistem? Da ne kazem kotlove od 500 litara za toplu vodu ;)
Mislim da se i tu napravi fina usteda na struji.

Ne, ali je moj otac mislio da ce sva djeca uvijek zivjeti sa njim :lol:
Moji imaju 2 bojlera u 2 kupatila koja mogu kombinovano i na struju i na drva.

@Solaris, imali su prije pec na cvrsto gorivo, nisi mogao nadoliti drva i uglja, tako da su kupili novu pec na pelet.
Drva dok kupis (metar od 60 KM pa nadalje), dok platis rezanje (5 KM po metru), dok pocijepas, slozi, uneses u kucu.15 puta ti svako drvo prodje kroz ruke, prljas kucu, misli na potpalu,...te nisu suva...ebada

_________________
"Ko promaši ljubav, promašio je život"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Nov 2011, 20:14 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
@br, salio sam bre, pa skoro svaka obicna dvospratnica ima preko 200 kvarata. Kod tebe da ne pricam ;)

@solaris, ako vec ima nesto tako predvidjeno, onda je valjda ok... Ali rezati, variti... Ma ne isplati se :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Nov 2011, 21:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23485
Možda ovdje neko nađe nešto korisno za pročitati...
http://www.elitemadzone.org/t390535-Grejanje-na-pelete

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Nov 2011, 21:29 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jul 2003, 22:29
Postovi: 1373
Lokacija: Nedeljica, odma iza Subotice
Ko ima u planu da se grije kao covjek, bez da svakih 2 sata odlazi u kotlovnicu, on ima samo 3 varijante. Mazut, struja, pelet.
Naravno da je pelet kao energent najjeftiniji (od ova 3). U principu kotlova na pelete imate svakakvih. Npr imate obicne kotlove na drva na cijim vratima je montiran gorionik na pelet. Oni su u startu jeftiniji (pod uslovom da imate vec kotao na koji moze da se montira), ali nisu ni izbliza dugotrajni kao sam kotao na pelet. A jos veci problem im je sto trose solidno vise peleta (i to vazi za apsolutno sve gorionike) od obicnih kotlova samo na pelet (to je dakle druga varijanta). I treca varijanta (po meni najbolja) je kombinovani kotao na pelet i drva, koji ima dva lozista potpuno odvojena jedno od drugog. Bukvalno je uzet kotao na drva, i kotao na pelet koji su zavareni. Cijena mu je nesto malo vise od cijene obicnog kotla na pelet, ali mislim da se to isplati. Cisto za slucaj da ostanete bez peleta imate klasicni kotao na drva ugalj briket.
Sto se tice potrosnje, to je naravno nemoguce govoriti. Ona zavisi od previse stvari, ali definitivno najvaznije su izolacija i stolarija. Ja imam negdje blizu 400 m2 (kompletno grijanih) i po sezoni potrosim negdje oko 9-10 t (izolacija dobra, stolarija losa). Ali cim je u kuci ispod 23 stepena odmah "zene" vriste sto si smanjio grijanje itd... :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Nov 2011, 21:59 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Definitivno prije ulaza u bilo kakvu priču odraditi jedan audit, jer mislim da investicija od nekoliko hiljada maraka to zahtjeva, čisto da kasnije ne boli glava.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Nov 2011, 22:03 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jul 2003, 22:29
Postovi: 1373
Lokacija: Nedeljica, odma iza Subotice
audit? :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Nov 2011, 22:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Ne razumijem šta je smiješno.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Nov 2011, 23:05 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jul 2003, 22:29
Postovi: 1373
Lokacija: Nedeljica, odma iza Subotice
Smijesno je to sto ti ne treba audit. Ne projektujes toplanu. Ono sto ti treba je da znas sta hoces. Hoces jeftino? Ok, idi na ugalj. Hoces prakticno, ok idi na struju. Hoces nesto izmedju? Ok idi na pelet. Itd.
Nisu pelet i kotlovi na pelet juce izmisljeni pa da moras da pravis audi. Opusteno


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Nov 2011, 08:51 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Dec 2009, 21:48
Postovi: 485
The_new_Statesman je napisao:
@br, salio sam bre, pa skoro svaka obicna dvospratnica ima preko 200 kvarata. Kod tebe da ne pricam ;)

@solaris, ako vec ima nesto tako predvidjeno, onda je valjda ok... Ali rezati, variti... Ma ne isplati se :)


Nema tu nista rezati ni variti...samo skinuti 5 velikih sarafa i skinuti poklopac od vrata.onda staviti gorionik i staviti 4 sarafa i gotovo.

_________________
Solaris је оперативни систем кога је развила компанија Sun Microsystems. Сертификован је као верзија јуникса. Иако је у питању махом власнички софтвер, велики број основних компоненти је објављен под лиценцом отвореног кода, под називом OpenSolaris.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Nov 2011, 08:54 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Dec 2009, 21:48
Postovi: 485
danijell je napisao:
Možda ovdje neko nađe nešto korisno za pročitati...
http://www.elitemadzone.org/t390535-Grejanje-na-pelete


Znam za taj sajt ali nesto mi se ne svidja nesto na tom sajtu.oni pisu gdje nisam cuo.a nema veze s tim.Puno hvala na pomoci!!!

_________________
Solaris је оперативни систем кога је развила компанија Sun Microsystems. Сертификован је као верзија јуникса. Иако је у питању махом власнички софтвер, велики број основних компоненти је објављен под лиценцом отвореног кода, под називом OpenSolaris.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 550 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 28  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 29 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs