banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 19:02

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 225 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 13 Dec 2017, 13:57 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 20 Nov 2016, 15:44
Postovi: 582
Ne slažem se. Ako imaš jedan radijator sa termo glavom (recimo da je prvi u nizu) koji ima termo glavu, a ostali imaju obične ventile. Kada zavrneš tu termu glavu i kada ventil zatvori na tom prvom radijatoru, po tvome ispada da voda ne dolazi do ostalih radijatora? Radijator ima dvije cijevi, a ventil je na spoju. Ako je taj zatvoren, ide dalje. Zato kalorimetar i očitava protok.

Lako je to provjeriti. Zavrni termo glave, odvrni glavni ventil u hodniku i očitaj protok na kalorimetru. Neće biti nula.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 13 Dec 2017, 14:12 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Radijatori bi trebalo da su paralelno povezani, a ne serijski. Paralelno kao na slikama koje je forumas darioc postavio.
Svaki ventil, nebitno da li je termo ili ne, trebalo bi da prekida samo jedan radijator, ili u njegovom slucaju podno grijanje.

Ako zavrnes ventile na svim radijatorima, dobijes isto kao da si zavrnuo glavni ventil da izvoru toplote.
Jednostavno, ako odsjeces sve povrate voda ne moze da kruzi. Ako ne moze da kruzi, sta kaloriometar ocitava?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 13 Dec 2017, 14:31 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 20 Jun 2011, 09:12
Postovi: 166
Lokacija: Banja Luka
Danas kad dodjem s posla zavrnucu sve ventile od radijatora i podnog grijanja pa cu vidjeti da li kalorimetar ocitava protok.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 13 Dec 2017, 16:18 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Okt 2015, 08:26
Postovi: 2658
Smjesno je pricati o materiji kad ne zna. Zar ne? Na google ima definicija kalorije pa da ne pisem i ovde.najbitnije je da voda udje sto vrelija a izadje sto hladnija. To je poenta kalorije.
Kad se u hodniku pusti grijanje pun gas voda ide kroz sistem nema veze jel radijator ventil otvoren ili ne! Dakle voda ide i tako da kalorije idu i kad je zavrnuta ta famozna termo glava. U hodniku se odvrne pola gasa!


Stobse tice podnog grijanja nemas tu ustedu. Jer je povrsina velika i lako se hladi tako da ako ide manji protok nema grijanja. Inace na kvadraturu od 50 kvadrata je normalno da trosi 50km mjesecno preko kalorimetra. Ako se ne bude u kuci do 15h onda je twj iznos napola. Tako da kod tebe je ta usteda uredu kad se uzne u obzir da je podno grijanje tu



Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 13 Dec 2017, 19:14 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Neki_to_vole_vruce je napisao:
Kad se u hodniku pusti grijanje pun gas voda ide kroz sistem nema veze jel radijator ventil otvoren ili ne! Dakle voda ide i tako da kalorije idu i kad je zavrnuta ta famozna termo glava. U hodniku se odvrne pola gasa!


Kako ide voda kroz sistem ako su svi ventili na grejnim tijelima zatvoreni? Kako?

Spoiler:
Slika


Ako uzmes ovaj sistem u obzir i zanemaris da li su termo ventili ili, kako moze topla voda da predaje energiju ako su svi ventili na radijatorima zatvoreni? Apsolutno nema razlike da li su svi ventili na radijatorima zatvoreni, ili su svi ventili na razdjelniku zatvoreni ili je neki glavni ventil prije kalorimetra zatvoren. Radi se o tome da, ako su svi ventili zatvoreni, topla voda ne moze da cirkulise sistemom. Ako voda ne moze da cirkulise sistemom, onda ne moze ni da predaje toplotu.
Naravno, topla voda koja se nasla u sistemu u trenutku zatvaranja sistema ce predati svoju energiju, ali se ona nece moci mijenjati dalje toplom vodom tako da je taj gubitak zanemariv.

Ako iko ima bojler koji je udaljen od kupatila, zna da, kad pusti toplu vodu nakod duzeg vremena, prvo izadje hladna voda iz cijevi pa tek onda dodje topla voda.

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 13 Dec 2017, 19:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2351
mare_zz je napisao:
Morate biti svjesni da ukoliko želite da se grijete pomoću kalorimetra da je neophodno biti disciplinovan ukoliko želite da ostvarite neku uštedu.
Prosto ne možete držati non stop otvorene ventile. Nema svrhe onda, prebacite regularno 12 mjeseci račun i neka piči dan - noć.
Prošlu sezonu prijatelj je tako radio i za mjesec je dobio račun 180 KM, a ja za cijelu sezonu oko 250 KM. Naravno, ima tu više faktora, od kvadrature do samog stana, položaja, koliko ko boravi u stanu i slično. Ovo sam čisto uporedio da vidite kolike mogu biti razlike.

Što se tiče termo glave, istina, ventil će se zatvoriti kada postigne temperaturu ali to ne znači da će potrošnja stati. Protok će se nastaviti do radijatora (voda će se ići i mjerač će očitavati taj protok i razliku u temperaturi), mnogo manje nego da je radijator u funkciji ali će biti. Tako da kada sve termo glave zatvorite a ostavite glavni ventil, opet će biti potrošnje.

Kome je ormarić sa glavnim ventilom u hodniku ispred stana (moj je savjet da uradite kao ja - da ne morate izlaziti svako jutro/veče odvrtati i zavrtati), ugradite još jedan najobičniji kugla ventil ispod prvog radijatora u stanu i tu onda regulišete sebi a onaj u hodniku odvrnete i ne dirate više.



Komšija do mene 70kvadrata drži non stop odvrnut sistem (ventil na pola) i računi su mu manji nego da plaća cijele godine. Mi smo držali isto tako od početka sezone (istina nisu uvijek grijali) pa je račun 50KM. Da dolazi 100KM mjesečno, isplatiće se.

Što se tiče ventila i protoka vode: Ako je sistem jednocijevni onda zatvaranje ventila na radijatoru NE spriječava dalje kruženje vode sistemom. Smanjuje potrošnju ali ne prekida skroz.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 13 Dec 2017, 19:32 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Sta je jednocijevni sistem?

Ja sad pogledao stanje kod mene. Stan 40 kvadrata, regulise se sve termo glavama. Od 5.12.2016 do sad je potroseno 2507.8kWh.

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 13 Dec 2017, 19:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2351
Evo slike za ventil koji se koristi za jednocjevno grijanje
Spoiler:
Slika


U isti ventil ulazi i izlazi voda. Znači on ubacuje toplu vodu u radijator, pa onda istu tu vodu vodi do novog radijatora i tako dalje. Taj ventil je 50%tni: kada ga zatvoriš, on spriječava ulazak vode u taj radijator na kojem je, ali kroz njega protiče voda do drugog radijatora.

A ventil za dvocjevni sistem
Spoiler:
Slika


On dovodi vodu u radijator, a hladna voda izlazi na dnu radijatora (tj nekom drugom mjestu na radijatoru) i vraća je na novo dogrijavanje. Inače u zgradama koje koriste gradsko grijanje i ovaj sistem se ne može ugraditi kalorimetar. Može. ali bi ti trebao po jedan za svaki radijator.

P.S. Nisam stručan što se ovoga tiče, samo me zanimalo pa mi je čovjek koji je ugrađivao kalorimetar objasnio. I odmah je on rekao, ako nećeš držati glavni ventil na pola, od uštede nema ništa.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 13 Dec 2017, 20:06 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 20 Nov 2016, 15:44
Postovi: 582
O tome govorim. Rekoh na ličnom primjeru kako je i šta je, ali džabe objašnjavati pojedincima. U svakom slučaju ko ugrađuje ili kome je nešto nejasno neka se konsultuje sa stručnom osobom.

@ Aikus

Naravno da će ostvariti neku uštedu, normalno je da ostvare na taj način jer plaćaju pola godine. To sam napisao više sa ciljem da skrenem pažnju da je potrebno koliko toliko voditi računa ako se želi ostvariti ušteda. A ako se nekome ne da paziti, da je onda jednostavnije da se regularno grije. Ne znam kako ćemo proći kad se uvede taj dugo spominjani paušal za nas sa kalorimetrima, ali opet će biti jeftinije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 13 Dec 2017, 20:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9166
Aikus je napisao:
Kvadrata?
46


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 13 Dec 2017, 20:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9166
wizzy_bl je napisao:
Da se ne smijete bezveze ako lupim glupost, al cemu zavratati te dolazne i odlazne ventile, kad imas onu rucicu (ON -OFF) ...jbg, ja samo tako ukljucim/iskljucim kad (ni)sam kuci, radijatori na MAX.. Od kraja novembra, do danas, cc 300kw (12-13 dana)...stan cc55m2

ako se ne varam, 1000 kw je 133KM (sa pdv)

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
Ručica je ventil tako da... i kod mene je ventil sa ručicom on off. Idemo ujutro na posao, zavrneš. Dođeš sa posla, odvrneš.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 13 Dec 2017, 20:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9166
Aikus je napisao:
Ma ja ne znam kako vi palite te radijatore kada dođete sa posla. Ja sam to probao 3 dana za redom. Stan se skroz ishladio i trebalo mu je previše vremena da se zagrije. To se jednostavno ne isplati. Meni je grijanje odvrnuto non stop
Pitanje : stan se ishladio pa ne možeš u kratkim rukavima biti ili ...? Više faktora utiče, griju li i komšije, kakva je stolarija, kakva izolacija zidova..?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 13 Dec 2017, 20:21 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2351
munja.alex je napisao:
Aikus je napisao:
Ma ja ne znam kako vi palite te radijatore kada dođete sa posla. Ja sam to probao 3 dana za redom. Stan se skroz ishladio i trebalo mu je previše vremena da se zagrije. To se jednostavno ne isplati. Meni je grijanje odvrnuto non stop
Pitanje : stan se ishladio pa ne možeš u kratkim rukavima biti ili ...? Više faktora utiče, griju li i komšije, kakva je stolarija, kakva izolacija zidova..?


PVC, komšije griju :) Temperatura u stanu je pala na 18 stepeni već 3 dan. I kada normalno grijem nisam u kratkom rukavu


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 13 Dec 2017, 20:38 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116


U pravu si za jednocijevni sistem. Evo gore i dvije slike koje pokazuju kako funkcionise.
Na prvoj slici mislim da se uglavnom vidja izvedba broj 6.

Dakle, doslo je do nesporazuma jer smo govorili o razlicitim tipovima ventila.
Ovi iznad sluze da bi se mogli radijatori serijski povezati, te ako su radijatori paralelno povezani, povezani su pogresnim ventilima vjerovatno... :D

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 13 Dec 2017, 21:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9166
Aikus je napisao:
munja.alex je napisao:
Aikus je napisao:
Ma ja ne znam kako vi palite te radijatore kada dođete sa posla. Ja sam to probao 3 dana za redom. Stan se skroz ishladio i trebalo mu je previše vremena da se zagrije. To se jednostavno ne isplati. Meni je grijanje odvrnuto non stop
Pitanje : stan se ishladio pa ne možeš u kratkim rukavima biti ili ...? Više faktora utiče, griju li i komšije, kakva je stolarija, kakva izolacija zidova..?


PVC, komšije griju :) Temperatura u stanu je pala na 18 stepeni već 3 dan. I kada normalno grijem nisam u kratkom rukavu
Ostav. Kakav si ti oficir kad ti je hladno na 18 stupnjeva????

:-D

Moraš prvo nabact stomačić za dijete, po PS JNA...jebeš kupera i test...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 13 Dec 2017, 21:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2351
munja.alex je napisao:
Ostav. Kakav si ti oficir kad ti je hladno na 18 stupnjeva????

:-D

Moraš prvo nabact stomačić za dijete, po PS JNA...jebeš kupera i test...


Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 26 Jan 2018, 18:37 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2351
Počeo sam pripreme za update grijanja nakon sezone.

SituVacija je sljedeća:
- planiram da postavim termoventile na radijatore sa običnim termo glavama koji bi regulisali rad radijatora (ukupno 4)
- Pored kontrole temperature, želim i digitalnu kontrolu ON/OFF sistema (kada da se cijeli sistem upali/ugasi). Razmišljao sam da na glavni ventil (koji mi je u kupatilu) montiram digitalnu termo glavu (https://www.discounto.de/Angebot/EASY-HOME-Energiespar-Regler-fuer-Heizkoerper-594771/). Taj ventil bih držao na max temperaturi da mi ne zatvara sistem u toku dana, a preko tajmera bih naštimao kada da mi ujutro pusti grijanje, a kada da ga zatvori. Naravno, sve bi se to regulisalo prema potrebama.

Pošto malo znam o tome zanima me da li je ova postavka ok i da li može/treba sve da se odradi drugačije?
Koje proizvođače tremo ventila/glava da tražim (dobar omjer cijene i kvalitete)?
Radijator u kupatilu (prvi u nizu) je odrađen kao dvocjevni sistem (ako zavrnem njegov ventil, zavrćem cijeli sistem. Da li to utiče na kvalitet grijanja u ostatku stana i da li bih trebao da taj ventil zamjenim sa jednocjevnim ventilom?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 26 Jan 2018, 19:12 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Kontam da ti je plan dobar.

Glavni ventil:
Ja bih pokušao pobjeći od tih Aldijevih stvari, mislim da kvalitet nije baš neki, ali šta je - tu je. Tebi tu u principu ne treba termo glava, nego samo elektro ventil. Možda bi bila dobra kombinacija elektro ventila i Sonoff uređaja. Tako bi mogao ne samo koristiti tajmer, nego i preko interneta paliti i gasiti grijanje. Prednost ovoga je ako dolaziš ranije kući nego inače, možeš upaliti grijanje malo ranije pa da te dočeka topao dom.

Radijator u kupatilu:
Da li bi postavio termu glavu tamo ili ne? Ako da, onda to nikako ne funkcioniše. Ako ne, možeš ga koristiti kao što neki koriste glavni ventil da smanje brzinu protoka tople vode. Time samo uspore grijanje i ostvare "štednju".
Bolja opcija bi ti bila da napraviš jednocjevni sistem.

Ventili: Danfoss, Herz.

Nisam ni ja nikakav ekspert. Ovo je samo moje neko naglas razmišljanje šta bih ja radio da je moj stan...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 26 Jan 2018, 19:25 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Okt 2015, 08:26
Postovi: 2658
Rijesenje gledaj u conrad proizvodjacu. Imas elektro ventil. Na kojim sve programiras, od dana kada se pali do temperature i vremena koliko dugo da radi. Tsda neces morati da bacas pare na termo glave.
Da docaram

Podesis radnim danika grijanje on u 16h a off u 22h
Vikendom od on u 9h a off u 22h
Podesis temp koju senzor ocitava da bude 23 stepena. I to radi odlicno. Dakle Konrad conrad uredjaj.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 26 Jan 2018, 19:42 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Samo što je razlika što se ne griju sve sobe istom brzinom, a i nemaju sve sobe potrebu da se griju na isti način. Zato i koristiš termo glave...

Conrad je prodavnica, kao MediaMarkt ili tako nešto čini mi se...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 225 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs