banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Apr 2024, 13:38

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 225 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 26 Jan 2018, 20:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2360
super_koza je napisao:
Kontam da ti je plan dobar.
Radijator u kupatilu:
Da li bi postavio termu glavu tamo ili ne? Ako da, onda to nikako ne funkcioniše. Ako ne, možeš ga koristiti kao što neki koriste glavni ventil da smanje brzinu protoka tople vode. Time samo uspore grijanje i ostvare "štednju".
Bolja opcija bi ti bila da napraviš jednocjevni sistem.

Trenutno taj ventil koristim za ON/OFF, a glavni ventil u podrumu je postavljen na pola protoka. Kako čitam tvoj post, skontao sam i ja da ću morati vratiti jednocjevni sistem u kupatilu sa termoventilom kada ugradim elektroventil.

Čini mi se kao odlična ideja za elektroventil + sonoff. Baš ono što mi treba.

EDIT: Moram prvo skontati kako najjednostavnije dovesti struju do njega


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 26 Jan 2018, 21:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Okt 2015, 08:26
Postovi: 2658
Conrad je robna marka kao samsung. A ne prodavnica!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 26 Jan 2018, 21:01 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36395
Dobro :-D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 26 Jan 2018, 21:05 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Okt 2015, 08:26
Postovi: 2658
Mislim napisati post radi reda..... Ovde moderatora bas fali.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 26 Jan 2018, 22:49 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Conrad electronic je njemački trgovinski lanac za elektronsku robu.

Послато са Lenovo K33a48 уз помоћ Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 27 Jan 2018, 00:23 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Da, mislio sam na Conrad kao lanac trgovina. Nešto od robe prodaju i pod svojim imenom.

Aikus, Sonoff ti košta oko 5-6 dolara sa poštarinom. To je ovaj obični koji tebi treba. Jeste da je Kinez, ali je prilično dobro napravljen. Ja sam zaista zadovoljan, a mislim da imam neke standarde. Ako ti bude trebala neka pomoć oko te elektronike, samo reci, pomoću ti koliko mogu...

Moji ventili su slični ovima ovdje:
https://www.conrad.at/de/stellantrieb-e ... %20Details

Znači ova dva kabla idu direkt u Sonoff, a sonof dalje na struju. Idealno bi bilo ako bi imao neku razvodnu kutiju, pa to sve u nju fino ubacio...

Imaš li negdje razvodni ormar za grijanje?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 27 Jan 2018, 02:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2360
Nemam, moram improvizovati i dovući kabal iz utičnice od mašine ili ventilatora. Upakovaću to da lijepo izgleda. Sonoff sam već našao, sutra idem uplatiti pare na karticu da ga naručim (da sve prikupim na vrijeme) E sad oko ovih elektro ventila ništa ne znam. To ću malo morati da istražim, da odaberem jedan koji ću da kupim. A prije kupovine ću da nazovem i majstora pa da se sa njim posavjetujem oko svega jer će mi taj isti vršiti zamjenu svih ventila i ugraditi još taj dodatni elektroventil.

Ovaj link što si okačio, to je elektro ventil? I da li se to sada montira na neki obični ventil ili?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 27 Jan 2018, 03:05 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Pogledaj ovaj link: https://www.youtube.com/watch?v=AnkyZcajS90

Kod mene u stanu je ovako rijeseno podno grijanje.
Kuci nemamo podno grijanje, nego obicno, ali isto imamo ove razdjelnike pa pretpostavljam da se i tamo moze staviti.
Rekao bih zapravo, da se moze staviti bilo gdje, gdje mozes staviti i termo glavu.
Čini mi se da je to isti princip sa iglom kao i kod termo glava: https://www.haustechnikdialog.de/SHKwis ... rt-MIT.jpg

Obrati samo pažnju da uzmeš 230V verziju, ovako nesto: https://www.conrad.at/de/stellantrieb-e ... %20Details
Onaj drugi je 24V. Pogledaj i da li hoćeš normalno otvoren ili normalno zatvoren ventil, odnosno da li ga struja otvara ili zatvara. Samo skontaj da li je duže otvoren ili zatvoren pa uzmi onaj gdje ti manje struje treba. Ustvari, ako uzmeš normalno otvoren (struja ga zatvara), onda će grijanje biti ugašeno kad upališ Sonoff. Malo je konfuzno, ali se sigurno navikneš da ON znači OFF i OFF znači ON... :D

Što se Sonoffa tiče, možeš uzeti ili Basic ili S20 (utičnica). Skontaj šta ti više paše. Basic možeš dobiti za 5$ sa poštarinom. Imaju i aplikaciju za telefon, tako da je stvarno zgodno...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 27 Jan 2018, 20:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6132
de mi recite..jel ima kakvog efektra igranje sa ventilima..drzati na pola i slicno ? Vidio sam da je neki dan bila najava emisije RACUNICA na ovu temu KALORIMETAR/DA LI SE ISPLATI ZATVARATI VENTILE...medjurim, kad sam pogledao emisiju..nigdje tog dijela, izgleda urednik obrisao

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 27 Jan 2018, 21:16 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Pa logično da ima. Ako ventil držiš na pola, znači da ima samo pola protoka tople vode. Ako ima samo pola protoka, onda i puno manje energije potrošiš. Sve se svodi na to da platiš onoliko koliko potrošiš...
Ništa nisi dobio besplatno, samo si se manje grijao... :D

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 22 Jan 2019, 22:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6132
Malo da ozivim temu. Kako vam se cini ovo grijanje na kalorimetar? Ja sam onako rezervisan, niti ovamo niti onamo. Mislim da je definitivno problem u novoj toplani, jer nikako ne mogu radijatori biti vreli, dok ne ukljuce staru toplanu. Bukvalno, svaki dan se lagano dogrijavamo na klimu.

E sad...decembar sam potrosio cc 700 kw/h. Stan je cc 55 m2, 3 aktivna radijatora (4.iskljucen u maloj sobi jer je ne koristimo) .
Nije to meni previse,ali ...
slusam prijatelje, koji se griju na ovakav nacin ,koji kazu da za slicne stanove placaju 40-60KM u spicu sezone (bez pausala), a da je u stanu toliko vruce da ziv ne mozes ostati (nista se ne dogrijavaju), pa mi nista nije jasno...jer cisto sumnjam da se moze racionalnije ponasati od mene sto se ponasam, tj dodatna stednja gubi svaki smisao. Ujutro iskljucim grijanje kad idem na posao, ukljucim kad se vratim, nekada ni tada, vec preguramo sa klimom (a ukljucimo tek prije spavanja -cilj je ustati u toplo), cak ni zima nije bila prejaka. Jel po vama tih 700-800 normalno,ili vi trosite manje ? Tj onda je do samih stanova, pozicije, vanjskih zidova,spratnosti,losijeg grijanja od strane toplane,itd...


Sent from my MHA-L29 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 22 Jan 2019, 22:49 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Avg 2015, 10:35
Postovi: 2195
Lokacija: Nova Varoš BL
I bez kalomietra isti klinac...bez dogrijavanja nula poena..Nova Varoš.Jedu večer su bili ono ko nekad radijatori...za ovih par mjeseci.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 22 Jan 2019, 23:04 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 20 Nov 2016, 15:44
Postovi: 582
wizzy_bl je napisao:
Malo da ozivim temu. Kako vam se cini ovo grijanje na kalorimetar? Ja sam onako rezervisan, niti ovamo niti onamo. Mislim da je definitivno problem u novoj toplani, jer nikako ne mogu radijatori biti vreli, dok ne ukljuce staru toplanu. Bukvalno, svaki dan se lagano dogrijavamo na klimu.

E sad...decembar sam potrosio cc 700 kw/h. Stan je cc 55 m2, 3 aktivna radijatora (4.iskljucen u maloj sobi jer je ne koristimo) .
Nije to meni previse,ali ...
slusam prijatelje, koji se griju na ovakav nacin ,koji kazu da za slicne stanove placaju 40-60KM u spicu sezone (bez pausala), a da je u stanu toliko vruce da ziv ne mozes ostati (nista se ne dogrijavaju), pa mi nista nije jasno...jer cisto sumnjam da se moze racionalnije ponasati od mene sto se ponasam, tj dodatna stednja gubi svaki smisao. Ujutro iskljucim grijanje kad idem na posao, ukljucim kad se vratim, nekada ni tada, vec preguramo sa klimom (a ukljucimo tek prije spavanja -cilj je ustati u toplo), cak ni zima nije bila prejaka. Jel po vama tih 700-800 normalno,ili vi trosite manje ? Tj onda je do samih stanova, pozicije, vanjskih zidova,spratnosti,losijeg grijanja od strane toplane,itd...


Sent from my MHA-L29 using Tapatalk


Ako ti nešto znači radi poređenja, 36 m2, decembarski račun 54 KM (sa paušalom, paušal 13 KM), grijanje nije radilo 3-4 dana ukupno.
Ali je režim drugačiji, mislim da je nelogično da se pali naveče, nego obrnuto. Barem kod mene i kod svih drugih koje poznajem a griju se na kalorimetar. Grijanje gasim oko 22h. Ali sam se baš spremio za prelazak na kalorimetar, imam termo glave na svim radijatorima. Stan je na dobroj poziciji, u sredini zgrade, sa svih strana okružen stanovima, a balkon zatvoren, naselje pored Merkatora, GP Krajina. I zaista je toplo u stanu, ne štedim na tome.

Mislim da mnogo gubiš tokom noći, jer Toplana smanji grijanje u kasnijim satima (možda čak i ugase, nisam siguran pošto ja gasim svakako), a tebi protok svakako ide i to kalorimetar bilježi, a ako se već želiš probuditi u toplom, upališ klimu 10 min prije ustajanja i eto. A za dogodine, pripremiš glavni ventil sa digitalnim tajmerom, da sam pali sat prije ustajanja i to je to.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 02 Apr 2019, 07:30 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Dec 2002, 08:41
Postovi: 1585
Lokacija: Banjaluka
Moze li neko pisati koliko kosta ugradnja kaliometra, da ne prelazim sve postove? On se placa po radijatoru, jel tako?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 02 Apr 2019, 07:59 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2360
Ugradnja ~600KM. Nema veze koliko radijatora imaš ako je jednocjevni sistem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 07 Dec 2020, 02:40 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2008, 01:45
Postovi: 26534
Lokacija: Banja Luka
Da ne iscitavam temu, preselio sam se skoro u stan sa kalorimetrom. Neke dane nisam u BL pa me zanima da li je dovoljno da zavrnem ventile na radijatorima ili moram dodatno nesto uraditi? Nemam pojma gdje je glavni ventil o kome pisete, vjerovatno negdje u podrumu ili gdje vec.

_________________
Radonjic je kriv!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 07 Dec 2020, 11:31 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23484
Pa najčešće na istom spratu ili jedan niže, u stubištu. Pitaj neku komšinicu :D

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 07 Dec 2020, 15:57 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 07 Jul 2010, 10:28
Postovi: 140
To sa radijatorom ne pije vode, i dalje prolazi kroz sistem i kalorimetar broji. Trebaš dovodni ventil zatvoriti

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 07 Dec 2020, 16:20 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Zavisi kako je sistem napravljen.
Kod mene nema potrošnje ako su svi radijatori zatvoreni...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 24 Jul 2023, 09:07 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Jul 2011, 10:31
Postovi: 440
Ko se bavi ugradnjom kalorimetra u gradu, vidim na piku ima nekih oglasa, ali zbog papirologije možda bolje tražiti neku firmu ili se varam? Uglavnom ako imate kakvu preporuku, pišite.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 225 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs