banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 00:25

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 225 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 23 Sep 2017, 13:03 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
TA peć kao što njeno ime kaže akumulira toplotu pa sporije, ali duže zrači. Pa grije prostor i dok nema nikoga pa se može reći da je to rasipanje energije ako nema potrebe za stalnim zagrijavanjem. Ako je uključiš da zagrije hladnu prostoriju naravno da joj treba duže vremena, jer treba i sebe da zagrije. Ali uzvrati ona ljubav kada je ugasiš. Neće pojesti svu toplotu.
Ako je išta efikasno, onda je efikasno pretvaranje električne u toplotnu energiju.

Mada ima i tu razlike. Kvarcne grijalice, one "klasične", nisu uopšte ni predviđene da griju cijelu prostoriju. One svu toplotu zrače u infracrvenom spektru, pa se toplota prenosi na čvrsta tijela. Nema zagrijavanja vazduha. Nego na primjer u hladnoj prostoriji hoćeš da dio prostora zagriješ i to što brže. Tako brzo se i ohladi kada isključiš. Ali opet i za njih možeš reći da imaju skoro 100% efikasnost. Samo što ona potroši električnu energiju da sprži tepih ili parket, a na drugoj strani sve ledeno.

Druga je priča ako porediš da griješ prostor 12 sati sa 1 kW, od toga ti nisi tu osam sati. Ili da isti prostor griješ uređajem, koji brže i ujednačeno predaje toplotu, 4 sata dok si u stanu sa 3 kW. To je efikasnije korištenje energjie, a nisu efikasniji grijači. Drži norveški da radi stalno na nižoj temperaturi, pa postade i on zaostao... A meku staviš vremenski prekidač i postade moderan. Ili tek što neko hoće da mu ne bude zima nogama, jer pod se zadnji ugrije ako griješ prostoriju zagrijanim vazduhom. A tu je onda svemirska tegnologija koja se zove podno grijanje.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 23 Sep 2017, 16:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8734
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
Neki_to_vole_vruce je napisao:
Kvarcna grijalica i uljni radijator nisam komentarisao jer nema sta. Efikasnost nikakva a potrosnja solidna.
Prednost norveskog je sto nema zarnu nit. Grijac mu se ne crveni. Ima tajmer i podesis ga tako da sam se pali i gasi na odredjonoj temp i na odredjeno vrijeme itd itd. Sa mekovima se vracamo u prosli vijek.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока



Eto sto se tice grijanja ja koristim mekove i jos sam u proslom vijeku ..... uzgred koristim i uticnice sa vremenskim tajmerom pa mekove riktam kako meni odgovara.

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 23 Sep 2017, 17:47 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2351
Gospodo, aj lijepo kupite svoje igracke i nadjite drugu temu. Smarate vise sa norveskim i mekovima na temi o kalorimetru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 12 Dec 2017, 09:20 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 20 Jun 2011, 09:12
Postovi: 166
Lokacija: Banja Luka
Imam ugradjen kalorimetar, stan 45 m2. Zgrada je nova, 2.sprat,PVC stolarija, fasada od vune, samo jedan vanjski zid. Svi stanovi ispod, iznad i pored su useljeni i griju se. Juce mi je dosao racun za grijanje, 72 KM - od 20.10. do 30.11. (41 dan) potroseno 540 kWh. Juce pogledam kalorimetar a na njemu stoji 921 kwh. Kako je moguce da za 11 dana potrosim 381 kwh? Pri tome su radijatori skroz smanjeni, znaci ventil stoji na 1-2. U kupatilu zavrnuto skroz jer je prevruce. Ispod svih plocica (kuhinja, hodnik i kupatilo) imam podno grijanje tako da su radijatori manje-vise stalno zavrnuti. Kako je moguce da za 10 dana toliko potrosim a nisu ni bile niske temperature? Da li je dovoljno samo regulisati na radijatorima ili moram i onaj glavni ventil u ormaricu regulisati?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 12 Dec 2017, 17:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6114
pa i kod mene nije nesto drugacija situacija...cc 300 kw za tih 11-12 dana od kada sam poceo grijati na toplanu (do tada sam koristio klimu) ... pokusaj sad zavrtati na glavni ventil, pa da vidis hoce lo biti efekta...

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 12 Dec 2017, 18:00 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Kakve ventile imaš? Termo ventile ili obične? Kakvo ti je to podno grijanje? Vjerovatno je i ono skopčano na sistem i isto tako troši energiju...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 12 Dec 2017, 18:26 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2351
Kod mene je glavni ventil za stan na pola (dolazni i odlazni) Stigao mi račun na 50KM. Provjeri taj glavni ventil.
Edit 52kvadrata


Poslednji put menjao Aikus dana 12 Dec 2017, 18:39, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 12 Dec 2017, 18:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9166
Kod mene se zadnji odlazni ventil otvara i zatvara zavisno jesmo li kući i treba li grijat. 30 KM ;-)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 12 Dec 2017, 18:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2351
Kvadrata?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 12 Dec 2017, 18:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Kako rade ti kalorimetri koji se postavljaju? Znam da toplotne pumpe za grijanje mogu izvući razliku i od jednog stepena, čak i za temperaturu vode ispod 10 stepeni, pa da zagrijavaju fino... Da li slično i kalorimetar može uz veći protok i za hladnije radijatore izvući finih kWh.
Znam da su se neki u komšiluku žalili da hladni radijatori bili, a fin račun im stigao. Očito se nisu igrali sa ventilima :)

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 12 Dec 2017, 21:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6114
Da se ne smijete bezveze ako lupim glupost, al cemu zavratati te dolazne i odlazne ventile, kad imas onu rucicu (ON -OFF) ...jbg, ja samo tako ukljucim/iskljucim kad (ni)sam kuci, radijatori na MAX.. Od kraja novembra, do danas, cc 300kw (12-13 dana)...stan cc55m2

ako se ne varam, 1000 kw je 133KM (sa pdv)

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 12 Dec 2017, 22:04 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2351
Ma ja ne znam kako vi palite te radijatore kada dođete sa posla. Ja sam to probao 3 dana za redom. Stan se skroz ishladio i trebalo mu je previše vremena da se zagrije. To se jednostavno ne isplati. Meni je grijanje odvrnuto non stop


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 12 Dec 2017, 22:53 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 20 Jun 2011, 09:12
Postovi: 166
Lokacija: Banja Luka
super_koza je napisao:
Kakve ventile imaš? Termo ventile ili obične? Kakvo ti je to podno grijanje? Vjerovatno je i ono skopčano na sistem i isto tako troši energiju...
Termo ventili su.Primjetim da se radijator ukljucuje i iskljucuje,kad postigne temperaturu.

Poslato sa EVA-L19 uz pomoć Tapatoka


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 12 Dec 2017, 23:10 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 20 Jun 2011, 09:12
Postovi: 166
Lokacija: Banja Luka
Ove dvije cijevi sto nemaju izolaciju su od podnog grijanja.Koliko vidim i podno grijanje ima avoj termo ventil.

Nije mi bas najjasnije kako to sve funkcionise,mislio sam ako npr stavim ventil na radijatoru na 2 i ako je to npr 22 stepena u prostoriji,tad se radijator iskljucuje i ne trosi nista.Ali ocigledno nije tako,moracu pokusati regulisati na ovim ventilima u ormaricu.SlikaSlika

Poslato sa EVA-L19 uz pomoć Tapatoka


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 13 Dec 2017, 00:41 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Termo ventili su zapravo jako jednostavni. Za razliku od klasičnih ventila koji imaju bezstepena podešavanja, u smislu da se podešava protok kao na česmi za vodu, termo ventili ili puštaju vodu ili ne.

Kao što si rekao, ako staviš termo ventil na 2 (temperatura X), ventil će biti otvoren sve dok vazduh oko njega ne postigne X stepeni. Kad se to desi, ventil se zatvara i ostaje zatvoren sve dok temperatura ne padne ispod X stepeni.

Ono što meni upada u oči kod tebe, je da je taj tvoj ventil za podno grijanje zatvoren u ormariću. Ono što bi se moglo desiti je da je taj ventil puno duže otvoren zato što ne dolazi do miješanja vazduha. Sa druge strane, njega grije ta razvodna grana i gole cijevi...
Vjerovatno ovaj paragraf nema puno smisla, ali ajde.

Jedino objašnjenje za tvoju potrošnju je da je možda vrijeme bilo značajno hladnije, pa je grijanje moralo značajno duže da radi...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 13 Dec 2017, 08:38 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 20 Nov 2016, 15:44
Postovi: 582
Morate biti svjesni da ukoliko želite da se grijete pomoću kalorimetra da je neophodno biti disciplinovan ukoliko želite da ostvarite neku uštedu.
Prosto ne možete držati non stop otvorene ventile. Nema svrhe onda, prebacite regularno 12 mjeseci račun i neka piči dan - noć.
Prošlu sezonu prijatelj je tako radio i za mjesec je dobio račun 180 KM, a ja za cijelu sezonu oko 250 KM. Naravno, ima tu više faktora, od kvadrature do samog stana, položaja, koliko ko boravi u stanu i slično. Ovo sam čisto uporedio da vidite kolike mogu biti razlike.

Što se tiče termo glave, istina, ventil će se zatvoriti kada postigne temperaturu ali to ne znači da će potrošnja stati. Protok će se nastaviti do radijatora (voda će se ići i mjerač će očitavati taj protok i razliku u temperaturi), mnogo manje nego da je radijator u funkciji ali će biti. Tako da kada sve termo glave zatvorite a ostavite glavni ventil, opet će biti potrošnje.

Kome je ormarić sa glavnim ventilom u hodniku ispred stana (moj je savjet da uradite kao ja - da ne morate izlaziti svako jutro/veče odvrtati i zavrtati), ugradite još jedan najobičniji kugla ventil ispod prvog radijatora u stanu i tu onda regulišete sebi a onaj u hodniku odvrnete i ne dirate više.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 13 Dec 2017, 11:37 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Kako se troši enerija ako je ventil zatvoren?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 13 Dec 2017, 12:08 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 20 Nov 2016, 15:44
Postovi: 582
Pitaš za termo glavu? Troši se zato što kalorimetar ne registruje da je zatvoren ventil na nekom radijatoru. Voda kruži u sistemu. Ja nisam stručnjak, ne znam principe funkcionisanja ali ovo govorim iz ličnog iskustva jer sam imao taj problem. Stavio sam na sve radijatore termo glave, smanjio, ostavio ventil i opet ostvarivao potrošnju bez obzira na zatvorene ventile na radijatorima. Ako sam dobro shvatio, voda ide do radijatora, i vraća se, druga dolazi. Očitava sitno, ali očitava.

Tek sa dodatnim ventilom sam ostvario ono što sam htio. To sam već napisao gore.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 13 Dec 2017, 12:39 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 20 Jun 2011, 09:12
Postovi: 166
Lokacija: Banja Luka
Ormaric sa slike se nalazi u stanu, tako da mi nije problem da regulisem taj ventil. Pokusacu tako pa cu vidjeti. Mada mi nije bas najjasnije ovo podno grijanje. Kao sto se moze vidjeti i ono ima svoj ventil slican kao na radijatoru. Ako stoji na broju 3 bas dobro grije, plocice su jako tople. Ako smanjim na 2 skoro da prestane raditi podno grijanje. Moram i to malo prouciti. Hvala svima na pomoci.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kalorimetar
PostPoslato: 13 Dec 2017, 13:17 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
@mare_zz: Ne moze voda kruziti sistemom ako je ventil zatvoren. Apsolutno nema razlike da li zatvara termo ventil ili obicni ventil. Imas pumpu koja salje vodu na jedan kraj radijatora. Tu je ventil i ako je on otvoren, voda prolazi kroz radijator i izlazi na drugu stranu. A ako je ventil zatvoren, voda ne moze izaci na drugu stranu, a ne moze se ni vratiti istim putem.

@darioc: Nacin na koji ti podno grijanje radi ima smisla. Primjera radi, ajde da koristimo neke temperature umjesto brojeva. Neka 2 oznacava 15 stepeni, a 3 neka bude 20. Recimo i da je voda u sistemu grijanja na 60 stepeni. Kad stavis na 2, grijanje radi samo kad ti je prostorija ispod 15 stepeni, sto je u principu jako rijetko i zato ti se cini da ne radi. Ako stavis grijanje na 3, dosta je teze zagrijati prostoriju na 20 stepeni i odrazavati tu temperaturu, pa je ventil duze i cesce otvoren. Toplota koju ti primjetis kad hodas bos po podu nije ta od tih 20 stepeni, vec od vode koja kruzi ispod na 60 stepeni. Vazduh u sobi moze biti i na 15 stepeni, ali posto hodas po necemu toplom, djeluje ti toplije nego sto zapravo jeste... :)
Glavni problem je skontati da termo glave ne funkcionisu kao slavine za vodu, da voda tece koliko je odvrnes. Funkcionisu ili 100% ili 0%. Ovo je prilicno lako smetnuti s uma kad pokusavas skontati u cemu je problem...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 225 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs