banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Mar 2024, 11:09

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 79 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 20 Nov 2020, 10:35 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 19 Nov 2020, 10:55
Postovi: 2
Pozdrav ljudi,

Već neko vrijeme razmišljam kakvo bih grijanje mogao uvesti u kuću na dva sprata od po 60m2. Drva nisu opcija iz više razloga, a konvektori nisu dovoljno jaki da bi grijali kuću na jako niskim temperaturama. Trenutno vidim dve solucije: električni kotao, i pelet. Koliko sam shvatio sa prošlih tema, problem je naći povoljan pelet, a takođe je problem održavanje čitavog sistema.

Sa druge strane, grijanje preko električnih kotlova ili elektroblokova mi se čini kao najpouzdanija opcija iako bi račun za struju bio izuzetno velik. Kontaktirao sam firmu Topling od kojih sam saznao da bi sistem sa elektroblokom od 24kW i 13 radijatora koštao oko 6000KM, ali naravno nisu mogli da mi kažu kolika bi mi otprilike bila potrošnja el. energije.

Kakva su vaša iskustva sa električnim kotlovima, postoji li nešto bolje što mi možete preporučiti? Koliko bi me moglo koštati grijanje na struju? Unapred se zahvaljujem na odgovorima!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Nov 2020, 10:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9152
Givi je napisao:
Pozdrav ljudi,

Već neko vrijeme razmišljam kakvo bih grijanje mogao uvesti u kuću na dva sprata od po 60m2. Drva nisu opcija iz više razloga, a konvektori nisu dovoljno jaki da bi grijali kuću na jako niskim temperaturama. Trenutno vidim dve solucije: električni kotao, i pelet. Koliko sam shvatio sa prošlih tema, problem je naći povoljan pelet, a takođe je problem održavanje čitavog sistema.

Sa druge strane, grijanje preko električnih kotlova ili elektroblokova mi se čini kao najpouzdanija opcija iako bi račun za struju bio izuzetno velik. Kontaktirao sam firmu Topling od kojih sam saznao da bi sistem sa elektroblokom od 24kW i 13 radijatora koštao oko 6000KM, ali naravno nisu mogli da mi kažu kolika bi mi otprilike bila potrošnja el. energije.

Kakva su vaša iskustva sa električnim kotlovima, postoji li nešto bolje što mi možete preporučiti? Koliko bi me moglo koštati grijanje na struju? Unapred se zahvaljujem na odgovorima!


Znam za scenario elektrokotla Valiant za stan od cca 80-90 kvadrata, i račun u udarnim mjesecima zime je oko 100-150 KM mjesečno samo struje za grijanje.
Kakva je izolacija na kući, fasada?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Nov 2020, 10:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Grijao sam se i konvektorima, vailabt el. Kotlom i na kraju pelet.

Ako hoces da se grijes, pelet, za svaki sprat po termostat i pumpu i miran.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Nov 2020, 11:03 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12115
Grijanje na struju je grijanje za gospodu.
Fizički zauzima najmanje prostora i najjednostavnije je za rukovanje.
Potrošnja struje je pozamašan finansijski faktor.

Kod peleta moraš da razmišljaš o nabavci i skladištenju peleta, o punjenju i čišćenju peći.
Sistem je pouzdan, samo kupi dobru peć i dobar pelet.

Čini mi se da je naša rutina za pelet sledeća:
- svaki dan se isprazni pepeo
- svaka 2-3 dana se napuni peć peletom
- svakih 5-7 dana se detaljno očisti peć

Imamo i kotao na struju, a njega smo do sad upalili svega nekoliko puta, kad bi pelet zakazao.
Pelet ima opciju i grijanja na drva za ne daj bože...

Ja da sad rješavam grijanje, išao bih definitivno na sistem toplotne pumpe.
Bolji su sistemi zemlja-voda ili voda-voda, ali ni vazduh-voda sistem nije za baciti, pogotovo kad se poredi sa običnim elektro kotlom...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Poslednji put menjao Castra dana 20 Nov 2020, 11:07, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Nov 2020, 11:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 23 Nov 2015, 23:59
Postovi: 4867
Lokacija: Tu preko puta
Citavu kucu grijati na struju nije opcija, jer ce racun za struju sveukupno biti ogroman. Saglasan sam za pelet, sto kaze Rocker, na svakom spratu termostat i pumpa i miran si.
Ne znam kakvo je stanje sa grijanjem na gas, znam da ima ljudi u gradu koji se griju tako i da su zadovoljni

_________________
1926 !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Nov 2020, 11:09 
OffLine
Bič božji
Bič božji

Pridružio se: 17 Jun 2010, 18:47
Postovi: 12642
Lokacija: BANJA LUKA R.SRPSKA
Castra je napisao:
Grijanje na struju je grijanje za gospodu.
Fizički zauzima najmanje prostora i najjednostavnije je za rukovanje.
Potrošnja struje je pozamašan finansijski faktor.

Kod peleta moraš da razmišljaš o nabavci i skladištenju peleta, o punjenju i čišćenju peći.
Sistem je pouzdan, samo kupi dobru peć i dobar pelet.

Čini mi se da je naša rutina za pelet sledeća:
- svaki dan se isprazni pepeo
- svaka 2-3 dana se napuni peć peletom
- svakih 5-7 dana se detaljno očisti peć

Imamo i kotao na struju, a njega smo do sad upalili svega nekoliko puta, kad bi pelet zakazao.
Pelet ima opciju i grijanja na drva za ne daj bože...

Ja da sad rješavam grijanje, išao bih definitivno na sistem toplotne pumpe.
Bolji su sistemi zemlja-voda ili voda-voda, ali ni vazduh-voda sistem nije za baciti, pogotovo kad se poredi sa običnim elektro kotlom...

Toplotne pumpe su vrlo neekonomicne za radijatorsko grijanje, daleko efikasnije su u sistemu podnog grijanja...

_________________
ZATO ŠTO JE NAŠ I ZATO ŠTO JE JEDINI...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Nov 2020, 11:09 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 01 Okt 2009, 00:14
Postovi: 1075
Kupi TA peći i udri :D :D

Kod peleta, jako jako važno je da odabereš kotao koji ima sistem koji se lako i brzo čisti (npr Kenda). U startu jesu skuplji, ali će ti čišćenje uzimati bukvalno 5 do 10 minuta sedmično i nećeš imati trun peletne prašine u kotlovnici, dok ti kod drugih kotlova ode i preko sat vremena da očistiš peć kako treba, naravno, nadišeš se svega i budeš prljav ko odžačar, kotlovnica vječno prašnjava.

Sad, da ideš na toplotne pumpe, tu nema računa bez velike kuće i recimo više domaćinstava, jer su ulaganja baš...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Nov 2020, 11:14 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39393
Lokacija: Месечева икра
Cijena struje može samo ići gore, pogotovo ako uvedu ono što su najavili prošle godine, različite cijene za različite nivoe potrošnje. Pelet bi bio moj izbor.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Nov 2020, 11:17 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Sep 2015, 19:59
Postovi: 2177
Koliko mu treba t peleta da to sve normalno grije?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Nov 2020, 11:19 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12115
RBA 1987 eks VB 1987 je napisao:
Toplotne pumpe su vrlo neekonomicne za radijatorsko grijanje, daleko efikasnije su u sistemu podnog grijanja...


Zašto, u čemu je razlika? Koja je logika?

zidarR je napisao:
Kod peleta, jako jako važno je da odabereš kotao koji ima sistem koji se lako i brzo čisti (npr Kenda).

Sad, da ideš na toplotne pumpe, tu nema računa bez velike kuće i recimo više domaćinstava, jer su ulaganja baš...


Ja imam Thermoflux, nije komplikovano čišćenje, niti dugo traje.
Maska se nosi obavezno...

Toplotne pumpe jesu puno skuplje, ali si i puno ekonomičnije i daaaaleko ugodnije za korištenje.
Za ovo vremena koliko sam u kući, nekih 8 do 10 godina, već bi mi se isplatio sistem toplotne pumpe u odnosu na pelet.
A onda ne razmišljam o nabavci peleta, ne zauzima mi prostor u kotlovnici, ne moram da punim i čistim peć, puno je jednostavnije za kontrolisanje grijanja...

Rocker je napisao:
Ako hoces da se grijes, pelet, za svaki sprat po termostat i pumpu i miran.


Zašto ovako?
Ja mislim da je optimalan scenario jedna pumpa i za svaku prostoriju po termostat i ventil.

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Nov 2020, 11:25 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12115
gishas je napisao:
Koliko mu treba t peleta da to sve normalno grije?


Zavisi od izolacije i prozora. Vjerujem da bi pokrio svoje potrebe sa 2 tone bez problema...

_зока je napisao:
Cijena struje može samo ići gore, pogotovo ako uvedu ono što su najavili prošle godine, različite cijene za različite nivoe potrošnje. Pelet bi bio moj izbor.


Skočila je i cijena peleta drastično...
Nije ni to kao što je bilo...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Poslednji put menjao Castra dana 20 Nov 2020, 11:27, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Nov 2020, 11:27 
OffLine
Bič božji
Bič božji

Pridružio se: 17 Jun 2010, 18:47
Postovi: 12642
Lokacija: BANJA LUKA R.SRPSKA
Zato sto su to obicno niskotoplotne vrijednosti, rad toplotne pumpe i preporucena temp je 34 stepena i u tom rezimu pravi najvece ustede, a ta temp nije bas dovoljna za radijatore. Sa svakim stepenom iznad 34 opada i ekonomicnost toplotne pumpe... podno grijanje posmatras kao grijno tijelo, dakle sa relativno niskom tem uspijes da zagrijavas velike prostore...
Jos nesto, za toplotne pumpe moras imati vrhunsku izolaciju...

_________________
ZATO ŠTO JE NAŠ I ZATO ŠTO JE JEDINI...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Nov 2020, 11:52 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12115
Ok, to ima smisla... :)
Znači sa radijatorima bi to bilo sporije u odnosu na podno grijanje, budući da temperatura nije preko 50 stepeni.

LG za svoje sisteme navodi sve sisteme grijanja i podno i radijatorsko:
https://www.lg.com/gr/download/resource ... 3_1641.pdf

Evo i neki klip od prije 6 godina:
https://www.youtube.com/watch?v=SVRCLyD6pCs&t=1s

Sa toplotnom pumpom se može i hladiti, tako da je to još jedna prednost. Uštediš klima uređaj...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Nov 2020, 12:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Toplotna pumpa je još uvijek preskup sistem (da se uradi kako treba) i treba 20+ godina da se ostvare uštede.
Ja sam prvu godinu imao "kamin" na drva i briket, pa onda konvektore, pa vailant kotao + radijatore i na kraju sam na cijeli sistem ugradio kotao na pelet. Imam kotao 35KW koji u najhladnijim danima koristim na možda 25% snage i odlično grije, sa druge strane nisam završio kompletnu izolaciju tako da sam siguran da kad i to završim biće dovoljno desetak kw snage da grije stotinjak kvadrata koliko koristimo kad nema jugošwaba. :D

Oko termostata i pumpi bi se dalo naglabati, momak koji mi je nešto radio oko grijanja mi je predložio termo glave na svaki radijator što i nije loša ideja, u tom slučaju bi svaki sistem bio autonoman.

Kotao da dogrijava vodu u sistemu unutar neke zadane vrijednosti, pumpa koja radi non stop sa automatskom promjenom snage (ovo nisam baš najbolje shvatio, ugl pumpa "detektuje" protok i povećava snagu po potrebi) i na kraju na svim radijatorima termo glave odnosno automatski ventili.

Trenutno, sistem je pod kontrolom termostata, tako da svaki termostat može pozvati pumpu i kotao da se upale i rade dok se ne postigne temperatura. Dakle nije optimalan, bar po mom mišljenju jer mislim da bi bilo bolje da pumpe cirkulišu non stop tako da su radijatori uvijek topli a da kotao radi u dva režima, dogrijavanja sa malom snagom i da po potrebi poveća snagu ako temperatura vode padne ispod neke vrijednosti.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Nov 2020, 12:50 
OffLine
Bič božji
Bič božji

Pridružio se: 17 Jun 2010, 18:47
Postovi: 12642
Lokacija: BANJA LUKA R.SRPSKA
Pumpe sa frekventnim modulatorima, sama regulise protok u zavisnosti od otpora protoku tecnosti u sistemu...

_________________
ZATO ŠTO JE NAŠ I ZATO ŠTO JE JEDINI...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Nov 2020, 13:23 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12115
Mi imamo termo glave i to je solidno rješenje. Pumpa radi kad je temperatura vode u kotlu preko 50 stepeni.
Kad se svi radijatori isključe, pumpa više ne cirkuliše i temperatura u kotlu brzo skoči na 60 ili 65 stepeni i kotao prelazi u režim spavanja.

Mana naših klasičnih termoglava je fizičko upravljanje. Naštimaš im broj koji označava ugrubo neku temperaturu i to je to.
Nedostaje im mogućnost za pravljenje i nekog vremenskog upravljanja i postavljanja više različitih temperatura tipa dnevna i noćna.

Rješenje bi bilo postavljanje nekih digitalnih termo glava ili po meni bolje da svaka prostorija ima termostat a da ventili u razvodnim ormarima budu automatizovani.

Problem peleta je grijanje kuće kad se ode negdje na duži period, pa se pelet u rezervoaru potroši...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Nov 2020, 13:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Jan 2020, 15:23
Postovi: 3024
Brate koliko ti može biti rezervoar peleta? Pa ako nisi kod kuće par dana, nećeš tad grijati


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Nov 2020, 13:35 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12115
Moraš održavati neku nisku temperaturu da se ne bi desilo da sistem zaledi, a na dan povratka ili dan prije povratka moraš vratiti temperaturu na normalnu da te dočeka topla kuća. A to je malo teško uraditi sam ako nemaš neki gotivan pametni sistem, ili barem nekoga da ode do kuće pa to sve odradi...
U suprotnom se vratiš u ledaru...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Nov 2020, 13:37 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Jan 2020, 15:23
Postovi: 3024
"da se sistem zaledi" - jebote o čemu ti pričaš, pa koja temperatura mora biti vani da bi se sistem zaledio, -46? :lol:

A kad se vratiš u ledaru, treba ti možda sat-dva da se kuća zagrije, ne znam jesi ti danas pijan ili šta.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Nov 2020, 13:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Čak i u ekstremnim uslovima, dovoljno je da radi pumpa pa da se sistem ne zaledi.

U svakom slučaju koš za pelet se lako i jednostavno može dograditi, znam tipa koji je napravio silos za pelet u garaži pa sipa samo jednom godišnje :D
U svakom slučaju jako je teško napraviti potpuno autonoman sistem posebno ako je vertikalni gorionik. Gledao sam neka rješenja gdje "čaša" kako je zovu stoji horizontalno i rotira se, u donjem dijelu kotla pužni mehanizam za automatsko čišćenje itd itd ali to je već ozbiljna investicija.

Moj kotao je sa vertikalnim gorionikom i čistim (gorionik) otprilike nakon svakih desetak vreća. To zavisi od snage na kojoj radi, na manjoj snazi turbina slabije duva pa dosta više čestica ostane.
Što se tiče čišćenja kotla koji je u mom slučaju dvokomorni, ne treba nikakva maska, dobar usisivač i obične rukavice, ako pelet dobro gori ni gareži nema, samo bijeli pepeo. Temperatura gasova na izlaznom senzoru rijetko prelazi 120 do 15% snage, već na 25% ide i do 160 što opet nije veliki gubitak.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 79 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs