banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 13:04

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 415 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 21  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 12 Mar 2012, 15:09 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Okt 2006, 12:58
Postovi: 10625
Lokacija: Banjaluka
Kolika snaga peci u Kv treba biti da bi se mogao zagrijati stambeni prostor od 130M2

moze li ovako nesto
http://www.kenda.ba/kenda-kamini-na-pelet.html

_________________
Slika
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Mar 2012, 15:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2011, 17:38
Postovi: 5779
Lokacija: Banja Luka
crvenkapa je napisao:
Hej ljudi ima li neko iskustva sa ovim konvertorima?
Mi planiramo da u stan od 64 m2 uvedemo grijanje pa sad provjeravamo sve opcije. To nam je trenutno najpovoljnija opcija. Raspitivali smo se u Termoklimi i oni nam rekoše da je cijena po kom od 2Kw oko 100-150 KM!!! :roll:
Ima li neko da je voljan podijeliti svoja iskustva? Interesuje me efikasnost+ potrošnja na mjesečnom nivou. I da, zna li neko koja je razilka u odnosu na norveške radijatore (osim u cijeni)? Jer koliko sam ja skontala, rade na istom principu!
Zahvaljujem unaprijed :)

Zaboravih napomenuti da je proizvođač ovih konvertora/radijatora neka francuska firma Airelec. Valjda ih zato i nazivaju francuski radijatori......ako sam u pravu :confused3:
Mihail Barišnjikov
Ma bolji su Norveski,manje trose struje.Ovih ce ti dobro potrositi struje,nije dzaba razlika u cijeni

_________________
Ako si pažljiv na kraju kao na početku, spriječit ćeš neuspjeh.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Mar 2012, 22:21 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 11 Jan 2010, 12:13
Postovi: 3
Zahvaljujem! I sama sam istog mišljenja al ajd, razlika u cijeni je velika. Ma nije narod džaba rekao: "Nemam para da kupujem jeftine stvari!" :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Mar 2012, 22:05 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jul 2003, 22:29
Postovi: 1373
Lokacija: Nedeljica, odma iza Subotice
Vuk_samotnjak je napisao:
Kolika snaga peci u Kv treba biti da bi se mogao zagrijati stambeni prostor od 130M2

moze li ovako nesto
http://www.kenda.ba/kenda-kamini-na-pelet.html

ako je izolacija solidna racunaj 50-tak W/m3, ako nije 60 pa i vise.
50*2.7m*130=17kW


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jul 2012, 13:36 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
ima li neko iskustva sa konvektorima? nisam se jos susretao sa tim, pa me interesuje iskoristivost, potrosnja i sl.

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jul 2012, 13:43 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Misliš inverterima?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jul 2012, 17:17 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jul 2003, 22:29
Postovi: 1373
Lokacija: Nedeljica, odma iza Subotice
Ovako, mi na fakultetu nismo mnogo spominjali konkvektore i sve sto znam o njima znam iz kataloga, interneta itd.
Ali meni uopste nije jasno na osnovu cega ti konvektori ostvare ustede u grijanju.
Zasto?
Za zagrijavanje prostora od recimo 50m2 tebi treba odredjena kolicina toplotne energije (za slabo izlovane objekte oko 70-80 w/m3, a za dobro izlovane oko 50). To dalje znaci da ako si imao u stanu el. kotao od 12kw i hoces da predjes na konvektore, onda ukupna snaga svih konvektora u stanu mora da bude 12kw - logicno. I elektro kotao i konvektori trose elektricnu energiju koju pretvaraju u toplotnu. I jedan i drugi rade na principu konvekcije (malo vise zracenja imaju radijatori, ali uglavnom oba sistema vrse konvekciju). Idemo dalje, stepen efikasnosti el. kotla se krece od 96-99%, a cak i da je stepen ef. konvektora 100% (sto je nemoguce) opet je to samo 1% razlike.
Rezime. Imas istu instalisanu snagu oba uredjaja, imas manje vise isti nacin prenosa toplote, imas manje vise istu efikasnost oba uredjaja. Kako on onda ostvaruje ustedu od 30-40% ili koliko vec? Samo ta tri faktora uticu na ukupnu potrosnju energije (jasno, pored izlocije objekta).
Po meni jedina prednost je pocetna investicija, koja je u odnosu na el. kotao vjerovatno manja 2 do 3 puta.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jul 2012, 18:37 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Šta je konvektor? Ja sam mislio da on pita za inverter klima uređaje....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jul 2012, 18:52 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Feb 2009, 12:30
Postovi: 310
Lokacija: Banja Luka
_зока je napisao:
Šta je konvektor? Ja sam mislio da on pita za inverter klima uređaje....


Vise o norveskim radijatorima ovdje: http://www.kors-doo.com/Srpski-Glamox.htm


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jul 2012, 14:00 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
[Enterprise] je napisao:
Ovako, mi na fakultetu nismo mnogo spominjali konkvektore i sve sto znam o njima znam iz kataloga, interneta itd.
Ali meni uopste nije jasno na osnovu cega ti konvektori ostvare ustede u grijanju.
Zasto?
Za zagrijavanje prostora od recimo 50m2 tebi treba odredjena kolicina toplotne energije (za slabo izlovane objekte oko 70-80 w/m3, a za dobro izlovane oko 50). To dalje znaci da ako si imao u stanu el. kotao od 12kw i hoces da predjes na konvektore, onda ukupna snaga svih konvektora u stanu mora da bude 12kw - logicno. I elektro kotao i konvektori trose elektricnu energiju koju pretvaraju u toplotnu. I jedan i drugi rade na principu konvekcije (malo vise zracenja imaju radijatori, ali uglavnom oba sistema vrse konvekciju). Idemo dalje, stepen efikasnosti el. kotla se krece od 96-99%, a cak i da je stepen ef. konvektora 100% (sto je nemoguce) opet je to samo 1% razlike.
Rezime. Imas istu instalisanu snagu oba uredjaja, imas manje vise isti nacin prenosa toplote, imas manje vise istu efikasnost oba uredjaja. Kako on onda ostvaruje ustedu od 30-40% ili koliko vec? Samo ta tri faktora uticu na ukupnu potrosnju energije (jasno, pored izlocije objekta).
Po meni jedina prednost je pocetna investicija, koja je u odnosu na el. kotao vjerovatno manja 2 do 3 puta.


pa to je otprilike moje razmisljanje, zato me je zbunilo to sa ustedom, a i dio gdje konvektori nemaju nikakav ventilator, motor, niti treba grijati vodu, ulje ili sl. vec se direktno zagrijava vazduh, pa me interesuje cime onda? :)

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jul 2012, 15:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2008, 12:33
Postovi: 5005
Lokacija: Banja Luka
po nekoj logici usteda se i ostvaruje u direktnom grijanju vazduha. jer ako grijes ulje(ili vodu) pa ulje grije radijator, a radijator vazduh tu se onda pojavljuju gubitci...

_________________
http://www.budideozvezde.rs/
http://www.youtube.com/user/crvenazvezdafkcom


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jul 2012, 16:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jul 2003, 22:29
Postovi: 1373
Lokacija: Nedeljica, odma iza Subotice
Ti gubici su gubici zbog nepovratnosti procesa izmjene toplote, nebitno. Ono sto je bitno je to da su to su jako sitni gubici (za niske temperature 50,60,90 stepeni). Ni govora o "famoznih" 40% ustede. Istina da konvektori nemaju pumpu, ventilator i sl. Pumpa kod el. kotla koja ima 40-50w mjesecno potrosi oko 2KM struje (pod uslovom da radi 12h dnevno).


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jul 2012, 17:56 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Dec 2002, 20:07
Postovi: 1149
Lokacija: BL
Kako su krenuli sa reklamnim kampanjama, uskoro ce uvesti predmet komercijalna termodinamika na menadzerskim fakultetima :) Znate, i na tehnickom radu koji izvrsi medij koji se zagrijava i prenosi toplotu - ulje ili voda se gubi energija :)
Ali eto, moj stari, mas. ing, ima taj radijator u stanu. A zasto? Zato sto je tanak, lijep i necujan!

_________________
*/

?>


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Sep 2012, 10:46 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Avg 2011, 07:33
Postovi: 623
170KM me izadje toplana mjesečno...da li se isplati staviti ove norveške radijatore?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Okt 2012, 16:29 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 27 Jan 2011, 16:00
Postovi: 11
Interesantna i korisna tema. Nego koje su cijene konvertera ove godine? I da li zna neko gdje je najisplativije ih potraziti?

hvala

_________________
Umotvorine i citati


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Okt 2012, 17:06 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 08 Okt 2012, 12:20
Postovi: 54
Nekidan sam bio u KORSU i rekao prodavacu, ajde me ubjedi da kupim norveske radijatore koji su 3 puta skuplji od francuskih Airelec...i lik me uopste nije ubjedio cak mi je rekao da ne bi on zelio da prica protiv konkurencije...tako da sam uzeo atlantikove radijatore koji su isti kao i norveski samo 3 puta jeftiniji...pa i na netu dosta ljudi kako sam citao to kaze...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Okt 2012, 14:34 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 03 Apr 2009, 12:15
Postovi: 86
casttra je napisao:
Nekidan sam bio u KORSU i rekao prodavacu, ajde me ubjedi da kupim norveske radijatore koji su 3 puta skuplji od francuskih Airelec...i lik me uopste nije ubjedio cak mi je rekao da ne bi on zelio da prica protiv konkurencije...tako da sam uzeo atlantikove radijatore koji su isti kao i norveski samo 3 puta jeftiniji...pa i na netu dosta ljudi kako sam citao to kaze...

Gdje si kupovao Atlantikove radijatore i koja im je cijena?
Hvala! :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Nov 2012, 20:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2011, 17:38
Postovi: 5779
Lokacija: Banja Luka
Prijatelju atlantik se ne moze porediti sa glamox u corsu to ti ja kazem,dok za ove airelec sam cuo da imaju al ne znam jel ih ko isprobao kakvi su trose li puno

_________________
Ako si pažljiv na kraju kao na početku, spriječit ćeš neuspjeh.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Nov 2012, 20:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2011, 17:38
Postovi: 5779
Lokacija: Banja Luka
BSE je napisao:
[Enterprise] je napisao:
Ovako, mi na fakultetu nismo mnogo spominjali konkvektore i sve sto znam o njima znam iz kataloga, interneta itd.
Ali meni uopste nije jasno na osnovu cega ti konvektori ostvare ustede u grijanju.
Zasto?
Za zagrijavanje prostora od recimo 50m2 tebi treba odredjena kolicina toplotne energije (za slabo izlovane objekte oko 70-80 w/m3, a za dobro izlovane oko 50). To dalje znaci da ako si imao u stanu el. kotao od 12kw i hoces da predjes na konvektore, onda ukupna snaga svih konvektora u stanu mora da bude 12kw - logicno. I elektro kotao i konvektori trose elektricnu energiju koju pretvaraju u toplotnu. I jedan i drugi rade na principu konvekcije (malo vise zracenja imaju radijatori, ali uglavnom oba sistema vrse konvekciju). Idemo dalje, stepen efikasnosti el. kotla se krece od 96-99%, a cak i da je stepen ef. konvektora 100% (sto je nemoguce) opet je to samo 1% razlike.
Rezime. Imas istu instalisanu snagu oba uredjaja, imas manje vise isti nacin prenosa toplote, imas manje vise istu efikasnost oba uredjaja. Kako on onda ostvaruje ustedu od 30-40% ili koliko vec? Samo ta tri faktora uticu na ukupnu potrosnju energije (jasno, pored izlocije objekta).
Po meni jedina prednost je pocetna investicija, koja je u odnosu na el. kotao vjerovatno manja 2 do 3 puta.


pa to je otprilike moje razmisljanje, zato me je zbunilo to sa ustedom, a i dio gdje konvektori nemaju nikakav ventilator, motor, niti treba grijati vodu, ulje ili sl. vec se direktno zagrijava vazduh, pa me interesuje cime onda? :)

moyda u ovome
Precizni termostat reaguje na promjene temperature od ± 0.3 °C čime znatno štedi energiju (40%) jer standardni termostati reaguju na promjenu od 3 °C, a svaki stepen troši cca 5 % energije više. Rok trajanja termostata znatno je duži jer nema mehaničkih kontakata

_________________
Ako si pažljiv na kraju kao na početku, spriječit ćeš neuspjeh.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Nov 2012, 17:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jul 2003, 22:29
Postovi: 1373
Lokacija: Nedeljica, odma iza Subotice
Regulisao ti temperaturu sa +3 ili +0.3 stepena je potpuno nebitno. Temperatura u jednoj prostoriji nije jednaka u svim dijelovima (posebno blizu zidova). Tako da je mozda u blizini senzora temperatura za 1 ili 2 stepena visa u odnosu na kauc gdje sjedis itd.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 415 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 21  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs