banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 09:32

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 81 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 30 Apr 2012, 14:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Pozdrav svima,

Indijanci - nacija koja je nekoc brojala milione ponosnih lovaca nomada, spala je na milion i po mahom alkoholicara i socijalnih slucajeva. I nakon cirka 130 god. od posljednje izgubljene bitke protiv bijelaca, njihovoj stazi suza kao da se ne nazire kraj. Marginalizovani, ponizeni, prepusteni sami sebi... Ali i dalje ponosni, ili mozda tvrdoglavi? Neko ko zivi u Americi reci ce da Indijanci imaju ista prava i mogucnosti kao i svako drugi da uspije. Ali u cemu da uspije? U prihvatanju zivota u kapitalistickom drustvu? U biti-asimilovan zivljenju u drustvu onih koji su im oteli sve i izdali ih bezbroj puta, izvrsili najmonstruoznije masakre nad njihovom djecom, zenama i starcima? Ali zasto bi se morali asimilovati? Otkad to gost domacinu govori kako da zivi u svojoj kuci? Glavni razlog njihovog nestanka lezi u cinjenici da oni nisu htjeli da im bijelci govore kako ce zivjeti, da je za njih pojam privatne svojine bio veoma rastegljiv i lezeran. U indijanskom jeziku nije postojala rijec za "posjedovati zemlju". Ako je bijeli covjek sebi stvorio drustvo koje odgovara njegovoj karakternoj i duhovnoj esenciji, da li to znaci da je takvo drustvo idealno i za svakog, bez obzira na to o kojem dijelu svijeta se radi?

I tako su dosli bijelci da pregovaraju sa Indijancima o prodaji zemlje. I ovi su pristali. Povukli su se zapadnije, na mapama se ucrtala granica njihovih lovista, niko nije tu granicu prelazio ni na jednu stranu. Onda su dosli novi kolonisti doseljenici, naseljeni su na njihovoj zemlji, doslo je do sukoba, nevine zrtve su pale, stigle su kaznene ekspedicije i izbrisale citava sela, protjerali "divljake" u oblasti gdje su umirali od gladi i hladnoce. Ili se slucajno otkrilo zlato na njihovoj teritoriji, i hiljade pohlepnih, beskrupuloznih i ambicioznih avanturista je preplavilo indijansku, tudju zemlju, ciju nepovredivost je trebala da garantuje Vlada Sjedinjenih Drzava. Onda su provocirani incidenti sa Indijancima kako bi se uklonili iz tih oblasti bogatih zlatom. Gdje nije islo pregovorima, govorilo je oruzje, u stvari pogresno je reci da su to bili pregovori. To su bili ultimatumi postavljeni od strane bijelog covjeka. Ako Indijanci ipak nisu pristali na sramotne uslove jer se nisu mogli odreci svetih mjesta rasutih sirom Amerike, provocirani su sukobi za koje su okrivljeni Indijanci, i silom su otjerani.

I danas gledamo slicne scenarije po svijetu, Palestina, prodaja zemlje Izraelcima, izgradnja naselja na okupiranim podrucjima, beskrupuloznost sa kojom Izrael postupa prema Palestincima, protjerivanje stotine hiljada Palestinaca, reduciranje arapskog dijela Palestine na rezervat koji zivi od pomoci drugog. Vidimo da Amerikanci salju svoje strucnjake po svijetu da ispituju zemljista trazeci korisne rude, i kad nadju, odjednom sukobi, ratovi, "demokratija".

Ako odemo malo juznije, u Latinsku i Juznu Ameriku, zateci ce nas ista slika. Velike civilizacije Maja i Inka kao da su isparile sa dolaskom bijelog covjeka. - pobijeni, pokoseni epidemijama (koje su vjerovatno donijeli bijeli ljudi), porobljeni, sve zbog pohlepe bijelog covjeka za zlatom i srebrom. Nekoc svijetske metropole u kojima je bujao zivot i koje su bile nosioci civilizacije danas su gradovi duhova, turisticki eksponati.

Htio bih da na ovoj temi bacimo vise svijetla na indijansku civilizaciju, svako na svoj nacin, tekstovima ili slikama, citiranim mudrostima, i da se pozabavimo uzrocima njene propasti, pojedinim dogadjajima koji su predstavljali sudbonosnu skretnicu naroda sa prerije, ili kako su sami sebe zvali: "Ljudi".

Red Cloud je napisao:
They made us many promises, more than I can remember, but they kept only one; they promised to take our land, and they did.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Apr 2012, 14:45 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
Све ок, али поредити "дивље" Индијанце и оне дивљаке из Палестине, ниђе везе...

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Apr 2012, 14:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Da ne bude zabune, nisam govorio o stepenu necijeg divljastva, nego o strategiji otimacine i ciscenja zemlje.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Apr 2012, 14:53 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
Што више гледам по свијету, више мислим да неке и треба помести. :) Не односи се на Индијанце...

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Apr 2012, 15:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Sto vise gledam po svijetu, vise mislim da se ljudi ne drze teme :D Pricajmo o Indijancima, zaboravite da sam pisao o Palestini.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Apr 2012, 15:04 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Jan 2012, 09:21
Postovi: 197
Imali su tu nesrecu da sljam iz Evrope pocne naseljavati njihovu zemlju ,da izmisle naciju koja je napravljena na krvi indijanskih plemena .Bar ja se i dalje divim njihovom nacinu zivota koji je bio u najmanju ruku srecan i nisu trazili puno.Imaju ista prava jebes pravo kad nigdje ga ne mozes ostvariti


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Apr 2012, 15:13 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31204
Lokacija: Je Suis Ahmed
Христове ово о чему ти пишеш догађа се и данас, у Амазонији се сијеку шуме иако индијанска племена се не слажу са тиме, намјерно се квари први контакт, тако што корпорације плаћају криминалце да нове Индијанце натјерају на дивљаштво, како би оправдали акцију за интервенцију полиције.

Прије неки дан сам гледао документарац о Индијанцима у САД који имају своја казина и који се боре за праву врсту аутономије у склопу САД, значи да буду нова сједињена америчка држава.

Ја се надам да ће становници Гренланда поћи путем независности и да ће бити једна врста Пијемонта, на кога ће се угледати сви Индијанци, али не само из обеју Америка, већ и из Русије и Кине и гдје год још живе.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Apr 2012, 15:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jun 2011, 16:22
Postovi: 6477
Lokacija: Tamo gore.
Čuo sam da imaju u svom posjedu ogroman broj kockarnica u SAD. :) Baš i na onom spisku kockarnica, svaka 2-3 je "Native American" 8)

_________________
Måndagsbarn?
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Apr 2012, 15:18 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2002, 01:00
Postovi: 29500
Lokacija: Banjaluka
Imaju neke poreske olaksice ili tako nesto, zaboravio sam tacno sta? Zato i drze veliki broj kockarnica.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Apr 2012, 15:20 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31204
Lokacija: Je Suis Ahmed
Знате ли да Индијанци и ми немамо исто схватање лијеве и десне стране. Оно што је код нас лијево, код њих је десно, а оно што је десно код њих је лијево.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Apr 2012, 15:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jun 2011, 16:22
Postovi: 6477
Lokacija: Tamo gore.
zerocool je napisao:
Imaju neke poreske olaksice ili tako nesto, zaboravio sam tacno sta? Zato i drze veliki broj kockarnica.


Da, tako nešto, skoro je bio dokumentarac na Exploreru ili Nacionalnoj geografija baš o tome.

_________________
Måndagsbarn?
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Apr 2012, 15:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Filozofe, da, izgleda da se i u Amazoni odigrava slican scenario kao i u Sj. Americi XIX vijeka. Pravo na zemlju indigenih plemena Amazone je usidreno u ustavu Brazila, ali cak i sama vlada trazi nacine da dodje do rudnih bogatstava i ulja koja se nalaze u Amazoni. A da se ne govori o privatnim kompanijama.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=NvKvDEU92lA[/youtube]

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Maj 2012, 02:58 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Dec 2010, 00:25
Postovi: 3262
Lokacija: Република Српска
Hristov je napisao:
Pozdrav svima,

I nakon cirka 130 god. od posljednje izgubljene bitke protiv bijelaca, njihovoj stazi suza kao da se ne nazire kraj.


Zar zdnja bitka nije bila pre nekih 40-50 godina? Gledao sam neki dokumentarac nedavno na ATV-u u kom se priča da je poslednji njihov okršaj, tj. ''genocid'' nad indiancima bio neke 196x.
Moram priznati da sam film gledao samo letimično dok su na drugom kanalu bile reklame, jer sam ustvari gledao nešto drugo. Tako da nisam siguran, ali koliko sam shvatio Ameri su njih negde opkolili, ucenjivali, dali ultimatum, ovi nisu pristali i porokali ih većinu, a to beše negde 1960-1970 koliko sam shvatio. :-?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Maj 2012, 13:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Ne znam, bilo je nekih protesta indukovanih od strane aktivista Američkog Indijanskog Pokreta, ali nisu to bile baš bitke. Vjerovatno misliš na slučaj kad je nekolicina mladih Indijanaca ubilo nekoliko američkih policajaca i onda pobjegli na konjima, bila čitava hajka za njima, ekranizovano je ali se ne mogu sjetiti naziva filma.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Maj 2012, 14:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Vjerovatno si mislio na Wounded Knee incident (1973)

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Maj 2012, 22:03 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Dec 2010, 00:25
Postovi: 3262
Lokacija: Република Српска
Da, 99% sam siguran da je to, jer ovo je ipak tekast na ingliš, a ja ono delića što sam gledao na ATV je bilo tiltovano na serbski. :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Maj 2012, 09:13 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Jan 2012, 09:21
Postovi: 197
Da klasicna bitka Amera ,oni sa tenkovima a indijanci sa toljagama


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Maj 2012, 17:47 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2002, 16:13
Postovi: 2214
Lokacija: Lopare/Banjaluka
sinip je napisao:
Све ок, али поредити "дивље" Индијанце и оне дивљаке из Палестине, ниђе везе...


Mozes.
I u jednom i u drugom slucaju ne postoji stvarna briga za te narode, nego se radi o ljevicarskom anticivilizacijskom trabunjanju.

Znas ono, sklad s prirodom, mudrost i jos milion nekih vrlina koje kao krase ljudozdere. S druge strane je zlo, pohlepa...

Indijanci se danas bave profitabilnim poslovima i boli ih ku*ac za te gluposti.

Hristov je napisao:
U indijanskom jeziku nije postojala rijec za "posjedovati zemlju".


Ovo pokazuje koliko si stvarno upucen u temu - ne postoji indijanski jezik, kao sto ne postoji ni evropski jezik. A oni su se tamo klali koliko i Evropljani u tom periodu. Doduse, nisu imali barut, pa su se klali na prirodnije nacine...valjda je to taj zivot u skladu s prirodom.

A, ni u srpskom jeziku ne postoji rijec za "posjedovati zemlju", pa moramo improvizovati koristeci dvije rijeci - "posjedovati" i "zemlju".


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Maj 2012, 18:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Cilj mi nije bio da budem 100% egzaktan nego da prenesem poentu, a poenta nije da postoji više indijanskih jezika nego da Indijanci ne koriste izraz "posjedovati zemlju", u smislu da će ti na pitanje "Posjeduješ li zemlju?" odgovoriti pitanjem: "Kako neko može posjedovati zemlju?". A ti se malo opusti kad čitaš i čitaj između redova, nismo na ispitu iz istorije niti ko pokušava da se prikaže kao stručnjak za bilo šta. Imamo dovoljno lektora na forumu, ne trebaju nam još i istoričari.

Nedavno sam koristio riječ "snajperista" umjesto "snajper" pa mi je neko skrenuo pažnju, ali vjerovatno 99% forumaša nije znalo za razliku niti im je bitno dok god shvataju poentu napisanog.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Maj 2012, 08:31 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
Timotic je napisao:

Hristov je napisao:
U indijanskom jeziku nije postojala rijec za "posjedovati zemlju".


Ovo pokazuje koliko si stvarno upucen u temu - ne postoji indijanski jezik, kao sto ne postoji ni evropski jezik. A oni su se tamo klali koliko i Evropljani u tom periodu. Doduse, nisu imali barut, pa su se klali na prirodnije nacine...valjda je to taj zivot u skladu s prirodom.

A, ni u srpskom jeziku ne postoji rijec za "posjedovati zemlju", pa moramo improvizovati koristeci dvije rijeci - "posjedovati" i "zemlju".


Hristov se lose izrazio
ono sto je htio reci jeste da NA nisu razumjeli znacenje termina "posjedovanje zemlje", posto je to nemoguce i neprirodno po njihovim shvatanjima (sto je, zapravo, i tacno: kako se zemlja moze posjedivati - ljudska izmisljotina)

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 81 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs