banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 08:00

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 24 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: ВМРО "1893-2017"
PostPoslato: 29 Mar 2017, 18:32 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Mar 2009, 21:45
Postovi: 692
Mislim da je pravi trenutak za jednu ozbiljnu analizu rada, bez sumnje, jedne od najstarijih i najozbiljnijih revolucionarnih organizacija u istočnoj evropi.
Nakon više od stotinu godina postojanja pod raznim imenima kroz burnu geopolitičku prošlost evrope i svijeta ovaj revolucionarni pokret prolazi kroz najteži period od osnivanja.
"Balkanski Faust" političkog djelovanja na ovim prostorima, sposoban da preživljava unutar svih sistema, danas traži slamku spasa kako bi ostao na nogama u poslednjoj rundi.
Primarni antisrpski i antigrčki karakter ove organizacije došao je do svog kraja, a istorijski saveznici u političkoj, teritorijalnoj i bilo kakvoj drugoj borbi poodavno su okrenuli leđa ne samo VMRO nego i Makedoniji uopšte.
Tužno je bilo gledati miting VMRO nakon kumanovskih nemira i sve one srpske zastave, koje su bile onako na oko ako ne brojnije onda barem jednake sa makedonskim.
Još od kada je Todor Aleksandrov svojim potpisom utopio VMRO u redove KP Jugoslavije majskim manifestom 1924 godine nije bilo ovakvih problema unutar makedonskog društva.
Da se stara prijateljstva ne zaboravljaju opomenuo je srbe VMRO početkom devedesetih sudbonosnom odlukom da napušta zajednicu SFRJ i svojom bezrezervnom podrškom secesiji slovenije i hrvatske.
Samo 25 godina poslije Makedonija je pred novim ratom bez prijatelja i saveznika na balkanu.

_________________
Once you're grown up, you can never come back!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Mar 2017, 18:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Буразеру, форум скопјефорум.цом није овде :)

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Mar 2017, 19:19 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Maj 2010, 12:19
Postovi: 10251
vmro?! Cuj tuzno... Napuse se qrza, raspali se dBd! Tuta bugarin goli!

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Mar 2017, 19:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 17 Avg 2011, 13:21
Postovi: 6282
ja sam zivio u to doba dole u makedoniji kad su pocetkom devedesetih vladali....pratili nas...obiljezavali stanove....lomili brisace i busili gume....ali se nisu usudili preci granicu i nisu zapucali ko hrvati...picke


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Mar 2017, 20:37 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Pa to su Makedonci, narod koji pred svakim pogne glavu i trpi. Nema tu ko da zapuca.

Послато са Lenovo A6020a40 уз помоћ Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2017, 11:29 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Mar 2009, 21:45
Postovi: 692
VMRO je prešao dalek put od srednjoškolskih klupa Bugarske gimnazije u Solunu preko Kruševske republike do današnjih dana i kao revolucionarna organizacija zaslužuje jednu ozbiljnu analizu. Šteta što se svemu, istorijski gledano, pristupa sa podsmjehom. Sudbina Makedonije, htjeli mi to ili ne, veže za sebe u najmanju ruku i sudbinu etničkih srba u Makedoniji, ako ne i sudbinu Republike Srpske?!

_________________
Once you're grown up, you can never come back!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2017, 11:57 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Maj 2010, 12:19
Postovi: 10251
Slazem se da zasluzuju analizu pokreta u rangu ustaskog. A vezivati sudbinu RS sa makedonijom i ljudima koji zive tamo, ne vidim kako je moguce?!

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2017, 15:30 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Mar 2009, 21:45
Postovi: 692
Poznato je da, geografski gledano, Balkan nije ogromno područje i da jedan rat na balkanu može da upali čitav kontinent. Iz tog ugla, posmatrajući "tiransku platformu", mislim da su Makedonija, jug Srbije, Republika Srpska i BiH, uopšte, samo fitilji na istom buretu baruta. Kao onomad Srbi u SR Hrvatskoj i SR BiH Makedonci su dovedeni pred svršen čin i samo se čeka da vladari života i smrti ispuste svilen rubac boje lila u znak "igre mogu da počnu". Leteće glave od Dojrana pa do Preševa!!!
Slika

_________________
Once you're grown up, you can never come back!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2017, 20:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 30 Jun 2010, 17:18
Postovi: 4293
Gluposti. Nista mi nemamo sa njima. Nisu se ni oni upalili kad smo mi 92-95. Pa necemo ni mi sad. Osim ako ne mislis da ce se Srbija svrstati uz pravoslavnu bracu da ih brani od povampirenih sipaka iako su joj ti isti 91 zabili noz u ledja. E pa nece.
Ko ih jebe o tom su trebali misliti kad je bilo vrijeme.

_________________
Ne kradi, vlast mrzi konkurenciju.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2017, 21:28 
http://mondo.ba/a727443/Info/Ex-Yu/Pala ... nsk8PjIiHD


Vrh
  
 
PostPoslato: 31 Mar 2017, 22:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
veteran 1987 je napisao:
Gluposti. Nista mi nemamo sa njima.

Tačno, Makedonija je u Južnoj Americi odmah pored Čilea nemamo mi sa njima ništa....

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Apr 2017, 08:45 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Mar 2009, 21:45
Postovi: 692
Poslednjih godina, vjerovatno zbog stogodišnjice početka i kraja velikog rata, politički analitičari poput Lazanskog povlače paralele između Vlade Georgijeva i Gavrila Principa, odnosno između VMRO i Mlade Bosne. Ko su teroristi, ko revolucionari!?
Podjednako dobro su kotirane u SFRJ, obe organizacije i njihovi vođe i prvaci. Da li zbog nostalgije za vremenom kada su, mislilo se tada, goloruki radnici stvarali nov svijet ili samo zbog mira u kući?

_________________
Once you're grown up, you can never come back!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Apr 2017, 08:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Lazanski je idiot...

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Apr 2017, 08:55 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Mar 2009, 21:45
Postovi: 692
Ne bi ga konsultovali ni po kojoj osnovi da je poremećen. Istini za volju od Kumanova do Preševske doline pješice vam treba sat vremena.

_________________
Once you're grown up, you can never come back!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Apr 2017, 09:08 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Maj 2010, 12:19
Postovi: 10251
Je l' vas 2 lozite ili stvarno vjerujete u te budalestine?! Lazanski je potroseni lajavac, to stoji. Ko ga uzima ozbiljno, gori je od njega.

I da, makedonci nisu bolje ni zasluzili i da, za mene su je8eni cile!
Presevo, bujanovac, medvedja, rizik postoji od terorizma ali samo na tome bi i ostalo iz par razloga:
-nije u pitanju kumanovo pa da problem teroristicke grupe rjesavaju kilave makedonske agencije
-srbija u odnosu na makedoniju je preozbiljna po pitanju vojske i policije
-nije 1998-1999 kada je srbija u pitanju! Niko se ne bi umjesao kao prije 17 godina u slucaju da srbija krene u obracun sa tim banditima.
I na kraju krajeva, u bijeloj kuci vise nema klintona...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Apr 2017, 09:46 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Mar 2009, 21:45
Postovi: 692
Upravo je VMRO i Goce Delčev na čelu revolucionarnog društva pokrenuo jednu revolucionarnu lavinu koja je za rezultat imala propast Osmanskog carstva. Bilo da je Dame Gruev u pitanju kao vođa "Društva protiv Srba" ili Goce Delčev kao vrhovni autoritet svemakedonske organizacije VMRO jedno ostaje kao činjenica da današnji prije svega Makedonci Vardarske doline nisu nesposobni, odnosno nisu narod koji se povlači pred problemima. Njihovom četničkom-komitskom ornamentikom okitili su sve svi narodi balkana željni da se izvuku ispod turskog jarma, a njihovom parolom "Sloboda ili smrt" i dan danas mašu raznorazne ultranacionalističke organizacije širom Srbije, Srpske, Crne Gore i Bugarske... Sa njima je sve počelo! Ostaje pitanje da li će sa njima sve i da završi?!

_________________
Once you're grown up, you can never come back!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Apr 2017, 10:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8503
Ako te brt zove- idi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Apr 2017, 10:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 30 Jun 2010, 17:18
Postovi: 4293
Makedonci su donijeli neke pogresne odluke 90-tih i sad ce morati da se suoce sa njihovim posledicama. To sto sami protiv svih, tj nemaju ni jednog saveznika je najvise do njih. A njihova politikaod Gligorova na ovamo je uzrok tome.
Sta ce biti dalje pitanje je. Po meni da su pametni da podijele ono sto se podijeliti moze i uzmu svoj dio , jer za 30-40 godina siptari ce uzeti sve.

_________________
Ne kradi, vlast mrzi konkurenciju.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Apr 2017, 13:19 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Pisao sam o mogucem sirenju Albanije.
Medjutim, Sluzba nikad ne spava i brise sve te opasne misli :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Apr 2017, 17:22 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
vlakanje je napisao:
I da, makedonci nisu bolje ni zasluzili i da, za mene su je8eni cile!

Previše su oni blizu da se nas ne bi ticalo šta se tamo dešava, htio ti to ili ne, Balkan zaista jeste malen i ako negdje nastane problem on se vrlo lako proširi po cijelom Balkanu..ne preko noći naravno...

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 24 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs