banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 24 Apr 2024, 00:36

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 51 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Galipoljski Srbi
PostPoslato: 16 Dec 2013, 13:38 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Nov 2010, 15:32
Postovi: 421
Galipoljski Srbi preživeli Osmanlije, nestali u Jugoslaviji

SRBI iz Srema i Beograda, branioci poslednjeg ostatka srpske despotovine, poklekli su pred osmanskom invazijom početkom 16. veka. Osmanlije su ih zbog nepokornosti u okovima preselile u Carigrad i na Galipoljsko poluostrvo. Najveći deo se u narednim vekovima stopio sa okolnim stanovništvom, samo su sremski izgnanici u selu Bajramčik 400 godina čuvali svoj nacionalni identitet, jezik, veru i nadu da će se jednog dana vratiti u otadžbinu.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/reportaze/aktuelno.293.html:467765-Galipoljski-Srbi-preziveli-Osmanlij

_________________
"ДОГОДИНЕ У САМОСТАЛНОЈ СРПСКОЈ"
"Придех благодат од Господа Бога и сподобљен бих вјенаца и части
и кцифтар царски родитеља својих господе србске краљева и цара"
Твртко I Котроманић


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Galipoljski Srbi
PostPoslato: 16 Dec 2013, 14:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Citao sam ovo tuga pregolema :( o ovim stvarima treba vise pisati,mislim da nemaju dovoljan medijski prostor.Da jednog dana kada Srbija ponovo bude slobodna zemlja djeca uce u skoli kako i na koji nacin je Titoisticka Jugoslavija unistavala srpski nacionalni korpus. Ima i dokumentarac o Kumanovskoj bitci gdje stariji covjek nevezano za temu objasnjava koliki je pritisak vrsen na Srbe da promjene prezimena sa ić na ski u tom periodu poslije 45-te. Ako nadjem kacim...

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Galipoljski Srbi
PostPoslato: 16 Dec 2013, 15:24 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
spijo je napisao:
Koliko je meni poznato,a možda još neko zna,kod njih je evidentna tiha podjela i netrpeljivost između onih sa prezimenom ov,probugare i na drugoj strani sa prezimenom ski"prave"novonacionalne makedonce.Ta podjela traje dosta dugo uprkos njihovom pogrčavanju. :D

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Galipoljski Srbi
PostPoslato: 16 Dec 2013, 16:42 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39418
Lokacija: Месечева икра
apokalipto je napisao:
.Da jednog dana kada Srbija ponovo bude slobodna zemlja djeca uce u skoli kako i na koji nacin je Titoisticka Jugoslavija unistavala srpski nacionalni korpus.

Zato ti sada uživaj u društvu koje je raskinulo sa titoističkom prošlošću, srbuj, širi se koliko hoćeš u Travniku i gledaj kako ti sunarodnici kopaju po kontejnerima, a matica se svake godine populacijski smanjuje za jedan grad.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Galipoljski Srbi
PostPoslato: 16 Dec 2013, 17:02 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Zoka ne zezaj.Bilo je lijepo u Jugi dok je trajalo,dok taj mjehur od sapunice nije definitivno pukao početkom devedesetih.Zar treba opet skrivati ono što se desilo ili treba tragati za istinom.Svako normalan zna da se istorija ne može promjeniti niti stanje promjeniti.
Zašto se treba bojati traganja za istinom kad je jasno da ona više ne obavezuje ni za šta,osim saznanja a se kao narod ubuduće opametimo.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Galipoljski Srbi
PostPoslato: 16 Dec 2013, 17:09 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39418
Lokacija: Месечева икра
Ok, sve to stoji ali reći da je Jugoslavija uništavala srpski korpus....Ono, broj nam je narastao na najveći u istoriji, opismenili smo, industrijalizovali, imali adekvatnu zdravstvenu zaštitu....Drugo da su Srbima cvjetale ruže prije Tita...al' zemlja je bila u teškom qrcu.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Galipoljski Srbi
PostPoslato: 16 Dec 2013, 20:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Spoiler:
_зока je napisao:
Ok, sve to stoji ali reći da je Jugoslavija uništavala srpski korpus..

Jok,dosli vanzemaljci.I nisam rekao Jugoslavija nego komunisticka partija na celu sa onim Poljakom.
_зока je napisao:
broj nam je narastao na najveći u istoriji, opismenili smo, industrijalizovali, imali adekvatnu zdravstvenu zaštitu..

A da polubog Broz...kako li su samo zivjela ona divlja plemena u Francuskoj ili Britaniji bez ruke vodilje velikoga vodje.Uzmi papir i olovku i sracunaj gubitke u drugom svjetskom ratu,komunisticke ciste nakon istog i zrtve ovog proslog rata + ove slucajeve gubitka nacionalnog identiteta onda sve to saberi sa tim periodom 1945-1990-ta porast nataliteta,industrije,pismenosti sve to sto ti navodis kao pozitivno(ali samo uticaj na srpski narod).Sta ti na kraju ispadne to je rezultat komunisticke Jugoslavije.Toliko od mene kraj off-a.


on topic

SVE studije o vekovnoj odiseji "sremskih izgnanika" prvi put su sakupljene i objavljene tek krajem 2012. u knjizi "Galipoljski Srbi" edicije "Koreni" u izdanju "Službenog glasnika" i SANU.

Gdje se ova knjiga moze kupiti ?

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Y2s86SfP_MU[/youtube]
Pogledati od 1:54....
Kumanovo danas
http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1% ... 0%B2%D0%BE

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Galipoljski Srbi
PostPoslato: 16 Dec 2013, 20:39 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39418
Lokacija: Месечева икра
Znači za žrtve u drugom sv. ratu i ove u ovom zadnjem je kriva KPJ? Da pribrojimo i žrtve turskov vakta? I za gubljenje nacionalnog identiteta pola Crne Gore su krivi komunisti? Za odrođavanje Srba katolika? Za to što si za Srbe iz Srbije ti Bosanac, ne Srbin. Jesi ti čuo za Prečane? I što ne napišu koliko je tih Galipoljaca bilo pred drugi sv rat ili neposredno nakon njega?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Galipoljski Srbi
PostPoslato: 16 Dec 2013, 22:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Zoka@
Na stranu ko je i za sta kriv,ajde da sagledamo stvari sa cistog srpskog nacionalnog stanovista.Koliko je srba pobijeno u tom periodu koliko raseljeno koliko otislo sa Balkana i sta smo dobili za svu tu patnju? Ukratko sta smo ulozili i sta smo izvukli?
_зока je napisao:
I što ne napišu koliko je tih Galipoljaca bilo pred drugi sv rat ili neposredno nakon njega?

"Posle neverovatne odiseje više od 1.100 Galipoljskih Srba došlo je 1922. u selo Pehčevo na krajnjem istoku današnje BJR Makedonije. Na nadgrobnim spomenicima do Drugog svetskog rata vidi se da su sahranjivani pod starim prezimenima na "ić. Posle rata na grobnicama istih porodica pišu prezimena koja se završavaju na "ski".
_зока je napisao:
Za to što si za Srbe iz Srbije ti Bosanac, ne Srbin.

Jes' to opet malo bio u Sarajvu.Ša ima kod njih?

A sto se tice ovog slucaja pretapanja srba u druge nacije nemoj mi samo reci da mislis kako partija nije znala..stavise oni su bili jedini koji su to mogli sprovesti,partiju se SVE pitalo.Nadam se da se ovakva istrazivanja nece na ovome zaustaviti.Na kraju krajeva ovo je i u ravni genocida.Brisanje jedne nacija sa odjedjenog dijela teritorija jedne drzave.Samo ne ubijanjem.

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Galipoljski Srbi
PostPoslato: 16 Dec 2013, 22:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2009, 11:23
Postovi: 7205
Lokacija: Under a total blackened sky
apokalipto je napisao:
_зока je napisao:
Za to što si za Srbe iz Srbije ti Bosanac, ne Srbin.

Jes' to opet malo bio u Sarajvu.Ša ima kod njih?


Šta, hoćeš da kažeš da je ovo sarajevska priča?

_________________
To be a Sith is to taste freedom and to know victory...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Galipoljski Srbi
PostPoslato: 16 Dec 2013, 22:34 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39418
Lokacija: Месечева икра
apokalipto je napisao:
Zoka@
Na stranu ko je i za sta kriv,ajde da sagledamo stvari sa cistog srpskog nacionalnog stanovista.Koliko je srba pobijeno u tom periodu koliko raseljeno koliko otislo sa Balkana i sta smo dobili za svu tu patnju? Ukratko sta smo ulozili i sta smo izvukli?

I kakve je veze imala partija sa tim? Je l' ona organizovala proteste nakon kojih je Njemačka napala Jugoslaviju, raspračala je, pola dala Hrvatima i što su se ustaše svojski potrudile da ubiju stotine hiljada Srba? Je l' raseljavala negdje Srbe? Gdje su ih slali? To što su Srbi izašli iz svega sa ničim možeš da zahvališ jednino kralju, Nikoli Pašiću i političarima sa kraja I sv. rata jer se samo u tom periodu srpsko pitanje moglo riješiti na po Srbe najpovoljniji način.
apokalipto je napisao:
_зока je napisao:
Za to što si za Srbe iz Srbije ti Bosanac, ne Srbin.

Jes' to opet malo bio u Sarajvu.Ša ima kod njih?
.
Šta bi ovo trebalo da znači? Da su mi to Sarajlije utuvile u glavu? Dečko, ja, za razliku od tebe, imam sigurno više rodbine u Srbiji i više puta sam tamo bio, a znam i malo bolje šta prosječan Srbijanac misli o nama ovde. Uostalom, ne vjeruj meni, pitaj Panzera, on je skoro pisao nešto na tu temu :wink: I ne, nisam bio u Sarajevu, evo već tri godine ima. I neću ići, hvala.


EDIT
Evo Panzer se i sam javio.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Galipoljski Srbi
PostPoslato: 16 Dec 2013, 22:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Opet generalizujete,niti svi srbijanci misle o nama da smo bosanci niti SKJ (Tito)nije odgovorna za zabranu povrataka srba na ognjišta na Kosovo sa kojih su pobjegli poslije albanskog terora.

Ovo za Pašića stoji.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Galipoljski Srbi
PostPoslato: 16 Dec 2013, 22:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2009, 11:23
Postovi: 7205
Lokacija: Under a total blackened sky
Naravno da nisu svi takvi ali ni ovo apokaliptovo da ta priča dolazi iz Sarajeva nije tačna...

_________________
To be a Sith is to taste freedom and to know victory...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Galipoljski Srbi
PostPoslato: 16 Dec 2013, 23:02 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39418
Lokacija: Месечева икра
spijo je napisao:
Opet generalizujete,niti svi srbijanci misle o nama da smo bosanci niti SKJ (Tito)nije odgovorna za zabranu povrataka srba na ognjišta na Kosovo sa kojih su pobjegli poslije albanskog terora.

Ovo za Pašića stoji.

Čekaj, apokalipto je napisao da su Srbi raseljeni sa Balkana zahvaljujući partiji. Gdje? Kuda? Zabrana vraćanja na Kosovo je imala drugu podlogu i želju Tita da Jugoslaviji prisajedini i Albaniju.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Galipoljski Srbi
PostPoslato: 16 Dec 2013, 23:12 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Panzer je napisao:
Naravno da nisu svi takvi ali ni ovo apokaliptovo da ta priča dolazi iz Sarajeva nije tačna...

Zato kažem da ne treba generalizovati.Ja sam bio u situaciji da su mi u oči pojedinci iz srbije rekli da su naši djedovi zajedno sa KUK vojskom ratovali u srbiji.Što je donekle i istina ali ne u tolikoj mjeri koliko to neko hoće prikazati.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Galipoljski Srbi
PostPoslato: 16 Dec 2013, 23:14 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39418
Lokacija: Месечева икра
Što ga nisi pitao šta je sa onima čiji su djedovi bili dobrovoljci u srpskoj vojsci?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Galipoljski Srbi
PostPoslato: 16 Dec 2013, 23:19 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Nov 2010, 15:32
Postovi: 421
Тема су били Галипољски Срби и њихова занимљива и тужна историја!

А модератор нема потребе да минира тему.

_________________
"ДОГОДИНЕ У САМОСТАЛНОЈ СРПСКОЈ"
"Придех благодат од Господа Бога и сподобљен бих вјенаца и части
и кцифтар царски родитеља својих господе србске краљева и цара"
Твртко I Котроманић


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Galipoljski Srbi
PostPoslato: 16 Dec 2013, 23:23 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39418
Lokacija: Месечева икра
A šta se tu ima puno pisati? Je l' postoje neki validni naučni radovi na tu temu da ih možemo komentarisati ili se sve svodi na taj jedan članak?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Galipoljski Srbi
PostPoslato: 16 Dec 2013, 23:43 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Nov 2010, 15:32
Postovi: 421
_зока je napisao:
A šta se tu ima puno pisati? Je l' postoje neki validni naučni radovi na tu temu da ih možemo komentarisati ili se sve svodi na taj jedan članak?


Чему его? Има много тога да се пише на ту тему и на тему Срба у Бугарској, Румунији, Аустрији, Мађарској, Италији, Њемачкој, ..., и широм земаљског шара. Срба који су заборављени и које треба вратити матици и окупити. Можда ти не видиш ништа у томе, али то је твој проблем.
Вриједности које трају хиљадама година су истинске вриједности, али на жалост наша тренутна резигнираност, разочараност, разноразни утицаји којима смо изложени, материјална ситуација, интелектуалне способности утичу на стварање вриједности везаних за тренутак и поднебље у којем живимо.

О каквим валидним документима треба расправљати на јавним интернет форумима.

_________________
"ДОГОДИНЕ У САМОСТАЛНОЈ СРПСКОЈ"
"Придех благодат од Господа Бога и сподобљен бих вјенаца и части
и кцифтар царски родитеља својих господе србске краљева и цара"
Твртко I Котроманић


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Galipoljski Srbi
PostPoslato: 16 Dec 2013, 23:46 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39418
Lokacija: Месечева икра
Kakav ego?
Ako hoćeš da raspravljaš o svemu tome, otvoriš temu tipa "Izgubljeni Srbi", "Srbi u rasejanju" i sl, a ne temu čiji naslov temu ograničava na jednu usku grupu ljudi o kojoj skoro niko ništa i ne zna, niti je šta napisano o njima. Ovako tema ili možde da ode u off ili da prestane biti interesantna nakon jednog dana.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 51 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs