banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Apr 2024, 17:31

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 363 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 19  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 25 Maj 2013, 07:47 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39424
Lokacija: Месечева икра
Silvio Dante je napisao:
Краљевина СХС тј. Краљевина Југославија била је изузетно сиромашна земља. Не треба заборавити да је Србија имала три рата иза себе. Да је инфраструктура у Србији као и демографска слика била потпуно уништена. У састав нове земље улазе такође и још сиромашнија Македонија, Косово и Метохија, огромним делом рурална Босна и кршна Херцеговина. Нешто боље стајале су Хрватска и Словенија али пре свега Хрватска није чинила ништа за напредак заједничке државе.

Приде, као и данас, корупција и мито су изједали државу изнутра поред свих етничких проблема. Јасно видљив напредак и опоравак примећује се у 20-им годинама али већ почетком тридесетих имамо општу светску кризу која погађа и К. Југославију и руши скоро све постигнуто.

Та држава једноставно је имала јако лош темељ за почетак а није имала времена да изгради бољи.

Mi to sve znamo al' hajde ti to objasni apokaliptu kad Dveri kažu da to nije tako.....
apokalipto je napisao:

Covjece koliki autosovinizam to je strasno :roll:
To što ja ne pjevam hvalospjeve o sopstvenoj naciji, ne širim izmišljene činjenicu i bajke o sopstvenoj slavnoj i bogatoj prošlosti ne znači da ja mrzim svoj narod. Upravo suprotno. Iz ljubavi prema njemu trudim se biti što realniji. Fabrikanti izmišljene istorije čine medvjeđu uslugu sopstvenoj naciji.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Maj 2013, 09:25 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Izgleda da ja džaba postavljam ove fotografije :P

Citiraj:
ovo je cuvena fotografija koja vrlo simbolicno opisuje nasu sudbinu: prizor starog oca koji je prevalio dug put do fronta da obidje sina. Umorni, zaspali su jedan kraj drugog. Mozda poslednji put... Ovaj obicaj je bio prisutan u svim srpskim ratovima, ukljucujuci i poslednje. Imamo tragican primer vojnika JNA koji je bio zarobljen u BiH zajedno sa ocem koji je dosao da ga obidje, a zatim su se 18 godina vodili kao nestali, ubijeni i baceni neznano kud.


Slika

http://pinterest.com/pin/71846556527808518/

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Maj 2013, 08:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Citiraj:
Mi to sve znamo al' hajde ti to objasni apokaliptu kad Dveri kažu da to nije tako.....


Не знам да ли је ово сада сарказам али лично нисам никада чуо да неки из Двери тврди да је Краљевина СХС била некакво благостање.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jun 2013, 13:41 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Citiraj:
Tuzla, 1942. godina.

Na pozadini slike nalazi se natpis na nemackom: "Trg Adolfa Hitlera. Tri Mohamedanke cuce na zemlji. U pozadini je gradonacelnik".

Pored gradonacelnika stoji oficir Nezavisne Drzave Hrvatske u cijem sastavu se nalazila Tuzla u vreme nastanka ove fotografije.


Slika

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jun 2013, 23:12 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 14 Maj 2010, 23:46
Postovi: 27
Зеница
заборављени споменик

Slika

"Несебично положисмо животе за краља славу и част Југославије"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Jun 2013, 20:35 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Citiraj:
Les obesenog cuva covek u uniformi iscezle vojske Kraljevine Jugoslavije. S obzirom da u ovom trenutku (17. avgust 1941) jos uvek nije formirana kvislinska Vlada Milana Nedica, uniformisani je najverovatnije predratni zandarm koji je stavljen u nemacku sluzbu odmah po okupaciji. Zasto su ti ljudi to prihvatili, ostaje tema za razmisljanje. A cinjenica da su nacisticki okupatori postavili nase ljudstvo da cuva obesene leseve (prethodno ubijenih) talaca (seljaci i radnici iz okoline Beograda), daje posebno ponizavajucu notu u ovom monstruoznom cinu vesanja mrtvih u centru Beograda.


Slika

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jun 2013, 15:30 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Citiraj:
Na ovoj malo poznatoj fotografiji, koju je snimio Marko Stojanović, vidi se u kočijama austrijski prestolonaslednik Franjo Ferdinand, tokom inkognito boravka u Beogradu, u još neutvrđeno vreme, najverovatnije 1909. godine. Fotografija je objavljena u knjizi Branibora Debeljkovića, „Beograd i Beograđani krajem 19. veka viđeni okom Marka Stojanovića”, koja je izašla iz štampe 2008. godine u Beogradu, a 2012. i u knjizi Zorana D. Nenezića „Srpsko slobodno zidarstvo 1764–1914”. Marko Stojanović se rodio u Šapcu 15. aprila 1844, u uglednoj i skromnoj porodici, a posle završenegimnazije u Beogradu i pravnog odsekaLiceja postao je advokat. Učestvovao je osnivanju Narodne banke 1884. i postao njen viceguverner 1890.Na tom položaju ostaoje do 1902, da bi idrugi mandat viceguvernera počeo 1912. (do 1923). Za vreme Prvog svetskog rata spasao je imovinu Narodne banke od neprijatelja. Umro je u Beogradu 1923. godine.

Stojanović je fotografiju snimio u beogradskoj Knez Mihailovoj ulici, preko putagostionice„Rusija”,koja se nalazila na uglu Ulice Vuka Karadžića


Slika

http://www.politika.rs/rubrike/Tema-ned ... du.lt.html

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Jun 2013, 10:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Citiraj:
Avijaticari Jugoslovenskog kraljevskog ratnog vazduhoplovstva ispred americkih bombardera B-24 "Liberator" na kojima treba da polete u prve misije nad okupiranom Evropom, jesen 1943, Egipat. Ne priznajuci okupaciju i rasparcavanje zemlje, ovi ljudi ce se u sastavu americke avijacije, na "Liberatorima" koji ce nositi i oznake maticnog kraljevskog vazduhoplovstva, boriti protiv nacizma u toku naredne dve godine. Nakon rata, komunisticke revolucije i promene uređenja u Jugoslaviji, hrabrost i borba ovih ljudi bice potpuno zatamnjeni pred istorijom

Slika

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jun 2013, 21:25 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Citiraj:
Natpis koji su nemacki vojnici istakli na spomeniku u centru Kraljeva, april 1941. "Pobeda sa Evropom Pobeda za Evropu".

U nastupima nacisticke propagande napad, razaranje, okupacija i eksploatacija skoro svih evropskih zemalja nazivali su se projektom "Nove Evrope".


Slika

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jun 2013, 01:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Скоро сам на фејсбуку видео на једној групи доста фотографија Бања Луке из периода усташке окупације. Можда би то могао неко да постави.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jun 2013, 07:48 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Daj link

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jun 2013, 16:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
spijo je napisao:
Daj link


Па то и јесте проблем. Не знам како се звала група.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jun 2013, 09:03 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
spijo je napisao:
Citiraj:
Prva masovna egzekucija u okupiranoj Srbiji 1941. godine, dogodila se 20. jula na brdu Gradište iznad sela Viševca, rodnog mesta Karađorđa Petrovića.
Nemci su razbili Palanačku partizansku četu i šesnaest zarobljenih boraca doveli u Palanku. Zarobljenici su bili u kasarni nekadašnjeg Petog konjičkog puka kraljice Marije Karađorđević. Onda su izvedeni da budu streljani kraj jednog plasta sena. Među nemačkim vojnicima koji su u streljačkom stroju čekali naredbu da obave egzekuciju, bio je i vojnik Jozef Šulc. Bio je pripadnik 714. nemačke divizije koja je tih dana operisala na području donje Jasenice. Neposredno pred naređenje, vojnik Šulc je istupio iz streljačkog stroja, i rekao: „Neću da pucam.“ Njegov pretpostavljeni odmah ga je osudio na smrt. Njegovi saborci i sunarodnici su ga streljali zajedno sa 16 srpskih mladića.


Slika

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=KzqXcW-CgJM[/youtube]

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jun 2013, 02:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Silvio Dante je napisao:
spijo je napisao:
Daj link


Па то и јесте проблем. Не знам како се звала група.



https://www.facebook.com/pages/Istorija ... 43?fref=ts

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jun 2013, 14:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Citiraj:
Zanos jedne ideje...

Mapa nepoznatog porekla i datuma izrade. Sudeci po fontu "secesija" i zahtevu za ujedinjenje, najverovatnije period pred sam pocetak Prvog svetskog rata.

Uocljivo je drugacije poimanje odredjenih, najpre, geografskih odrednica u odnosu na danasnje stanje, svega sto godina kasnije.Zanimljivo je da su na ovoj mapi Istra i Trst uvrsteni u sastav nove zamisljene drzave Jugoslovena. Isto ono sto ce biti gotovo i ostvareno posle Drugog svetskog rata.


Slika

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Jun 2013, 21:18 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Citiraj:
Bugarski car Ferdinand, u pratnji visokih nemackih oficira, Nis, juzna Srbija, oktobar 1917.


Slika

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Jun 2013, 23:42 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 14 Maj 2010, 23:46
Postovi: 27
Slika

Команданти пукова српске војске у балканским ратовима


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jun 2013, 19:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Citiraj:
Pristina, maj 1941.


Slika

Citiraj:
Selo Jovac, okupirana Srbija, 1915. godina.

Dvoje dece u jednom domacinstvu kako ih je fotografisao nemacki vojnik. Na slici osim lokacije nije ostala zabelezena druga legenda.

Slika

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Jul 2013, 14:51 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Citiraj:
Grupa ljudi sa zastavama Carevine Bugarske i Treceg rajha docekuje nemacku vojsku u centru Skoplja, april 1941.

Na pozadini slike autor je napisao: "Bugarski skup u Skoplju".

Do sada je bilo uglavnom poznato da su Nemce docekali dobrodoslicom u Zagrebu. I za bugarski narod na teritoriji Makedonije Vermaht je bio Saveznik, posebno sto su ove jedinice u tadasnju Kraljevinu Jugoslaviju upale sa teritorije Bugarske. Zanimljivo je i to da je jugoslovenskim trupama na ovom delu fronta komandovao Milan Nedic, kasniji predsednik srpske kvislinske vlade.


Slika

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jul 2013, 15:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
http://www.youtube.com/watch?v=Wd-9X_mU ... e=youtu.be

Краљ Петар Други на војној вежби

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 363 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 19  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs