banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 01 Maj 2024, 10:32

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 459 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 23  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Historija Bosne
PostPoslato: 15 Mar 2012, 22:36 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2010, 11:58
Postovi: 624
Lokacija: Константинопољ
apokalipto je napisao:
Ima karta prije 10 stoljeca znaci prije nastanka drzave bosne pokazuje skoro cjelu bosnu kao dio srbije zna li iko ista vise o tome ?

Није тад ни Србије било, већ Рашка и Дукља, затим Травунија, Захумље и Хум који су касније ушли у састав ових. Босна је у почетку територијално била само у горњем току ријеке Босне, касније се тек шири. Тако да није могуће да је била у саставу ових а о каквој карти причаш не знам :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Historija Bosne
PostPoslato: 15 Mar 2012, 22:39 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 23 Apr 2008, 22:28
Postovi: 107
Lokacija: Rajvosa
MuskoBre je napisao:
Mujo Mujic je napisao:
Hebemu jarane, kako mozes bit izdajica, kad na tebe 1 muslimana u dolazi 250 krscana.

Nemosh bit izdajica, mosh bit samo lud! :D


Hitler kad je napao Jugoslaviju, Jugoslavija je generalno bila antifasisticki opredjeljena, imala najjaci narodni otpor u Evropi, ali su tog istog Hitlera u jednom Zagrebu docekali sa ruzama. Dakle, izdajica i kukavica je uvijek bilo, u jednom narodu, naciji, vjeri kako god zelis.

Takav isti slucaj, samo sa promjenom vjere i nacije, desio se i sa dolaskom Otomanskog carstva. Neko je bio dovoljno hrabar i lud da na to ne pristane, a neko je, zbog izbjegavanja haraca, danka u krvi, i sl, bio spreman da proda i rodjenu mater, a ne vjeru.

Nije lijepo sto spavas na casovima Istorije, pa onda ovde dodjes nespreman. Za sad cemo ti oprostiti, ali nemoj da se ponavlja. Nadji knjige Istorije za 7-8 razred iz BIVSE nam drzave (kad nije bilo nacionalistickih istorija, nego je bila jedna zajednicka, i svi su se slagali da tu pisu tacne teze), pa procitaj sta kazu knjige :wink:


Drug moj,

ja ti znam samo za jednu istinu,

a ona je da je ovaj prostor sto ti nazva Jugoslavijom, ustvari prostor sa najvecom koncentracijom budala u Svemiru. Svakak'e stoke tu ima, visoko koncentriran prostor... hm... koja je najbolja rijec... budalama (mozda najbolje opisuje sve u jednoj rijeci)! :wink:

Ali eto, ti si sad tu kao neki Srbin, ja sam tu kao sad neki Bosnjak - i mi se sad tu kao svadjamo medjusobno! Sta's jebiga jarane dosadan zivot u brdima, moras se s nekim svadjat...

:lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Historija Bosne
PostPoslato: 15 Mar 2012, 22:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Spacedwarf je napisao:
apokalipto je napisao:
Ima karta prije 10 stoljeca znaci prije nastanka drzave bosne pokazuje skoro cjelu bosnu kao dio srbije zna li iko ista vise o tome ?

Није тад ни Србије било, већ Рашка и Дукља, затим Травунија, Захумље и Хум који су касније ушли у састав ових. Босна је у почетку територијално била само у горњем току ријеке Босне, касније се тек шири. Тако да није могуће да је била у саставу ових а о каквој карти причаш не знам :-?



http://en.wikipedia.org/wiki/Serbs_of_B ... erzegovina


http://en.wikipedia.org/wiki/File:Centr ... 950_AD.png

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Historija Bosne
PostPoslato: 15 Mar 2012, 22:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
According to 10th-century De Administrando Imperio, Serbs settled a part of present day Bosnia and Herzegovina during the rule of Byzantine Emperor Heraclius (r. 610-641).[4] Their leader, the Unknown Archont, was given lands that would subsequently evolve into principalities; Pagania, Zahumlje, Travunija, Duklja and Rascia.[4] Bosnia, centered at river Bosona, was mentioned as one of the regions that were then under Serbian rule, in casu under Prince Časlav.

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Historija Bosne
PostPoslato: 15 Mar 2012, 22:42 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 02 Dec 2007, 01:43
Postovi: 2164
Lokacija: Banjaluka
Da nije ova karta http://www.emersonkent.com/images/maps/europe_814.jpg

_________________
Bla, bla, bla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Mar 2012, 22:45 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 23 Apr 2008, 22:28
Postovi: 107
Lokacija: Rajvosa
_зока je napisao:

Nebitno što prelaskom na islam iza tebe staje jedna od najmoćnijih vojski tog vremena?

Sent from my bed using TapaTalk


Pa vjerovatno bi onda 1918. postali hriscani, ali nismo. :)

Inace, ja imam jednu sasvim racionalnu teoriju zasto je Bosna drugacija, brda jarane. To ti je to - brda i sume. I snijeg.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Mar 2012, 22:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Mujo Mujic je napisao:
_зока je napisao:

Nebitno što prelaskom na islam iza tebe staje jedna od najmoćnijih vojski tog vremena?

Sent from my bed using TapaTalk


Pa vjerovatno bi onda 1918. postali hriscani, ali nismo. :)

Inace, ja imam jednu sasvim racionalnu teoriju zasto je Bosna drugacija, brda jarane. To ti je to - brda i sume. I snijeg.



Pa jednom ste se zaj..... necete valjda dvaput xD

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Historija Bosne
PostPoslato: 15 Mar 2012, 22:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
каква брда соколе?
у тим босанским брдима и херцеговачким врлетима се сачувало српство и православље.
долине и градови су махом били резервисани за потурице.

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Historija Bosne
PostPoslato: 15 Mar 2012, 22:57 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2010, 11:58
Postovi: 624
Lokacija: Константинопољ
apokalipto je napisao:
Spacedwarf je napisao:
apokalipto je napisao:
Ima karta prije 10 stoljeca znaci prije nastanka drzave bosne pokazuje skoro cjelu bosnu kao dio srbije zna li iko ista vise o tome ?

Није тад ни Србије било, већ Рашка и Дукља, затим Травунија, Захумље и Хум који су касније ушли у састав ових. Босна је у почетку територијално била само у горњем току ријеке Босне, касније се тек шири. Тако да није могуће да је била у саставу ових а о каквој карти причаш не знам :-?



http://en.wikipedia.org/wiki/Serbs_of_B ... erzegovina


http://en.wikipedia.org/wiki/File:Centr ... 950_AD.png

Ја колико сам историјски поткован знам да помена Србије као назива државе није било све до 13/14 вијек, 950 године биле су већ наведене области Рашка, Дукља, Захумље, Хум, Травунија и Босна, сјеверно је била и Хрватска држава која се чак и проширила са Лике и Гацка на Славонију, за рачун Мађара, Далмација је у то вријеме била под контролом Византије/Франачке до распада и Млетака послије. Значи то је тај оквир о којем говоримо. Е сад Босна се почиње ширити тек у 12 вијеку, затим, колико ја знам Часлав је владао Рашком а не Босном и на крају није било ни помена о неком уједињењу ових области у заједничку државу Босну како је представљено на тој карти, не 950 године. Могуће је да је то од Порфирогенита приказ славенских племена гдје се који настанио или на овој другој карти нешто од Ираклија виђење тадашње ситуације, јер он је и дао дозволу Словенима да населе Балкан.

Ако сам негдје у криву просвјетлите ме, јбг.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Mar 2012, 23:02 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 23 Apr 2008, 22:28
Postovi: 107
Lokacija: Rajvosa
apokalipto je napisao:
Mujo Mujic je napisao:
_зока je napisao:

Nebitno što prelaskom na islam iza tebe staje jedna od najmoćnijih vojski tog vremena?

Sent from my bed using TapaTalk


Pa vjerovatno bi onda 1918. postali hriscani, ali nismo. :)

Inace, ja imam jednu sasvim racionalnu teoriju zasto je Bosna drugacija, brda jarane. To ti je to - brda i sume. I snijeg.



Pa jednom ste se zaj..... necete valjda dvaput xD


Sto smo se zajebali, nismo!

Dok je bilo janjicara, spahija, begova itd - ljepota :)

Al onda dosh'o onaj vas Aca, e on nas jest sjeb'o, sto jest jest :)

Medjutim, onda dodje Josip i sjeba Acu... :lol:

Tako ti je to u nasim krajevima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Historija Bosne
PostPoslato: 15 Mar 2012, 23:06 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
Mujo Mujic je napisao:

Drug moj,

ja ti znam samo za jednu istinu,

a ona je da je ovaj prostor sto ti nazva Jugoslavijom, ustvari prostor sa najvecom koncentracijom budala u Svemiru. Svakak'e stoke tu ima, visoko koncentriran prostor... hm... koja je najbolja rijec... budalama (mozda najbolje opisuje sve u jednoj rijeci)! :wink:

Ali eto, ti si sad tu kao neki Srbin, ja sam tu kao sad neki Bosnjak - i mi se sad tu kao svadjamo medjusobno! Sta's jebiga jarane dosadan zivot u brdima, moras se s nekim svadjat...

:lol:


Pa vidis, Tito je cetnike kao izdajice naroda i narodnosti bivse drzave streljao. I vama je to ok. A vi kad ste izdali svoj narod, nije vam dosta pola drzave koju ste izdali, nego bi sad i cijelu. Vidis li nelogicnost?

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Historija Bosne
PostPoslato: 15 Mar 2012, 23:10 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 23 Apr 2008, 22:28
Postovi: 107
Lokacija: Rajvosa
Пеле Мали je napisao:
каква брда соколе?
у тим босанским брдима и херцеговачким врлетима се сачувало српство и православље.
долине и градови су махом били резервисани за потурице.


Brda sokole,

kad te proganja neki Gaius, Achilles, Mehmet, Hans, John... ti pobjegnes na brdo, u sumu

i rahat si!

Jos ako snijeg rokne, ma ni'dje sreci kraja!

:lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Historija Bosne
PostPoslato: 15 Mar 2012, 23:19 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2010, 11:58
Postovi: 624
Lokacija: Константинопољ
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Historija Bosne
PostPoslato: 15 Mar 2012, 23:21 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
Amin.

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Historija Bosne
PostPoslato: 15 Mar 2012, 23:21 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2008, 01:45
Postovi: 26546
Lokacija: Banja Luka
Vid ovog Muje saldzije :)

_________________
Radonjic je kriv!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Historija Bosne
PostPoslato: 15 Mar 2012, 23:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Mujo Mujic je napisao:
Пеле Мали je napisao:
каква брда соколе?
у тим босанским брдима и херцеговачким врлетима се сачувало српство и православље.
долине и градови су махом били резервисани за потурице.


Brda sokole,

kad te proganja neki Gaius, Achilles, Mehmet, Hans, John... ti pobjegnes na brdo, u sumu

i rahat si!

Jos ako snijeg rokne, ma ni'dje sreci kraja!

:lol:



reci da si srbin muslimanske vjeroispovjesti sve ti je oprosteno :D

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Historija Bosne
PostPoslato: 15 Mar 2012, 23:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
па да, зато су брдски крајеви већином били настањени Србима. значи разумијемо се.
кад су дошли Турци ви сте клекли, а наши су побјегли у брда.
ти Турци који су убили последњег босанског краља, Стјепана Томаша Котроманића, који је уједно био и посљедњи деспот Србије.
био је ожењен са Маријом (у неким изворима Јеленом) Бранковић.
ринг ени бел?

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Historija Bosne
PostPoslato: 15 Mar 2012, 23:30 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2010, 11:58
Postovi: 624
Lokacija: Константинопољ
Пеле Мали je napisao:
па да, зато су брдски крајеви већином били настањени Србима. значи разумијемо се.
кад су дошли Турци ви сте клекли, а наши су побјегли у брда.
ти Турци који су убили последњег босанског краља, Стјепана Томаша Котроманића, који је уједно био и посљедњи деспот Србије.
био је ожењен са Маријом (у неким изворима Јеленом) Бранковић.
ринг ени бел?

Који ваши наши ? Срби су остали у граду и пали под турски утицај, Срби су побјегли у брда и остали вјерни православљу, конташ.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Historija Bosne
PostPoslato: 15 Mar 2012, 23:30 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 23 Apr 2008, 22:28
Postovi: 107
Lokacija: Rajvosa
MuskoBre je napisao:
Mujo Mujic je napisao:

Drug moj,

ja ti znam samo za jednu istinu,

a ona je da je ovaj prostor sto ti nazva Jugoslavijom, ustvari prostor sa najvecom koncentracijom budala u Svemiru. Svakak'e stoke tu ima, visoko koncentriran prostor... hm... koja je najbolja rijec... budalama (mozda najbolje opisuje sve u jednoj rijeci)! :wink:

Ali eto, ti si sad tu kao neki Srbin, ja sam tu kao sad neki Bosnjak - i mi se sad tu kao svadjamo medjusobno! Sta's jebiga jarane dosadan zivot u brdima, moras se s nekim svadjat...

:lol:


Pa vidis, Tito je cetnike kao izdajice naroda i narodnosti bivse drzave streljao. I vama je to ok. A vi kad ste izdali svoj narod, nije vam dosta pola drzave koju ste izdali, nego bi sad i cijelu. Vidis li nelogicnost?


Ne vidim.

Nego, jesi li ti na nekoj od pozicija vlasti u ovom nasem politicko-ekonomsko-drustvenom sistemu (bilo kojem, mjesna zajednica, opcina, entitet, drzava, itd itd), tj. jel placas harac ili naplacujes harac, iliti porez?

Pitam to da mogu znati kakav je uopce i tvoj odnos, u cilju diskusije, prema necemu sto se zove Bosna, Srpska, Srbija, Ottomanska imperija, cetnici, partizani, janjicari, i tako.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Historija Bosne
PostPoslato: 15 Mar 2012, 23:32 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 23 Apr 2008, 22:28
Postovi: 107
Lokacija: Rajvosa
apokalipto je napisao:
reci da si srbin muslimanske vjeroispovjesti sve ti je oprosteno :D


Ja sam Srbin muslimanske vjeroispovjesti i sve mi je oprosteno :lol:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 459 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 23  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs