banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 23 Apr 2024, 08:13

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 255 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 09 Dec 2011, 12:27 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39416
Lokacija: Месечева икра
Xрватима ентитет треба,питање је требамо ли им ми помоћи да га добију? Не требамо,нису заслужили.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Dec 2011, 12:32 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Kakve crne zasluge i pomoc? Interes svih je jos jedna jedinica.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Dec 2011, 13:04 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39416
Lokacija: Месечева икра
Зашто је трећи ентитет у интересу Срба?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Dec 2011, 13:05 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Zasto nije?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Dec 2011, 13:10 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2010, 11:26
Postovi: 18992
The_new_Statesman je napisao:
Zasto nije?


Najbanalnije,mnogo vecu tezinu ima tvoj glas ako je jedan od dva,nego ako je jedan od tri!

_________________
"Možete da budete najbolji student ili najbolji stručnjak u nekoj oblasti ali ako niste u sistemu vlasti, ako niste dio vlasti, sve je to zabluda''


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Dec 2011, 13:11 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
A jedan od zajednickih interesa je uspostavljanje ravnoteze na nivou BiH.

Evo trenutno se kao Hrvati nesto tale sa Srbima, sutra opet mogu sa Bosnjacima, a opet se moze desiti da se Srbi i Bosnjaci tale protiv Hrvata. Sve to talenje u slucaju startne jednakosti postaje teze, a povrh svega nepotrebno.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Dec 2011, 13:12 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Koja dva?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Dec 2011, 13:13 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2010, 11:26
Postovi: 18992
mislim na entitetsko glasanje

_________________
"Možete da budete najbolji student ili najbolji stručnjak u nekoj oblasti ali ako niste u sistemu vlasti, ako niste dio vlasti, sve je to zabluda''


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Dec 2011, 13:15 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Nema to veze, u svakom slucaju vazi zakon veta, pa bila dva ili dva'esdva entiteta.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Dec 2011, 12:41 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 02 Dec 2007, 01:43
Postovi: 2164
Lokacija: Banjaluka
Prevelik je rizik Hrvatima davati treci entitet, pogotovo zato sto oni hoce dijelove RS i to su jasno rekli, njih treba ostaviti da se gloze medjusobno, tako je nasa pozicija jaca. Nase ja samo da branimo vlastite interese, a oni dok se medjusobno prepucavaju nas manje diraju. Dejton je sve jasno rekao.

_________________
Bla, bla, bla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Dec 2011, 14:01 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Ne prekidaj neprijatelja dok pravi greške - Napoleon Bonaparta. :lol:

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Dec 2011, 14:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
LemiGO je napisao:
Prevelik je rizik Hrvatima davati treci entitet, pogotovo zato sto oni hoce dijelove RS i to su jasno rekli

Ovi Hrvati što žele treći entitet ne žele dijelove RS, dijelove RS žele oni Hrvati koji ne žele treći entitet.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Dec 2011, 14:48 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Baš tako.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Dec 2011, 11:36 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2009, 23:57
Postovi: 353
Ne, dobili su Hrvatsku bez Srba.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=b2jpamLZW3g


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Mar 2012, 12:14 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Mar 2012, 20:51
Postovi: 93
Lokacija: Žepče, Herceg Bosna
Schlager je napisao:
Temu sam otvorio na Istoriji,jer nemam pristup Politici. Ali,posto cu uglavnom i pisati o istoriji,mislim da nisam promasio.
Odmah da dam moj eksplicitan odgovor na ovo veoma aktuelno pitanje,a on je NE!

Da ga sad pokusam obrazloziti.

Svako malo izadju na svjetlo dana neciji memoari,ili knjige poput Holbroock-ove "Kako zaustaviti rat",tako da danas sa prilicno velikom tacnoscu mozemo zakljuciti sta se desavalo iza kulisa u poslednjem ratu.Da vidimo u kakvom je istorijskom trenutku dogovoren Washingtonski sporazum,pocetkom 1994 kojim je stvorena muslimansko-hrvatska FBIH. Srbi drze Republiku Srpsku Krajinu u Hrvatskoj,koja obuhvaca cetvrtinu Hrvatske! U BiH traje rat izmedju sve tri strane,a najjacim intenzitetom izmedju Hrvatske Republike Herceg-Bosne i Armije BiH,dok mi Srbi uglavnom pasivno posmatramo sve to i stitimo (nazalost nikad definisane) granice Republike Srpske.Znaci,u muslimansko-hrvatskom sukobu su na samom pocetku inicijativu imale snage HVO,ali kad su se muslimani pribrali poceli su da ih gaze na svim frontovima i redom su padali Kakanj,Vares,Bugojno,Srednja Bosna je bila u totalnom okruzenju,ocekivao se pad i humanitarna karastrofa,a Hrvati su jedinu inicijativu imali u Hercegovini,Mostaru,jer su bili brojniji.a uz to opremljeni sa svim mogucim vrstama teskog naoruzanja....ali ni dole nisu mogli pera odbiti muslimanima,iako je istocni Mostar licio na povrsinu mjeseca koliko je bio razoren,za razliku od Zapadnog. Elem,kad je krenula ta muslimanska ofanziva u kojoj su zauzimali grad za gradom,sazvan je Washingtonski skup da bi se sprijecila potpuna kapitulacija HVO,a za Hrvate je pregovarao Mate Granic,dok je Tudjman bio na stalnoj liniji sa njim. I tada,tamo u Americi,kontrolori rata odluce da je vrijeme da se rat polako privodi kraju,i metodom stapa i sargarepe odluce da ce svako dobiti ponesto,a niko bas sve! U tako nepovoljnoj situaciji,Hrvatima se nudi za njih tada bajkovit prijedlog parafraziram "U BiH necete proci bas bogzna kako,ali sprijecicemo vas potpun poraz,ucicete u muslimansko-hrvatsku FBIH,ali zato dobijate odrijesene ruke da ocistite Hrvatsku,porazite Republiku Srpsku Krajinu uz nasu pomoc,a ni Srbija se nece mijesati.Kad je Granic to rekao Tudjmanu,ovaj je vrisnuo od srece i rekao PRIHVATAJ! Muslimani,iako su bili u super vojnoj situaciji,su svjesni da ne kontrolisu ni kilometar drzavne granice BiH,i da bi tesko opstali bez zapadne pomoci koja stize na sarajevski aerodrom,su nevoljko prihvatili to sve,ali znali su da moraju jer su potpuno zavisni od USA,a uostalom odmah je i bilo jasno da ce oni u toj FBIH voditi glavnu rijec jer ih je vise,a to je ipak pola drzave. Uz to,garantovan im je i opstanak BiH kao drzave,i oni su pristali. Mi Srbi smo mozda u toj podjeli i najslabije prosli,jer u Hrvatskoj ostadosmo bez icega,a to nam je kompenzirano polovicom BiH.
I sad kad je to sve proslo,pojeo Vuk magare,Hrvatska ulazi u EU,a hrvatske Srbe niko i ne pominje (ni mi :( ),sad bi Hrvati entitet!! I sto je najgore,svi kojima sam ja okruzen u RL ih jos i podrzavaju u tome! :( ....Dakle,moje misljenje je "Da,moze entitet,ali da vratimo fakticko stanje iz 1994,i naravno priznajte Republiku Srpsku Krajinu u Hrvatskoj!!
Znaci,kad bi oni sad dobili taj entitet,bili bi APSOLUTNI pobjednici zadnjeg rata,etnicki ocistili Hrvatsku od Srba,a u BIH dobili potpuno ravnopravan entitet sa ostala dva naroda! Muslimani bi bili potpuno porazeni jer bi uz najvece zrtve dobili najmanje,a mi Srbi bi takodje bili osteceni jer bi,uz potpun poraz u Hrvatskoj,sad i u Bosni nase akcije pale,jer svi znamo da nije isto biti vlasnik necega 1/2 ili 1/3,nije ni slicno,pa mi je tim nejasnije zalaganje bilo kog Srtbina za hrvatski entitet.

Ovo je moj najduzi post ikada na forumu,hvala svakome ko ga procita,a volio bih da se povede jedna zdrava diskusija,da vidim bas i argumente onih koji su ZA taj hrvatski entitet,jer mozda ja stvarno imam deformisan pogled na dogadjaje u zadnjem ratu,cim sam u tolikoj manjini!

Inace,mislim da je naivno vjerovati da nisu cijelo vrijeme ovdje postojali "kontrolori rata" koji su uvijek odredjivali sta moze a sta ne. Kao sto smo mi mogli na pocetku uci u Zagreb ili Srajevo,tako su i oni na kraju mogli uzeti Banjaluku da neko nije rekao STOP,a tako je i Washingtonskim sporazumom sprijecen potpuni poraz HVO.


Pozdrav iz Žepča.

Svaka pohvala za ovu temu i uvodni post ali moram reći kako se tu ipak potkralo nekoliko pogrešaka.
Hrvati u BiH nisu u tom trenutku bili u potpunom porazu, već su upravo kretali u protunapad što bi produljilo H-M sukob, a produljenje rata na ovim prostorima nije bilo Americi u interesu. Iz Hrvatske su pristizale brigade HV-a koje su trebale ići u oslobođenje Uskoplja odnosno Gornjeg Vakufa (Hrvati su da se razumijemo već kontrolirali hrvatski dio Uskoplja), a u Rami su već poduzimane neke akcije proboja prema Srednjoj Bosni. Hrvati su uspjeli držati gradove u Srednjoj Bosni u kojima su bili većina, što zbog dovlačenja oružja iz matičnog dijela, ali i uz pomoć Srba koja je bila masno naplaćena u dogovoru lokalnih srpskih snaga sa Vladom RH i lokalnim hrvatskim zapovjedništvom do čega je dolazilo jednim dijelom u Kiseljačkoj enklavi i u Žepačkoj enklavi u kojoj je djelovala teslićka bojna. Jedino gdje su nas Muslimani bili baš nakantali je u Vareškoj enklavi no ona je priča za sebe.

S druge strane Alija je mislio kako će Tuđman eventualno u cilju podjele BiH pristati da Hrvati predaju Srednju Bosnu i sve lijevo od Neretve, no on to Bogu hvala nije. Ponestajalo mu je oružja (kojega su se domogli upravo zahvaljujući Hrvatima i HVO-u) ali i hrane jer ipak je bila riječ o potpunoj izolaciji sa svih strana. Stoga je ipak odustao od svojih težnji da stvori islamističku republiku te pristao na stvaranje Federacije, s druge strane hrvatsko vodstvo je na to pristalo kako je već navedeno kako bi dobili blagoslov za rješavanje srpskog pitanja u RH a samim time bi im se sklonio taj dodatni sukob sa grbače.

Stoga morate znati, Herceg Bosna nikad nije bila kako to federalni mediji vole reći ukinuta ili vojno poražena. Ona je samo jedna ukomponirana sa Alijinom RBiH u Federaciju Washingtonskim sporazumom, kao što je RS ukomponirana u BiH zajedno sa FBiH daytonskim sporazumom. HR Herceg Bosna tek 1996. prenosi ovlasti svojih institucija i vojske na Federalnu razinu.
Ona nikad ni ne bi bila poražena jer čak i da je Alija uspio zauzeti cijelu Srednju Bosnu za sebe, nikad ne bi uspio dalje od linije Mostar-Rama-Uskoplje gdje ionako nema šta tražiti iako je sanjao o bosanskoj luci Neum, u kojemu živi 99% Hrvata.

I još jedna stvar, Hrvati u BiH traže ravnopravnost, posebice u Federaciji (na državnoj razini nije loše). Treći entitet je samo jedno od rješenja no ne mora biti nužno. Može se postić drugim načinima kao npr. preustroj FBiH. FBiH nije u početku bila toliko loša, no zahvaljujući gamadi zvanoj visoki predstavnici danas smo na federalnoj razini u teškom položaju. Dodik nas podržava kako bi imao partnere u kontriranju Sarajeva i kako bi svijetu pokazao da nije problem u RS nego u FBiH u čemu mu to i uspjeva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Mar 2012, 15:20 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Čačkanje mečke. Ako postoji mogućnost da se stvori treći entitet, postoji istovremeno mogućnost da se ukinu i ova dva, već postojeća. To je rizik u promjeni ustava, ovakvog kakav jeste.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Mar 2012, 15:25 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Koliko se ja sjećam kao kroz maglu Hrvatima je dobro išao rat, ali prirodno su zavisili od Hrvatske i ne znam koliko bi izdržali da je Njofra zavrnuo slavinu.

Alija je bio snabdijvan preko svoja dva aerodoroma i od šverca nekih Srba, tako da bi to potrajalo.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Mar 2012, 15:54 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Mar 2012, 20:51
Postovi: 93
Lokacija: Žepče, Herceg Bosna
STRATOKASTEL je napisao:
Čačkanje mečke. Ako postoji mogućnost da se stvori treći entitet, postoji istovremeno mogućnost da se ukinu i ova dva, već postojeća. To je rizik u promjeni ustava, ovakvog kakav jeste.


To ne mora značiti.
Federacija BiH je jedna od dvije strane koja je potpisala daytonski sporazum, ali ona je nastala washingtonskim sporazumom. To znači da se ona može reformirati kako bi Hrvati stekli ravnopravniji položaj bez diranja daytonskog sporazuma. A i zna se da ta dva sporazuma nisu sveto pismo koliko puta su bili pogaženi u zadnjih 17 godina.

Баби Папушка je napisao:
Koliko se ja sjećam kao kroz maglu Hrvatima je dobro išao rat, ali prirodno su zavisili od Hrvatske i ne znam koliko bi izdržali da je Njofra zavrnuo slavinu.

Alija je bio snabdijvan preko svoja dva aerodoroma i od šverca nekih Srba, tako da bi to potrajalo.


Pa normalno. Bez obzira na vlasti u Grudama Herceg Bosna je ovisila o Zagrebu politički, ekonomski i vojno što je i logično u takvim vremenima i kod tako malobrojnijeg naroda u odnosu na druga dva.
Međutim sve tri strane u BiH u proteklom ratu su ovisile o nekakvom vanjskom faktoru bez kojih bi teško opstajali (Zagreb, Beograd, međunarodna zajednica...).


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Mar 2012, 16:13 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Mene zanima kako recimo u Jajcu mirno egzistirate jedni pored drugih, a ima oko 20000 jednih i 20000 drugih.

Odatle stvarno nisam čuo za neke ekscese.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Mar 2012, 16:17 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Avg 2002, 17:16
Postovi: 2344
Lokacija: Moskva
Жепчак све што написа стоји, али увијек има и друга страна медаље.

Кад Срби расправљају о томе треба ли Хрватима трећи ентитет не смију да не забораве стање са Србима у Хрватској. Мислим да сада на простору читаве БиХ Хрвата нема више од 15% и хоће свој ентитет а Срба којих је било 13% у Хрватској нема нигдје. Ми смо увијек спремни да помогнемо и да заборавимо и увијек на крају добијамо нож у леђа од вас. Тужно али истинито. Жепче је изузетак. Ваши руководиоци су знали да није било српске помоћи 1993. године Жепче би било у муслиманским рукама и чак после вашингтонског споразума помагали су Србима колико су могли (обавјештајно! смијем да тврдим да није било једне дојаве у октобру 1994. године да би и Добој и Теслић пали).
Зато мислим да за свој статус унутар ФБиХ морате сами да се борите и да ма колико ми Срби били на вашој страни, не би требало да вам икако помажемо.
На државном нивоу је већ друга прича.

_________________
I don't like it's job !!!!!!!!!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 255 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs