banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 11:13

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 459 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 23  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Historija Bosne
PostPoslato: 01 Feb 2012, 14:17 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2012, 20:56
Postovi: 118
Mene znate na ovom forumu, propali kladionicar, student u pokusaju. Malo prije sjeo u dnevni boravak, uzeo cips, upalio tv, da nađem kakav film da mozak odmorim, kad tamo debata, neki Čedo Jovanović, zaključim da je Srbin i dobro poznati Mile, krv siklja koliko se svađaju. Odlucim da pogledam, kad imam sta cuti Mile se dere Bosna nikad nije bila drzava, ostavim onaj cips, malo se vise koncetrisem na debatu, kad Mile ni pet ni sest kaze ja nisam iz Bosne, ja sam iz RS-a. Tad mi pukne film, prebacim i nesto kontam, do kada ovako, znam da je covjek zavrsio samo politicke nauke(i to je upitno), ali da ne zna da je Bosna bila drzava, sa cjelokupnim drzavnim aparatom, sa svojom vojskom, sa svojim banom, kraljem ? I jos sav ponosan na TV-u to govoriti, stvarno se brinem za nas obrazovni sistem. Ali evo ja odlucih da sa vama podjelim nekoliko cinjenica, za slucaj da ima jos Milorada.

Prvi put ime Bosna se spominje jos u djelu Konstantina Porfirogenita "O upravljanju carstvom", tu se spominje mala drzavica(naravno jos uvjek ne samostalnu) koja nosi naziv Bosna ili "horion Bosona" sto znaci zemlja Bosna, i u to vrijeme je obuhvatala samo 20% danasnje teritorije. I ako se smatra da je i prije toga postojala Bosna mi nećemo o tome, služimo se samo čvrstim argumentima i dokazima, jer se ne zna da li je bila u sastavu Hrvatske ili je bila samostalna. Zatim slijedi jedan maglovit period, nemamo puno podataka, nije se puo istraživalo, tako da se sve temelji na nagađanju. Ali smo sigurni da je i u ovom periodu termin Bosna postojao, i da je tada nastao naziv Bosnjani za ljude koji su zivjeli na obalama rijeke Bosne, kao i Neretnjani za ljude koji su zivjeli na obalama rijeke Neretve.
Zatim nam dolazi period o kome imamo dosta više podataka, i tada se pominju vladari Bosne, prvi vladar Bosne koji se pominje jeste ban Stjepan. Zatim se spominje ban Borić, koji će povesti bunu protiv Bizantije u kolaboraciji sa Ugarskim kraljevstvom koja će rezultirati u prvoj nezavisnoj bosanskoj državi. Međutim ova država bila je jako mala, obuhvatala je mali porstor u srednjoj Bosni, ali je bila samostalna sa vlastitim državnim aparatom. U istom stoljeću, Bosnu će ponovo osvojiti Bizantija. U 12. stoljeću, novu pobunu, ponovo u kolaboraciji sa Ugarskom povesti će Kulin ban koji će i uspjeti, te će nova bosanska država se pojaviti 1180. godine. Iz tog perioda imamo Povelju Kulinu bana, koja je mnogo vise od dokumenta, u kojoj se garantuje Dubrovcanima da ih niko nece dirati (kako to uciniti ako nemate policiju, vojsku?), i to je najvazniji dokaz bosanske drzavnosti.
Slika
Vrijeme Kulina bana će biti upamćeno po miru, a nakon njega će doći još niz banova koji će postepeno širiti teritoriju Bosne, a povremeno se i postavljati u vazalski odnos Ugarskoj. Ban Stjepen Kotroman će biti osnivač dinastije Kotromanić, a njega će na prijestolju naslijediti Ban Stjepan II Kotromanić. Spomenuti ban će biti među najznačajnijim za historiju Bosne, obzirom da će se u potpunosti postaviti kao nezavisan vladar, te izgraditi jaku bosansku vojsku, ekonomiju i trgovačke odnose.
Stjepana II će 1355. godine naslijediti njegov bratić, jedan od najpoznatijih ličnosti bosanske historije, Tvrtko I Kotromanić. Tvrtko I će nakon duge borbe za prijestol napokom sebe ustoličiti za vladara Bosne, te odmah nastaviti njeno jačanje. Bosna će se pod njegovom vlašću razviti u jaku ekonomsku državu, sa dobrim diplomatskim odnosima i snažnim teritorijalnim ustrojem. Tvrtko I će biti taj koji će adaptirati grb sa zlatnim ljiljanima kao simbol Bosne, a uz to će i dati kovati vlastiti novac sa pečatom ljiljana. Njegova vojska će biti snažna, pa će Bosna imati i vlastitu mornaricu. Uz to će biti i među prvima na Balkanu koja će koristiti vatreno oružje u bitci. Tvrtko će proširiti Bosnu sve do zapadne Srbije, osvojiti kompletan Sadndžak i dijelove Kosova, najveći dio moderne Crne Gore, kompletnu današnju Bosnu i Hercegovinu sem bihačke krajine, Slavoniju i kompletnu Dalmaciju sem Dubrovnika i Zadra. Uz to će sebe 1377. godine okruniti za kralja Bosne, te pored toga i sebe proglasiti kraljem kako srpskih tako hrvatskih zemalja. Kralj Tvrtko I će tako biti prvi kralj Bosne, i Bosna će pod njim izrasti u najjaču južnoslavensku državu. Nakon njega kraljevi će se naslijeđivati na prijestolju Bosne, a svi će biti iz loze Kotromanića. Mnogi od njih će postati ugarski i turski vazali, a značaj i prostor Bosne će se povremeno tokom 15. stoljeća smanjiti. Konflikti između bosanskih plemićkih porodica će biti među glavnim faktorima slabljenja države, obzirom da je država bila uređena prema feudalnom principu. Bosnu će napokon napasti moćno Osmansko Carstvo i pod vodstvom Sultana Mehmeda II El-Fatiha (Osvajača) i 1463. godine i osvojiti. To će biti kraj bosanske samostalne države i kraljevske loze Kotromanić, i početak historije osmanlijske Bosne. Na kraju, možemo zaključiti da je srednjevjevokna država Bosna bila temelj modernom postojanju Bosne, i zapravo početak historije bosanske državnopravnosti.

_________________
Dnevna kladionica - S nama ne mozete biti u minusu!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Historija Bosne
PostPoslato: 01 Feb 2012, 14:28 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2010, 11:58
Postovi: 624
Lokacija: Константинопољ
Drzi se ti kladionice...
edit: a dodik je rekao da bosna nikad nije bila drzava osim pre dolaska osmanlija, poslije je stalno bila u sastavu drugih drzava, pa je tako i opstajala (pri cemu je aludirao da bosna kao MULTINACIONALNA drzava ne moze opstati)


Poslednji put menjao Spacedwarf dana 01 Feb 2012, 14:30, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Historija Bosne
PostPoslato: 01 Feb 2012, 14:30 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2012, 20:56
Postovi: 118
Ma ne ide mi zadnjih dana ni u kladionici,
ni za sta nisam :D

_________________
Dnevna kladionica - S nama ne mozete biti u minusu!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Historija Bosne
PostPoslato: 01 Feb 2012, 14:45 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Više vjerujem Voždu nego tamo nekom Porfirogenitu koji je umro prije 1000 godina.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Historija Bosne
PostPoslato: 01 Feb 2012, 14:50 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 02 Dec 2007, 01:43
Postovi: 2164
Lokacija: Banjaluka
A meni pukne film i pocnem da pisem o istoriji Bosne, da pisem o njenim kraljevima, al nikako da napisem kad su dosli oni sa istoka pa sta je onda bilo i kako smo se posrali na istu, a onda smo se tako njihali na vjetru, i tako te jedne godine naidje vjetar sa zapada, a mi se sjetismo Tvrtka ma haj bolan dobar je on covjek biJo, i tako, jednog suncanog dana vasionski brod spusti se sa neba, i da to je bio momenat kad smo spoznali istinu, da mi smo vanzemaljci.

_________________
Bla, bla, bla...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Historija Bosne
PostPoslato: 01 Feb 2012, 14:55 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2012, 20:56
Postovi: 118
LemiGO je napisao:
A meni pukne film i pocnem da pisem o istoriji Bosne, da pisem o njenim kraljevima, al nikako da napisem kad su dosli oni sa istoka pa sta je onda bilo i kako smo se posrali na istu, a onda smo se tako njihali na vjetru, i tako te jedne godine naidje vjetar sa zapada, a mi se sjetismo Tvrtka ma haj bolan dobar je on covjek biJo, i tako, jednog suncanog dana vasionski brod spusti se sa neba, i da to je bio momenat kad smo spoznali istinu, da mi smo vanzemaljci.


Shvatam na sta ciljas, ali totalno je nebitno ko sam, sta sam, odakle sam, sta sam prihvatio, da sam taj sa istoka ne bi igro kladionicu itd. To je totalno nebitna stvar, ovdje je akcenat ne na Bosni, Bosancima, Srbima, petim desetim, nego na covjeku koji predstavlja nasu drzavu, koji predstavlja RS, a prica nebuloze, ja znam da je lijepo za uho cuti da Bosna nikad nije postojala nekome ko ne voli tu istu Bosnu, ali zamisli kako je porfesoru historije iz Hrvatske, iz Slovenije, Engleske, kada cuje jednu takvu izjavu. Nadam se da me shvatas, boli mene za Mileta nek` mlati, prica to mu je pos`o, al daj bar kad govoris potrudi se da pricas tacne provjerene stvari, a ne govoris sta ti na pamet padne.

_________________
Dnevna kladionica - S nama ne mozete biti u minusu!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Historija Bosne
PostPoslato: 01 Feb 2012, 15:03 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 02 Dec 2007, 01:43
Postovi: 2164
Lokacija: Banjaluka
Ta Bosna i ova danas u kontekstu koji ti spominjes nemaju veze, u ostalom ona je uvijek egzistirala kao vazalna drzava izmedju istoka i zapada, ovdje je kriticno sto se na tu istorijsku Bosnu pozivaju oni koji su nekad davno htjeli postati kao osvajac sa istoka, jbg tad se to cinilo kao dobar biznis, a danas opet potomci govore da se zaklinnju i istu i daju sebi naziv po istoj, po rijeci Bosni, sizofrenija u zoni sumraka.

_________________
Bla, bla, bla...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Historija Bosne
PostPoslato: 01 Feb 2012, 15:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
ваше фалсификовање историје, приче о древним добрим бошњанима, пирамидама и сличним глупостима причајте између себе. ми врло добро знамо ко смо и шта смо и чија је ово земља. додик је јасно нагласио да та древна босна није била оно што је била данас, а ко хоће, схватиће. да си ми жив и здрав

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Historija Bosne
PostPoslato: 01 Feb 2012, 15:10 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2012, 20:56
Postovi: 118
I danas je u tome dobar biznis, sta mislis zasto se Turci toliko trude da budu vazan faktor na Balkanu? Nisam te bas najbolje razumio zasto je sizofrenija u zoni sumraka sto se zaklinjemo Bosnom i nazivamo Bosancima, ali nije ni bitno, opet me pogresno shvatate. Bitna je samo jedna cinjenica, Bosna je postojala kao država, i to niko ne moze osporiti ko to osporava izvinite ali za mene je budala, isto kao da neko govori da Srbija nije bila nikada samostalna i sl. Nisam cuo kada je Mile izuzeo period prije Turskih osvajanja, i zato se u meni javio revolt, mada bi se i to moglo dovesti u pitanje, jer je formalno samostalna od 92. Ne bitno kakva je bila drzava, ko je tamo zivio, ja sam samo zelio da naglasim da je postojala drzava koja se zvala Bosna.

@aleksandar jel mozes i meni reci cija je ovo zamlja? Neuk sam, ne znam?

_________________
Dnevna kladionica - S nama ne mozete biti u minusu!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Historija Bosne
PostPoslato: 01 Feb 2012, 15:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
ти ниси разумио милу.

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Historija Bosne
PostPoslato: 01 Feb 2012, 15:19 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
dnevna-kladionica je napisao:
@aleksandar jel mozes i meni reci cija je ovo zamlja? Neuk sam, ne znam?


Mogu ja da ti odgovorim? Srba i Hrvata.

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Historija Bosne
PostPoslato: 01 Feb 2012, 15:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
чија је земља? па српска, значи и твоја јер и ти си Србин.

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Historija Bosne
PostPoslato: 01 Feb 2012, 15:27 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2012, 20:56
Postovi: 118
MuskoBre je napisao:
Mogu ja da ti odgovorim? Srba i Hrvata.


Krsenje Dejtonskog sporazumu na djelu!
U kojeg se Mile kune, nekoliko puta je to i pokazao i u raspravi sa Čedom!

АЛЕКСАНДАР je napisao:
чија је земља? па српска, значи и твоја јер и ти си Србин.


Hvala sto si me prosvijetlio! Ja ne znadoh da sam Srbin do danas!

_________________
Dnevna kladionica - S nama ne mozete biti u minusu!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Historija Bosne
PostPoslato: 01 Feb 2012, 15:31 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
ма знаш, како не знаш. прича ми колега из тузле да су славили српску нову годину и да дижу три прста кад ђоковић побјеђује.
није крв вода, ба.
док год говориш језиком којим говориш, док год живиш ту гдје живиш, ти си Србин. оно интелектуалаца што је изашло из вашег дјела народа је сконтало ко је и шта је и изјаснило се Србином. то су велики књижевници, умјетници, итд. ако ти мислиш да си паметнији од нпр. Меше Селимовића, свака част.

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Historija Bosne
PostPoslato: 01 Feb 2012, 15:33 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2010, 11:58
Postovi: 624
Lokacija: Константинопољ
Nemoj se praviti da ne shvatas, Bosna nikada kao multionacionalna drzava nije postojala do sada. Dokazi suprotno!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Historija Bosne
PostPoslato: 01 Feb 2012, 15:37 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2012, 20:56
Postovi: 118
Oj molim te postedi me gluposti, Meša Selimovic srbin? U Tuzli se slavi pobjeda Novaka?
Pa hajde odi u Tuzlu i slavi pobjedu Novaka i dizi tri prsta, pa ces vidjeti da krv nije voda.

"Safvet-beg Bašagić nije nikada bio, niti je hrvatski pisac, to nije bio Musa Ćazim Ćatić, kao ni Mak Dizdar, kao što ni Meša Selimović nije bio srpski pisac. Međutim, ne treba sve bacati na te koji to čine, jer oni to čine na osnovu izjava, deklariranja i želja takvih pisaca. Treba znati da su se naši brojni pisci izjašnjavali kao Hrvati: Safvet-beg Bašagić, Musa Ćazim Ćatić, Alija Nametak, Muratbegović, Mak Dizdar; kao što su se drugi, od Avde Karabegovića do Meše Selimovića, izjašnjavali kao Srbi, a npr. Ćamil Sijarić kao Crnogorac. Druga je stvar zbog čega su to oni činli. Svako zna da je Meša postao Srbin zbog terora nad njim kojeg je vršio Cvjetin Mijatović, uz pomoć nekih muslimanskih pseudo-intelektualaca, a da je Mak postao Hrvat, kako je meni lično obrazložio, jer je tako imao bolju prođu i mogao štampati svoje knjige u većem tiražu i u više izdanja, a to mu je bilo važno u sirotinjskom životu kojeg je veći dio svog života vodio. S druge strane, i mnogi drugi, političari i navodni narodni vođe, su se izjašnjavali kao Srbi ili Hrvati. Tako je npr. i Alija Izetbegović bio dugo godina Srbin, prema svom izjašnjenju u popisima stanovništva. To, međutim, ne mijenja istinu i identitet tih pisaca. Svako, ko zaviri u njihova djela može se jednostavno uvjeriti da je sadržaj, jezik, faktura i sve o čemu oni pišu i kako misle, vezano sa Bosnom, vezano za bosanski način života i našu tradiciju i kulturu. Jedan od razloga da drugi preuzimaju naše pisce može biti i u tome što je malo naroda koji su u tako malo vremena dali toliko velikih pisaca. Uzmite samo kratak period od 1908.-1917. godine. U tom vremenu se među Bošnjacima rađaju Hasan Kikić, Ahmet Muratbegović, Meša Selimović, Skender Kulenović, Midhat Begić, Safet Krupić, Ćamil Sijarić, Muhamed Abdagić, da navedemo samo najpoznatije i nesumnjivo velike pisce koji bi činili čast svakoj našoj književnosti. To može biti razlog da se drugi pokušavaju na nama namiriti za oskudnost svojih pisaca. Ko zna." (oktobar 2005. za Radio Slobodna Evropa odgovarajući na pitanje o svojatanju bošnjačkih i bosanskih intelektualaca od susjednih Srba i Hrvat) akademik Muhamed Filipović

_________________
Dnevna kladionica - S nama ne mozete biti u minusu!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Historija Bosne
PostPoslato: 01 Feb 2012, 15:37 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
dnevna-kladionica je napisao:
MuskoBre je napisao:
Mogu ja da ti odgovorim? Srba i Hrvata.


Krsenje Dejtonskog sporazumu na djelu!
U kojeg se Mile kune, nekoliko puta je to i pokazao i u raspravi sa Čedom!

АЛЕКСАНДАР je napisao:
чија је земља? па српска, значи и твоја јер и ти си Србин.


Hvala sto si me prosvijetlio! Ja ne znadoh da sam Srbin do danas!


Prvo, sta ja imam sa Milom? Ti si pitao, mene, nas, svejedno..Sta Mile kaze, to ti vidi sa njim.

Drugo, cija je zemlja, ima veze sa dogadjajima koji su se zbivali kojih 600-700 godina prije bilo kakvog Dejtona. Ne moze dokument koji je star 15 godina odredjivati istoriju i situaciju zemlje/drzave/kakogod. Sta cemo sa zadnjih 500-1000 godina? To nikome nista? Koji dio ti je jos nejasan?

Btw, zemlja moze biti samo od onoga ko ju je branio od nekoga treceg. Od nekoga ko je stao na stranu osvajaca/neprijatelja/ haraca, ne moze biti nikako.
Kao sto ne moze biti nikako ni od onoga koji kaze da je Gavrilo Princip bio obican terorista.

Neko je ovo sve branio i ratovao za ovo, a neko je izdajnicki prelazio na stranu neprijatelja, ili ga glorifikovao?

Pa ti nama sad reci cija je drzava, i cija treba/moze da bude?

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Historija Bosne
PostPoslato: 01 Feb 2012, 15:39 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
Kladionicar, mora da se i Kusturica vratio pravoslavlju, jer tako lakse moze da proda filmove vani? :lol: :lol:

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Historija Bosne
PostPoslato: 01 Feb 2012, 15:43 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jun 2010, 20:23
Postovi: 3343
Lokacija: Зворник
слика коју ћу управо поставити на најбољи начин дефинише класичног припадника бошњачког народа који сматра да име бошњак потиче од појма бошњани и да је новонастало босанско писмо заправо изашло из босанчице,те да је босна и херцеговина у свим спортовима успјешнија од сусједа само што у квалификацијама за велике паре пушта својим противницима. Истовремено само босанска истина је једина прихватљива истина, сваки сарајлијица мора бити по том патронату паметнији од бањалучанина,јер ето бањалучки ћевап је мање смрдљив..... Стога и ова тема не видим да је ниједним својим дијелом едуакативна,већ је субјект имао неке друге непосредније циљеве.

што рече чика вожд " у Сарајеву је више Кинеза него Срба" ;)

а ево и шовинистички настројеног завидовићанина који мрзи РС

Spoiler:
Slika

_________________
ПОНОСАН ШТО САМ СРБИН!

http://www.youtube.com/watch?v=n4aUtBLLfJw
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Historija Bosne
PostPoslato: 01 Feb 2012, 15:46 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2012, 20:56
Postovi: 118
MuskoBre je napisao:
Pa ti nama sad reci cija je drzava, i cija treba/moze da bude?


Bosna i Hercegovina je drzava svih Bosanaca i Hercegovaca i onih koji se tako osjecaju. Bar je to jednostavno. A mislis da bi Gavrilo bio ponsan da vidi sta njegovi potomci rade od Bosne?

MuskoBre je napisao:
Kladionicar, mora da se i Kusturica vratio pravoslavlju, jer tako lakse moze da proda filmove vani? :lol: :lol:


Onaj je govorio o intelektualcima, a Kusturica je jedan obican seljak.

drinin vuk je napisao:
слика коју ћу управо поставити на најбољи начин дефинише класичног припадника бошњачког народа који сматра да име бошњак потиче од појма бошњани и да је новонастало босанско писмо заправо изашло из босанчице,те да је босна и херцеговина у свим спортовима успјешнија од сусједа само што у квалификацијама за велике паре пушта својим противницима. Истовремено само босанска истина је једина прихватљива истина, сваки сарајлијица мора бити по том патронату паметнији од бањалучанина,јер ето бањалучки ћевап је мање смрдљив..... Стога и ова тема не видим да је ниједним својим дијелом едуакативна,већ је субјект имао неке друге непосредније циљеве.

што рече чика вожд " у Сарајеву је више Кинеза него Срба" ;)

а ево и шовинистички настројеног завидовићанина који мрзи РС


Dobra slika, jel ti to iz skole?
A ti si bio u Sarajevu pa znas koliko ima Srba?

_________________
Dnevna kladionica - S nama ne mozete biti u minusu!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 459 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 23  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs