banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 11:56

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 245 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 13  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 22 Jun 2014, 14:25 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Jun 2013, 19:03
Postovi: 475
Varate se.
Hrvatska je od 1102. godine u personalnoj uniji sa Ugarskom. Kao samostalna zemlja koja dijeli jedino kralja sa Ugarskom. Kasnije se to mijenjalo svakako. Ali Hrvatska je uvijek posebna zemlja sa većim ili manjim ovlastima i ovolikim ili onolikim teritorijem. Kasnije su i neke zemlje ostale pod Austriskom upravom nakon austrisko-ugarske nagodbe. Ali Hrvatska je uvijek u nekom obliku zemlja. Koja cijeli taj kontinuitet ima svoj sabor. Tako je npr. nakon hrvatsko-ugarske nagodbe u hrvatskoj nadležnosti ostalo zakonodavstvo, uprava, bogoštovlje i nastav te pravosuđe. Ostali su poslovi zajednički. Rijeka je ostala nerješena, na mađarsku korist.
Dalmacija i hrvatski dio Istre su ostali pod Austrijancima nakon A-U nagodbe. Ali Hrvatska je uvijek u nekom obliku jedna od zemalja ove ili one unije.
Dakle nisu obećavani mađarski ili ugarski teritoriji.

_________________
Potpis


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jun 2014, 14:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
The_new_Statesman je napisao:
Dobro, a opet zasto Romanov? Zasto ne neki Rus cija je vrijednost vanprostorna i vanvremenska? Pogotovo u odnosu na Romanova.


Зашто не Романов? Романови су подржавали активно српску револуцију, под притиском цара Александра Србија добија хатишериф 1830., цар Николај уводи земљу у рат због Срба 1914-е. Такође, ту је и велика улога руског царског двора у формирању и одржавању Црне Горе.

За Србе Романови имају доста заслуга, а ја на овај споменик гледам као на одавање почасти Романовима у глобалу, с тим што је тежиште на Николају као последњем Романову и мучки убијеном владару.

У принципу, не видим зашто би се неко бунио због овог споменика. Сигурно је да неће донети никакву штету.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jun 2014, 18:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4065
Čiko je napisao:
Varate se.
Hrvatska je od 1102. godine u personalnoj uniji sa Ugarskom. Kao samostalna zemlja koja dijeli jedino kralja sa Ugarskom. Kasnije se to mijenjalo svakako. Ali Hrvatska je uvijek posebna zemlja sa većim ili manjim ovlastima i ovolikim ili onolikim teritorijem. Kasnije su i neke zemlje ostale pod Austriskom upravom nakon austrisko-ugarske nagodbe. Ali Hrvatska je uvijek u nekom obliku zemlja. Koja cijeli taj kontinuitet ima svoj sabor. Tako je npr. nakon hrvatsko-ugarske nagodbe u hrvatskoj nadležnosti ostalo zakonodavstvo, uprava, bogoštovlje i nastav te pravosuđe. Ostali su poslovi zajednički. Rijeka je ostala nerješena, na mađarsku korist.
Dalmacija i hrvatski dio Istre su ostali pod Austrijancima nakon A-U nagodbe. Ali Hrvatska je uvijek u nekom obliku jedna od zemalja ove ili one unije.
Dakle nisu obećavani mađarski ili ugarski teritoriji.



:)
Ne mislim umanjivat ni uvecavat znacaj Hrvatsko Ugarske nagodbe za Hrvatski narod sta i koje vrijednosti taj dokument - ugovor ima za Hrvate. To je posebna tema.

Ukratko to nije bila nagodba izmedju dvije nezavisne ravnopravne drzave koje su postojale prije njenog sklapanja kao medunarodni nezavisni faktori tj drzave.
Znaci Hrvatska kao drzava po medjunarodnom pravu i u medjunarodnim odnosima u tadasnjoj stvarnosti I vremenu ne postoji. Nema potrebe ici u politizaciu i filozofiranje, emocije to je cista istorija.

Kako god objasnjavao ti taj termin "zemlja" i davao mu koje god atribute, ta tvoja "zemlja" nije drzava.

Te teritorije i pravno i stvarno u to vrijeme o kojem se prica su pripadale tad postojecoj drzavi tj. Austro Ugarskoj Monarhiji, i u kontekstu vlasnistva i kontekstu medjunarodnog priznatog suvereniteta.
Kazem da je on pogrijesio u koristenju termina jer ga je koristio u drzavnom kontekstu.
Nije mislio na narod Hrvate koji su naseljavali ta podrucja kad je rekao "Hrvatski teritoriji" vec na drzavu Hrvatsku koja tad nije postojala kao drzava.

Znaci za Srbe koji su zivjeli na podrucijima koja su bila pod Austro Ugarskom i u krajevima gdje su oni bili vecina a znamo koji su to krajevi neki istoricar bi mogao reci Srpski teritoriji.

Nisu tada u to vrijeme bili ni Hrvatski ni Srpski teritoriji vec Austro Ugarski teritoriji (u koje je spadala i aneksirana Bosna i Hercegovina) na kojima je zivjelo kako gdje negdje vecinsko Hrvatsko negdje vecinsko Srpsko stanovnistvo a negdje neko drugo...
Znaci ti teritoriji nisu pripadali drzavi Hrvatskoj vec drzavi koja se zvala Austro Ugarska da ne navodim sad pun zvanican naziv.
Pozdrav.

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Jun 2014, 14:38 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Jun 2013, 19:03
Postovi: 475
Brale001 je napisao:
:)
Ne mislim umanjivat ni uvecavat znacaj Hrvatsko Ugarske nagodbe za Hrvatski narod sta i koje vrijednosti taj dokument - ugovor ima za Hrvate. To je posebna tema.

Ukratko to nije bila nagodba izmedju dvije nezavisne ravnopravne drzave koje su postojale prije njenog sklapanja kao medunarodni nezavisni faktori tj drzave.
Znaci Hrvatska kao drzava po medjunarodnom pravu i u medjunarodnim odnosima u tadasnjoj stvarnosti I vremenu ne postoji. Nema potrebe ici u politizaciu i filozofiranje, emocije to je cista istorija.

Kako god objasnjavao ti taj termin "zemlja" i davao mu koje god atribute, ta tvoja "zemlja" nije drzava.

Te teritorije i pravno i stvarno u to vrijeme o kojem se prica su pripadale tad postojecoj drzavi tj. Austro Ugarskoj Monarhiji, i u kontekstu vlasnistva i kontekstu medjunarodnog priznatog suvereniteta.
Kazem da je on pogrijesio u koristenju termina jer ga je koristio u drzavnom kontekstu.
Nije mislio na narod Hrvate koji su naseljavali ta podrucja kad je rekao "Hrvatski teritoriji" vec na drzavu Hrvatsku koja tad nije postojala kao drzava.

Znaci za Srbe koji su zivjeli na podrucijima koja su bila pod Austro Ugarskom i u krajevima gdje su oni bili vecina a znamo koji su to krajevi neki istoricar bi mogao reci Srpski teritoriji.

Nisu tada u to vrijeme bili ni Hrvatski ni Srpski teritoriji vec Austro Ugarski teritoriji (u koje je spadala i aneksirana Bosna i Hercegovina) na kojima je zivjelo kako gdje negdje vecinsko Hrvatsko negdje vecinsko Srpsko stanovnistvo a negdje neko drugo...
Znaci ti teritoriji nisu pripadali drzavi Hrvatskoj vec drzavi koja se zvala Austro Ugarska da ne navodim sad pun zvanican naziv.
Pozdrav.


Razujemo se dodnekle. Ali opet, ti su teritoriji nekada bili suvereno hrvatski. Kasnije su Hrvati imali koliku toliku upravu nad njima. Nekada skroz minornu, nekada malo veću. Ali nikada onoliku kao u srednjem vijeku. Ali svejedno su hrvatski teritoriji. I hrvatske teritorije su obećavali nekome.

_________________
Potpis


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Jul 2014, 23:54 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 01 Jul 2014, 17:48
Postovi: 58
hrvat slobode video nije dok mu je srbin nije doneo... toliko o hrvatskim teritorijama... kolko ja znam a znam podobro istoriju uvjek su bili necije sluge i što je apsurdno i taj tiranin ma ko bio draži im je bio od srbije


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Jul 2014, 14:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4065
:D Drug Crni to sto ti tvrdis isto ne pije vode.

Nacelno se ne slazem sa terminom donosenja slobode nekom. Mozes ju izgubit, to da. Ali dobit od nekog???

Slobodu istinsku jedino mozes sam ostvarit i izborit. Naravno ako si mali i nemocan da je dobro ako imas pomoc. Kazem pomoc a ne da neko to za tebe sve odradi, krvari i podnese zrtvu a ti da ocekujes da je to bezuslovno.

Good luck. :D
Takvih primjera u istoriji nema i ako ima mozes na prste jedne ruke naborojat.
Donosenje tebi slobode na tenkovima, bajonetima ili sabljama, kopljima drugih ima gorak ukus. Nadam se da ovo ne treba elaborirat.

U zadnje vrijeme imamo priliku vidjet kako se sloboda i demokratija donosi drugim zemljama, regijama i slicno.
Sloboda nije nesto sto se dobija na poklon ili sto ti drugi donese nije nikad bila niti ce biti.


Kada su se saveznici iskrcali u Italiji, Normadiji i krenuli u oslobadjanje tih teritorija tj donosenje slobode. I te kako su uticali na formiranje prilika i stanja u tim zemljama pogotovu Italije gdje su Italijani imali pokret otpora i vojne jedinice koje su bile nista manje slabije nego u KJ. A o uticanju na prilike i stanje u Njemackoj, Grckoj da ne govorimo.
Kad je Staljin "oslobadjao" Istocnu Evropu od Hitlera i donosio "slobodu" znamo kako je ona izgledala u tim zemljama.

Donio sam ti slobodu ili dosli su i oslobodili nas ali nekako su se zabunili pa ne znaju otici....vec ostase da nam cuvaju tu slobodu...... :D

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Avg 2014, 20:36 
OffLine
dijamant
dijamant
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Jul 2009, 17:07
Postovi: 2340
Lokacija: Lauš
Ulazak u sukob sa Hrvatskom 1991. godine koji se morao izbjeći po svaku cijenu... i to nam je u mnogo čemu otežalo rat u BiH o odvelo mnogo života u nepovrat. O Oluji i najvećem etničkom čišćenju nakon 2. svjetskog rata koje bi se time spriječilo neću ni govoriti.

_________________
Sehxor je napisao:
Da, imam slabu cirkulaciju... stalno mi zima.


Samo fau ve i es en es de.

Banjolučanin zna gdje je opština, Glamočak zna sve u opštini


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Avg 2014, 20:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2008, 01:45
Postovi: 26538
Lokacija: Banja Luka
Moze li neko ispraviti ovaj naslov teme ako je moguce

_________________
Radonjic je kriv!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Avg 2014, 21:00 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Ili bar Acu ukloniti.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Avg 2014, 21:01 
OffLine
dijamant
dijamant
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Jul 2009, 17:07
Postovi: 2340
Lokacija: Lauš
Evo, povlačim se, dobrovoljno. Neću više đubriti. :lol:

_________________
Sehxor je napisao:
Da, imam slabu cirkulaciju... stalno mi zima.


Samo fau ve i es en es de.

Banjolučanin zna gdje je opština, Glamočak zna sve u opštini


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Avg 2014, 16:29 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Према документима објављеним након Другог свјетског рата у Зборнику докумената, том V, књига 30, национални састав дивизија насталих на тлу Хрватске је 1942. био:

• Шеста личка дивизија - 96% Срба;
• Седма банијска дивизија - 92% Срба
• Осма кордунашка дивизија - 95% Срба
• Дванаеста славонска дивизија - 85% Срба


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2014, 09:18 
OffLine
dijamant
dijamant
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Jul 2009, 17:07
Postovi: 2340
Lokacija: Lauš
Propuštanje istorijske prilike da BiH postane potpuno demilitarizovana država nakon rata. Sa ovakvim stanjem kakvo je sada u slučaju bilo kakvog sukoba na ovim prostorima u roku od mjesec dana gradonačelnik Banja Luke bi bio Emir Suljagić. Sve zbog onakve nakaradne reforme oružanih snaga gdje umjesto da se otarasimo vojske mi dadošmo nadležnosti Sarajevu a zbog toga naš dio vojske u kolapsu.

Sreća naša pa ovdje u 21. vijeku zbog toga što se narod već dobro opekao 90-ih najvjerovatnije više neće biti sukoba jer bismo bili pred nestankom, opet...

_________________
Sehxor je napisao:
Da, imam slabu cirkulaciju... stalno mi zima.


Samo fau ve i es en es de.

Banjolučanin zna gdje je opština, Glamočak zna sve u opštini


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2014, 09:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9853
Lokacija: Далеко од раја
Kao da će nas neko pitati hoćemo li ili ne. Isto kao što su nas pitali '41 i '91.

Ko ima nadležnost u ovakvoj državi isto dođe nebitno. Ko je imao u prošloj i kako se završilo? Sad imaš neku mini jna i garantovan raspad sistema za deset dana u slučaju nekog većeg nerea.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2014, 09:50 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39422
Lokacija: Месечева икра
JNA je bila u srpskim rukama pa da li je gradonačelnik Sarajeva bio Radovan Karadžić?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2014, 12:23 
OffLine
dijamant
dijamant
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Jul 2009, 17:07
Postovi: 2340
Lokacija: Lauš
@Philby

Porediti '41 i '91 je apsurd. '41 smo bili u totalno inferiornom položaju protiv mnogostruko jačeg neprijatelja. '91 bogami nismo. '91 nije bilo moćne Njemačke da neko može prosipati priču kako nas je odbranio od propasti. Kao što u Sarajevu ljudima pune glave: "Mi goloruki odbranili Sarajevo od Srboćetnika". Kakvo vrijeđanje inteligencije.

@zoka

Da je bilo političke volje da se rat dobije i što prije završi vjerovatno bi bio. Ali nije, jer je mnogim političarima i njihovim poltronima bilo ugodno gledati sa strane kako se narod kolje usput smišljajući kako zaraditi na švercu, prodaji oružja i političkim ustupcima. Što rat duže traje, mogućnost za malverzaciju i krađu je veća.

_________________
Sehxor je napisao:
Da, imam slabu cirkulaciju... stalno mi zima.


Samo fau ve i es en es de.

Banjolučanin zna gdje je opština, Glamočak zna sve u opštini


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2014, 12:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
зар ти ниси рекао да ћеш се повући да не ђубриш више <3

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2014, 12:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9853
Lokacija: Далеко од раја
'41 smo imali Njemačku, NDH i njihove saveznike za vratom, a '91 sve isto plus naše "saveznike" iz prošlog rata. Kad smo bili tako superiorni zašto smo izgubili toliko teritorije, zašto više nema Srba u Krajini?

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2014, 13:52 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Vjerovatno zbog toga sto se previse busamo u prsa svojim "pobjedama" koji su u stvari nasi porazi.Prvo smo se qrcili nasim doprinosom u Prvom WW pa smo nedugo potom najebali,zatim nasim antifasizmom koji u svijetu vise niko ne cjeni.Kao narod smo docekali devedesetih godina proslog vjeka opstu satanizaciju cjele nacije a uporedo s tim isla je sveopsta pomoc nacijama koje su bile na strani sila osovine.
Ali na zalost nismo izvukli pouke iz proslosti nego se opet busamo u prsa antifasizmom iz kojeg smo izasli nacionalno osakaceni .

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2014, 15:49 
OffLine
dijamant
dijamant
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Jul 2009, 17:07
Postovi: 2340
Lokacija: Lauš
Svaka čast Spijo.

Imali smo Četnike koji imaju više sličnosti sa Ustašama nego što mnogi žele da priznaju (saradnja sa Nijemcima, zločini nad Muslimanima, itd...).

Tako da ta priča o antifašizmu dobrim dijelom pada u vodu u očima stranaca zahvaljujući Draži & co. A i činjenica da je Tito bio Hrvat pobija onu priču da su svi Hrvati kao nacija bili na strani "loših momaka". Mi smo imali Četnike, oni Ustaše... niti je svaki Srbin bio Četnik, niti je svaki Hrvat bio Ustaša, ali da su Srbi podnijeli daleko najveću žrtvu u oslobađanju ovih prostora - jesmo. Da to slabo ko cijeni - tačno.

_________________
Sehxor je napisao:
Da, imam slabu cirkulaciju... stalno mi zima.


Samo fau ve i es en es de.

Banjolučanin zna gdje je opština, Glamočak zna sve u opštini


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2014, 15:55 
OffLine
dijamant
dijamant
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Jul 2009, 17:07
Postovi: 2340
Lokacija: Lauš
Philby je napisao:
'41 smo imali Njemačku, NDH i njihove saveznike za vratom, a '91 sve isto plus naše "saveznike" iz prošlog rata. Kad smo bili tako superiorni zašto smo izgubili toliko teritorije, zašto više nema Srba u Krajini?


Nismo bili superiorni, ali ništa inferiorniji od ostalih. To što smo dozvolili da rat toliko traje je ludost pojedinaca koji nisu na političku silu uspjeli dovući Aliju i onog psa Tuđmana do dogovora. Posebno Tuđmana jer je činjenica da se mi sa Hrvatima u Bosni moramo ujediniti i to se i tada znalo, jer u suprotnom ćemo biti nad*ebani u političkom i svakom drugom smislu od strane Bošnjaka.

A i dalje vidim da neki svršavaju na Radovana... a nakon toliko hiljada Srba pod zemljom još uvijek mi nije jasno zašto. Isto kao u Sarajevu što se busaju u prsa Alijom. Još kad mi neko kaže: "Radovan oslobodio Srebrenicu". Isto kao što su Hrvati oslobodili Glamoč i okolinu. :angry7:

_________________
Sehxor je napisao:
Da, imam slabu cirkulaciju... stalno mi zima.


Samo fau ve i es en es de.

Banjolučanin zna gdje je opština, Glamočak zna sve u opštini


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 245 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 13  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 23 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs