banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 02:56

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 245 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 06 Okt 2014, 15:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Citiraj:
Jbg, to nije moglo vječno trajati na ovom terenu gdje se trvemo između sebe, a sa strane nas napuckavaju.


С добрим делом написаног се слажем али то није могло да траје вечно, не зато што семи трвемо (и требимо) међусобно, него зато што није било израђено на здравим основама, како друштвеним тако и економским. Исто као и краљевина СХС.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Okt 2014, 15:48 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15263
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
To za Ruse je u redu iz jednog razloga.....oni nisu imali nacionalne klaonice tipa Jasenovac itd kao mi,imali su gulag ali za sve sovjete.Sa nacionalnog gledišta...razlika je ogromna.Srpska greška je što je stvarana državna zajednica sa hrvatima...o tome je naveliko pisao Dobrica Ćosić.Jugoslavija je velika srpska greška poslije klaonice u Jasenovcu,Staroj Gradišci.........

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Okt 2014, 15:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Руси су превазишли своју поделу комунизам/антикомунизам јер је то био рат који је практично па искључиво решаван у њиховој режији. Антикомунисти су поражени и махом су или ликвидирани или напустили земљу. Једно време је вршена велика пропаганда против њих, али касније када се СССР комунизам усталио и учврстио, дошло је до неке нормале у посматрању целих дешавања. Прочитајте рецимо роман Тихи Дон или погледајте истоимени филм,који је снимљен 1957. а врло реално и неидеолошки обојено представио је руски грађански рат. Слично је и са романом Бела гарда.

С друге стране, код нас је српски антикомунизам од стране комуниста константно изједначаван као фашизам и нацизам. Антикомунисти нису приказани као идеолошки противници који су поражени и на које тако треба и гледати, него као фашистичко зло које у сваком тренутку врема да поново оживи оличено у идеји великосрпске хегемоније.

Зато смо ми данас ту где јесмо и још се прегањамо око ствари од пре 70 година, а у Русији је то тема за научне кругове, скуопове, филмове и сл.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Okt 2014, 19:24 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jul 2013, 08:42
Postovi: 41
Ne bih da budem off topic, pa me zanima da li se ova tema odnosi na neki konkretan period (mozda zadnjih 50-100 godina) ili uopste kroz citavu istoriju?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Okt 2014, 19:33 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15263
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Odakle ti drago......od Nemanjića pa nadalje

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Okt 2014, 19:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Malo...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Okt 2014, 19:36 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Silvio Dante je napisao:
С друге стране, код нас је српски антикомунизам од стране комуниста константно изједначаван као фашизам и нацизам. Антикомунисти нису приказани као идеолошки противници који су поражени и на које тако треба и гледати, него као фашистичко зло које у сваком тренутку врема да поново оживи оличено у идеји великосрпске хегемоније.

Pa uzimajući u obzir Nedića, Aćimovića i četničke komandante Đurišića, Drljevića, Đujića i ostale koji su imali jako prisan odnos sa okupatorima (čitaj uvlačili im se u dupe da pertle nisu virile odrađujući prljave poslove) ne čudi me uopšte takav stav. Zajedno sa njima tj pod komandom nedićevske vlade je bio Ruski dobrovoljački korpus sačinjen od ruskih emigranata i bivših bjelogardejskih oficira. Ili hoćeš reći da nije baš bilo tako? Mihajlović možda jeste bio izigran i žrtvovan u svoj toj igri, i na kraju poslužio kao žrtveno jagnje jerbo ga se taj isti kralj u koga se kleo odrekao preko novina, ali ne vjerujem da je bio naivan i neobavješten šta su mu njegovi podređeni radili.

Fischer je napisao:
Ne bih da budem off topic, pa me zanima da li se ova tema odnosi na neki konkretan period (mozda zadnjih 50-100 godina) ili uopste kroz citavu istoriju?

Pa većina naših zaje8a i potiče u periodu od svrgavanja dinastije Oberenović tj. početkom XX vijeka. I to onih fatalnih....

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Okt 2014, 19:45 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15263
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
nepokoreni je napisao:
Pa većina naših zaje8a i potiče u periodu od svrgavanja dinastije Oberenović tj. početkom XX vijeka. I to onih fatalnih....

Većina naših zajeba potiče od pada Dušanovog carstva kad smo zemaljsko zamjenili nebeskim.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Okt 2014, 19:46 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
E jbg sad :-? nismo po toj logici trebali ni otići iz slovenske prapostojbine....

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Okt 2014, 19:48 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Spijo, ono kad smo bili rod rodjeni sa Siptarima? :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Okt 2014, 19:51 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15263
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Šta vam je....samo čovjeku pomažem odakle da krene :D

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Okt 2014, 19:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Ama kazem, od Ardenice :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Okt 2014, 20:20 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jul 2013, 08:42
Postovi: 41
Prosto ne znam od koje greske da krenem i koliko da se vracam unazad. Salim se. Prije nego sto postavim jedno pitanje doktoru Ubiparipu (a i ostalim) ne mogu a da se ne osvrnem na jednu recenicu pokojnog Jovana Raskovica ("Srbi su lud narod"). Cesto se njega sjetim kad proslavljamo neki jubilej ili velicanstvenu vojnu pobjedu.

Sa velikim ponosom se sjecamo kosovskog boja gdje nas je potukla malobrojnija vojska. Slavimo solunski front gdje su nas zapadni monstrumi koristili kao ovce koje ce prve proci i deaktivirati minska polja. (Btw, ti isti su nakon prezivljene albanske golgote na francuske ladje prvo utovarali konje pa onda napacene srpske vojnike. No, never mind, Francuzi su nasi istorijski prijatelji. ;) )
Slavimo sremski front gdje je takodje stradalo mnogo, mnogo srpskih vojnika.

Da su, kojim slucajem, na nas bacili atomske bombe kao na Japan, mi bi i to slavili kao veliku pobjedu nad fuzionirano-fizijskim neprijateljem.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Okt 2014, 20:22 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Malobrojnija vojska?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Okt 2014, 20:25 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15263
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Doktor i mi ostali još uvjek čekamo pitanje

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Okt 2014, 20:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
nepokoreni je napisao:
Silvio Dante je napisao:
С друге стране, код нас је српски антикомунизам од стране комуниста константно изједначаван као фашизам и нацизам. Антикомунисти нису приказани као идеолошки противници који су поражени и на које тако треба и гледати, него као фашистичко зло које у сваком тренутку врема да поново оживи оличено у идеји великосрпске хегемоније.

Pa uzimajući u obzir Nedića, Aćimovića i četničke komandante Đurišića, Drljevića, Đujića i ostale koji su imali jako prisan odnos sa okupatorima (čitaj uvlačili im se u dupe da pertle nisu virile odrađujući prljave poslove) ne čudi me uopšte takav stav. Zajedno sa njima tj pod komandom nedićevske vlade je bio Ruski dobrovoljački korpus sačinjen od ruskih emigranata i bivših bjelogardejskih oficira. Ili hoćeš reći da nije baš bilo tako? Mihajlović možda jeste bio izigran i žrtvovan u svoj toj igri, i na kraju poslužio kao žrtveno jagnje jerbo ga se taj isti kralj u koga se kleo odrekao preko novina, ali ne vjerujem da je bio naivan i neobavješten šta su mu njegovi podređeni radili.


Потпуно си промашио поенту мог претходног уписа. Не ради се о улози овог или оног лица у Другом светском рату, него о друштвеној подели коју су Руси превазишли врло успешно из простог разлога што је тадашња (а и садашња) држава и водећа интелектуела почела да гледа на те догађаје са једног реалистичког гледишта које код нас никада није достигнутно, нити је неко покушао да то уради у оно време када је имао реално све предиспозиције. Данас би то можда могло бити урађено, али нема предиспозиција за такво нешто јер је борба за просту егзистенцију, како економска, тако и друштвена.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Okt 2014, 20:34 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jul 2013, 08:42
Postovi: 41
_зока je napisao:
Malobrojnija vojska?


Da, Zorane - Zoko. :) Ne mora znaciti da je ono sto nam je servirano u skoli istina. Takodje, valjda je svima jasno da je zvanicna srpska istorija isuvise romansirana i na mnogim mjestima, blago receno, diskutabilna. Naisao sam na nekoliko izvora u kojim se navodi da su udruzene snage Srba i ostalih bile brojnije od osmanlija ali su oni bili izverzirani ratnici. Btw, pa svakom ko misli svojom glavom, savrseno je jasno da ni cifre (broj ratnika sa obje strane) koje se navode u nasim udzbenicima nemaju veze s mozgom. No, necu na ovu temu dalje pisati.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Okt 2014, 20:40 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Citiraj:
Sedlar, Jean W.. East Central Europe in the Middle Ages, 1000-1500. University of Washington Press. стр. 244. „Nearly the entire Christian fighting force (between 12,000 and 20,000 men) had been present at Kosovo, while the Ottomans (with 27,000 to 30,000 on the battlefield) retained numerous reserves in Anatolia.“


Citiraj:
Cox, John K.. The History of Serbia. Greenwood Press. стр. 30. „The Ottoman army probably numbered between 30,000 and 40,000. They faced something like 15,000 to 25,000 Eastern Orthodox soldiers.“


Citiraj:
Cowley, Robert; Geoffrey Parker. The Reader's Companion to Military History. Houghton Mifflin Books. стр. 249. „On June 28, 1389, an Ottoman army of between thirty thousand and forty thousand under the command of Sultan Murad I defeated an army of Balkan allies numbering twenty-five thousand to thirty thousand under the command of Prince Lazar of Serbia at Kosovo Polje (Blackbird's Field) in the central Balkans.“



Naši udžbenici? Možda u VAŠIM udžbenicima piše da je Turaka bilo manje al' piše i da ste vi "treće pleme"....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Okt 2014, 20:59 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jul 2013, 08:42
Postovi: 41
Niko ne moze znati koliko je koja strana imala vojnika jer je to nedokazivo. Razni izvori navode razlicite cifre a mnogi prepisuju jedni od drugih. Primjera radi, niko ne zna ni da li je Milos Obilic zaista istorijska licnost ili izmisljena. Zapravo, o samoj bici se vrlo malo POUZDANO zna. Samo neozbiljni ljudi mogu predanja, mitove i price koje se prenose sa koljena na koljeno smatrati vjerodostojnim.

Dalje. Covjek koji drzi do sebe i ima kriticki pogled na svijet ce procitati i uzeti u obzir brojne istorijske izvore a ne samo one koji poticu iz jedne sredine. Turci imaju svoje izvore, a neki od njih su jako vrijedni i bili su predmet istrazivanja i srpskih (ozbiljnijih) istoricara.

No, rekoh ne bih o tome. Sta da pricam kad ne znam a nema nikog ni da zna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Okt 2014, 21:05 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Fischer je napisao:
Turci imaju svoje izvore, a neki od njih su jako vrijedni i bili su predmet istrazivanja i srpskih (ozbiljnijih) istoricara.

.

Citiraj:
Po turskom letopiscu Urudzu, Murat je imao pedeset do sezdeset hiljada vojnika: 10.000 pesaka (jaja) iz Anadolije, 10.000 Azapa iz Rumelije, 20.000 akindzija. Mehmed Mula Nesrija je, naprotiv, jedini turski pisac koji pise o srpskoj nadmocnosti: Lazar je imao 500.000 vojnika, a Muratdeset puta manje - 50.000. Naravno preteruje. Nekoliko izvora navode iste gubitke na obe strane - po 20.000.
Konstantin Janicar procenjuje da je turska vojska ukupno imala 176.450 vojnika, bez akindzija i tvrdjavskih janicara, a Jakobo de Promontorio de Kampis, koji je 25 godina ziveo na osmanskom dvoru navodi da je 1475. godine sultan raspolagao sa 76.000 vojnika. Na dvoru je bilo 8.000 spahija, 1.000 konjanika Tatara, 700 konjanika-robova, 4.300 ostalog personala i 6.000 janicara-pesaka. U komori dvora je bilo 500 vozila, 2500 kamila i 600 mazgi, 500 licnih sultanovih jahacih konja i 2700 teglecih. Osim toga od grckog beglerbega je dobijao 32.800 a od turskog 30.400 vojnika.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 245 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs