banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 16:36

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 673 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 30, 31, 32, 33, 34  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 13 Jun 2018, 13:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Jan 2009, 02:00
Postovi: 5576
Lokacija: Banja Luka
Samo sto SK nesto i oravi za razliku od SM, dobro mozda ajvar...

Послато са Redmi Note 4 уз помоћ Тапатока


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 21:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Budale, bolje da su odabrali Zapadna Bugarska, svejedno ih više od pola ima bugarske pasoše.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 21:12 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Maj 2008, 14:32
Postovi: 3234
Lokacija: Kod starog panja
Istočna Albanija bi bilo primjerenije.

_________________
Slika
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jun 2018, 10:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Hahahhhha

https://www.youtube.com/watch?v=LzhYT_1 ... ture=share

:D

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jun 2018, 17:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9165
Duh prof. Jovana živi i u Makedoniji....
:-D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jun 2018, 21:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Khal Drogo je napisao:
иако данашњи становници, Енглези, немају ништа додирно са тим изумрлим народом,


Današnji Normani, nemaju nikakve veze sa Englezima, Anglima i Sasima, koje su ovi zvali Vikinzima.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jun 2018, 06:47 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 28 Apr 2018, 18:47
Postovi: 385
filozof sa vrbasa je napisao:
Današnji Normani, nemaju nikakve veze sa Englezima, Anglima i Sasima, koje su ovi zvali Vikinzima.
Морам признати да нисам разумио одговор на мој коментар. Нисам у посту споменуо Нормане, Англе, Сасе, Викинге и немам појма шта је писац хтио да каже.

Узео сам примјер Велике Британије (баш као и Белгије) и данашњих становника, Енглеза који и немају додира са народом (Бритима) по којем је именовано њихово УК.

Што се тиче данашњих Енглеза, они имају "јаке" истпоричаре, прејаке, своју историју су темељито обрадили, знају своју генезу.
У V.-VI. вијеку на острво имамо инвазију германских народа (Англи, Саси, Јути) који су у неколико деценија истријебили, можемо рећи и извршили геноцид, иако је новији појам, над келтским племенима који су настањивали острво и знаним под именом Брити.
У IX.--XI.вијеку, значи пуна 2 вијека, имамо константне упаде и инвазију норманских народа које су тадашњи становници Енглеске (углавном Саксонци) називали сјаверњацима, касније Данцима, или Викинзима. Са промјењивом срећом до 1066. која је за Енглезе значајна.
Тада имамо задњу велику инвазију "сјеверњака" из земље фјордова (данашња Норвешка), Викинзи ту доживљавају пораз код Стемфорд Бриџа, но истовремено иде и друга инвазија са простора данашње Француске (Нормандије), и само 3 недјеље послије Саксонци доживљавају пораз код Хастингса (за Енглеза њихово Косово). Иако ово у историји називају норманском инвазијом, међу тим освајачима врло мало бјеше Нормана, углавном Франци, Бургунди и ини.
Наредних деценија (норманско-саксонског) превирања биће довршено формирање овог народа, Енглеза. Нормани (сјеверњаци) имају везе са данашњим Енглезима јер су у једној епохи имали учешћа у генези овог народа.

И слично су требали одавно урадити данашњи Македонци, узели су име по древном грчком народу славне прошлости, народа који је у једној историјској епохи својом снагом промијенио ток свјетске цивилизације. И морали су направити јасан отклон од тог древног народа чије су име узели и са којим немају додира, не сумануто везивати свој идентитет и поријекло.
И тако су се требали одредити, свој идентитет, да кажу да су они словенски народ (ако тако не сматрају, да чујемо аргументе), да њихов језик припада словенској породици језика, а струка каже да припада, и да припадају словенској културној сфери.

Тада спора не би ни било, овако Грци то доживљавају као покушај крађе и идентитета и историје. И у праву су.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jun 2018, 12:49 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Pa fino si rekao da ova Britanija nema nikakve veze sa Britima, a ja ti kažem da ni pojam Engleska nema nikakve veze sa Anglima. Današnji stanovnici Engleske su Normani, koji se prave Englezima.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jun 2018, 13:50 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Današnji Englezi (i ostali Britancu) su mješavina svih nabrojanih. I mogu da se zovu kako hoće, jer žive i u Angliji i u Britaniji.
Makedonci žive u Makedoniji i treba da imaju pravo zvati se kako hoće, ali nemaju veze sa antičkom Makedonijom, osim geografske.
Grci se kao pozivaju na istorijske razloge, ali istina će biti prije da prikrivaju etničko čišćenje Egejske Makedonije u periodu 1945-47. godine kada je nakon građanskog rata protjerano i raseljeno slovensko stanovništvo i Makedonija (tačnije, egejski dio) postala samo grčka.
Makedonija je žrtva politike velikih sila, 1912. ju je na tri dijela podijelio ruski car, a nakon drugog svjetskog rata su Britanci prvo ugušili komunistički ustanak, a onda Grcima dozvolili da urade šta su htjeli sa slovenskim Makedoncima. Jedan dio se doselio u Makedoniju (FNRJ), a dio je raseljen po svim istočnoevropskim zemljama (upoznao sam neke koji su rođeni i odrasli u Poljskoj, žalosna istorija).
Sve u svemu, Grci jedu govna, a Makedoncima bi bilo bolje da sklone sve one nove bronzane statue i okrenu se budućnosti.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jun 2018, 15:01 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Neka se svi zovu kako hoće bili oni pseudo Makedonci ili Englezi.

Republika pseudo Makedonija, ovo bi čak Grci pozdravili.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jun 2018, 15:29 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Pitali jednog pisca nije li 90% sci fi knjiga sranje ,on odgovori....90% svega je sranje

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Jun 2018, 21:14 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Apr 2011, 16:14
Postovi: 3930
Lokacija: Fabrika teškog naoružanja ' Milovan Đilas'
STRATOKASTEL je napisao:

Grci se kao pozivaju na istorijske razloge, ali istina će biti prije da prikrivaju etničko čišćenje Egejske Makedonije u periodu 1945-47. godine kada je nakon građanskog rata protjerano i raseljeno slovensko stanovništvo i Makedonija (tačnije, egejski dio) postala samo grčka.
.

Ovo mi nikad nije bilo jasno. Zašto neki srpski političari koji su stalno zabrinuti za vaskoliko srpstvo i koji smatraju Makedonce za Srbe , nikad ne spominju etničko čišćenje Makedonaca ( Srba) od strane Grka , a u višedecenijskom periodu nakon rata zabranu jezika, škola, nasilnu promjenu imena i prezimena ? Da nije tu politika nezamjeranja tzv. braći Grcima, kao , gdje ćemo onda na more :D Jebalo vas grčko more, umjesto da politički držimo do promjene klime uticaj u Crnoj Gori,mi se uvlačimo u šupak Grcima. Crna Gora je naša, Grčka nije.I znam za priče, Grci su bili protiv sankcija, neki su gradovi slali pomoć u doba rata , ali imali su oni tu svoj interes, bez brige, dok kaplje lova od turista.Nikakva ljubav, samo kinta.

_________________
Nema pregovora sa onima kojima je republika spekulacija, a revolucija zanat !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Jun 2018, 21:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
A politički dogovor Micotakis Milošević o podjeli Makedonije i ujedinjenju.

U ime Srba i Grka neka se krka!

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Jun 2018, 21:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Jan 2009, 02:00
Postovi: 5576
Lokacija: Banja Luka
Pa da, treba Grcima koji su mocniji i vazniji od Makedonaca, i mogli bi Srbima pomoci nekada u buducnosti, a nisu se ni ogrijesili o srpski narod, gurati prst u oko. I sve to radi nekog ko ce te poslati u 3 pm kad mu kazes da je Srbin.

Послато са Redmi Note 4 уз помоћ Тапатока


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Jun 2018, 21:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9838
Lokacija: Далеко од раја
Jaka lova od par hiljada srba koji nekoliko dana dođu na more.

Dovoljno je samo u poslednjih 30 godina vidjeti kakav stav prema srbima imaju Grčka, a kakav Makedonija i da se odlučiš na koju stranu statii.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jun 2018, 07:30 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 28 Apr 2018, 18:47
Postovi: 385
Када имамо овакву ситуацију, спора међу народима (а овдје је у питању више спор међу народима, него међу државама), и коме више нагињати, ми то гледамо према којима имамо више анимозитета, који су у правилу насљеђе историје, и онда наравно заузмемо страну оних других.

И ту се селективан приступ код бунарања по историјским епизодама подразумијева. Ако ћемо право, и разумљива перцепција, мање-више сви припадници свих народа на планети када гледају на неки спор, имају исту матрицу поимања ствари. Наравно, и пропаганда чини своје, и ту нам често медији креирају које је "исправно" мишљење.

Ипак, у овом случају немамо нити један ваљан разлог да према једном од ових народа нагињемо, и било би добро да се поставимо објективно. Тачно је да су Грци, искористили за њих повољан историјски моменат и у периоду 1945-47 (и касније) спровели етничко чишћење Егејске Македоније од словенског становништва, они ће то правдати својим разлозима, но то је истина.
Са друге стране, Македонци јесу словенски народ, припадамо истој културној сфери, по томе су нам и ближи, живјели смо у истој држави, тај простор је био у саставу српске средњевјековне државе, но исто тако имамо ту присутну "тиху асимилацију" Срба, односно Срби се административним и методама суптилног притиска преводе у Македонце, презимена се мијењају, имјесто ић додаје ски (они то добро знају), и имамо једну већ деценијама константну македонизацију српске популације у Македонији.

Ако гледамо кроз + и -, ту је то негдје, задњих деценија се Грчка показала као бољи пријатељ по питању наше муке, тог нашег Косова, од Макединије, но то су у питању политичке елите, обичан народ то другачије гледа.

Ипак у овом спору, на страну та искуства из ближе историје тј XX.вијека, Грци су у праву. Како написах, овдје је важније од имена, интерпретација и симболике имена и историје која се на томе темељи, Грци то македонско истрајавање интерпретације историје (гдје својатају и Александра великог и древни антички народ) доживљавају као покушај крађе и историје и идентитета.

Већ сам навео примјере земаља именованих по (изумрлим) народима са којима данашњи становници тих земаља немају везе. Имамо и овдје примјера, рецимо Далмација, именована по илирском народу (Далматима) и римској провинцији (која је додуше била знатно већа од данашње географске области, обукватала је и читаву БиХ), и данас је то (Далматинац) географска одредница, никако етничка, посебно се не тражи нека веза са древним романизованим илирским народом (мада су и сами Хрвати лутали у свом тражењу идентитета, није им било по вољи да су словенски народ, те били мало Персијанци, па Илири, па Остроготи, и шта ти ја знам шта већ, ваљда су се дозвали разуму, но то је већ друга тема).

У случају Македоније то није данас само географска одредница, већ је именован по тој области (и древном грчком народу) и један словенски народ, но они сами морају направити отклон од тог античког народа, рећи да су словенски народ (ако кажу да нису, да чујемо аргументе), да њихов језик припада словенској породици језика, и тада би избили Грцима било који аргумент у овом спору.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jun 2018, 14:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Apr 2011, 16:14
Postovi: 3930
Lokacija: Fabrika teškog naoružanja ' Milovan Đilas'
Philby je napisao:
Jaka lova od par hiljada srba koji nekoliko dana dođu na more.


ma jest, 250 baba dolazi na more. :confused2:

_________________
Nema pregovora sa onima kojima je republika spekulacija, a revolucija zanat !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jun 2018, 17:38 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Dobro Jovo, zaboravio si kako smo mi Crnogorcima umetnuli Karadjordjevice.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jun 2018, 19:49 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Majstore Karađorđevići su Crnogorci.

Послато са Lenovo K33a48 уз помоћ Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jun 2018, 19:54 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
U jbt!
Pa sto onda ne odose na Cetinje da stoluju, a Beograd ne ostavise Srbima Njegosima?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 673 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 30, 31, 32, 33, 34  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs