banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 18 Apr 2024, 21:32

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 14 Sep 2010, 01:50 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 14 Maj 2010, 23:46
Postovi: 27
Ovo je cini mi se najmanje obradjena strana gradjanskog rata u BiH, posto se nekako podrazumjeva da je svo vrijeme bila na snazi zabrana letenja te samim tim valjda ne bi trebalo da je bilo nekih vecih dejstava borbenih letjelica. Vazdusnih borbi u pravom smislu rijeci naravno nije bilo, ali obaranja svakojakih i svacijih borbenih letjelica jeste i to poprilicno s obzirom na kolicinu njihovog angazovanja u borbama. Otvaram ovu temu ponukan temom o obaranju americkog F-16, nadam se da ima zainteresovanih za diskusiju i da je tema u skladu sa pravilnikom foruma.


Za pocetak - avion MIG-21 bis hrvatskog ratnog zrakoplovstva, kojim je pilotirao Ante Radoš oboren juna 1992 nad posavinom, u vrijeme operacije "koridor". Da li neko zna vise detalja o obaranju ... u zavisnosti od izvora, kao mjesto obaranja pominju se okolina Dervente i Prijedora

Slika

Zanimljivo je da je to prvi lovac koji je usao u sastav HRZ, zato i nosi oznaku 101. Tim avionom (sa evidencijskim brojem u RV JNA - 17133) je u noći 4. februara 1992. tokom trenažnog leta sa Bihaćkog aerodroma Željava, pilot JNA (Danijel Borović) prebjegao i sletio u Pulu. Evo par fotografija tog aviona iz kratkog perioda koji je proveo u HRZ prije obaranja u R.Srpskoj

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Sep 2010, 02:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 21:43
Postovi: 5624
Lokacija: Cimmeria
viewtopic.php?f=28&t=31573
viewtopic.php?f=51&t=51644&p=1134860&hilit=national#p1134860
potrazi na tim temama mozda ima to sto te interesuje.
citao sam da je jedan mig-21 prebjegao iz jna ali ne znam sta je poslije bilo sa njim.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Sep 2010, 02:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 21:43
Postovi: 5624
Lokacija: Cimmeria
p.s. citao sam mnogo interesantnih prica o aerodormu Zeljava,sad koliko su mit a koliko istina...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Sep 2010, 15:49 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 14 Maj 2010, 23:46
Postovi: 27
@ alkibijad
Hvala, vec sam vidio te linkove, zato sam i pokrenuo ovu temu jer mi se ucinilo da ima ljudi koje interesuje tematika, a nisam nigdje vidio temu koja se bavi iskljucivo avijacijom u ratu u BiH, uglavnom se na netu mogu pronaci zbirni podaci gubitaka na nebu bivse SFRJ. Nadam se da osim ljudi koje interesuje ovaj aspekt proslog rata, postoje ljudi na ovom forumu koji su ucestvovali u nekim od ovih dogadjaja ili bar iz druge ruke imaju neke informacije, ipak se to desavalo u skoroj proslosti...

Evo i aviona USAF koji je poletio iz avio baze Aviano u Italiji, F-16C block 40, kojim je pilotirao Scott O' Grady. Avion je oborila 2. juna. 1995 PVO R. Srpske iznad Mrkonjic Grada raketnim sistemom "Kub"

Slika

Pilot se katapultirao i poslije nekoliko dana je evakuisan helikopterima USAF. Ovo obaranje je medijski najpoznatiji dogadjaj sto se tice upoterbe avijacije u ratu u BiH. Snimani su dokumentarci, dogadjaj je posluzio kao osnova za romansirani film iz 2001 "Behind enemy lines", a sam pilot je u Americi docekan kao heroj ...
Fotografija oborenog aviona iz jeseni 1994

Slika

na ovom linku se nalaze fotografije mjesta pada http://www.nato.int/sfor/advisory/2000/t000428a.htm


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Sep 2010, 01:06 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 14 Maj 2010, 23:46
Postovi: 27
Nad našim nebom su ameri premijerno upotrijebili bespilotne letjelice RQ1 - predator. U avio bazu Gjader u Albaniji su dopremljene ukupno 4 "predatora", koji su imali zadatak snimanja položaja VRS i ukupne situacije na terenu. Zvanično su priznali gubitak dvije letjelice.

Slika

11. avgusta 1995. je oboren prvi RQ1 predator od strane PVO VRS, a tri dana kasnije, 14. avgusta i drugi. Prvi su priznali, a za ovaj drugi ameri su objavili da su ga oni namjerno oborili zbog kvara na motoru, koji je "možda uzrokovan vatrom sa zemlje" :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Sep 2010, 03:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 21:43
Postovi: 5624
Lokacija: Cimmeria
jbt zar su u to vrijeme postojali predatori?:)

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Sep 2010, 17:45 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 14 Maj 2010, 23:46
Postovi: 27
^ reklo bi se da jesu postojali :)

Mirage 2000N (evidencijski broj 346/3-JD) francuskog RV, kojim su upravljali piloti Jose Souvignet i Frederic Chiffot je oboren 30. avgusta 1995 u okolini Pala od strane PVO VRS u okviru NATO operacije "Deliberate Force". Zavisno od izvora, tvrdi se da su oboreni ili lakim prenosnim raketnim sistemom PVO "strelom 2M" ili "Iglom"

Slika

Piloti su se katapultirali i oba su preživjela prizemljenje. Za razliku od pilota f-16 ova dva pilota su zarobljena i bili su ratni zarobljenici do 13. decembra 1995. kada su oslobođeni.

snimak obaranja na linku: http://www.youtube.com/watch?v=eS_68Sm_30Q
i ostaci aviona
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Sep 2010, 18:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jul 2009, 13:22
Postovi: 5018
Lokacija: Banja Luka
Sta je sa nasim Orlovima koje su Ameri srusili sa Tomcat-ima?

_________________
Eins, zwei, eins, zwei build an empire, very Prussian!
Exhaust gasses go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Sep 2010, 20:51 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Sep 2004, 01:11
Postovi: 1590
Lokacija: Banja Luka
kameni je napisao:
MIG-21 bis hrvatskog ratnog zrakoplovstva, kojim je pilotirao Ante Radoš oboren juna 1992 nad posavinom, u vrijeme operacije "koridor". Da li neko zna vise detalja o obaranju

Avion je pao u selu Kalenderovci, između Dervente i Prnjavora.
Bio sam na licu mjesta par dana poslije, ostaci aviona na sve strane, krater, pokošeno drveće (pao je u šumu).
Ne sjećam se kako je oboren.

_________________
CIA snajka, CIA...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Sep 2010, 07:37 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2007, 12:39
Postovi: 998
ima da se nadje na youtube reportaza RTS/a na koj se sve vidi.

_________________
Nikad Srbin kukavica nije,
smrt ga gleda , on se na nju smije.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Okt 2010, 17:14 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 14 Maj 2010, 23:46
Postovi: 27
@balkanski špijun, @TBPTKO
thnx, pronasao sam video ...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ds_23eSsrE4[/youtube]

@Besparica, koliko ja znam nisu oboreni orlovi vec jastrebovi, i ne od strane tomketa vec od strane f-16. Dva f16 su bila u patroli, zanimljivo jedan od dvojice pilota je gore pomenuti Scott O' Grady ...
http://en.wikipedia.org/wiki/Banja_Luka_incident


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Okt 2010, 06:27 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2009, 20:54
Postovi: 101
JNA ga zatrpala u podzemnom doku aerodroma Željava kod Bihaća.
Više od trideset godina korišten je za potrebe presjedništva SFRJ u obavljanju interplanetarnih kontakata, a nekoliko puta korišten za snimanje futurističkih serija i dokumentarnih emisija u koprodukciji sa SAD.
kopija ovog modela nalazi se u muzeju vazduhoplovsta i raketnog modelarstva u Beogradu.

Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Okt 2010, 18:21 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 08 Okt 2010, 17:35
Postovi: 3
kameni je napisao:
@balkanski špijun, @TBPTKO
thnx, pronasao sam video ...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ds_23eSsrE4[/youtube]

@Besparica, koliko ja znam nisu oboreni orlovi vec jastrebovi, i ne od strane tomketa vec od strane f-16. Dva f16 su bila u patroli, zanimljivo jedan od dvojice pilota je gore pomenuti Scott O' Grady ...
http://en.wikipedia.org/wiki/Banja_Luka_incident

реп обореног хрватског авиона МИГ-21 налазио се у Дервенти у спомен соби 27. мтбр., а сад се налази у власништву 3. пјешадијског (Република Српска) пука у Бањој Луци.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Okt 2010, 21:38 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 14 Maj 2010, 23:46
Postovi: 27
@nidzinedelije
thnx za info, takvi detalji u stvari i jesu razlog zašto sam otvorio ovu temu

on topic................
Jurišni helikopter MI-24 (evidencijski broj H-309) HRZ-a je prema tvrdnajma PVO VRS oboren 1995. Hrvati naravno nikada nisu priznali da je to obaranje već su gubitak helikoptera pripisali zavisno od izvora ili grešci pilota ili tehničkom kvaru.

Slika

Takođe nisam uspio da pronađem tačan datum i mjesto pada. U zavisnosti od izvora pominje se 10 Jun 1995, kao datum obaranja, dok drugi izvori pominju operaciju "Maestral" (September 1995). Kao mjesto pada se pominju okolina Drvara, Šipova, čak i Kupresa ...

Slika

Jedino u čemu se svi slažu je da je ovaj MI-24 izgubljen na nebu iznad RS i da je HV eksplozivom na zemlji uništila ostatke helikoptera (na slici), pošto je, navodno, postojala opasnost da ih VRS zarobi.
Zna li neko nešto više o ovom slučaju ...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Jul 2013, 09:57 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 14 Maj 2010, 23:46
Postovi: 27
spijo je napisao:
Citiraj:
Za ljubitelje novije istorije & savremene avijacije: ostatak vertikalnog stabilizatora, "repa", jednog NATO aviona, u nekom dvoristu nedaleko od Beograda.

Skupi ratni otpad kao suvenir, tik uz ostavu i poslagana drva za grejanje. Negde drugo bi, u nekom vaznom muzeju, pricao svoju ozbiljnu pricu...

Citiraj:
Radi se o delu vertikalnog stabilizatora aviona Mirage-2000 koji je oborila Vojska Republike Srpske u okolini Pala 1995.godine


Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Okt 2014, 20:19 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 26 Okt 2014, 19:59
Postovi: 1
avion mig 21 pao je u selo kalenderovci kod dervente.gledao sam kako pada rad motora je trokirao,naglo se dizao uvis i onda poceo obarati ,ispustio je tovar na kucu u centru kalenderovaca i ravno produzio u sumu i zabio se u zemlju.pilot nije iskocio nasli smo dijelove tijela ,dio noge u cizmi i dijelovi koze na opasacu itd.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Mar 2017, 22:41 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31204
Lokacija: Je Suis Ahmed
[video]http://www.youtube.com/watch?v=apiwbm1aFTI[/video]

prvi put ovo gledam, mislim da je u ratu najgore bilo pilotima u ovim analognim avionima, moras paziti na visinu, neprijatelja, a kod ovih danasnjih, target locked i opalis, a da li ce pogoditi metu nije tvoje da o tome razmisljas

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Mar 2017, 23:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8503
E jbg fiki!
Jel ti pratiš dešavanja u Siriji?
Ili, sjeti se bombardovanja nas '95. i SRJ '99.
I tada je NATO imao fire and forget ali niti je pogodio svaki put , a i bježali su prilično od dobrano zastarjele pvo.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs