БAЊAЛУКA, БЕОГРAД - Очекујем да ће Тужилаштво БиХ покренути процедуру одговорности Хариса Силајџића и Крешимира Зубака, као јединих живих потписника
"Сплитске декларације", која је претходила извођењу операције хрватске војске "Олуја" 1995. године на Републику Српску Крајину и других војних операција на подручју Републике Српске.Рекао је то јуче на конференцији за новинаре у Бањалуци директор Републичког центра за истраживање ратних злочина Јанко Велимировић.
Велимировић је напоменуо да је Центар раније покренуо иницијативу да се прикупи документација за процесуирање за удружени злочиначки подухват против Силајџића и Зубака.
- Одговорност Силајџића биће покренута посебно због тога што је у то вријеме био предсједник владе РБиХ и што су злочини евидентно почињени не само на простору РСК, већ и на простору РС, гдје је осим материјалних разарања забиљежено више хиљада погинулих и убијених цивила, а посебно заробљених припадника Војске РС - рекао је Велимировић.
Додао је да је дио документације о овим ратним злочинима прослијеђен Тужилаштву БиХ кроз извјештаје МУП-а РС, због чега се очекује да ће Тужилаштво БиХ преузети то процесуирање или ће га препустити надлежним тужилаштвима.
Велимировић је подсјетио да је "Олуја" почела 4. августа 1995. године и да су послије два дана кренуле избјегличке колоне из далматинско-личког подручја преко Мартин Брода и Дрвара према Приједору и Бањалуци, а друга колона из правца Кордуна и Баније преко Двора на Уни и Новог Града према Бањалуци.
- Хрватској тада није било довољно да војно дјелује свим расположивим капацитетима на Крајину,
већ је предузела и војне акције на подручју РС, а најзначајније су бомбардовање, односно ракетирање избјегличких колона на петровачкој цести у мјесту Јањела и бомбардовање у мјесту Сводна - истакао је Велимировић и додао да је МУП РС обавио увиђаје и документовао догађаје у Сводни, а да ових дана завршава извјештај за петровачку цесту.
Он је подсјетио да је прошле године МУП РС поднио извјештај против одговорних за дјеловање хрватске војске на подручју Гламоча и Грахова у операцијама које су претходиле операцији "Олуја", закључујући
да сви ти догађаји произлазе из "Сплитске декларације", која је 22. јула 1995. године потписана између Хрватске, РБиХ и Херцег-Босне.Велимировић је изјавио да покретање одговорности против високих официра Хрватске војске за ратне злочине почињене у РС зависи од даље активности Тужилаштва БиХ.
- Документација је достављена Тужилаштву БиХ и као таква допуњена ратним догађајима на подручју Гламоча и Грахова. На локацији Камен у Гламочу у масовној гробници пронађено је 108 лешева и против јединице ХВ-а "Пуме" води се поступак у Хрватској у вези са овим догађајем - нагласио је Велимировић.
Он истиче да му је још непозната судбина "предмета Мркоњић Град", који се налази у Тужилаштву БиХ и очекује да ће Суд БиХ донијети осуђујуће пресуде за злочине Хрватске војске у Мркоњић Граду, Шипову, Језеру и осталим општинама РС.
У организацији Одбора за његовање традиције ослободилачких ратова Владе Републике Српске, у Бањалуци ће данас и сутра бити обиљежено 15 година од прогона Срба из РСК.
Координатор ДИЦ "Веритас" за РС Мира Јовановић подсјетила је да је за вријеме "Олује" на Крајину око 220.000 људи кренуло у избјеглиштво, те да се на евиденцији "Веритаса" налазе имена 1.922 погинула и нестала лица српске националности током и послије "Олује", од чега су 62 одсто били цивили, међу којима је половина старија од 60 година.
Члан Предсједништва Заједнице Срба Хрватске и БиХ Никола Вукојевић рекао је да је у Хрватској прије ратова 90-их било више од 700.000 Срба, а да их је данас 200.000.
- "Олуја" је злочин који није престао војном акцијом већ је настављен другим средствима - изјавио је у Београду предсједник Aсоцијације избјегличких удружења из Хрватске Милојко Будимир и додао да укупна српска имовина у Хрватској, без које су остали када су прогнани, достиже вриједност од 30 милијарди евра, али да то нико не тражи.
http://www.glassrpske.com/vijest/2/novo ... Oluja.htmlCitiraj:
Splitska deklaracija dokument je koji su 22. srpnja 1995. potpisali hrvatski predsjednik Franjo Tuđman i predsjednik Bosne i Hercegovine Alija Izetbegović. Puni je naziv potpisane deklaracije „Deklaracija o oživotvorenju Sporazuma iz Washingtona, zajedničkoj obrani od srpske agresije i postizanje političkog rješenja sukladno naporima međunarodne zajednice“.
Dogovoreno je zajedničko i koordinirano djelovanje hrvatskih snaga i snaga Armije BiH. Posredovao je, uz blagoslov Washingtona, tadašnji turski predsjednik Süleyman Demirel.
Na temelju toga sporazuma hrvatske su snage mogle ući na teritorij BiH.
Извор - вики