banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 14:38

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 446 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 23  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 26 Dec 2016, 19:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Sjednem ja na voz u Doboju, u kupeu jos neki cica, putuje za Rudanku, ja mu nazovem dobar dan, a on mi otvori dusu, kako je citav rat proveo u logoru u Zenici. Od bujice sjecanja zaboravio sam pitati, da li je neko odgovarao za njegove patnje.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2016, 22:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8731
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
_зока je napisao:
Nicole je napisao:
Ja koliko sam mogla zakljuciti da su usta puna rata onima koji su se prosetali kraj ratnih dejstava

Ovo je i moje mišljenje. Najviše sam o ratu slušao od kuhara, magacionera i kojekakvih kurira i ćata. Od onih sa prve linije vrlo malo.


Jbg. Zoka ti se druzis sa pozadincima......

Svasta ......evo Zoka dovescu ti svog kuma koji je old school pjesadinac i cijelo vrijeme rata bio u rovu sa malim izletima na Ozren ,Trnovo, Glamoc , Brcko itd.itd. dva puta ostajao u okruzenju ......pa da ti isprica kako se svaku noc , u snovima , tjera sa nekim arapinom......I kad se isprica sa nekim o tim snovima kaze da mu je lakse!!!

Stvar je u sljedecem kako kontrolisati strah i sjecanja na rat , hoce li pricati o ratu kao Cika Krol ili Schlager koji zbore obicno o nekim smjesnim desavanjima , ili ce pricati o nekoj borbi i snovima kao moj kum , ili nece nikad nista pricati , ni reci zavisi samo od pojedinca.......
Pricao ili sutio o ratu ......to nije mjerilo da li je neko bio u ofanzivno/defanzivnim akcijama kad se glava gubila......i da li je neko veci ili manji borac.....

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Dec 2016, 00:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8494
Mislim da se danas priča lakše i više ali je manje pitanja o ratu.
Prošlo je već prilično vremena.

Skoro sam pio kafu sa čovjekom koji je spasio čitavu jedinicu na Ozrenu. Jednostavno nije imao kada i gdje pobjeći- samo zalego i udri(o predaji nije ni razmišljao).
Da ga vidite: čiča(unuk završio srednju), malen, reko b da se ne zna kruva najest. Međutim...

Pravi fino noževe i sjekire(čiča diferencijacijalno kali) ali za nekog svog, ne prodaje.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Dec 2016, 07:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8731
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
hadzidado je napisao:
Mislim da se danas priča lakše i više ali je manje pitanja o ratu.
Prošlo je već prilično vremena.

Skoro sam pio kafu sa čovjekom koji je spasio čitavu jedinicu na Ozrenu. Jednostavno nije imao kada i gdje pobjeći- samo zalego i udri(o predaji nije ni razmišljao).
Da ga vidite: čiča(unuk završio srednju), malen, reko b da se ne zna kruva najest. Međutim...

Pravi fino noževe i sjekire(čiča diferencijacijalno kali) ali za nekog svog, ne prodaje.


Slicno je bilo i na Markovcu-Vlasic.

Ima li kakve sanse da se kupi noz od njega , uz tvoju pomoc Hadzija?

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Jan 2017, 14:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Slika

Neko je vec stavljao ovu sliku cini mi se, danas nadjoh tacne informacije o orudju sa slike.

Radi se o minobacacu 160mm, napravljenom od skracene i prosirene nezavrsene cijevi Nore od 152mm. Koristen je kod Sanskog Mosta, '95 uz upotrebu artiljerijskog radara, vrlo vjerovatno za kontrabatiranje.

Mine od 160mb poticu iz neke rezerve koju je JNA kupila od SSSR-a (za MB 160mm M43/M160) sa namjerom da razvije vlastiti MB u tom kalibru.

Sudeci po sanducima municije na fotografiji, ovo bi lako moglo biti tacno jer su te mine dosta dugacke i tezine oko 40kg.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jan 2017, 01:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
I onda kažu to je pješadijsko naoružanje.


У недјељу , 8. јануара, у 21. 30 – документарни филм -"Дјеца"! PTPC

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jan 2017, 10:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8494
motozeljo je napisao:

Ima li kakve sanse da se kupi noz od njega , uz tvoju pomoc Hadzija?

Nema, jebo ga pas!
I ja sam ga ganjao za hanđar po mojoj želji ali jok.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jan 2017, 23:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
filozof sa vrbasa je napisao:
I onda kažu to je pješadijsko naoružanje.


У недјељу , 8. јануара, у 21. 30 – документарни филм -"Дјеца"! PTPC


Јако добар и тежак документарац.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2017, 09:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Okt 2015, 17:40
Postovi: 4515
Sa ovim Đekanovićem sarađujem svaki dan. Duša od čovjeka, gdje njega zadesi da bude komadant il načelnik il šta je bio

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=pKA3XKamMws[/youtube]

_________________
Definiši mizoginiju i onda je upakuj sa neshvatanjem načina fukcionisanja medija, i eto ti Foruma.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jan 2017, 12:15 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Rat su iznijeli na svojim plećima desetari, vodnici i poručnici. I to rezervni.

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Feb 2017, 22:16 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Nov 2010, 15:32
Postovi: 421
У томе и јесте био наш проблем што су резервни официри покушавали водити неке акције, док су они који су се обучавали за то били по командама 30-40 км удаљеним од линије заштићени ко горски међеди и цртали мапе резервних положаја након повлачења.

_________________
"ДОГОДИНЕ У САМОСТАЛНОЈ СРПСКОЈ"
"Придех благодат од Господа Бога и сподобљен бих вјенаца и части
и кцифтар царски родитеља својих господе србске краљева и цара"
Твртко I Котроманић


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Feb 2017, 06:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8731
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
Obojica generalizujete stvari.U mojoj jedinici nije bilo tako.
A u VRS su postojale brigade kao npr. gdje nije bilo profesionalnih starjesina , vec komplet oficirski kadar je bio rezervni.

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Mar 2017, 23:22 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Kako se procenjuje pod komandom Vojske Republike Srpske u ratu devedesetih godina bilo je više od 200.000 boraca.

Dokumentaciju o njima od bivšeg Ministarstva odbrane RS, tokom reforme odbrane u BiH, nasledila je Vlada RS, koja radi na sređivanju nasleđenih knjiga.

- Taj projekat traje već dve godine kako bi u digitalnoj formi i na jednom mestu imali evidenciju učesnika rata. Posedujemo svu medicinsku dokumenatciju boraca i time ćemo na jednom mestu imati podatke na kojim linijama je bio koji borac, koliko, kao i od čega je obolio. U registru boraca imaćemo sva imena i prezimena ljudi, kao i njihovu medicinsku dokumentaciju – navodi Milenko Savanović, ministar rada i boračko – invalidske zaštite.

Milenko Savanović
Foto: Dejan Božić / RAS Srbija
Milenko Savanović
pin on pinterestshare it
Dodaje da RS radi na evidenciji učesnika rata bez naloga međunarodnih institucija za razliku od Federacije BiH kojoj je to bilo naređeno.

Naime, pismom namere MFF taj entitet je bio obavezan da napravi evidenciju svojih boraca iz proteklog rata i to kako bi se sprečile zloupotrebe prilikom isplata boračkih dodataka. Tako je objavljeno da je u FBiH u ratu učestvovalo 570.000 ljudi, koji su činili tzv. Armiju RBiH, MUP RBiH, HVO i MUP HR HB, uposlenici u vojnim bolnicama i namenskoj industriji.

U Boračkoj organizaciji RS navode da su iznenađeni sa tim podatkom i da bi RS trebalo što pre da završi svoj registar. Kažu da je resorno ministarstvo obavezno da objavi koliko je ljudi bilo angažovano u ratu.

Za invalidnine 154 miliona maraka

U RS godišnji borački dodatak prima 81.306 korisnika, odnosno borci prve i druge kategorije. Mesečni dodatak dobija oko 64.000 boraca koji imaju 60 godina i više, a većina ih je penzionera. Lične vojne invalidnine ostvaruje više od 33.000, dok porodične invalidnine dobija 22.379 korisnika. U budžetu RS za ovu godinu planirano je 154 miliona KM za porodične i lične invalidnine, borački dodatak 52.000.000 KM, dok je za odlikovane borca planirano oko tri miliona KM.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Mar 2017, 23:30 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
ZA SRPSKU JE DALA SVE ŠTO JE IMALA Pored humki sinova sahranjena Mileva Župić - ŽENA HEROJ
Srna | 05. 03. 2017 - 16:45h izmena vesti 16:45h
U selu Gustovara kod Mrkonjić Grada danas je pored humki sinova sahranjena Mileva Župić, majka tri poginula borca Vojske Republike Srpske.
Tweet

Share

Foto: Srna / RAS Srbija
pin on pinterestshare it
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović rekao je da je danas sahranjena žena heroj koja se svih ovih godina držala dostojanstveno.

- Bila je svesna žrtve, tragedije koja se dogodila, ali je bila svesna i dela, to jest onoga zašto su njeni sinovi poginuli, za srpski narod i Republiku. Živela je skromno, nije imala nikakvih zahteva, pa i to pokazuje njenu veličinu - istakao je Savanović.

On je u izjavi novinarima iskazao zahvalnost Milevi Župić i poželeo joj miran počinak i večnu slavu.


Foto: Srna / RAS Srbija
pin on pinterestshare it
Izaslanik predsednika Republike Srpske Miladin Dragičević istakao je da je nemerljivo ono što je Mileva Župić dala za Republiku.

- Ona je 22 godine od smrti sinova nosila teret na svojim leđima, dala je sve što je imala za Republiku Srpsku. Prvi put sam je upoznao kad je sniman film “Djeca” i razmišljao sam kako ona nosi to breme i žalost - rekao je Dragičević i poželeo joj u ime predsednika Republike Srpske laku crnu zemlju i večnu slavu.

Predsednik Predsedništva Boračke organizacije Republike Srpske Duško Miletić zahvalio je Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske i zavodu "Miroslav Zotović" jer su uradili sve što se moglo da olakšaju Milevine poslednje dane.

- Vidi se da i nebo plače iznad Mrkonjića nad sudbinom majke koju smo danas sahranili pored njena tri sina. Da ova tuga bude još veća, majka nije dočekala pravdu da bar neko bude osuđen za zverstva koja su počinjena 1995. godine u Mrkonjiću, pa i nad njena tri sina - istakao je Miletić.


Foto: Srna / RAS Srbija
pin on pinterestshare it
Rodbina pokojnice kaže da je Mileva bila tiha, skromna i povučena žena.

- Živela je tiho i skromno. S njom je bilo lako, nikad ni za koga nije rekla nešto pogrdno, već je samo govorila: “Bože, da mi je ostao barem jedan živ” i “Volela bih da dočekam pravdu da neko odgovara za zločine" - rekla je Milevina sestra Bosa Gvero.

Molitve za pokoj duše Mileve Župić čitane su i u seoskoj crkvi Svetih apostola Petra i Pavla, a nakon sahrane slovo je održao sveštenik Boško Rodić, koji je Milevu uporedio sa Majkom Jugovića i Stojankom Majkom Knežopoljkom.

Uprkos nevremenu i jakom pljusku, sahrani je prisustvovalo mnogo ljudi iz mrkonjićkog kraja.

Mileva Župić preminula je pre dva dana nakon kraće bolesti u 81. godini.

Ona je jedna od 36 očeva i majki u Republici Srpskoj, koji su u odbrambeno-otadžbinskom ratu izgubili po troje dece.

Njeni sinovi Željko, Živko i Stevan Župić poginuli su 10. oktobra 1995. godine prilikom okupacije Mrkonjić Grada. Mileva nije imala više dece, a nijedan od njih nije bio oženjen, tako da nije imala ni unučadi.


Tuga.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Maj 2017, 18:20 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2010, 11:26
Postovi: 18992
Slava svim borcima Vojske Republike Srpske Krajine,i civilima ubijenima na danasnji dan u operaciji Bljesak.

Prevareni ste...Naoruzavali su vas da dizete ustanak,a kad je trebalo stati iza vas koji ste cak bili i u zasticenoj zoni UN,nije se Slobodan ni pocesao...dozvolio je ustasi da vas satare za 30 sati...

Nismo ni mi,ali mi bar mozemo traziti opravdanje da smo imali svojih problema na svim frontovima :(

Slava srpskoj Zapadnoj Slavoniji.

_________________
"Možete da budete najbolji student ili najbolji stručnjak u nekoj oblasti ali ako niste u sistemu vlasti, ako niste dio vlasti, sve je to zabluda''


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Maj 2017, 20:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8731
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
Slava im !!!

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Maj 2017, 08:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Okt 2015, 17:40
Postovi: 4515
Slava im!

Ujkama je ovo najveća bitka u njihovoj povijesti

_________________
Definiši mizoginiju i onda je upakuj sa neshvatanjem načina fukcionisanja medija, i eto ti Foruma.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Maj 2017, 12:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8494
Slava im.
Oluja im je najveća.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Maj 2017, 12:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9165
Slava borcima palim. A ujke ko j×be...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Maj 2017, 19:28 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Schlager je napisao:

Nismo ni mi,ali mi bar mozemo traziti opravdanje da smo imali svojih problema na svim frontovima :(

Slava srpskoj Zapadnoj Slavoniji.


Зато треба покушати да се оном јаду што је преостао помогне колико и како ко може.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 446 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 23  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs