banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 25 Apr 2024, 06:45

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 272 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 10, 11, 12, 13, 14  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 20 Jul 2014, 05:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
nepokoreni je napisao:
Argument? Pa ovako SFRJ je bila osnivač bloka Nesvrstanih, učestvovala u UN misijama širom svijeta, bila je faktor stabilnosti u pregovorima. Dalje, imali smo uvijek prozor u svijet u vidu zapadnih filmova, časopisa, publikacija, muzike koji su izlazili i kod nas. U našim filmovima su u koprodukcijama gostovale najveće filmske zvijezde Holivuda tad ( U Nišu je odsjedala Elizabet Tejlor, a na Brionima Sofija Loren) Naš crveni pasoš je prolazio svuda, naše škole su bile priznate i naši inžinjeri i preduzeća su gradili pola Azije i Afrike, imali smo licence za proizvodnju zapadnih automobila i remont aviona....jedna od najjačih rok scena i sportska sila u Evropi i svijetu. Baš smo ono bili zatvoreni i zatucani, sad nam upališe svjetlo....


Вас двојица очигледно не читате добро оно што пише.

Комунизам који је 1945. године преузео власт у земљи, је одвојио земљу од европских интеграција које су уследиле након 1945. као последица нужде (а не воље) услед "Хладног рата".

Да је Југославија остала ван дохвата комунизма, она би морала као и друге европске земље које нису биле комунистичке да се препусти европским (а врло могуће и евроатлантским) интергацијама.

То што смо ми имали добре спортисте и (по нашем укусу) добру музику и што је у Нишу одседала Елизабер Тејлор не значи ништа. Северна Кореја данас у појединим дисиплинама има добре спортисте, рок музика нам је и данас релативно квалитетна, а у Бања Луци је одсео принц Алберт од Монака.

То је све сјај и бљештавило, али шта држава има од тога?

Ниво демократије у Краљевини Југославији пре 1941. године није био ништа мањи или већи него ниво демократије у Аустрији, Данској, Финској, Италији, итд. Где су данас ове земље у политичко-друштвеном систему, а где смо ми (гледајући целу некадашњу СФРЈ)?
Горе поменуте земље су из ауторитарних система (Аустрија из тоталитарног) прешле у демократске политичке системе са развијеним вишестраначјем и на основу таквог система које су градиле успеле да створе неопходну политичку и институционалну структуру за успешну привредну структуру (развијене и стабилне институције), политичке партије са развијеном структуром и основом у историји земље и сталешке (грађанство- сељаштво, црква-секуларизам, конзерватизам-либерализам, град-село, итд.) поделе њених становника из чега је произашла јасна политичка подела и један политички релативно образован бирач што је допринело успешној изградњи државних институција које уствари и чине једну државу. Значи, да би се створио успешан привредни систем неопходна је стабилна политичко-институционална структура, а не обратно као што овде неки пишу. Политика је покретач свега у земљи. Била, јесте и биће. Економија је њен битни део и данас у земљама које имају изграђене политичке структуре и институције, економија полако преузима примат од политике.

Ми смо падом у комунизам управо истргнути из стварања тих стабилних политичких-структура, па смо из једног ауторитарног режима прешли у тоталитарни (од 1944. до негде 1960.), па из тоталитарног у ауторитарни (до друге половине 80-их) и онда из тог ауторитарног у постдемократско вишестраначје тј. политичку културу које уствари и нема, него покушава тренутно да се изгради, али опет на погрешним основима (националиста-антинационалиста, патриота-издајник, итд.).

Ово није никаква замена теза, него чињеница. Нису земље бивше Југославије ту где јесу, зато што се 1991. године нису разишле у миру, него зато што је 1991. година последица 1945. године. Није народ нико научио да се разиђе у миру и демократији (нити је то у комунизму могао да научи), него онако како се и састао: У крви.

Што се тиче "Покрета несврстаних" то је једна најобичнија политичка шарена лажа једног диктаторског режима и ја не могу да верујем да још постоје људи који чланство у том покрету виде као позитивну ствар. У време "Хладног рата" небитне земље (попут Египта, Етиопије, Венецуеле, итд.) стварају трећи покрет, који је уствари потпуно небитан у глобалној политици. Уместо савеза са нпр. Немачком, Француском и сл. народу у Југославији је некакав савез са Етиопијом представљен као врхунац дипломатског достигнућа 20-ог века.
Која је то одлука од светске важности од 1945. до 1990. а да су земље које нису биле део НАТО-а или Варшавског пакта имале утицај на исту? Ја не знам ни једну.
На крају крајева, то је један леп приказ управо те неизграђене политичке културе о којој сам се расписао, а која је највећи кривац за многа дешавања на нашим просторима. Друговање једног диктатора са масом других диктатора у земљи се доживљава као успех и пун погодак. И у Северној Кореји се данас радују када прикажу како њихов лидер другује негде с неким и мисле да је то права ствар.
Да трагедија буде већа, у Србији и дан данас продају ту исту причу са "Покретом несврстаних" и приказују је као шансу и могућност за успех и просперитет државе. Покрет који никада није значио ништа било ком озбиљном политичком играчи, ни данас не значи нигде ништа и неће никада ништа ни да значи. Међутим, да би се то разумело треба бити и образован у сваком па о у политичком смислу. (Додаћу још да и Србија, Б/Х, Македонија, ЦГ, итд. и данас учествују у УН мисијама широм света).

И још да додам, није наравно комунизам једини кривац за то. Написао сам већ да ту постоје и други фактори који сежу у још даљу историју нашег народа, али је комунизам свакако један од највећих криваца јер нас је задесио баш у оној временској прекретници када су многе земље које су остале ван комунизма успеле да изграде своје демократске системе и институције, као основу релативно доброг система функционисања државе, привреде, грађана, итд.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2014, 08:34 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39421
Lokacija: Месечева икра
Silvio Dante je napisao:

Ниво демократије у Краљевини Југославији пре 1941. године није био ништа мањи или већи него ниво демократије у Аустрији, Данској, Финској, Италији, итд. Где су данас ове земље у политичко-друштвеном систему, а где смо ми (гледајући целу некадашњу СФРЈ)?

Druže, ni jedan normalan čovjek neće uporediti Kraljevinu Jugoslaviju i Austriju, Finsku ili Italiju? Kakav nivo demokratije u zemlju u kojoj je 90% stanovništva nepismeno, a poslanici se ubijaju u skupštini, oktroišu se ustavi, stranke zabranjuju, donose se "obznane" i sl? Da je Kraljevina Jugoslavija ostala i nakon II sv. rata raspala bi se isto kao i SFRJ samo možda brže jer je prema raspadu klizila i prije rata. Jugoslaviju bi bilo pošteno uporediti sa Grčkom i to je poređenje išlo na ruku protivnicima komunističkog režima do prije godinu-dvije kada se grčka priča urušila sama od sebe kao šarena laža.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2014, 08:34 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39421
Lokacija: Месечева икра
Silvio Dante je napisao:

Ниво демократије у Краљевини Југославији пре 1941. године није био ништа мањи или већи него ниво демократије у Аустрији, Данској, Финској, Италији, итд. Где су данас ове земље у политичко-друштвеном систему, а где смо ми (гледајући целу некадашњу СФРЈ)?

Druže, ni jedan normalan čovjek neće uporediti Kraljevinu Jugoslaviju i Austriju, Finsku ili Italiju? Kakav nivo demokratije u zemlju u kojoj je 90% stanovništva nepismeno, a poslanici se ubijaju u skupštini, oktroišu se ustavi, stranke zabranjuju, donose se "obznane" i sl? Da je Kraljevina Jugoslavija ostala i nakon II sv. rata raspala bi se isto kao i SFRJ samo možda brže jer je prema raspadu klizila i prije rata. Jugoslaviju bi bilo pošteno uporediti sa Grčkom i to je poređenje išlo na ruku protivnicima komunističkog režima do prije godinu-dvije kada se grčka priča urušila sama od sebe kao šarena laža.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2014, 09:51 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Apr 2011, 16:14
Postovi: 3930
Lokacija: Fabrika teškog naoružanja ' Milovan Đilas'
_зока je napisao:
Silvio Dante je napisao:

Ниво демократије у Краљевини Југославији пре 1941. године није био ништа мањи или већи него ниво демократије у Аустрији, Данској, Финској, Италији, итд. Где су данас ове земље у политичко-друштвеном систему, а где смо ми (гледајући целу некадашњу СФРЈ)?

Druže, ni jedan normalan čovjek neće uporediti Kraljevinu Jugoslaviju i Austriju, Finsku ili Italiju? Kakav nivo demokratije u zemlju u kojoj je 90% stanovništva nepismeno, a poslanici se ubijaju u skupštini, oktroišu se ustavi, stranke zabranjuju, donose se "obznane" i sl? Da je Kraljevina Jugoslavija ostala i nakon II sv. rata raspala bi se isto kao i SFRJ samo možda brže jer je prema raspadu klizila i prije rata. Jugoslaviju bi bilo pošteno uporediti sa Grčkom i to je poređenje išlo na ruku protivnicima komunističkog režima do prije godinu-dvije kada se grčka priča urušila sama od sebe kao šarena laža.


ovo rijetko radim, ali Zoka svaka čast za post, sve je prosto objašnjeno.

_________________
Nema pregovora sa onima kojima je republika spekulacija, a revolucija zanat !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2014, 12:34 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39421
Lokacija: Месечева икра
Ma daj bolan....Po njegovoj priči ispada da je u Kraljevini teklo med i mlijeko, a ne da je bila teška sirotinja i da su sva bitna rudna i industrijska bogatstva bila u rukama stranaca. Da se radilo za puko preživljavanje, da je žandarmerija prebijala i ubijala svakoga ko se protivio sistemu. Upoređuje nas sa industrijskim silama tog doba, a Jugoslavija nije imala jedan j3b3ni kilometar širokotračne željeznice nego je ono malo što je bilo pruge bilo uskotračno koja je već tada bila zastarjela. KPJ je za ono malo vremena što je radila prije zabrane postala treća politička snaga u zemlji, a to govori dovoljno o raspoloženju naroda.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2014, 15:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
_зока je napisao:
Ma daj bolan....Po njegovoj priči ispada da je u Kraljevini teklo med i mlijeko, a ne da je bila teška sirotinja i da su sva bitna rudna i industrijska bogatstva bila u rukama stranaca. Da se radilo za puko preživljavanje, da je žandarmerija prebijala i ubijala svakoga ko se protivio sistemu. Upoređuje nas sa industrijskim silama tog doba, a Jugoslavija nije imala jedan j3b3ni kilometar širokotračne željeznice nego je ono malo što je bilo pruge bilo uskotračno koja je već tada bila zastarjela. KPJ je za ono malo vremena što je radila prije zabrane postala treća politička snaga u zemlji, a to govori dovoljno o raspoloženju naroda.


За почетак би требало да (коначно) научиш да другима не гураш "речи" у уста. Прочитај сад поново мој упис и пронађи да ли сам ја негде написоа да је живот у КЈ био мед и млеко?

Citiraj:
Druže, ni jedan normalan čovjek neće uporediti Kraljevinu Jugoslaviju i Austriju, Finsku ili Italiju? Kakav nivo demokratije u zemlju u kojoj je 90% stanovništva nepismeno, a poslanici se ubijaju u skupštini, oktroišu se ustavi, stranke zabranjuju, donose se "obznane" i sl? Da je Kraljevina Jugoslavija ostala i nakon II sv. rata raspala bi se isto kao i SFRJ samo možda brže jer je prema raspadu klizila i prije rata. Jugoslaviju bi bilo pošteno uporediti sa Grčkom i to je poređenje išlo na ruku protivnicima komunističkog režima do prije godinu-dvije kada se grčka priča urušila sama od sebe kao šarena laža.


Идемо за вас са јефтинијим картама поново:
Ниво демократије у КЈ је био исти онакав какав је био у Италији, Аустрији, Финској или Данској тог времена. Значи, ја нисам написао да је демократије било, него сам написао да је ниво демократије био исти као у наведеним земљама.
У наведеним земљама сте имали октроисане уставе, забрањене странке, "обзнане", неписменост (наравно мању него у КЈ али је исте итекако било), итд.

Једино је Италија од ових земаља (и Аустрија после 1938.) имала изграђену индустрију. Финска рецимо уопште није имала развијену саобраћајну мрежу. Аустрија је имала махом изграђене добре путеве за кочије али слабо за аутомобиле и сл. Та етапа убрзане изградње доћи ће са "аншлусом" пре свега због потребе нациста да развију саобраћајну мрежу у војне сврхе.

И у овим земљама, средње класе није било. Индустрија се налазила у рукама малог круга људи, а остали су се борили да преживе (и у Немачкој је КПН била трећа по политичкој снази, у Италији и јача после Мусолонија, али никада није успела да преузме власт). Разлика је једино што је Аустрија имала врло развијен и изражен утицај сеоског фактора на развој друштва тј. политике, што са КЈ није био случај.

Ово су историјске чињенице и када се оне сагледају види се да је развој друштва у КЈ ишао практично у корак са ондашњим временом и појавама као и у другим европским земљама.

Ја не знам зашто се нон-стоп иде на то упоређивање Грчке са КЈ? А видим константно то радите. Грчка је из ауторитарног система пре 1941. прешла у грађански рат, а из њега изашла у још ауторитарнији систем војне хунте који је трајао до седамдесетих. То је пракитчно иста прича која је погодила и Југославију и ево данас видимо где су земље Југославије и где је Грчка (или Шпанија и Португал, које су такође имале исту субдину).

Ми сад можемо овде да се месецима преговарамо да ли нешто јесте или није, али чињеница јесте да је комунизам, гледајући развитак других европских нација, уназадио балканско друштво и да ће народи Балкана јако тешко (практично немогуће) да успеју да стигну ниво развијених демократија са свим њеним врлинама и манама.

На крају крајева, треба бити озбиљно безобразан (да не напишем нешто горе) па тврдити да једнопартијска диктатура доноси бољитак и доприноси развоју друштва.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2014, 15:16 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Zna li neko kako to da u Bjelorusiji niko na socijalizam ne gleda kao nešto retrogradno?Čak štaviše nakon pada Ber.zida naslijeđeni socijalizam se dalje njeguje i iz njega se društvo razvilo u jedno od respektabilnijih u Evropi.Imaju skoro isti broj stanovnika kao demokratska Srbija , neuporedivo bolju privredu,sa višim platama, uređeniju državu i sa skoro cjelokupnom državnom imovinom.
U privatnom vlasništvu je samo desetak posto privrede.Bjelorusija ima skoro pet puta veći bruto nacionalni dohodak od BIH I Srbije i samo jedan posto nezaposlenih.Čini mi se najmanje u Evropi.Njihovi građani ne plaćaju grijanje,vodu i struju a pomoć države porodicama sa jednim djetetom je 10 000dolara,za drugo 20 000' a treće 40 000!!!!!!!!
To e sve zato što Bjelorusija nije dozvolila pljačkašku privatizaciju,što se drži daleko od plitičkih i ekonomskih blokova EU i SAD.Kod njih takođe nema velikih svjetskih banaka i korporacija.
Jedini uslov za takav raj je da društvo nema u svojim političkim elitama kvislinge i lopove,korumpirane stranke i medije.
Šta je poenta:nije nama kriv nivo demokratije u Kraljevini Jugoslaviji ni ideologija KPJ i tržišni socijalizam već smo kao društvo truli.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Poslednji put menjao Čiča iz Rogače dana 20 Jul 2014, 15:18, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2014, 15:17 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Silvio Dante je napisao:
Ниво демократије у КЈ је био исти онакав какав је био у Италији, Аустрији, Финској или Данској тог времена. Значи, ја нисам написао да је демократије било, него сам написао да је ниво демократије био исти као у наведеним земљама.


Pošto su te zemlje bile što fašistički što profašistički orijentisane slažem se sa tvojim izlaganjem....
Silvio Dante je napisao:
Једино је Италија од ових земаља (и Аустрија после 1938.) имала изграђену индустрију

Italija je još 30tih bila pomorska, vazduhoplovna i automobilska sila u Evropi. Imala je najmoderniju RM tada, a Njemačka je koristila italijanske proizvode u aero i pomorskom saobraćaju, jer su imali veoma inovativne sisteme.
Silvio Dante je napisao:
На крају крајева, треба бити озбиљно безобразан (да не напишем нешто горе) па тврдити да једнопартијска диктатура доноси бољитак и доприноси развоју друштва.

Pa KJ je bila pod diktatorskim režimom, znači negiraš sam sebe...

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2014, 16:42 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39421
Lokacija: Месечева икра
Silvio Dante je napisao:
[

За почетак би требало да (коначно) научиш да другима не гураш "речи" у уста. Прочитај сад поново мој упис и пронађи да ли сам ја негде написоа да је живот у КЈ био мед и млеко?
а.

Piše između redova.
Bez obrazovanog naroda i iole kvalitetnijeg života nema demokratije. Ono što je vladalo u KJ je možda u teoriji bila demokratija, u praksi je bio totalitarni režim isto kao i Titov nakon rata, pun represije, varanja na "narodnim izborima" i sl.
Priča o Italiji kao zemlji sa manjkom demokratije zato što su bili monarhija ne pije vode iz razloga zato što demokratija ima hiljadugodišnju istoriju na tom terenu, od Rima, preko gradova-republika do kraljevske dinastije koja je bila samo marioneta u rukama političara.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2014, 20:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5338
Lokacija: Wien, Österreich
Habsburzi 900 godina drzali po Evrope, Engleska po Azije, dio Afrike, Francuska isto tako, Italija i Njemacka se isto tako ugurale k'o kolonijalne sile - i onda se oni porede sa nama koji smo 500 godina bili donji i to donji pod jednim totalno zaostalim sistemom iza kojeg su nam ostale samo dzamije, a ta ista Turska pored sve pljacke i izrabljivanja je na kraju bila spala na to da nema nista. Slicno kao i Portugal i Spanija.

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jul 2014, 02:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Непокорни

Citiraj:
Pa KJ je bila pod diktatorskim režimom, znači negiraš sam sebe...


КПЈ је била под ауторитарним режимом, не тоталитарним. Иначе, "Обзнаном" је забрањена свака комунистичка делатност, али је КПЈ наставила да фунционише политички кроз НРПЈ која је забрањена 1924. године. Подсетићу да је КПЈ организовала 1921. године неуспешан атентат на краља Александра (тада још регента) и с обзиром на то не може да чуди забрана и прогон комуниста. На крају крајева КПЈ се није користила легалним политичким средствима, него врло често и нелегалним. Још ако на то додамо и јасно опредељење за рушење државе и поретка (подсетићу да је КПЈ заступала идеју разбијања Југославије и стварања неколико независних држава укључујући КиМ и Војводину) на чијем се челу налазио један ауторитарни режим, онда прогони, забране и "Обзнане" не могу да чуде.
Поред комуниста у КЈ забрањени су били и црногорски "зеленаши" током 20-их година и усташки покрет тј. сви они који су покушавали да сруше државу у тадашњем облику.

Citiraj:
Italija je još 30tih bila pomorska, vazduhoplovna i automobilska sila u Evropi. Imala je najmoderniju RM tada, a Njemačka je koristila italijanske proizvode u aero i pomorskom saobraćaju, jer su imali veoma inovativne sisteme.


То сам и написао:
Citiraj:
Једино је Италија од ових земаља (и Аустрија после 1938.) имала изграђену индустрију.



Зока

Citiraj:
Piše između redova.


Да ли нешто пише или не пише између редова то је твоје субјективно схватање. Ја знам да не пише.

Citiraj:
Bez obrazovanog naroda i iole kvalitetnijeg života nema demokratije. Ono što je vladalo u KJ je možda u teoriji bila demokratija, u praksi je bio totalitarni režim isto kao i Titov nakon rata, pun represije, varanja na "narodnim izborima" i sl.


Није био тоталитарни него ауторитарни режим попут Мусолинојевог у Италији или режима Долфуса у Аустрији. Оно што је рађено после рата од стране Тита и КПЈ је био тоталитарни режим попут Стаљиновог у СССР-у.

Citiraj:
Priča o Italiji kao zemlji sa manjkom demokratije zato što su bili monarhija ne pije vode iz razloga zato što demokratija ima hiljadugodišnju istoriju na tom terenu, od Rima, preko gradova-republika do kraljevske dinastije koja je bila samo marioneta u rukama političara.


Прочитао сам 10 пута ову реченицу али овај први део не могу никако да разјасним:

Citiraj:
Priča o Italiji kao zemlji sa manjkom demokratije zato što su bili monarhija ne pije vode


Где сам ја написао да је Италија имала мањак демократије зато што је била монархија? Или ја то овде погрешно разумем?
Ја нисам уопште мањак или вишак демократије доводио у везу са државним уређењем.

Спијо
Citiraj:
Zna li neko kako to da u Bjelorusiji niko na socijalizam ne gleda kao nešto retrogradno?Čak štaviše nakon pada Ber.zida naslijeđeni socijalizam se dalje njeguje i iz njega se društvo razvilo u jedno od respektabilnijih u Evropi.Imaju skoro isti broj stanovnika kao demokratska Srbija , neuporedivo bolju privredu,sa višim platama, uređeniju državu i sa skoro cjelokupnom državnom imovinom.
U privatnom vlasništvu je samo desetak posto privrede.Bjelorusija ima skoro pet puta veći bruto nacionalni dohodak od BIH I Srbije i samo jedan posto nezaposlenih.Čini mi se najmanje u Evropi.Njihovi građani ne plaćaju grijanje,vodu i struju a pomoć države porodicama sa jednim djetetom je 10 000dolara,za drugo 20 000' a treće 40 000!!!!!!!!


Одакле ти ови подаци? Ја би то узео са великом резервом.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jul 2014, 15:46 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Silvio Dante je napisao:
Спијо
Citiraj:
Zna li neko kako to da u Bjelorusiji niko na socijalizam ne gleda kao nešto retrogradno?Čak štaviše nakon pada Ber.zida naslijeđeni socijalizam se dalje njeguje i iz njega se društvo razvilo u jedno od respektabilnijih u Evropi.Imaju skoro isti broj stanovnika kao demokratska Srbija , neuporedivo bolju privredu,sa višim platama, uređeniju državu i sa skoro cjelokupnom državnom imovinom.
U privatnom vlasništvu je samo desetak posto privrede.Bjelorusija ima skoro pet puta veći bruto nacionalni dohodak od BIH I Srbije i samo jedan posto nezaposlenih.Čini mi se najmanje u Evropi.Njihovi građani ne plaćaju grijanje,vodu i struju a pomoć države porodicama sa jednim djetetom je 10 000dolara,za drugo 20 000' a treće 40 000!!!!!!!!


Одакле ти ови подаци? Ја би то узео са великом резервом.

Šta ti je nejasno??Da se u "diktaturi" može lijepo živjeti?Sjeti se Gadafija pa i Sadama koji su u poređenju sa ovim danas za njihov narod bili polubogovi.Lukašenko je evropski Gadafi,po zapadnjačkim mjerilima diktator,koji je ostvario jedino moguće državno uređenje koje će zadovoljiti najšire narodne mase.Pogledaj ovaj ukrajinski video o Bjelorusiji a naravoučenije će ti dati brko na kraju snimka.

https://www.youtube.com/watch?v=R__CCx6jPuo

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jul 2014, 15:49 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Silvio Dante je napisao:
Одакле ти ови подаци? Ја би то узео са великом резервом.


Ovi iz Vitebska s kojima se dopisujem nešto mi se ne žale na svoju državu i siromaštvo. Sasvim solidno žive i putuju a nisu nikakvi lovani i šta ti ja znam...

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jul 2014, 23:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
По западним критеријумима и Путин је диктатор. То је мења стално и то су неки дневно-политички критеријуми у зависности како одговарају Западу. Лукашенко да се окрене сада против Русија нико више не би потезао питање да ли је диктатор или не?

Ја само питам одакле ти те информације које си написао?

С друге стране, није живот у Либији и Ираку био млед и млеко за време Гадафија и Садама, али је био боље уређен него данас тј. није био хаос и анархија.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jul 2014, 10:14 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Odakle mi informacije?Guglaj,ako je i upola tačno,previše je.
Moj post se odnosio na jednu tvoju rečenicu koja bode oči isto kao forsiranje jebene demokratije kao najvećeg dostignuća društvenog uređenja.
tvoja rečenica:
Silvio Dante je napisao:
На крају крајева, треба бити озбиљно безобразан (да не напишем нешто горе) па тврдити да једнопартијска диктатура доноси бољитак и доприноси развоју друштва.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jul 2014, 10:18 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
Ovo oko nadoknade za prvo, drugo, trece... dijete je mislim bio prijedlog zakona skoro, ne znam je li usvojeno. Ostalo je tacno.

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Jul 2014, 15:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
spijo je napisao:
Odakle mi informacije?Guglaj,ako je i upola tačno,previše je.
Moj post se odnosio na jednu tvoju rečenicu koja bode oči isto kao forsiranje jebene demokratije kao najvećeg dostignuća društvenog uređenja.
tvoja rečenica:
Silvio Dante je napisao:
На крају крајева, треба бити озбиљно безобразан (да не напишем нешто горе) па тврдити да једнопартијска диктатура доноси бољитак и доприноси развоју друштва.


Мислим да ниси схватио суштину. Ако су ти подаци тачни, онда је то тренутни економски бољитак. Међутим, колико је политички и друштвени систем стабилан? Шта ће бити када нестане Лукашченка?

Тек по одласку Лукашченка видеће се последице таквог система и начина функционисања.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Sep 2014, 02:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
http://www.novosti.rs/додатни_садржај/фељтони.528.html?item_id=427

Фељтон В. Новости из 2004. године који се бавио злочинима партизана за и после Другог светског рата.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2014, 21:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
https://www.youtube.com/watch?v=gt1sp0ynb-A#t=109

IZLOŽBA U IME NARODA! - TRIPTIH O ŽRTVAMA (RTS) DEO 1

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Nov 2014, 01:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/re ... ve-cetnike

Citiraj:
- Ubijeni su udarcima maljem u glavu. Nisam primetio rupe od metka na njima. Zarobljene četnike partizani su prikupljali tu, nešto niže moje kuće u naselju Lauš, u objektu takozvane kačare, gde je za vreme rata bila bolnica, a kasnije fabrika „Jadranka“, odakle su ih odveli i pobili na Šibovima - priča ova starina.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 272 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 10, 11, 12, 13, 14  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 25 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs