banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 15:01

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 74 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 06 Jan 2011, 19:41 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
samir825 je napisao:
haha ma ja jest i sultan je bio Srbin pa su ga poturcili ;)

Mehmed-paša jeste bio Srbin.Rođen je u Sokolovićima kod Rudog,do odvođenja u janičare se školovao u manastiru Mileševa.
Evo šta kaže bs.wikipedia :
Citiraj:
Nema podataka da je Mehmed paša Sokolović gradio kršćanske objekte po Bosni, vjerovatno jer se o tom nije vodila evidencija. Međutim, ono što se sigurno zna da je Mehmed-paša, kao član vezirskog vijeća, uticao prilikom donošenja odluke osmanske državeda se obnovi Pećka patrijaršija 1557, na čije je mjesto doveo svoga brata (ili bratovljeva sina) Makarija.
Pa ti vidi je li on Srbin ili nije :wink:
Neko vrijeme nakog Husein-kapetana,Ali-aga,koji se bunio protiv Zmaja je bio jedan od vođa bune protiv reformi carstva.Bunu je ugušio jedan Srbin.Omer-paša Latas.Inače Mihajlo,iz Janje gore u Hrvatskoj.Na islam prešao na nagovor tadašnjeg poslodavca,muslimana,u Banja Luci :D

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jan 2011, 19:43 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
E,da,zaboravih napisati....Ferhat-paša Sokolović,utemeljivač šehera Banja Luke i graditelj Ferhadije.Rođak Mehmed-paše....
Vidi ovo,svi viđeniji muslimani su Srbi :?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jan 2011, 19:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Jedini muslimani koji nisu Srbi ili Hrvati su tzv. "Šveđani".
Danas u Sarajevu "šveđanima" zovu izbjeglice iz Srebrenice i još nekih dijelova ist. bosne jer su skoro svi odreda "žuti".
Zapravo riječ je o slaveniziranim i islamiziranim Sasima kojih ima i u drugim uglavnom rudarskim krajevima bosne.
Naime riječ je o narodu koji su kao profesionalni rudari išli tamo gdje je bilo rudnika i rude i tu ostajali sa svojim porodicama, tako su naselili i mnoge krajeve u Bosni koja je bila poznata po rudi i rudarstvu, a taj posao je u to vrijeme zahtjevao iskusne i stručne radnike.
Danas se često u Sarajevu može čuti ' Jo'j ba šo ne mogu ovi'h šveđana', misleći pritom na ove iz ist. bosne.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jan 2011, 20:58 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2010, 19:40
Postovi: 178
Lokacija: Šeher Sarajevo
eh ovako hvala na informacijama :) ja sam iz istocne Bosne :D tacnije Gorazda porijeklom :) tako da mi dobro dodje ta informacija...izvini ali si ti rekao da mislis da je i Husein-kapetan bio srbin...
koliko sam vidio vi zelite reci da su svi ti srbi presli na islam nasilnim putem??
mislim tako sam shvatio...ucio sam u skoli da kada su dosli Turci da su svi prelazili na islam, i pripadnici crkve bosanske i krscani i pravoslavci...ali nisam ucio da je to bilo nasilnim putem vec jednostavno zbog interesa...mislili su da ce bolje proci kao muslimani...
pogledajte zadnji rat koliko je nasilnim putem uspjelo preci muslimana na pravoslavlje ili evo pravoslavaca na islam...??
nadam se da me razumijete, nasiljem se ne siri vjera, pogledajte herezu i Bosnu, koliko napada na Bosnu krscanske vojske zbog hereze ali ona opstala...
izvinite ali ja ne vjerujem da je to bilo nasilnim putem da su ih tjerali da predju i to :D
mozda sam pogresno shvatio ja :)
a old fashion man :) svaka cast ba za naglasak ;)

_________________
"Molimo te Gospodaru da tuga bude nada, da osveta bude pravda, da majcina suza bude molitva, da se više nikom i nikada, ne ponovi Srebrenica. Amin..." ;(


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jan 2011, 21:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
samir825 je napisao:
koliko sam vidio vi zelite reci da su svi ti srbi presli na islam nasilnim putem??

Manjina je prešla ono pravo nasilnim putem kao što je otimanje i odvođenje djece.
Velika većina je prešla ne zbog islama već zbog komformizma, tj. pogodnosti koje je taj čin donosio.
Nekad su pojedini članovi familije prelazili na islam kako bi pomogli ostatku familije i zaštitili ih od represije, jer poznato je da su u osmansko doba nemuslimani bili građani drugog reda za koje su važili drugačiji zakoni i pravo u odnosu na muslimane, a što je opet neki vid prisiljavanja, međutim, kako to često biva kasnije se braća zakrve, proradi zavist i sujeta, počinju uvrede i tjeranje inata, mržnja i sve što to prati kod prostih i nepismenih ljudi i to traje i do dan danas.
Razgovarao sam sa dosta romanijskih muslimana koji sve znaju o svojoj srpskoj istoriji, čak znaju i imena koja su tad imali njihovi preci i razlog poturčavanja, znaju i koju je krsnu slavu slavila njihova familija, a i danas kad prebrojavaju dane govore npr. ' o nikoljdanu, na đurđevdan, na savindan itd.
Btw
Šta ti govore "muslimanska prezimena; Petrović, Branković, Filipović, Nikolić, Radmilović...
Korijen tih prezimena je u kojim imenima? :wink:

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jan 2011, 21:23 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2009, 09:41
Postovi: 3657
Lokacija: House of Pejin
_zoka je napisao:
Nije bio Srbin.Bio je seronja koji se prvo bunio,a kada je izgubio molio sultana za milost i ostatak života proveo u Carigradu uz sultanov skut...


zoka ne lupaj gluposti. osnovna stvar u nauci je ako se nesto ne moze dokazati to ne postoji. ovdje postoje samo dva identiteta pa pretpostavi kome pripada. ova cijela mitomanija o bosnjacima samo politicka zavrzlama.

_________________
Ne idem više u školu, idem samo u džamiju i na igranke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jan 2011, 21:24 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Muslimanskim državama prelazak raje na islam u suštini nije odgovarao.Islam dozvoljava ispovjedanje sopstvene vjere ali samo ako ćeš platiti porez.Više nemuslimana,više para.Zato su Bagdadski kalifat,a kasnije i Otomanska imperija imale prilično velike vjerske slobode.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jan 2011, 21:28 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Frisky_Dingo je napisao:
_zoka je napisao:
Nije bio Srbin.Bio je seronja koji se prvo bunio,a kada je izgubio molio sultana za milost i ostatak života proveo u Carigradu uz sultanov skut...


zoka ne lupaj gluposti. osnovna stvar u nauci je ako se nesto ne moze dokazati to ne postoji. ovdje postoje samo dva identiteta pa pretpostavi kome pripada. ova cijela mitomanija o bosnjacima samo politicka zavrzlama.

To nije Srbin se odnosilo na to da se on u nije izjašnjavao kao Srbin niti je ustanak vodio radi poboljšanja života Srba,već naprotiv.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jan 2011, 21:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2009, 09:41
Postovi: 3657
Lokacija: House of Pejin
niko se tada nije izjasnjavo ni kao srbin, ni francuz ni mongol, pol. identiteti su dosli kasnije. ovdje govorimo o nacionalnim identitetima koji podrazumjevaju, jezik, kulturu, obicaje...itd.

_________________
Ne idem više u školu, idem samo u džamiju i na igranke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jan 2011, 21:34 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2010, 19:40
Postovi: 178
Lokacija: Šeher Sarajevo
old fashion men je napisao:
samir825 je napisao:
koliko sam vidio vi zelite reci da su svi ti srbi presli na islam nasilnim putem??

Manjina je prešla ono pravo nasilnim putem kao što je otimanje i odvođenje djece.
Velika većina je prešla ne zbog islama već zbog komformizma, tj. pogodnosti koje je taj čin donosio.
Nekad su pojedini članovi familije prelazili na islam kako bi pomogli ostatku familije i zaštitili ih od represije, jer poznato je da su u osmansko doba nemuslimani bili građani drugog reda za koje su važili drugačiji zakoni i pravo u odnosu na muslimane, a što je opet neki vid prisiljavanja, međutim, kako to često biva kasnije se braća zakrve, proradi zavist i sujeta, počinju uvrede i tjeranje inata, mržnja i sve što to prati kod prostih i nepismenih ljudi i to traje i do dan danas.
Razgovarao sam sa dosta romanijskih muslimana koji sve znaju o svojoj srpskoj istoriji, čak znaju i imena koja su tad imali njihovi preci i razlog poturčavanja, znaju i koju je krsnu slavu slavila njihova familija, a i danas kad prebrojavaju dane govore npr. ' o nikoljdanu, na đurđevdan, na savindan itd.
Btw
Šta ti govore "muslimanska prezimena; Petrović, Branković, Filipović, Nikolić, Radmilović...
Korijen tih prezimena je u kojim imenima? :wink:


E ovako ja sam bosnjak ali koji priznaje da su bosnjaci, hrvati i srbi rodjaci, tako da neces morati trositi virjeme da me ubijedjujes u to :) znam da ta prezimena poticu od srpskih imena itd...ali ne znaci da su svi muslimani bili Srbi naravno :D
ali mene zbunjuje to sto je srpsko stanovnistvo u Osmanskom carstvu bilo zasticena manjina, u srpskim manastirima su se pravile stamparije i sve se stamapalo u tim manastirima, vec u 16. st u Sarajevu se spominje Gornja Varos srpsko naselje, odmah pored Bascarsije i tu je nastala stara pravoslavna crkva, u timarskom sistemu vlasi (srpsko seljastvo) je imalo povlastice zbog toga sto su se bavili sticarstvom i nisu morali placati danak drzavi...
eh ali sada sa druge strane imamo stlane pobune srpskog stanovnista zbog nezadovoljstva i pricu o tome da su srbi bili ugnjetavani, zapostavljnani u osmanskom casrtvu...
Tako da me to zbunjuje sto se tice prelaska Srba na Islam...jer ako su bili zasticena manjina nije bilo potrebe da prelaze na Islam...nadam se da me razumijes

_________________
"Molimo te Gospodaru da tuga bude nada, da osveta bude pravda, da majcina suza bude molitva, da se više nikom i nikada, ne ponovi Srebrenica. Amin..." ;(


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jan 2011, 21:37 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Frisky_Dingo je napisao:
niko se tada nije izjasnjavo ni kao srbin, ni francuz ni mongol, pol. identiteti su dosli kasnije. ovdje govorimo o nacionalnim identitetima koji podrazumjevaju, jezik, kulturu, obicaje...itd.
Ok,nije se izjašnjavao ali je znao ko je,šta je i kome pripada.
@samir...
to što tebe zbunjuje ima veze sa tim što su turski velikaši koji su upravljali bosanskim vilajetom bili porijeklom Srbi,eventualno Hrvati...a o povlaštenom položaju nema smisla pričati.Ako je povlaštenost davanje djece u janičare,plaćanje poreza od kojih su muslimani bili oslobođeni i sl. onda su i Srbi bili povlašteni...

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jan 2011, 21:39 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2010, 19:40
Postovi: 178
Lokacija: Šeher Sarajevo
danak u krvi je bio obavezan i za muslimane, to jest slanje djece od 14 do 18 godina u janjicarski red, a palacali su porez koji se nazivao harač jer nisu isli u vojsku, dok su muslimani isli i bili su odlobodjeni tog poreza sto je po meni OK

_________________
"Molimo te Gospodaru da tuga bude nada, da osveta bude pravda, da majcina suza bude molitva, da se više nikom i nikada, ne ponovi Srebrenica. Amin..." ;(


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jan 2011, 21:42 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
samir825 je napisao:
danak u krvi je bio obavezan i za muslimane, to jest slanje djece od 14 do 18 godina u janjicarski red, a palacali su porez koji se nazivao harač jer nisu isli u vojsku, dok su muslimani isli i bili su odlobodjeni tog poreza sto je po meni OK

Citiraj:
Bile su organizirane prema uzoru na Mameluke, u početku od Turaka, a kasnije od djece kršćana otetih ili po drugim osnovama, oduzetih od roditelja, najčešće sa područja Kavkaza i dijelova Balkana, koji bi prelaskom na islam imali pravo pripadnosti janičarskim jedinicama.

Citiraj:
The Janissaries (from Ottoman Turkish يکيچرى Yeniçeri meaning "new soldier", Albanian: Janiçar) are comprised infantry units that formed the Ottoman sultan's household troops and bodyguards. The force was created by the Sultan Murad I from Christian boys levied through the devşirme system from conquered countries in the 14th century[1] and was abolished by Sultan Mahmud II in 1826 with the Auspicious Incident.[2]

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jan 2011, 21:46 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2010, 19:40
Postovi: 178
Lokacija: Šeher Sarajevo
bilo bi lijepo da napises odakle si preuzeo informacije ;)
a dobro nisam znao mislio sam da su sva dijeca isla u janjicare...
onda ima opravdanih razloga, ali su zbog toga i Srbi dobili Pecku patrijasiju kao zhavalu za sluzenje Osmanske vojske jel da??
mada to nije moglo nadomjestiti djecu ali opet vodilo se racuna o njima, dok na drugoj strani imamo polozaj bosnjaka u NDH, Kraljevini Jugoslaviji itd....

_________________
"Molimo te Gospodaru da tuga bude nada, da osveta bude pravda, da majcina suza bude molitva, da se više nikom i nikada, ne ponovi Srebrenica. Amin..." ;(


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jan 2011, 21:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
samir825 je napisao:
ali mene zbunjuje to sto je srpsko stanovnistvo u Osmanskom carstvu bilo zasticena manjina,
:lol:
Zaštićeni? Ono sto za jednog, ćele kula, prepravljanje crkava u džamije, rušenje, odvođenje dijece i sl. po tome su Srbi i u NDH bili zaštićena manjina, mogi danas javno i takvu teoriju o NDH zastupaju, upravo identično kao ti o osmanskom dobu, a to je "Srbi su bili zaštićena manjina" :roll:
Btw.
I medo je bio zaštićena životinja pa ga danas više nema.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jan 2011, 21:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
и спаљивање моштију Светог Саве на Врачару.. а знаш шта је Свети Сава Србима?

ево ових дана инвазија турских серија.. и `ладно онај главни лик има плаве очи? ђес` ти видио Турчина са плавим очима? :lol: :lol: :lol:

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jan 2011, 21:53 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
samir825 je napisao:
bilo bi lijepo da napises odakle si preuzeo informacije ;)
.
Ove informacije koje sam postovao u zadnjem postu sam uzeo sa wikipedie.Jedan sa sr.verzije,a drugi sa en. Čisto da vidiš da nisu neka srboćetnićka prepucavanja.Za izvore ove en. verzije je između ostalih korištena knjiga "Istorija Bošnjaka" Mustafe Imamovića,izdana u Sarajevu 1996. godine.
Dovoljno o izvoru?
АЛЕКСАНДАР je napisao:
ево ових дана инвазија турских серија.. и `ладно онај главни лик има плаве очи? ђес` ти видио Турчина са плавим очима? :lol: :lol: :lol:
Đes' ti vidio Turčina? :lol:

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jan 2011, 21:55 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2010, 19:40
Postovi: 178
Lokacija: Šeher Sarajevo
hehe Onur (glavni lik iz serije hiljadu i jedna noc) ima porijeklo iz albanije i arabije ;) nije turcin ;)
a sto se tice tog da su srbi zasticena manjina nije moje misljenje ja smao prenosim kako mene uce u skoli zato i postavljam pitanje jer mi je nelogicno da su zasticnei a stalno se bune jer im je tesko ;)
a sto se tice NDH realno i Srbi i Bosnjaci su bili u teskoj poziciji...
Bosnjaci su bili Hrvatsko cvijece....

a da hvala na izvoru ;)

_________________
"Molimo te Gospodaru da tuga bude nada, da osveta bude pravda, da majcina suza bude molitva, da se više nikom i nikada, ne ponovi Srebrenica. Amin..." ;(


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jan 2011, 22:00 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Vidi,u Turskoj uče da su u Otomanskom carstvu svi živjeli kao sretna porodica,kao štrumpfovi...Onda su Austrijanci nagovorili Srbe i ostale balkance da su bune....Aham...

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jan 2011, 22:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Garant nije mislio na Onura, već na onog iz gumuša, a za njega kažu da je naše gore list.
Ne sumnjam da vas svašta uče u vašoj školi :roll:

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 74 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs