banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 11:15

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 109 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 01 Jan 2010, 20:23 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 11 Jun 2008, 17:22
Postovi: 84
Frisky_Dingo je napisao:
@Sinny

Mi jesmo doseljenici od VII vijeka, o tome sam pisao gore.
Kad su u pitanju unutrasnje migracije time sa jako puno bavio Bogumil Hrabak, i on ima jednu zanimljivu tezu, on tvrdi da ne postoji ni jedna srpska porodica koja nije napravila potpuni krug...znaci da je zivjela i u Bosni i Srbiji i Crnoj Gori i Hercegovini, jer migracije su bile stalne.
Ako si porijeklom iz Crne Gore, onda si u jednom trenutku dosao iz Srbije ili Bosne i obrnuto.

@sarajlija

odlicnio, slazemo se da su hrvati izmisljen identitet u bosni,odlicno, dobro smo krenuli.

Kuripesic je bio obican pisar i on nije relevantan za istoricara, njegovi opisi su siromasni ali je tacno da je bi prvi i da pominje Srbe i Bosance
on pravi kardinalnu gresku kad Srbe (to si dobro primjetio) stavlja u Beograd, a tada srba tamo nije ni bilo...znaci benedikt kuripesic osim forumskih naglabanja je neupotrebljiv.
Ja ti ponovo kazem da imamo veliki problem da u politickom smislu identifikujemo bosance, a da ne govorimo jeziku ,obicajima i sl.
Dakle, bosanac je stanovnik bosne kao regionalana odrednica i niko ne ide dalje od toga.

Sto se tice Garasanina, on je bio jedan od politicara svog vremana i uopste nije poznat po nicemu osim Nacertaniju koje je komplet prepisao od poljaka Zaha. Dakle, tamo gdje Zah, govori o juznim slovenima, Garasanin, ubacuje Srbe...e zato se pojavljuju famozni bosanci...

Mi sad , a to sam pisao i ranije da ovde imamo problem sa tautologijim, dakle nemamo nauku vec pokusaj da se sa vise strana napada nesto sto je naucna istina.
Kada kazes da Bosna nije srpska zemlja, ti u stvari negiras Evropsku istoriografiju i ne samo nju i etnologiju, filologiju, antropogeografiju itd. jer svi naucnici koji su se bavili bosnom tvrde da je ona etnicki Srpska.

Ja sam ti postavio pitanje da definises bosnjake, njihov identitet u odnosu na srbe recimo, da podjemo od toga, pa da idemo dalje..ali ti se hvatas nekih zapisa koji su potpuno nevazni kada se ozbiljno tretira neka tema.

I ovi vjerski identiteti su potpuno irelevantni, bavarci su katolici i to nije problem u odnosu na ostale nijemce, dakle vi na jednom etnickom prostoru, a pogotovo ovako trusnom kao nasem, mozete imati razne denominacije a to nema nikakve veze sa zajednickim etnickim porijeklom


Kao prvo, kazes da se svi evropski naucnici "slazu" oko toga da je Bosna etnicki Srpska zemlja. To je naravno ogromna glupost. To ti spada u forumsko ratovanje i meni stvarno nije do forumskog ratovanja. Pogledajmo npr. samo najugledniji istorijski evroatlas na ovom svijetu:

Evropa od 600 -1500 godine:

600. godina:

http://www.euratlas.net/history/europe/600/index.html

Kao sto vidimo jos nema ni Srba ni Hrvata. Na prostoru Bosne zive ilirska plemena.

700. godina:

http://www.euratlas.com/history_europe/ ... _0700.html

Srbi i Hrvati se koncentriraju u danasnjoj Srbiji i Rvackoj.

800. godina:

http://www.euratlas.com/history_europe/ ... _0800.html

Hrvatska plemena se sire prema rijeci Vrbas a Srpska plemena zauzimaju juznu Srbiju te idu prema Kosovu.

900. godina:

http://www.euratlas.com/history_europe/ ... _0900.html

Tamo dokle su Hrvati dosli, ili dokle su nametnuli svoju politicku vlast, tu se stvara kraljevina Hrvatska. Tamo gdje su Srbi nametnuli svoju vlast, tu se osnuje Raska. Kao sto vidimo, nema dokaza da su Hrvati zauzeli Bosnu a kamoli naselili i demografski poklopili. Na teritoriji Bosne zive jos uvijek starosijedioci koji su Slavenizirani iz pravca rijeke Sace i o tome pisu Franacki zapisi o "provalama Slavena" jos u 5. i 6. vijeku; prije dolaska Srba i Hrvata. Kao sto vidimo nemaju samo Srbi i Hrvati svoje drzave vec je tu i Paganija i imamo i Neretljane i Dalmate i to su sve Slavenizirani Iliri.

1000. godina:

Stvara se Banovina Bosna. Ona se tada javlja kao politicka cjelina i stvara se tacno tu gdje ni Srbi ni Hrvati nisu dosli. Nisu Srbi i Hrvati dosli sa par miliona na balkan pa da sve zauzmu. Bar nema dokaza za to i upravo zbog toga evropska histografija pise ovako zvanicnu "evropsku istoriju".

1100 godina:

http://www.euratlas.com/history_europe/ ... _1100.html

Bosna se polako siri i proba se otrgnuti Ugarskoj. Kao sto vidimo granica Bosne je na Drinu. A jesu li Drinu presli Srbi po euroatlasu? Imali dokaza da su ikakvi Srbi demografski poklopili ista zapadno od Drine? Nema.

1200. godina:

http://www.euratlas.com/history_europe/ ... _1200.html

Kulin Ban pise svoju cuvenu povelju, Bosna je neovisna politicka cjelina":

1300. Bosna izlazi na more:

http://www.euratlas.com/history_europe/ ... _1300.html

1400. Bosna je vec 30 godina kraljevina:

http://www.euratlas.com/history_europe/ ... _1400.html

1500. Bosna je osvojena ali je osnovana mala kraljevina Bosna sa sjedistem u Tesnju; upravu tu stize Kuripesich, prvi putopisac koji posjecuje Bosnu u njeznoj istoriji i zapisuje kako je tu nasao tri nacije, tri naroda i tri religije:


http://www.euratlas.com/history_europe/ ... _1500.html

-----------------------------------------------------------

Ovo je znaci jedina zvanicna evropska historgrafija. Znam da su englezi u WWI pisali o tome kako su Srbi naselili Bosnu ali nadam se da ces i sam shvatiti da je to bio politicki potez jer su Austrija i Engleska bile u ratu. Pisalo je se svasta. Svi mi znamo da su Hrvati dosli do Vrbasa a da tu gdje danas postoji grad Banja Luka nikada nisu zivijeli Srbi dok ih Turci nisu doveli. To je bila Hrvatska kraljevina a kasnije se Bosna prosirla na taj teritorij.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 01 Jan 2010, 20:45 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Dec 2009, 14:46
Postovi: 724
Lokacija: Brčko distrikt
Sarajlija86. je napisao:
Vi Srbi niste Bosanci pravoslavne vjere. Pravoslavaca u bosni prije dolaska Turaka nije bilo. To je cinjenica i to su upravo zapisali vasi najpriznatiji Srpski istoricari. U Bosanskoj kraljevini su bile dvije Crkvene organizacije:

1) Bosanska Crkva
2) Katolicka Crkva

Pravoslavci su zivijeli samo u Humskoj zemlji i to su bili pravoslavci. Znaci tamo oko Trebinja, Bileca; tu su zivijeli pravoslavci i tamo i nalazimo pravoslavne stecke kao one u blizini Stoca. Bosanska Crkva nije bila ni katolicka ni pravoslavna vec nesto izmedju toga. Neki zele reci da je ona bila Bogomislka mada ja u to nevjerujem.


Aha aha.. Hoćeš da kažeš da sve pravoslavne crkve, hramovi, manastiri širom Republike Srpske su ustvari katoličke? Pa ja se zaista čudim tom tvom "pronalasku", i kontam "jesu normalni ovi iz SPC" i kako to nisu znali i kako nas uvjeravaju u skroz nešto suprotno ? :lol:

I Bosanska crkva je ako nisi znao, nastala ujedinjenjem svih hrišćana u BiH (katolici i pravoslavci) da bi bili jači i snažnije se oduprijeli već nagovještenom osvajanju Osmanlija, koja je uspjela slomiti otpor 1463. godine, kada Bosanska crkva i zvanično prestaje da postoji.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 01 Jan 2010, 20:47 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Avg 2002, 17:16
Postovi: 2344
Lokacija: Moskva
Sarajlija86. je napisao:
Ovo je znaci jedina zvanicna evropska historgrafija. Znam da su englezi u WWI pisali o tome kako su Srbi naselili Bosnu ali nadam se da ces i sam shvatiti da je to bio politicki potez jer su Austrija i Engleska bile u ratu. Pisalo je se svasta. Svi mi znamo da su Hrvati dosli do Vrbasa a da tu gdje danas postoji grad Banja Luka nikada nisu zivijeli Srbi dok ih Turci nisu doveli. To je bila Hrvatska kraljevina a kasnije se Bosna prosirla na taj teritorij.


:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Turci doveli Srbe u Banja Luku!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
I don't like it's job !!!!!!!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 01 Jan 2010, 21:08 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Dec 2009, 11:50
Postovi: 1031
Sarajlija86. je napisao:
Frisky_Dingo je napisao:
@Sinny

Mi jesmo doseljenici od VII vijeka, o tome sam pisao gore.
Kad su u pitanju unutrasnje migracije time sa jako puno bavio Bogumil Hrabak, i on ima jednu zanimljivu tezu, on tvrdi da ne postoji ni jedna srpska porodica koja nije napravila potpuni krug...znaci da je zivjela i u Bosni i Srbiji i Crnoj Gori i Hercegovini, jer migracije su bile stalne.
Ako si porijeklom iz Crne Gore, onda si u jednom trenutku dosao iz Srbije ili Bosne i obrnuto.

@sarajlija

odlicnio, slazemo se da su hrvati izmisljen identitet u bosni,odlicno, dobro smo krenuli.

Kuripesic je bio obican pisar i on nije relevantan za istoricara, njegovi opisi su siromasni ali je tacno da je bi prvi i da pominje Srbe i Bosance
on pravi kardinalnu gresku kad Srbe (to si dobro primjetio) stavlja u Beograd, a tada srba tamo nije ni bilo...znaci benedikt kuripesic osim forumskih naglabanja je neupotrebljiv.
Ja ti ponovo kazem da imamo veliki problem da u politickom smislu identifikujemo bosance, a da ne govorimo jeziku ,obicajima i sl.
Dakle, bosanac je stanovnik bosne kao regionalana odrednica i niko ne ide dalje od toga.

Sto se tice Garasanina, on je bio jedan od politicara svog vremana i uopste nije poznat po nicemu osim Nacertaniju koje je komplet prepisao od poljaka Zaha. Dakle, tamo gdje Zah, govori o juznim slovenima, Garasanin, ubacuje Srbe...e zato se pojavljuju famozni bosanci...

Mi sad , a to sam pisao i ranije da ovde imamo problem sa tautologijim, dakle nemamo nauku vec pokusaj da se sa vise strana napada nesto sto je naucna istina.
Kada kazes da Bosna nije srpska zemlja, ti u stvari negiras Evropsku istoriografiju i ne samo nju i etnologiju, filologiju, antropogeografiju itd. jer svi naucnici koji su se bavili bosnom tvrde da je ona etnicki Srpska.

Ja sam ti postavio pitanje da definises bosnjake, njihov identitet u odnosu na srbe recimo, da podjemo od toga, pa da idemo dalje..ali ti se hvatas nekih zapisa koji su potpuno nevazni kada se ozbiljno tretira neka tema.

I ovi vjerski identiteti su potpuno irelevantni, bavarci su katolici i to nije problem u odnosu na ostale nijemce, dakle vi na jednom etnickom prostoru, a pogotovo ovako trusnom kao nasem, mozete imati razne denominacije a to nema nikakve veze sa zajednickim etnickim porijeklom


Kao prvo, kazes da se svi evropski naucnici "slazu" oko toga da je Bosna etnicki Srpska zemlja. To je naravno ogromna glupost. To ti spada u forumsko ratovanje i meni stvarno nije do forumskog ratovanja. Pogledajmo npr. samo najugledniji istorijski evroatlas na ovom svijetu:

Evropa od 600 -1500 godine:

600. godina:

http://www.euratlas.net/history/europe/600/index.html

Kao sto vidimo jos nema ni Srba ni Hrvata. Na prostoru Bosne zive ilirska plemena.

700. godina:

http://www.euratlas.com/history_europe/ ... _0700.html

Srbi i Hrvati se koncentriraju u danasnjoj Srbiji i Rvackoj.

800. godina:

http://www.euratlas.com/history_europe/ ... _0800.html

Hrvatska plemena se sire prema rijeci Vrbas a Srpska plemena zauzimaju juznu Srbiju te idu prema Kosovu.

900. godina:

http://www.euratlas.com/history_europe/ ... _0900.html

Tamo dokle su Hrvati dosli, ili dokle su nametnuli svoju politicku vlast, tu se stvara kraljevina Hrvatska. Tamo gdje su Srbi nametnuli svoju vlast, tu se osnuje Raska. Kao sto vidimo, nema dokaza da su Hrvati zauzeli Bosnu a kamoli naselili i demografski poklopili. Na teritoriji Bosne zive jos uvijek starosijedioci koji su Slavenizirani iz pravca rijeke Sace i o tome pisu Franacki zapisi o "provalama Slavena" jos u 5. i 6. vijeku; prije dolaska Srba i Hrvata. Kao sto vidimo nemaju samo Srbi i Hrvati svoje drzave vec je tu i Paganija i imamo i Neretljane i Dalmate i to su sve Slavenizirani Iliri.

1000. godina:

Stvara se Banovina Bosna. Ona se tada javlja kao politicka cjelina i stvara se tacno tu gdje ni Srbi ni Hrvati nisu dosli. Nisu Srbi i Hrvati dosli sa par miliona na balkan pa da sve zauzmu. Bar nema dokaza za to i upravo zbog toga evropska histografija pise ovako zvanicnu "evropsku istoriju".

1100 godina:

http://www.euratlas.com/history_europe/ ... _1100.html

Bosna se polako siri i proba se otrgnuti Ugarskoj. Kao sto vidimo granica Bosne je na Drinu. A jesu li Drinu presli Srbi po euroatlasu? Imali dokaza da su ikakvi Srbi demografski poklopili ista zapadno od Drine? Nema.

1200. godina:

http://www.euratlas.com/history_europe/ ... _1200.html

Kulin Ban pise svoju cuvenu povelju, Bosna je neovisna politicka cjelina":

1300. Bosna izlazi na more:

http://www.euratlas.com/history_europe/ ... _1300.html

1400. Bosna je vec 30 godina kraljevina:

http://www.euratlas.com/history_europe/ ... _1400.html

1500. Bosna je osvojena ali je osnovana mala kraljevina Bosna sa sjedistem u Tesnju; upravu tu stize Kuripesich, prvi putopisac koji posjecuje Bosnu u njeznoj istoriji i zapisuje kako je tu nasao tri nacije, tri naroda i tri religije:


http://www.euratlas.com/history_europe/ ... _1500.html

-----------------------------------------------------------

Ovo je znaci jedina zvanicna evropska historgrafija. Znam da su englezi u WWI pisali o tome kako su Srbi naselili Bosnu ali nadam se da ces i sam shvatiti da je to bio politicki potez jer su Austrija i Engleska bile u ratu. Pisalo je se svasta. Svi mi znamo da su Hrvati dosli do Vrbasa a da tu gdje danas postoji grad Banja Luka nikada nisu zivijeli Srbi dok ih Turci nisu doveli. To je bila Hrvatska kraljevina a kasnije se Bosna prosirla na taj teritorij.

gdje su u ovom svemu bošnjaci :-?

_________________
where's the party?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 01 Jan 2010, 21:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2009, 09:41
Postovi: 3659
Lokacija: House of Pejin
ovo sto si ti sada napravio klasican je primjer manipulacije...dakle projektujes danasnju politicku situaciju na istoriji tj. pokusavas da das temelje necemu sto je jako klimavo, zapravo ne postoji i zloupotrebljavas nauku.ja necu nikoga ovde da citiram, jer na ovom nivou diskusije stvarno nema potrebe. :D


Citiraj:
Na teritoriji Bosne zive jos uvijek starosijedioci koji su Slavenizirani iz pravca rijeke Sace i o tome pisu Franacki zapisi o "provalama Slavena" jos u 5. i 6. vijeku


u nauci ako nesto nije dokazano to ne postoji, samo su dva slovenska plemana "poklopila" kako ti kazes bosnu, a to su srbi i hrvati (neretljani, dalmatisu srpska plemena)


Citiraj:
Stvara se Banovina Bosna. Ona se tada javlja kao politicka cjelina i stvara se tacno tu gdje ni Srbi ni Hrvati nisu dosli. Nisu Srbi i Hrvati dosli sa par miliona na balkan pa da sve zauzmu


banovina ne nastaje vec se javlja kao ostatak caslavove srpske drzave pod ugarskom hegemonijom.

Citiraj:
Kao sto vidimo granica Bosne je na Drinu. A jesu li Drinu presli Srbi po euroatlasu? Imali dokaza da su ikakvi Srbi demografski poklopili ista zapadno od Drine? Nema.


hahhahaha Drina se geopoliticki javlja tek u 19v. zasto ti treba da pises ovakve gluposti??? Po Porfirogenitu, koga si pokusao da falsifikujes srbi su dosli do Cetine. e sad cak i da nisu, ti nemas NI JEDAN izvor o nekom drugom narodu koji naseljava ovaj prostor.
Dakle, osnovni cilj nije dokazati poseban identitet tog naroda koji je ocigledno bezimen, jer se nigdje ni ne pominje, vec negirati uticaj srba u bosni, a oni ovde zive od 7 vijeka, a vjerovatno i par vijekova ranije.

evo ja te posledji put pitam, posto si tamo pokazivao karte kretanja srba i hrvata, pokazi mi doseljavanje i naseljavanje bosanaca ili kako se vec zovu i po cemu se razlikuju u odnosu na druga dva naroda. ali nemoj opet da mi pominjes bezimanu masu jer to je smijesno.

Citiraj:
upravu tu stize Kuripesich, prvi putopisac koji posjecuje Bosnu u njeznoj istoriji i zapisuje kako je tu nasao tri nacije, tri naroda i tri religije:

da li ti uopste znas definiciju naroda??? Kuripesic je nepouzdan vec sam ti rekao, bosnu kasnije posjecuje desetine francuskih, ruskih, engleskuh putopisaca i govore iskljucivo o srbima i turcima u bosni (mozda si cuo za rebeku vest)
Ali i kuripesic govori o srbima, turcima i latinima...ajde objasni mi ko je tu sta??? nevjerovatno, ti citiras kuripesica a u predhodnom postu kazes da srbi uopste nisu prelazili drinu. Ja kada kazem da su Bosnjaci nastali 1993 aklamacijom u vandrednim uslovima ja se toga drzim do kraja.

Citiraj:
Ovo je znaci jedina zvanicna evropska historgrafija. Znam da su englezi u WWI pisali o tome kako su Srbi naselili Bosnu ali nadam se da ces i sam shvatiti da je to bio politicki potez jer su Austrija i Engleska bile u ratu.


Kakva zvanicna istoriografija??? Sta su englezi pisali??? nista te ne razumijem???

Citiraj:
Kao prvo, kazes da se svi evropski naucnici "slazu" oko toga da je Bosna etnicki Srpska zemlja. To je naravno ogromna glupost.


Pazi decko, mozes misliti kad bi ja sad poceo da vadim izvore od 19v. pa poceo od Leopolda Rankea (oca moderne istorije) pa do, recimo, Benjamina Kalaja (oca danasnjih bosnjaka) da citiram sta su pisali o bosni i njenom etnickom identitetu. Ako otac tvog naroda tvrdi da je Bosna centar srpskog etnickog prostora i da iz njega treba iscupati muhamadance, jel to glupost??? trebalo bi mi sedam dana da samo popisem autore.
A vi imate nekoliko citata, neku pjesmicu basagica i to je to...i nije ni cudo da od Envera Redzica niste ni imali istoricara koji moze nesto da objavi napolju...
Dakle vasa mito-istorija je bankrot , kao i ova drzava uostalom.

_________________
Ne idem više u školu, idem samo u džamiju i na igranke.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 01 Jan 2010, 22:34 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2007, 12:39
Postovi: 998
1500. Bosna je osvojena ali je osnovana mala kraljevina Bosna sa sjedistem u Tesnju; upravu tu stize Kuripesich, prvi putopisac koji posjecuje Bosnu u njeznoj istoriji i zapisuje kako je tu nasao tri nacije, tri naroda i tri religije:


Ostali su delovi Vrbasek i jajacke banovine pod Ugarima, kao sto je i Beograd bio do 1521. godine. Aklo je ovo istina, onda u Bosni nema muslimana, nego su to Turci :D

_________________
Nikad Srbin kukavica nije,
smrt ga gleda , on se na nju smije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 01 Jan 2010, 22:57 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 11 Jun 2008, 17:22
Postovi: 84
@ Frisky Dingo,

Kao prvo nije bas fair sto uvijek ponavljas "Bosnjake koji su nastale 1993". I time sam sebe diskvalifikujes jer i sam znas da to nije istina. Eno imamo oko 5000 franjevackih ljetopisa u Fojnici, Kraljevoj Sutjesci, Sarajevu pa oni u svim tim ljetopisima od 16- 19 vijeka prave razlike izmedju Bosnjaka i Srba i Hrvata. Moje pitanje je jednostavno:"Zasto oni prave tu razliku?"

Zasto oni u tim 5000 knjiga nikada nisu zapisali da govore "srpskim jezikom" vec iskljucivo bosanskim? Zasto oni pricaju o "Nasim poturcenim Bosnjacima." a ne o "nasim Poturcenim Srbima?" Zsto pricaju o "prijateljstvu izmedju Bosnjaka-katolika i Srba u Bosni?"

Ja bih zelio da mi ti dokazes kako ta "evropska histografija" se slaze oko toga da su Srbi naselili Bosnu? Ja ti kazem da evropska histografija, ili 90% te histografije, smatra da su Bosanci u srednjem vijeku bili totalno formiran etnos te da su se Srbi po toj "evropskoj Histografiji" sirili prema Kosovu, Grckoj i Albaniji a ne prema Bosni. Ja zivim od malih nogu u evropi i znam sta je evropska histografija. Moja majka je se zacudila kada sam joj pokazao knjigu iz 3. razreda gimnazije; ovdje na zapadu u kojoj pise kako su "Srpski nacionalisti koji su zelijeli da Bosnu pripoje Srbiji ubili Fransa Ferdinanda" a knjiga pisana prije rata 5 godina. Moja mama je ucila kako je Frans Ferdinand pio eroj. To je evropska histografija i evropska histogrtafija je euroatlas. A po cemu je euroatlas pravljen nego po izvorima koji su nam ostali? A ti izvore, druze, ne govore o nikakvim Srbima koji su se naselili u Bosnu. Ako govore onda si to samo mogao procitati u knigama pisani Srpskom rukom a ne u evropskoj histografiji.

Ko je se onda naselio u Bosnu? Nije se niko ni naselio jer Bosna je vec bila naseljena Ilirma i Slavenima. Prije dolaska Srba i Hrvata je bilo vec slavena u Bosni. To ti mozda neces nauciti u svojoj skoli u Banja Luci ali uzmi John Faena, jako priznati istoricar i profesor koji jako ozbiljno pristupa tom problemu "slavenizacije Balkana" i prezentuje "Franacke anale"; izvore koji su vise nego jasni i koja opisuju ulazak Slavena sa Save i ulazak Slavena koji su u pohodima isli cak do Istre i Italije, mnogo prije dolaska Hrvata i Srba.


Ali da to sve i nije istina, da su Srbi zaista naselili Bosnu, demografski je poklopili i pobili sve starosijedioce koje mozemo nazvati Ilirima. Sto je nemoguce, ali recimo da je tako...Kako onda da se na tom teritoriju gdje ti zivis razvija 300 godina Hrvatska kraljevina a o Srbiji da nema rijeci?

Kako da nema uopste ozbiljnog izvora koji pise o "Srbima" vec je iskljucivo vijest o "Vlasima" koji se za stokom krecu kroz cijelu istocnu evropu. Ugarski kralj Ladislav ih je protjerivao pa su mnogi nasli utociste i u Bosni.

I kako to da Vizantski car 1054. vrlo jasno odvaja Bosance od Srba? Za njega je Bosanac znaci bio nesto drugo od Srbina. Zasto on nije napisao da je on postao car Srba, Hrvata i Dalmata umjesto "Srba, Bosanaca Hrvata i Dalmata"?

Zasto Bosanski banovi rastavljaju Srbe od Bosanaca? Oni to rade svo vrijeme. A zasto? I zasto prvi putopisac koji stize u Bosnu da napise cijelu knjigu o Bosni, prvi put u njezinoj istoriji, zasto on zapisuje da su Srbi dosli u Bosnu a da su Bosanci starosijedioci? Nepouzdan? Zbunio se? Pa hajde moze se neko zbuniti i zeznuti ali po tebi su se znaci oni svi zbunili?

Pa kada uzmemo Turske deftere, porezne listine, kako to da u jednoj godini Turci biljeze zanemarljiv broj pravoslavac a u godini posle ih zabiljezavaju na hiljadama? Zasto SPC u Banja Luci zapisuje:"Pre dolazak Turaka u krajini nije bilo pripadnika pravoslavne vjere?"

Jesu li po tebi onda Turci "po-Pravoslavljali" Bosance?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 02 Jan 2010, 02:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5338
Lokacija: Wien, Österreich
Sarajlija86. je napisao:

I kako to da Vizantski car 1054. vrlo jasno odvaja Bosance od Srba? Za njega je Bosanac znaci bio nesto drugo od Srbina. Zasto on nije napisao da je on postao car Srba, Hrvata i Dalmata umjesto "Srba, Bosanaca Hrvata i Dalmata"?

A Dalmati su bili - ko, Hrvati iz Dalmacije ili Ilirsko pleme ?

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 02 Jan 2010, 15:35 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2007, 12:39
Postovi: 998
Како онда франјевци разликују у Босни досељене Хрвате од оних који су ту пре живели, а нико опет не тврди да су то два народа ?
Види И.Ф. Јукића.

И како нико не одваја Далматинце, Загорце и Славонце, који кад прича свако својим наречјем, тешко се разумеју. :P

_________________
Nikad Srbin kukavica nije,
smrt ga gleda , on se na nju smije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 02 Jan 2010, 16:11 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Dec 2009, 11:50
Postovi: 1031
samo su kajkavci i čakavci autentični hrvati, dok su štokavci pokatoličeni srbi.

_________________
where's the party?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 04 Jan 2010, 21:50 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 10 Maj 2008, 09:03
Postovi: 86
Bosanci pišu nevjerovatne stvari!
Tamo piše, da je na Cetinju bilo čak 8 džamija pa ih je vladika Danilo u svojem genocidu nad muslimanima (misli na istragu poturica) sve srušio.

A svi znamo, da na Cetinju nikad nije bilo muslimana, pa je zanimljivo ko je išao u te džamije.
A tada na cijelom Cetinju nije bilo 50 kuća, pogledajte stare razglednice.

A možda je i bilo 8 džamija, pa ih niko nije vidio jer ih je neko bio pokrio ćebetom :D :lol: :lol: :lol: :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 05 Jan 2010, 00:20 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2007, 23:50
Postovi: 757
Lokacija: Pangaea
mi smo svi Mongoli.....znate sta je Genghis Khan zemskijeh oplodio ebemu zito....ali sve je to manje vise bitno kao sto Sinny kaze ionako ce nam pra pra pra dzeca zuta biti ili gej....ljudi pa prije nije bilo afiona, interneta, komunikacije svijet ce biti nesto sasvim drugo vrlooooo brzooooo....ali nema veze ako vi mislite svi da znate ko vam se u vamilijama shvaleriso u zadnjih 500 godina svaka cast....samo razmislite kolko se razlikujete od svojih roditelja o nacinu razmisljanja a kamoli nesto drugo ....nevjerovatno u sta ljudi energiju trose....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 10 Jan 2010, 17:59 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2009, 23:57
Postovi: 353
mary juana je napisao:
Sarajlija86. je napisao:
Frisky_Dingo je napisao:
@Sinny

Mi jesmo doseljenici od VII vijeka, o tome sam pisao gore.
Kad su u pitanju unutrasnje migracije time sa jako puno bavio Bogumil Hrabak, i on ima jednu zanimljivu tezu, on tvrdi da ne postoji ni jedna srpska porodica koja nije napravila potpuni krug...znaci da je zivjela i u Bosni i Srbiji i Crnoj Gori i Hercegovini, jer migracije su bile stalne.
Ako si porijeklom iz Crne Gore, onda si u jednom trenutku dosao iz Srbije ili Bosne i obrnuto.

@sarajlija

odlicnio, slazemo se da su hrvati izmisljen identitet u bosni,odlicno, dobro smo krenuli.

Kuripesic je bio obican pisar i on nije relevantan za istoricara, njegovi opisi su siromasni ali je tacno da je bi prvi i da pominje Srbe i Bosance
on pravi kardinalnu gresku kad Srbe (to si dobro primjetio) stavlja u Beograd, a tada srba tamo nije ni bilo...znaci benedikt kuripesic osim forumskih naglabanja je neupotrebljiv.
Ja ti ponovo kazem da imamo veliki problem da u politickom smislu identifikujemo bosance, a da ne govorimo jeziku ,obicajima i sl.
Dakle, bosanac je stanovnik bosne kao regionalana odrednica i niko ne ide dalje od toga.

Sto se tice Garasanina, on je bio jedan od politicara svog vremana i uopste nije poznat po nicemu osim Nacertaniju koje je komplet prepisao od poljaka Zaha. Dakle, tamo gdje Zah, govori o juznim slovenima, Garasanin, ubacuje Srbe...e zato se pojavljuju famozni bosanci...

Mi sad , a to sam pisao i ranije da ovde imamo problem sa tautologijim, dakle nemamo nauku vec pokusaj da se sa vise strana napada nesto sto je naucna istina.
Kada kazes da Bosna nije srpska zemlja, ti u stvari negiras Evropsku istoriografiju i ne samo nju i etnologiju, filologiju, antropogeografiju itd. jer svi naucnici koji su se bavili bosnom tvrde da je ona etnicki Srpska.

Ja sam ti postavio pitanje da definises bosnjake, njihov identitet u odnosu na srbe recimo, da podjemo od toga, pa da idemo dalje..ali ti se hvatas nekih zapisa koji su potpuno nevazni kada se ozbiljno tretira neka tema.

I ovi vjerski identiteti su potpuno irelevantni, bavarci su katolici i to nije problem u odnosu na ostale nijemce, dakle vi na jednom etnickom prostoru, a pogotovo ovako trusnom kao nasem, mozete imati razne denominacije a to nema nikakve veze sa zajednickim etnickim porijeklom


Kao prvo, kazes da se svi evropski naucnici "slazu" oko toga da je Bosna etnicki Srpska zemlja. To je naravno ogromna glupost. To ti spada u forumsko ratovanje i meni stvarno nije do forumskog ratovanja. Pogledajmo npr. samo najugledniji istorijski evroatlas na ovom svijetu:

Evropa od 600 -1500 godine:

600. godina:

http://www.euratlas.net/history/europe/600/index.html

Kao sto vidimo jos nema ni Srba ni Hrvata. Na prostoru Bosne zive ilirska plemena.

700. godina:

http://www.euratlas.com/history_europe/ ... _0700.html

Srbi i Hrvati se koncentriraju u danasnjoj Srbiji i Rvackoj.

800. godina:

http://www.euratlas.com/history_europe/ ... _0800.html

Hrvatska plemena se sire prema rijeci Vrbas a Srpska plemena zauzimaju juznu Srbiju te idu prema Kosovu.

900. godina:

http://www.euratlas.com/history_europe/ ... _0900.html

Tamo dokle su Hrvati dosli, ili dokle su nametnuli svoju politicku vlast, tu se stvara kraljevina Hrvatska. Tamo gdje su Srbi nametnuli svoju vlast, tu se osnuje Raska. Kao sto vidimo, nema dokaza da su Hrvati zauzeli Bosnu a kamoli naselili i demografski poklopili. Na teritoriji Bosne zive jos uvijek starosijedioci koji su Slavenizirani iz pravca rijeke Sace i o tome pisu Franacki zapisi o "provalama Slavena" jos u 5. i 6. vijeku; prije dolaska Srba i Hrvata. Kao sto vidimo nemaju samo Srbi i Hrvati svoje drzave vec je tu i Paganija i imamo i Neretljane i Dalmate i to su sve Slavenizirani Iliri.

1000. godina:

Stvara se Banovina Bosna. Ona se tada javlja kao politicka cjelina i stvara se tacno tu gdje ni Srbi ni Hrvati nisu dosli. Nisu Srbi i Hrvati dosli sa par miliona na balkan pa da sve zauzmu. Bar nema dokaza za to i upravo zbog toga evropska histografija pise ovako zvanicnu "evropsku istoriju".

1100 godina:

http://www.euratlas.com/history_europe/ ... _1100.html

Bosna se polako siri i proba se otrgnuti Ugarskoj. Kao sto vidimo granica Bosne je na Drinu. A jesu li Drinu presli Srbi po euroatlasu? Imali dokaza da su ikakvi Srbi demografski poklopili ista zapadno od Drine? Nema.

1200. godina:

http://www.euratlas.com/history_europe/ ... _1200.html

Kulin Ban pise svoju cuvenu povelju, Bosna je neovisna politicka cjelina":

1300. Bosna izlazi na more:

http://www.euratlas.com/history_europe/ ... _1300.html

1400. Bosna je vec 30 godina kraljevina:

http://www.euratlas.com/history_europe/ ... _1400.html

1500. Bosna je osvojena ali je osnovana mala kraljevina Bosna sa sjedistem u Tesnju; upravu tu stize Kuripesich, prvi putopisac koji posjecuje Bosnu u njeznoj istoriji i zapisuje kako je tu nasao tri nacije, tri naroda i tri religije:


http://www.euratlas.com/history_europe/ ... _1500.html

-----------------------------------------------------------

Ovo je znaci jedina zvanicna evropska historgrafija. Znam da su englezi u WWI pisali o tome kako su Srbi naselili Bosnu ali nadam se da ces i sam shvatiti da je to bio politicki potez jer su Austrija i Engleska bile u ratu. Pisalo je se svasta. Svi mi znamo da su Hrvati dosli do Vrbasa a da tu gdje danas postoji grad Banja Luka nikada nisu zivijeli Srbi dok ih Turci nisu doveli. To je bila Hrvatska kraljevina a kasnije se Bosna prosirla na taj teritorij.

gdje su u ovom svemu bošnjaci :-?


Čekaj bolan, vidiš da je momak stigo tek do 1500. godine. Doći ćemo i do 1993. godine :lol:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=b2jpamLZW3g


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 11 Jan 2010, 00:49 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 30 Nov 2008, 18:01
Postovi: 324
:lol: :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 05 Jan 2011, 17:51 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2010, 19:40
Postovi: 178
Lokacija: Šeher Sarajevo
Joj ljudi nikako mi niste jasni...ne zelim da se svadjam ali vas molim da mi odgovorite na nekoliko pitanja....
1.Jel negirate postojanje Srednjovjekovne Bosne kao samostalne drzave (znaci nije bila ni Srpska ni Hrvatska ni nicija, vec samo i iskljucivo bosnanska)???
2.Jel negirate postojanje Crkve Bosanske u S. Bosni???
3.Zasto ste toliko ljubomorni sto je Bosna imala svoju drzavu samostalnu pa i Srbija je imala i Hrvatska i Slovenija...Zasto vam toliko smeta sto je Bosna imala Crkvu Bosansku imala bi je i Srbija da nisu protjerali sve sto se suprostavljalo njima iz Srbije....Jel mora sve na ovom svijetu biti pravoslavno da biste vi bili zadovoljni, razmislite malo...Jel mogu ja kao Bosnjak imati nesto svoje a da mi to ne otima Srbija ili Hrvatska govoreci da je to njihovo...
Sta ako mi je dedo presao na ISlam??? njegovo pravo
jesam manje vrijedan nego vi????
Ne poricem svi smo bili jedan narod ali desilo se neki presli na Islam, ne branim crkvu bosnasku kao svoju, mozda mi je dedo bio pravoslavac nije bio pripadnik crkve bosanske, pa je uzeo islam...ali pustite da svi imaju svoje...sacuvali ste vjeru svoju svaka vam cast...ja nisam zelio sma nesto drugo i jel sada trebam da se stidim??
Demokratija je danas ljudi imam pravo da se izrazavam kako hocu...ako kazem da pricam Marskovski jezik prihvati to, a ne odmah trcati to ne postoji, tvoja nacija ne postoji...uredu vi ste najbolji, oko vas se svijet vrti vi ste "nebeski narod"...i cestitam vam na tome, da mi je Bogdo dedo otiso u Tursku da ne moram sad da se raspravljam ovdje ali tako je kkao je i mi se ne stidimo sto smo muslimani....pa i Kusturica bio musliman sad Pravoslavac pa Boze moj vise mu se svidja ali za mene nije manje vrijedan svako ima svoje pravo....
ma joj znam da dzaba pricam i da ce sve biti kao prije ali eto, nastavite se klati vratite se u staro doba kad je bilo samo vazno pljackati, unijati i ratovati...hajmo da nosimo likove na majicama djece koja osvajaju svjetska takmicenja iz BIH, Srbije, Hrvatske, hajmo podrzati t djecu a ne neke seljake koji dodju sa ideologijom i svi polude za tim to je doraz necivilizovanosti...a nemojmo biti takvi...
za kraj citiram Dubiozu "BORITE SE VI I DALJE SVAK ZA SVOJU VJERU, NIJE BITNO IMATE LI STA U FRIZIDERU..."

_________________
"Molimo te Gospodaru da tuga bude nada, da osveta bude pravda, da majcina suza bude molitva, da se više nikom i nikada, ne ponovi Srebrenica. Amin..." ;(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 05 Jan 2011, 17:58 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
"Srbi=Iliri"
Ajd nek sam i ovo procitao, pa da mogu na miru da umrem.
Ko su onda Slaveni? Kinezi?

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 05 Jan 2011, 18:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5338
Lokacija: Wien, Österreich
Bas sam juce nesto cackao , pa iscackao jos jednu jako bitnu razliku na razlicitim wikipedijama:
Srpska wikipedija tvrdi sljedece:
Citiraj:
Због тога се Твртко у јесен 1377. године (највероватније на Митровдан) крунисао двоструким(сугубим) венцем за краља Срба, Босне, Приморја и Западних страна у манастиру Милешева у коме су почивале мошти светог Саве, оснивача Српске православне цркве. Том приликом је свом народном имену додао оно које су симболички носили сви немањићки владари – Стефан.

http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%A1%D1%82%D0%B5%D1%84%D0%B0%D0%BD_%D0%A2%D0%B2%D1%80%D1%82%D0%BA%D0%BE_I_%D0%9A%D0%BE%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%9B

Dok Bosanska nesto sasvim drugo
Citiraj:
Krunisanje Tvrtka I izvršeno je 1377. godine u mjestu Mile, nedaleko od Visokog, u srednjoj Bosni. Tvrtko se po tradiciji srpskih vladara nazvao Stefanom.

http://bs.wikipedia.org/wiki/Tvrtko_I,_kralj_Bosne

Kad sam ovo drugo procitao, pravo sam se nasmijao, skratise Milesevo za sevo i osta nam Mile (nama jos vlada :D ).

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 05 Jan 2011, 18:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
хахаха :)
ал` добро, бар нису избацили ово српских :)

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 05 Jan 2011, 19:14 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Jan 2011, 19:09
Postovi: 3640
Jovan Deretić tvrdi da su Srbi tu, tj. na Balkanu, odavno prije Slovena bili i da potiču od Ilira. To ruši sve ono što smo u školi iz istorije učili, ali čovjek navodi argumente. Koga zanima, neka traži na YouTubeu, ima baš dosta materijala.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi=Iliri
PostPoslato: 05 Jan 2011, 19:17 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
Je l' to onaj sto tvrdi da je sva zabuna ispala oko jednog slova?! Tj. slova K. Navodno smo mi na ovim prostorim oduvjek :roll: i zvali smo se Koloveni. I onda dodju, jelte, Sloveni, ali!!! nas Rimljani strpaju u isti kos. I nazovu nas Slovenima. Navodno se i Koloseum zove po Kolovenima. Boze dragi. Sve nekako, ali ova teorija mi je najbljutavija.

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 109 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs