banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 20:13

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1041 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49 ... 53  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 03 Nov 2019, 01:01 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Šteta što granica AU i Turske nije bila barem malo južnije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 03 Nov 2019, 01:32 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Najbrojniji narod na Balkanu. Ili(te)ri.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 03 Nov 2019, 02:48 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Subotica, najveci grad Kraljevine SHS
https://forum.klix.ba/subotica-najveci- ... 22200.html

Da me je neko pitao, ja bih čak rekao jesi li ti uopšte čuo za Novi Sad. Vjerovatno zato što su to Mađari, pa i ako je bilo kulture neke to je mađarsko kulturno naslijeđe. Šta Hrvati ili Srbi imaju sa tim.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 17 Nov 2019, 13:54 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
BEOGRAD - Srbiju, ali i bivšu Jugoslaviju, na današnji dan prije 30 godina potresla je najveća rudarska nesreća kada je u Aleksinačkim rudnicima stradalo 90 rudara.

Ovo je bila jedna od najvećih rudarskih nesreća u bivšoj Jugoslaviji, u kojoj je od trovanja ugljen-monoksidom nastradala polovina prve smjene rudara.

Iza poginulih rudara ostalo je 135 maloljetne djece. Izvlačenje posmrtnih ostataka trajalo je skoro mjesec dana.

Nakon što je tog dana, nešto iz podneva, objavljena vijest da je oko stotinu rudara u Aleksinačkim rudnicama zatrpano pod zemljom nakon eksplozije metana, te da niko od onih koji su bili duboko u jami nije preživio, rudnički krug su blokirali vojska i policija, a ubrzo su počele da stižu čete za spasavanje iz drugih rudnika.

Kasno poslije podne tog dana objavljeno je saopštenje rukovodstva aleksinačkog ugljokopa koje je navelo da se tragedija dogodila u minut do 12.00 kada je došlo do "upale instalacija i transportnih uređaja u transportnom hodniku na koti minus 445. Od produkata požara došlo je do gušenja, odnosno trovanja zaposlenih u proizvodnom reviru".

U istom saopštenju je navedeno da su "svi rudari bili opremljeni kiseoničkim samospasiocima, koji u izuzetno teškim uslovima stvorenim nastalim požarom, nisu bili od pomoći".

Dugotrajna i teška je bila danonoćna borba spasilaca s odronima i vatrom poslije nesreće u jami "Morava" na drugom oknu Aleksinačkih rudnika da bi se probili do mjesta gdje su stradali.

U noći između petka i subote, 17. i 18. novembra, tridesetak pripadnika kombinovane Čete za spasavanje iz Aleksinca i Sokobanje, koji su prvi krenuli prema mjestu tragedije, umalo nisu stradali jer se na njih, na oko 450 metara pod zemljom, obrušila velika količina zemlje i kamenja.

Akciju su, uz više opreme, morali da nastave u subotu ujutro, probijajući i odron od prethodne noći i nova začepljenja. Ali, nikako nisu mogli da se probiju kroz hodnike koji su bili u potpunosti zatrpani, pa je nestala i najmanja mogućnost da se stigne do nastradalih.

Pronalaženje posmrtnih ostataka poginulih rudara i njihovo vađenje na površinu trajalo je do polovine decembra, tačnije 25 dana od trenutka kada su spasioci uspjeli da dođu do prvih nastradalih.

Ljubiša Stanojević, koji je sa svojim timom iz jame izvlačio tijela nastradalih rudara, nagrađen je državnim ordenom za hrabrost.

"Na sve strane leševi, koji su se borili za život, pomoću maski koje su imali samo spasioci. Teško, jako teška scena, mnogi od spasilaca nisu mogli da izdrže, pa su povrćali i vraćali se nazad", ispričao je Stanojević.

Kada je i posljednje tijelo rudara izvađeno i sahranjeno, jama "Morava", opasna zbog metana, nalivena je velikom količinom tečnog azota. Od tada nijedan komad uglja nije iskopan u Alekisnačkim rudnicima.

Više od polovine stradalih rudara počiva na starom i novom groblju u Aleksincu, a mnogi u rodnim mjestima širom tadašnje SFRJ.

Na spisku stradalih u jami "Morava" bilo je rudara i radnika drugih struka svih nacionalnosti i iz svih krajeva nekadašnje Jugoslavije.

Djeca koja su ostala iza stradalih rudara su zbrinuta, za njihovo školovanje, studiranje i prekvalifikaciju obezbijeđene su stipendije.

Sa rudarima je umro i rudnik. On je ubrzo nakon tragedije zatvoren, a naselje Aleksinački rudnici od tada je skoro potpuno pusto, pišu beogradski mediji.

Nedugo poslije tragedije, sredinom proljeća 1990. godine, iako je bilo veoma mnogo neslaganja i protivnika u organima vlasti, odlukom najviših državnih organa Srbije, koja je donesena nakon sagledavanja situacije u Aleksinačkim rudnicima, zatvoren je jedan od najvećih ugljenokopa u Srbiji.

Poslije više od stotinu godina postojanja i rada stavljen je katanac na jedan od najrentabilnijih srpskih rudnika, koji je osnovan 1883. godine.

U ovom ugljenokopu do tragedije je radilo nekoliko hiljada radnika, najviše rudara i rudarskih pomoćnika, tehničara i inženjera.

Sa oko hiljadu zaposlenih, Aleksinački rudnik bio je okosnica razvoja privrede u ovom kraju.

Zamjenik predsjednika opštine Aleksinac Čedomir Rakić rekao je da je rudnik mnogo uticao na privredu, ne samo na ljude koji su živjeli od rudnika, njihove porodice, već i na malu privredu i firme koje su se naslanjale, kako iz opštine Aleksinac, tako i iz cijele Srbije.


Ne sjećam se ove nesreće, za razliku od one što se godinu dana poslije desila kod nas. Tada je komemoraciju prenosila tv i svi plačemo ispred tv. Sad nešto kontam trening za ono što će doći vrlo brzo poslije.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 17 Nov 2019, 14:16 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Skoro sam čitao intervju sa čovjekom čiji je brat stradao u toj nesreći, rudarska su porodica generacijama, on i sada radi u rudniku u okolini Aleksinca. Taj rudnik je zbog metana bio jedan od najopasnijih u Evropi, zbog toga je i zatvoren, jer ne postoji suguran način iskopavanja rude. Sad ti aleksinački rudari rade širom Srbije.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 22 Nov 2019, 03:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9166
Sjećam se tragedije te '89. Uglavnom po pisanju novina, a onaj BG istoričar tad učestvovao u Kviskoteci i osvojio nagradu te je donirao porodicama nastradalih.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 19 Jan 2020, 14:18 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 24 Maj 2016, 23:45
Postovi: 1903
Slika

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 05 Feb 2020, 17:41 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 24 Maj 2016, 23:45
Postovi: 1903
Slika

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 05 Feb 2020, 19:35 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
.Slika

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 05 Feb 2020, 19:59 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
O kojim dolarima je riječ, tadašnjim ili sadašnjim? :D

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 05 Feb 2020, 21:13 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
O kojoj je industriji riječ, tadašnjoj ili sadašnjoj.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 06 Feb 2020, 13:20 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 24 Maj 2016, 23:45
Postovi: 1903
Slika

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 06 Feb 2020, 13:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 26 Okt 2014, 07:58
Postovi: 4681
Lokacija: Kostajnica
Genetski uhljebitis, anomalija koja objasnjava kako neko moze od sebe praviti roba stranackog, rodilo ga, hranilo i skolovalo da lize cmar po strankama, i jos se to smatra ok :)
Slika iznad objasnjava sve, genetika, born to be uhljeb :)

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 06 Feb 2020, 14:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15262
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Uhljebna ili činovnička država...Srbi u svojoj istoriji i ne znaju za drugačiji vid države osim činovničke bez obzira na društveno uređenje..kneževina,kraljevina,socijalizam ili današnja demokratija.Birokratija (uhljebi) od uvjek imaju upravljački sadržaj tj,uvrježeno je mišljenje da činovništvo treba da vlada a običan narod da sluša.Niko žešće nije tlačio srpski narod od činovnika bilo koje vlasti..ta klika čiji se korjeni protežu od Obrenovića na ovamo nije prezala za kaznenim mjerama koje su i Osmanlije izbjegavale.
Nacija je stjerana u službu biroktratije.Masivna državna birokratija je najbolji čuvar svakog režima,svake partije na vlasti i zato se ona ne dira ni kad se po nekad promjeni vlast.Danas se rugamo Titovim uhljebima kao da su ovi naši nešto bolji,kao da su birokrati između dva rata bili humaniji...kao da nisu vršili teror nad stanovništvom,tukli,bičevali,morili po kazamatima.I ovi naši bi isto tako da nisu sa zapada nametnuta razna ljudska i lična prava .

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 06 Feb 2020, 14:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 26 Okt 2014, 07:58
Postovi: 4681
Lokacija: Kostajnica
Da nije mrskog zapada tebe bi zbog ovog posta pojeo mrak :)

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 06 Feb 2020, 16:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15262
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
demokratski mrak

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 06 Feb 2020, 17:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 26 Okt 2014, 07:58
Postovi: 4681
Lokacija: Kostajnica
Sta mislis Cica, hoce li pred izbore krenuti demokratski mrak na forumu?

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 06 Feb 2020, 20:20 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15262
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Na forumu nikad nije ni svanulo.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 06 Feb 2020, 21:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9166
Ne bi ga pojeo mrak. Fino kulturno bi ga po danu zovnuli u stanicu da potpiše da ide za Goli...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 14 Feb 2020, 17:12 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
"Победник" се вратио на Калемегдан
Agencije
14.02.2020 15:09
Slika
"Победник" се вратио на Калемегдан
БЕОГРАД - Реконструисана скулптура "Победника", симбола Београда, враћена је на постамент на Каламегдану после 125 дана колико је била у атељеу вајара Зорана Кузмановића у Смедереву.


Готово сат времена трајала је операција пребацивања скулптуре на постамент специјалном дизалицом.

"Победник" се на Каламгдану налазио од 1928. године, али је временом претрпео знатна оштећења на каменом постаменту и стубу, а оштећења је претрпела и сама бронзана скулптура која је имала многобројне рупе од метака и гелера, али и пукотине које су настале продором воде у скулптуру.

Повремено су чишћени графити и мењане фуге на постаменту, али рестаурација саме скулптуре није рађена никада до 10. октобра прошле године када је демонтирана с постоља и превезена у Смедерево у атеље Кузмановића.

Тамо су обављени радови на статичкој санацији темеља споменика и конзерваторско-рестаураторски радови на стубу и постаменту.

Споменик "Победник" подигнут је 1928. на Горњем граду Београдске тврђаве поводом прославе десетогодишњице пробоја Солунског фронта.

Чине га бронзана мушка фигура са соколом у левој руци и спуштеним мачем у десној, рад вајара Ивана Мештровића, као и постамент који је конципиран у виду дорског стуба са канелурама на високој кубичној бази који је ауторско дело архитекте Петра Бајаловића.

Првобитно је било замишљено да "Победник" буде постављен на Теразијама, али су грађани због тога негодовали сматрајући да ће скулптура наго човека негативно утицати на морал српских девојака, па је споменик постављен на Калемегдану.

За културно добро проглашен је 1992. године.

Иначе, из Смедерева је "Победник" јуче довезен на аутошлеперу, увијен у плаву фолију, у пратњи два полицијска аутомобила.


Da me je neko pitao otkad je, ja bih bubnuo da je to došlo sa Kalemegdanom, drži pticu i mač u ruci, Strahinjić ban.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1041 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49 ... 53  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs