banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 00:05

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1041 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 08 Apr 2020, 09:38 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
U Austriji nema da nema cigara. Startna postavka ti je losa. Trazi bolji argument.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 08 Apr 2020, 09:39 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Pa što onda kupujete švercane? Bilo je kafe i u SFRJ.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 08 Apr 2020, 09:42 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Poredis statisticku gresku sa masivnom nestasnicom svega i svacega? Cekaj da popijem jos jednu kafu da dodjem sebi :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 08 Apr 2020, 09:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Кафа се шверцовала масовно. Гастарбајтери су тада водили другу врсту живота. Већина је била соло на "привременом раду у иностранству" и сваку "кратку седмицу" (нерадни петак) користили су за путовање кући, где је свако обавезно неколико кг сирове кафе имао код себе.

А шверцовала се кафа јер је у земљи није било. Не баш знак неког просперитета, зар не?

У принципу је партибрејкер добро сумирао. Да је Југославија 1945 остала на страни западних земаља имала би један потпуно другачији друштвени и привредни развој. Почев од чланства у НАТО-у (тиме би везе са Русијом биле доста еластичније и реалније од ових данас), до укључивање у регионалне економске иницијативе. То су наравно све приче, шта би било кад би било али глорификовати СФРЈ због економског развоја није баш логично јер је земља била у таквом стању да је и могла само да напредује индустријски. Масовна индустијализација је и кренула тек после 1945. И то не само у Југославији, него уопште јер је и на западу и поред огромног економском напретка пољопривреда још увек била доминантна привредна грана.

Свакако да је СФРЈ имала одређене економске резултате коју су за похвалу, али како сви данас знамо, цео систем је у основи био јако труо и економски неодржив. Сад што се људи са сетом сећају да "некад било боље" и како су могли "да спавају на клупи" је више типична реакција просечног човека на оно од раније које се углавном повезује са неким лепшим сећањима, тим пре кад се нађе у хаосу балканске транзиције. Али полазим од себе, који сам одрастао у последњем ратном и поратном периоду. Кад погледам ове клинце данас, мени се чини да је мени било пуно боље. Али они данас не скупљају муницију и светлеће метке као хоби, већ сигурно имају неке нормалније хобије.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 08 Apr 2020, 10:00 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2008, 01:45
Postovi: 26529
Lokacija: Banja Luka
The_new_Statesman je napisao:
Sta je crvena burzoazija? To nije bilo! Drogiralo se na klupi i islo u Trst po farmerke.

Brale, ja se sjecam kako je murija apsila po selu zbog kile kafe iz Austrije. Sjecam se i redova pred pumpama. Hajpa kada se cuje da negdje ima dizela, sjecam se i praznih rafa po trgovinama. A ja nisam bas star. Daj me neko podsjeti zbog cega to tako bi. Moze i Skeva :-D

Mislim da je duvanje samoupravnog socijalistickog balona usporio razvoj svih krajeva Jugoslavije. O ratu kao posljedici svega da ne pricam. O danasnjim politicarima i gazdama kao presliki druga Sojica isto tako.

Jbt

Za pocetak trebamo rijesiti ono temu o prezaduzenosti. Ili cemo skakutati sa teme na temu kako nam odgovara? :D

_________________
Radonjic je kriv!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 08 Apr 2020, 10:03 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Ljudi teže nostalgiji i čeznu za svojom mladosti prije svega...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 08 Apr 2020, 10:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
skeva je napisao:
The_new_Statesman je napisao:
Sta je crvena burzoazija? To nije bilo! Drogiralo se na klupi i islo u Trst po farmerke.

Brale, ja se sjecam kako je murija apsila po selu zbog kile kafe iz Austrije. Sjecam se i redova pred pumpama. Hajpa kada se cuje da negdje ima dizela, sjecam se i praznih rafa po trgovinama. A ja nisam bas star. Daj me neko podsjeti zbog cega to tako bi. Moze i Skeva :-D

Mislim da je duvanje samoupravnog socijalistickog balona usporio razvoj svih krajeva Jugoslavije. O ratu kao posljedici svega da ne pricam. O danasnjim politicarima i gazdama kao presliki druga Sojica isto tako.

Jbt

Za pocetak trebamo rijesiti ono temu o prezaduzenosti. Ili cemo skakutati sa teme na temu kako nam odgovara? :D


Pa rjesi je :-D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 08 Apr 2020, 10:44 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
The_new_Statesman je napisao:
Poredis statisticku gresku sa masivnom nestasnicom svega i svacega? Cekaj da popijem jos jednu kafu da dodjem sebi :lol:

Koliko je trajala ta "nestašica svega i svačega"? Realno stariji si od mene 3-4 godine i blage veze nemaš o tome čega je bilo, a čega nije u prodavnicama u to vrijeme, eventualno se možeš sjećati neke nestašice čunga-lunga žvaki i lizala.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 08 Apr 2020, 11:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
:-D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 08 Apr 2020, 12:45 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Tada i sada: https://www.youtube.com/playlist?list=P ... FD59naDUkB

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 08 Apr 2020, 14:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4033
Slazem se ja TNS da je bila i "crvena burzuazija". Da ne idemo u to kako je nastala, zbog cega i sta je uzrokovala druga je to tema.

Sta je posjedovala ta "burzuazija" za razliku od obicnog covjeka koji je radio za prosjecnu platu 50, 60 i 70 godina?
Je su li razlike bile u zivotnom standardu 50 puta vise, 100 puta vise, 1000 puta vise?
Kolike su bile nejednakosti?

Da li je socio ekonomski sistem tadasnji bio vise nepravedan, bio vise selektivan, vise ne solidaran prema ukupnom stanovnistvu ili ti prosjecnom gradjaninu nego sto je to bio kapitalizam koji se gurao na zapadu u to vrijeme?

A prica kako bi kapitalizam pomogao da se Kraljevina oporavi i stane na noge brzo i krene u prosperitet masovnim ulaganjem kapitala izvana kao recimo jedna Austrija, razrusena Njemacka poslije 2 svjetskog rata je isto tako dobra i realna.

I jos plus ulazak u NATO koji sam od sebe donosi prosperitet jer te izravnava po "jednakim" mogucnostima kao Amere, Francuze, Njemce da nesmetano bubris i cvijetas.
Neko jos uvijek vjeruje u to?

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 08 Apr 2020, 14:24 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Ako će se već porediti sada i tad, onda barem porediti SFRJ i ovo sada za 25 godina nakon rata. Barem BiH.
Onda, kada su bile gladne godine poslije rata uzimali su zbog poreza ljudima i zadnju kravu. Sada plaču ako im je potopljen podrum i traže od države.
Koliko je uloženo novaca od pomoći i svega u BiH nakon rata, a koliko je čitava SFRJ dobila?
I ovdje su stranci raspolagali novcem oko pomoći, nije bilo ulaganja u oživljavanje proizvodnje i slično. Znam za slučaj kada su neki i dobili neku pomoć, ali ništa od mašina ili slično. Reklamiranje može. Odlazak na sajam, može... Taman da odeš i "naiđeš" na neku stranu firmu da te kupi ako imaš sreće.
I pored te pomoći, opet se zadužili. A industrija 25 godina kasnije, na nivou uslužne djelatnosti, motanje kablova i obuće... Istina, sistemi pravljeni za mnogo većeć tržište.
U SFRJ se ulagalo u stvaranje industrijske baze, pa da možeš kasnije podići na viši tehnološki nivo. Posebno vojna industrija je to gurala. 25 godina nakon rata, u 70-im, se to i pokazalo i počelo davati rezultate. Gdje smo mi što se tiče toga? Najsigurna industrija je odlazak vani i slanje novca. I pdv na robu i usluge.
Sada si imao nakon rata već neku osnovu. I školstvo, pa čak i infrastrukturu i radnu snagu. Šta je bilo na ovom području nakon WWII. Dovukao polupismene seljake u fabrike, a fabrike napravili pa čukama u BiH gdje jedva da je i seljaka bilo.
Tek trebamo vidjeti gdje ćemo biti za 10-15 godina kada je krenula frka sa inflacijom. A mi odavno u krugu zaduživanja da se vrate novi i stari dugovi.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 08 Apr 2020, 15:27 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Nisu se u devedesetim naselili Marsovci koji su odmah potom izvrsili sveopste rasturanje privrede. Ne, to je uradio Made in Yugoslavia napredni kadar iz sedamdesetih i osamdesetih. Sve sama dika i ponos samoupravnog sistema. Samo su nesto brzo zaboravili na isti. Jbg.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 08 Apr 2020, 15:53 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Brale, izbjegavanje redova za stanove, velicina stanova, vikendice na planini i na moru koje su gradjene na racun od preduzece, skolovanje celjadi po mrskom Zapadu, strana kola, safariji itd.
Da li je to bilo moguce nekom radniku na strugu? Mogao je samo mastati o tome da se toliko "potkozi" u veoma kratkom vremenu.

U kontekstu opste kulture sam vec pominjao Sojica, ali tu je i napad najveceg sina na Copica. Tu je i Bolero sa

https://youtu.be/nK1E1EKPUZ4


Kako? Zasto?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 08 Apr 2020, 15:59 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 24 Maj 2016, 23:45
Postovi: 1903
https://youtu.be/XNHl4GyHu00

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 08 Apr 2020, 16:40 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Nisu Marsovci, ali su nakon 1945. nacionalizovali fabrike opet neki koji su došli, kao što su i ovi što su privatizovali 90-ih. Kojeg su vremena oni bili kadrovi? To da su 90-ih stari direktori preuzeli fabrike više je izuzetak, nego pravilo. I to za upropaštavanje privrede 90-ih je kriv taj novi "sistem". Proplivali oni koji su se snašli u novim okolnistima. Ono što je krenulo da gnoji u SFRJ, nakon rata kao rak. Sitni prevaranti u SFRJ postadoše na višim pozicijama krupni... Pa opet neki, samo ovaj put anacionalizovali. Neko preuzeo fabrike, neki pogodni direktor ili stečajni upravnik dobio stan ili slično. Obični radnik ako je mogao nešto pri ruci uzeti ili napraviti. Samo ovaj zadnji često radio to da prehrani, dok ovaj prvi da sahrane budućnost drugih zbog svoje. Pa primjer fabrike gdje su moj roditelji radili i novostečeni gazda koji nije baš bitan kadar starog sistema, ali jeste novog. To je više pravilo, nego izuzetak. Koji je imao novca da uloži u mašine i da dođu stranci da obučavaju, pokrenu... I opet k. Ja gazda, ja znam. Ali ni lokacija nije loša, lakše tako okrenuti nego se baviti nabavkom, proizvodnjom, plasmanom... A ima ih koji bi to mnogo bolje odradili, ali nisu oni mogli da se provuku.
I to se desilo gdje god je "sistem" dopustio. Bez obzira na kadrove. Hoćeš reći da ni u Rusiji nije bilo stručnjaka 90-ih, pa da su dolaskom nekih novih sa slikom Putina na čelu kolone, odjednom se pojavil neki koji znaju šta i kako.

Onaj sistem da je bio odličan, održao bi se. Dok se Tito pitao i bojalo ga se, to se i držalo. On nije bio pametan, mudar... da smisli tranziciju vlasti dok je još imao snagu. Pa mogao je vidjeti primjer Španije. Mada, možda je i bio plan to razdvajanje. Pa da sa njim umre i Jugoslavija. Konačno i fatalno Tito = Jugoslavija.
Ali ovo sada je tako nakrivo nasađeno, da samo možemo kao nečiji protektorat živjeti. Toliko stvari se teba desiti i poklopiti, da nešto normalno ovdje krene. Ne da pojedinačno bude dobro, nego sistemski dobro.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 08 Apr 2020, 16:54 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Ti iz 1945. su skolovani u kapitalizmu. Nije svako bio mega sposoban bravar iz Zagorja, neko je morao zuljat klupu.

A ovi drugi izuzetci nisu bas bili izuzetci, vise su bili pravilo.

Dovoljno je vidjeti kako se zemlja urusila preko noci i odmah znas kakvog je kvaliteta bio kadar koji je upravljao drzavom.

Kadar koji je proizveden od strane samoupravnog sistema.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 08 Apr 2020, 17:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4033
TNS.
Kakva je bila Ex Juga drzava i sistem moze se pricat. Bez obzira na sva nasa neslaganja i argumente, sve te price kome je bilo dobro kome lose, sta je valjalo sta nije i sl.
Slazem se sa time da se moze o tome argumentovano pricat i protivurijecit.

Ali ili medjutim.
Zadnjih 30, 40 godina medjunarodna slika dogadjaja i zbivanja govori svakom ko prati iole svijet.

Zemlja Ex Juga se nije urusila.
Ex Juga je rusena.

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 08 Apr 2020, 19:21 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jul 2010, 09:21
Postovi: 1274
Lokacija: BL
danijell je napisao:
Nisu Marsovci, ali su nakon 1945. nacionalizovali fabrike opet neki koji su došli, kao što su i ovi što su privatizovali 90-ih. Kojeg su vremena oni bili kadrovi? To da su 90-ih stari direktori preuzeli fabrike više je izuzetak, nego pravilo. I to za upropaštavanje privrede 90-ih je kriv taj novi "sistem". Proplivali oni koji su se snašli u novim okolnistima. Ono što je krenulo da gnoji u SFRJ, nakon rata kao rak. Sitni prevaranti u SFRJ postadoše na višim pozicijama krupni... Pa opet neki, samo ovaj put anacionalizovali. Neko preuzeo fabrike, neki pogodni direktor ili stečajni upravnik dobio stan ili slično. Obični radnik ako je mogao nešto pri ruci uzeti ili napraviti. Samo ovaj zadnji često radio to da prehrani, dok ovaj prvi da sahrane budućnost drugih zbog svoje. Pa primjer fabrike gdje su moj roditelji radili i novostečeni gazda koji nije baš bitan kadar starog sistema, ali jeste novog. To je više pravilo, nego izuzetak. Koji je imao novca da uloži u mašine i da dođu stranci da obučavaju, pokrenu... I opet k. Ja gazda, ja znam. Ali ni lokacija nije loša, lakše tako okrenuti nego se baviti nabavkom, proizvodnjom, plasmanom.


Lijepo napisano i istinito. Bilo je kako se ko snadje. Prosto.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 08 Apr 2020, 19:34 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2008, 01:45
Postovi: 26529
Lokacija: Banja Luka
Danijel kao i obicno to fino sklopi.

_________________
Radonjic je kriv!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1041 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs