banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 16:31

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1041 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 07 Apr 2020, 19:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9167
The_new_Statesman je napisao:
Zoka, stojadin tvojih i stan od 50 kvadrata je isfinansiran tudjim kapitalistickim parama. Pa su zato mogli da se opustaju. Sada ti vracas te dugove. I znas sta je najbolje, neces ih cak ni ti isplatiti. Da li se duvanje samoupravnog socijalistickog balona sa kapitalistickim parama isplatilo zbog tih nekoliko godina "blagostanja"? Ne znam, nisam pametan.

U Austriji ima dosta siromasnih i onih koji zive od prvog do prvog. Medju njima ima i dosta zemljoradnika. Da istina je da puno ljudi bjezi od poljoprivrede zato sto valja raditi, a ne zato sto nema love u tome.

Munja, smanji dozivljaj. Dobices cir na zeludcu, visok pritisak ili tako nesto naopako :*


Ma banuj me slobodno, nemoj se bojati.

Možda ti ovaj smajlić dobro dođe da vidiš da mi ne iskače kenjara od srda. Inače nemam običaj da obraćam pažnju na to, pa ne zamjeri.

P. S. Čijem stolu je bila opcija?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 07 Apr 2020, 19:32 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Da te banujem zbog??? :lol: Daj bar jedan krsten razlog zbog kojeg bi mi ta misao pala na um :*


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 07 Apr 2020, 19:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9167
Da te neb' prijavio kriznom štabu, puno se letiš ljubiti.... Ovo već brine. Al 'ajd napiši sad još jedan post, nek tvoja bude zadnja, ipak si ti stariji.
Dosta OFFa


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 07 Apr 2020, 19:39 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Nismo u Poljskoj jbg
Moras nekad u zivotu pokazati incijativu :*


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 07 Apr 2020, 19:45 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2008, 01:45
Postovi: 26529
Lokacija: Banja Luka
Najjaca mi je ova mantra o strasnom zaduzivanju u SFRJ i lagodnom zivotu da bi unuci to otplatili. :lol:

_________________
Radonjic je kriv!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 07 Apr 2020, 19:50 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Nije mantra vec je tako bilo. Npr Zeleni plan, drzava se zaduzivala u dolarima, a podobni seljaci zidali sta... ovaj kuce u dinarima. Znas kako su se hvalili da vracaju ratu kao kutiju sibica? :)

A zamisli kako je tek zidan Incel.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 07 Apr 2020, 20:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4033
Plus da se ne zaboravi prica: Zivjelo se vjestacki i od pomoci. Zapad je "pomagao" ex Jugu davanjem kredita, zaduzivanjem koja ce ubrzati da se "rasklimali i neprirodni" sistem samo od sebe urusi.
Pa ja bi volio da dovijeka izvlacim pare iz nekog takvog, sto bi ga rusio dao bi sve da takva drzava opstane sto duze! :)

Po toj mantri nema te sile koja bi urusila Jugu - kreditnu kravu muzaru. Ko bi takvu dobru kravu istjerao iz zapadne stale.

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 07 Apr 2020, 20:23 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2008, 01:45
Postovi: 26529
Lokacija: Banja Luka
Vise od zidanja Incela volim pogledati veoma bitan pokazatelj, a to je spoljni dug u odnosu na BDP. SFRJ nije ni medju 120 zemalja koji su u losem polozaju trenutno. Tako da, kotrljalo bi se to bez vecih problema. Jedino skakljivi su bili nepovoljni rokovi dospijeca, ali uzevsi u obzir opterecenje od 20 i nesto %, cak i mnogo veci bezveznjaci od tadasnje SFRJ bi uspjeli to da rijese reprogramima. Dakle, prica je prazna da ne moze biti praznija, cak je ni Hrvati vise ne koriste, doduse koristili su dok im opterecenje nije naraslo preko 100% :D

_________________
Radonjic je kriv!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 07 Apr 2020, 20:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9167
skeva je napisao:
Vise od zidanja Incela volim pogledati veoma bitan pokazatelj, a to je spoljni dug u odnosu na BDP. SFRJ nije ni medju 120 zemalja koji su u losem polozaju trenutno. Tako da, kotrljalo bi se to bez vecih problema. Jedino skakljivi su bili nepovoljni rokovi dospijeca, ali uzevsi u obzir opterecenje od 20 i nesto %, cak i mnogo veci bezveznjaci od tadasnje SFRJ bi uspjeli to da rijese reprogramima. Dakle, prica je prazna da ne moze biti praznija, cak je ni Hrvati vise ne koriste, doduse koristili su dok im opterecenje nije naraslo preko 100% :D
Ali ...ali... Najmanji rast privrede...ali ....ali...crvene ustaše....ali...ali...
Ako su zadužili naše unuke, onda su ovi sad genocid počinili i zadužili čak i naše mutirane potomke na koloniji u svemiru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 07 Apr 2020, 20:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Avg 2015, 10:35
Postovi: 2195
Lokacija: Nova Varoš BL
munja.alex je napisao:
партибрејкер je napisao:
munja.alex je napisao:
Bilo bi lijepo vidjeti živote "stoke sitnog zuba" da "crveni" nisu radili to što su napravili do rata...
Čim bi se bavili politolozi silni iz vukojebina,bil' prevrtali i dan danas zemlju s a volovima u jarmu i znali se potpisati, kamoli, išta drugo...


Ти ваљда мислиш да се ништа на планети није помјерило ван сфрј за вријеме власти црвених усташа? Или да би ми сједили на ливади 46 година и гледали у небо.

СФРЈ је уз Албанију и Румунију била међу три економије са најмањим оствареним привредним растом у Европи у периоду '45-'90. Најспорије растуће капиталистичке привреде у Европи су имале двоструко веће стопе раста од комунистичких.

Свака част црвенима што су нас уништили у економском, националном, политичком и културном смислу.


А пошто је почело сликом усташког монструма, ево једна актуелна посљедњих седмица док СР Србија понижава родитеље којима су украдене на хиљаде беба у периоду док си ''мого спават на клупи''

Slika


A šta bi se desilo? Ekonomski procvat od....od... Nafte? Ne misliš valjda da bi te djed kao i mene od volova i pluga mogao odškolovati nit bi imao zdravstvene zaštite?
Ja sam pričao da nam je privreda prije "crvenih ustaša" bila najjadnija u Evropi, kraljevina zaostala u kojoj se rađalo po 10 djece da ima ko prevrtati zemlju i da koje više pretekne od tuberkuloze i ostalih boleština. Ne referiram se uopšte na "sjajne domete socijalistićkog društva naših naroda i narodnosti" koje je dizalo kredite i kupovalo socijalni mir. I još jednom, ko jebe Tita, pravi heroji su bili Alija Sirotanović i oni što su seljacima nosali školske table i učili ih te išli na selo da djecu podučavaju. Polako se vraćamo u 1800. pa će nam iz monarhije stizati kadrovi jer domaćih školi da valjaju nemamo. A izvozićemo u monarhiju prasiće, eventualno ražnjeve za iste.

Nismo mi pajdo sjedili na livadi i gledali u nebo već pijuckali votku đus i ležali u ležaljci u odnosu na ono šta je bilo prije i šta je poslije došlo. Koga interesuje taj tvoj privredni rast, nek nađe i grafikone iz 1990. Gdje smo mi i Turska, a gdje ostatak Varšavskog pakta. I koliko je trebalo se malo sagnuti i podati guzice zapadu i progutati ponosa, da bi se nastavilo sa drugom generacijom prosperiteta. Prodati tad što je valjalo zapadu i sad nije isto. A iz toga bi kod poštenog svijeta proistekla lova da pamet ostane, a ne iscuri za 25 god.
x2, svaka čast sve jasno

Poslano sa mog 5023F koristeći Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 07 Apr 2020, 20:50 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Avg 2015, 10:35
Postovi: 2195
Lokacija: Nova Varoš BL
_зока je napisao:
The_new_Statesman je napisao:
Ja da radim 10% koliko su moji roditelji radili u toj bajnoj SFRJ bih sada imao dvorac, a mozda i jahtu.


Ja radim duplo više nego što su moji roditelji radili i opet imam deset puta manje. Ti si sa sela, vjerovatno iz porodice koja se bavila poljoprivredom, logično je da se radilo od jutra do mraka. Ili tvrdiš da u Austriji oni koji se bave poljoprivredom kao porodičnim poslom ne rade toliko? I da su svi poljoprivrednici u Austriji bogati?

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
Još jednom x2

Poslano sa mog 5023F koristeći Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 07 Apr 2020, 20:55 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Avg 2015, 10:35
Postovi: 2195
Lokacija: Nova Varoš BL
The_new_Statesman je napisao:
Nije mantra vec je tako bilo. Npr Zeleni plan, drzava se zaduzivala u dolarima, a podobni seljaci zidali sta... ovaj kuce u dinarima. Znas kako su se hvalili da vracaju ratu kao kutiju sibica? :)

A zamisli kako je tek zidan Incel.
Razumijes li razliku u upisanom kapitalu na privredne subjeke i zaduživanju..ili investicijama i kreditnom zaduženju...kako god?

Poslano sa mog 5023F koristeći Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 08 Apr 2020, 08:45 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Apr 2018, 02:18
Postovi: 181
_зока je napisao:
Fora je što je od tih kredita tvoj tata i druge tate napravio kuću, kupio auto, poslao dijete na fakultet u Beograd, a od ovih danas ti* kupuješ samo ono osnovno, hranu, odjeću i odeš možda na more jednom u dve-tri godine. Naravno low cost, sjever Grčke, Bugarska i sl. Jadran ti je preskup.



1) Број кућа и станова у изградњи је значајно већи. Поготово кад се узме у обзир да их је тада требало више због више младих људи.

Примјер Србије, број стамбених јединица:

1971. - 1.915.058
1981. - 2.352.227
1991. - 2.556.092
2002. - 2.743.996
2011. - 3.231.931

80их је годишње грађено у просјеку 20.000, а 2000их 54.000. И то одмах након деценије санкција, ратова, бомбардовња, а у времену мањка било каквог новца за инвестиције, политичке нестабилности, Косова, свјетске економске кризе која је трајала трећину тог упоредног периода.

У сфрј-Београду је само два пута (и то једва) пребачен број од 10.000 изграђених станова за годину дана, прошле године је изграђено 20.000. Такође, површина просјечне куће/стана је значајно већа.


2) Аутомобила данас све екс-Ју републике имају 3-4 пута више на 100.000 становника. Па и сам видиш саобраћајне проблеме од БЛ до БГ узроковане већим бројем аутомобила. 1990. БиХ је имала 410.000 путничких аутомобила, данас има 970.000 (и тренд раста од 40.000 годишње). И то са 30% мање становништва. Само у Србији је повећан број аута за 550.000 у задњих 9 година. До аута је лакше доћи него икад. (барем половног)

3) У Србији је студирало 89.000 студената у шк/год '89/90. Од тога 30% (27.000) из других република.
Данас је у Србији уписано 238.000 студената, 191.000 на основне и 47.000 на мастер студије.

Студирање у Српској је бесплатно за све који завршавају у року, а мјеста на два државна универзитета има колико и рођене дјеце у генерацији која уписује факултет.
https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=357335

Студирање - приступачније радничкој класи него у СФРЈ.

4) Једемо, пијемо, одјеће имамо - више него икад. Могу се наћи и статистике о томе.

5) Путујемо такође више него икад, само што ту јесте дошло до тога да је љетовање/море мање приступачно за један дио становништва јер нема хотела који послују на рачун губиташких предузећа. Љетовање преко синдиката је била аномалија која би се свакако угасила.

Али се свакако доста више путује. Па данас сваки БЛ средњошколац на екскурзији обиђе Италију, Француску, Монако, Шпанију. То ти је више него 99% Срба из СР БиХ 1991. године. Зимовање/скијање било резервисано за црвену буржоазију.

----------------

Све ово не значи да је данас добро, само правм поређење са претходним временима.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 08 Apr 2020, 08:55 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Apr 2018, 02:18
Postovi: 181
munja.alex je napisao:
A šta bi se desilo? Ekonomski procvat od....od... Nafte? Ne misliš valjda da bi te djed kao i mene od volova i pluga mogao odškolovati nit bi imao zdravstvene zaštite?
Ja sam pričao da nam je privreda prije "crvenih ustaša" bila najjadnija u Evropi, kraljevina zaostala u kojoj se rađalo po 10 djece da ima ko prevrtati zemlju i da koje više pretekne od tuberkuloze i ostalih boleština. Ne referiram se uopšte na "sjajne domete socijalistićkog društva naših naroda i narodnosti" koje je dizalo kredite i kupovalo socijalni mir. I još jednom, ko jebe Tita, pravi heroji su bili Alija Sirotanović i oni što su seljacima nosali školske table i učili ih te išli na selo da djecu podučavaju. Polako se vraćamo u 1800. pa će nam iz monarhije stizati kadrovi jer domaćih školi da valjaju nemamo. A izvozićemo u monarhiju prasiće, eventualno ražnjeve za iste.

Nismo mi pajdo sjedili na livadi i gledali u nebo već pijuckali votku đus i ležali u ležaljci u odnosu na ono šta je bilo prije i šta je poslije došlo. Koga interesuje taj tvoj privredni rast, nek nađe i grafikone iz 1990. Gdje smo mi i Turska, a gdje ostatak Varšavskog pakta. I koliko je trebalo se malo sagnuti i podati guzice zapadu i progutati ponosa, da bi se nastavilo sa drugom generacijom prosperiteta. Prodati tad što je valjalo zapadu i sad nije isto. A iz toga bi kod poštenog svijeta proistekla lova da pamet ostane, a ne iscuri za 25 god.


Полазиш од погрешних премиса, па ти је сваки закључак погрешан. Опет ти кажем, ти или мислиш да је свијет настао 1945. или мислиш да су искључиво комунисти могли избавити твоју породицу од клете судбине у виду обрађивања сопствене земље.


Покушаћу, иако изгледаш као безнадежан случај.

1)Укратко - Да, десио би се економски процват, исти онај који се десио у свакој европској не-комунистичкој земљи по завршетку 2.СВ.

Каква нафта, човјече? Како се СФРЈ развила по твом мишљењу? Великом мудрошћу Ким Џонг Броза? Није потребна нафта, само нормалан систем који је велики број сиромашних земаља подигао до богатсва.

За почетак, главно достигнуће Краљевине је то што је она била на исправној страни историје. То је била демократска и капиталистичка земља, за разлику од оне затроване деструктивном, антицивилизацијском (и губитничком) идеологијом. Са економском становишта, најважније је да се придржавала основних економских постулата капитализма. Приватна својина је била поштована, а без тога нема покретачке мотивационе снаге ниједног успјешног економског система. У СФРЈ је институционални оквир који је штитио концепт друштвеног власништва био главни узрок практично перманентне привредне кризе.

2) Твој дјед је можда први пут постао власник своје земље 1921. након аграрне реформе у БиХ којом се укида кметство. Изузети су велики посједи ага и бегова (уз обештећење) и подијељени сељацима кметовима. Након тога сељака-беземљаша практично нема у БиХ. Наравно да то није био раскошан живот, али је свако у БиХ могао да прехрани своју породицу. Од нечег се морало почети јер 1918. у БиХ и није било пуно тога осим нешто жељезнице коју је изградила АУ.

3) Твој отац би имао боље школовање и здравство од оног у СФРЈ од којег је једино албанско било лошије.

Масовно описмењавање становништва у БиХ почиње са формирањем КСХС, не са комунистима.

4) ''nit bi imao zdravstvene zaštite'' :confused2: :confused2: :confused2:
Универзална здравствена заштита је уобичајена у свим европским државама. СФРЈ здравство је било лоше.

4) СФРЈ је 40 година била земља са највећим одливом становништва у Европи. Источни блок је имао затворене границе, док је Ћопавом на памет пала генијална идеја да финансира пропалу државу отварањем њемачког тржишта рада за Југословене. А уједно смањи социјални притисак јер није знао шта ће са толиким бројем незапослених. Генијална идеја заиста, типична за највећег сина.
Краљевина (КС/ КЈ) је имала позитиван миграциони салдо све вријеме свог постојања, у времену кад једна Италија није.

5) Тражио си графиконе, изволи...

Spoiler:
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 08 Apr 2020, 09:24 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Sta je crvena burzoazija? To nije bilo! Drogiralo se na klupi i islo u Trst po farmerke.

Brale, ja se sjecam kako je murija apsila po selu zbog kile kafe iz Austrije. Sjecam se i redova pred pumpama. Hajpa kada se cuje da negdje ima dizela, sjecam se i praznih rafa po trgovinama. A ja nisam bas star. Daj me neko podsjeti zbog cega to tako bi. Moze i Skeva :-D

Mislim da je duvanje samoupravnog socijalistickog balona usporio razvoj svih krajeva Jugoslavije. O ratu kao posljedici svega da ne pricam. O danasnjim politicarima i gazdama kao presliki druga Sojica isto tako.

Jbt


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 08 Apr 2020, 09:25 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Ja bi sada napisao da lažeš, pogotovo ovo za kafu al' sam pristojan pa neću.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 08 Apr 2020, 09:26 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Ne lazem, eno zivih ljudi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 08 Apr 2020, 09:27 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Moj tetak prošvervcao šleper kafe vraćajući se iz Njemačke sa bauštele. Sve one kilogramske Minas, sirove.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 08 Apr 2020, 09:31 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Ooooo, zar je to moglo? Kako i zasto u tako uredjenoj drzavi prevuces sleper kafe preko grane i kako je popijes? Jbt

Ovaj je najebao zbog kilograma tog minasa. Mozda bas iz tetkovog kamiona :-D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 08 Apr 2020, 09:33 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
The_new_Statesman je napisao:
Kako i zasto u tako uredjenoj drzavi prevuces sleper kafe preko grane

Fino, kilu po kilu :P
Kako i zašto u uređenoj državi tipa Austrije popušiš švercane cigare? ;) Zar to može?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1041 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs