banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 17:17

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 99 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 29 Sep 2009, 21:43 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Поводом обиљежавања осамнаест година од погибије народног хероја Милана Тепића начелник општине Козарска Дубица Нино Јауз са сарадницима посјетио је породицу Тепић и положило цвијеће на спомен-обиљежје страдалог мајора.
Инфо | 16:15 29/09/2009 | Извор: РТРС
На данашњи дан 1991. године мајор тадашње ЈНА Милан Тепић нашао се у централном складишту убојних средстава у селу Беденику у близини Бјеловара, гдје је био приморан да се са својим војницима повуче у складиште и организује одбрану од хрватских војника који су опколили бјеловарску касарну.
"Мајор Милан Тепић је, бранећи своју државу и свој народа, учинио херојско дјело због чега је проглашен за хероја. Не желећи да препусти непријатељу оружје којим би убијао његове војнике, у ваздух је дигао себе и војно складиште касарне", подсјетио је Јауз у изјави новинарима и додао да је мајор Тепић примјер "великог срца и храбрости", на које сви требају бити поносни.

На породичну гробницу Тепића у селу Комленац цвијеће су положили и делегације Општинске борачке организације Козарска Дубица и Партије демократског прогреса.
Мајор Милан Тепић рођен је 1957. године у селу Комленац у Козарској Дубици и једини је постхумно одликовани народни херој одбрамбено-отаџбинског рата Републике Српске.
РС је у његову част установила Орден за посебне заслуге у одбрамбено-отаџбинском рату.

Народном хероју Милану Тепићу постхумно је 2007. године додијељен Златни грб општине Козарска Дубица, који је уручен његовом сину Александру, а једна улица у Козарској Дубици носи његово име.
О.Б.
http://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=9707

Djelo dostojno Stevana Sindželića.

Slava mu i hvala.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Sep 2009, 08:55 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11323
Lokacija: PL / BL
Sto se tice Tepica - drago mi je da ga se ljudi sjecaju. I ne ulazeci u rasprave o ratu, vojsci i drzavi, nevjerovatna je takva posvecenost svojoj duznosti, ideji, ili kako god je nazvali. Veliki covjek!

edit: Prilagodio BlackHand

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Sep 2009, 09:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
Велики човјек... Нека му је лака земља..

@МушкоБре.. увјек сам те готивио :)

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Sep 2009, 09:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Feb 2008, 00:01
Postovi: 2274
Lokacija: Banja Luka
mirdza je napisao:
A sto se tice Tepica - drago mi je da ga se ljudi sjecaju. I ne ulazeci u rasprave o ratu, vojsci i drzavi, nevjerovatna je takva posvecenost svojoj duznosti, ideji, ili kako god je nazvali. Veliki covjek!




procitao si mi misli.


ponos i tuga jedne opstine i jedne republike...

_________________
pravila su tu da bi ih krsili, i nadredjeni i podredjeni


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Sep 2009, 10:39 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
mirdza je napisao:
A sto se tice Tepica - drago mi je da ga se ljudi sjecaju. I ne ulazeci u rasprave o ratu, vojsci i drzavi, nevjerovatna je takva posvecenost svojoj duznosti, ideji, ili kako god je nazvali. Veliki covjek!


General Manojlo Milovanović zastupa tezu da vojnik gine na dužnosti i zbog dužnosti i to je činjenica, međutim odakle prositiče ta dužnost?

Ako neki čovjek voli dužnost, kao dužnost onda može otići u legiju stranca i tamo ispuniti dužnost i nešto pri tome zaraditi ili otići u Irak.

Ali ako posmatraš dužnost kao nešto što ti je ipak nametnula država u kojoj si se rodio, a kojoj prijeti opstanak, onda ispunjavanjem te dužnosti zadužuješ državu i pokoljenja, a granice morala proširuješ u beskonačnost.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Sep 2009, 11:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jan 2003, 15:09
Postovi: 4060
Lokacija: Tilburg, NL
Filozofe svaka čast na temi, ne bi se smijelo zaboraviti ko je bio Milan Tepić, ali je tuga što jako malo ljudi zna za njega. Koga zanima više:

Citiraj:
Milan Tepić (1957-1991), major JNA, iz potkozarskog sela Komlenica. "Jedanput ljudi daju riječ, ona ostaje ili se pogazi. Ja sam dao riječ da ću da branim ovu zemlju ako joj bude teško" govorio je major Milan Tepić. Jula meseca 1991. major Tepić se našao u centralnom skladištu ubojnih sredstava u selu Bedeniku u blizini Bjelovara. Bio je primoran da se sa svojim vojnicima povuče u skladište i organizuje odbranu od ustaša koje su opkolile objekat. Dvadeset i devetog septembra 1991. ne želeći da prepusti neprijatelju oružje kojim bi ubijao njegove vojnike, major Milan Tepić digao je u vazduh vojno skladište i sebe.


Dok je trajao napad na kasarnu "Vojinović", oko 400 hrvatskih vojnika napalo je kasarnu u centru grada u kojoj su bila trojica oficira JNA i desetak vojnika koji su se odmah predali, dok je druga grupa zauzela radarsku stanicu. Treća grupa u kojoj su uglavnom bili Varaždinci, napala je skladište municije i eksploziva, pa je tom prilikom u jednom od njih došlo do eksplozije koja je poubijala veliki broj napadača - iako je hrvatska strana priznala gubitak 11 ljudi, procene se kreću i do 200 poginulih, a to potvrđuje i veliki broj nestalih koje njihova rodbina još i dan-danas traži. Službeno je prihvaćena verzija da je eksploziv aktivirao upravnik major Milan Tepić, koji je za taj čin od strane jugoslovenskih vlasti proglašen narodnim herojem, jedinim u ovom ratu.
Za osvetu, streljan je komandir straže Ranko Stefanović, koji je zarobljen zajedno sa većinom stražara tog skladišta.

Šta se u Bjelovaru desilo krajem septembra 1991? Jedinice 265. motorizovane brigade JNA, koje su činile osnovu garnizona, bile su u rasulu, jer je veliki broj vojnika nesrpske nacionalnosti napustio kasarnu "Vojinović" gde je brigada bila smeštena, a njima su se priključili skoro svi oficiri i podoficiri Hrvati. Pojedine jedinice, u odsustvu borbene strategije, bile su upućivane prema Daruvaru i Pakracu ili su zauzimale odbrambene položaje oko grada, ali su posle nekog vremena vraćane u kasarnu. Vojnicima su se u opkoljenoj kasarni priključile i porodice vojnih lica, kao i određeni broj rezervista, ali ni to nije značajno poboljšalo brojčano oslabljen sastav, koji je zbog provokacija hrvatskih snaga morao danonoćno da dežura. Na moral je, osim učestalih poziva na predaju, uticalo i isključenje struje i vode, nedostatak hrane...
Potpukovnik Josip Tomšić, jedan od prebega iz JNA, od 22. septembra je imenovan za komandanta odbrane Bjelovara. U svojim memoarima navodi da samo zahvaljujući neodlučnosti gradskih vlasti kasarna "Vojinović" nije zauzeta ranije. Na dan kad je iz Zagreba stiglo naređenje za napad, Radio Bjelovar objavio je da građani mogu mirno da spavaju jer se kasarna deblokira, puštaju se struja i voda, kao i da se u gradskim pekarama može nabaviti hleb za 400 vojnika, 70 starešina i porodice vojnih lica.

_________________
Always remember that you are unique, just like everyone else...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Sep 2009, 12:22 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Okt 2006, 12:58
Postovi: 10625
Lokacija: Banjaluka
Slava mu i veliko hvala.

_________________
Slika
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Sep 2009, 14:34 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Милан Тепић (1957 - 29. септембар 1991), мајор ЈНА, из поткозарског села Комленица.

Јула месеца 1991. мајор Тепић се нашао у централном складишту убојних средстава у селу Беденику у близини Бјеловара. Током повлачења ЈНА из Бјеловара, што је био договор ЈНА, Унпрофора и хрватских власти, евакуација касарне и других војних објеката требала се десити 1.октобра 1991. Пребег из ЈНА потпуковник Јосип Томшић, који је у међувремену постао командант одбране Бјеловара је на своју руку припремио напад на касарну у којој су се налазили преостали војници, официри и њихови чланови фамилија који нису пребегли на другу страну. Касарна у којој данима није било воде и струје је нападнута са 2000 војника и после не малих борби заузета.

Тепић је био приморан да се са својим војницима повуче у складиште и организује одбрану од хрватских паравојих формација које су опколиле објекат. Двадесет и деветог септембра 1991. не желећи да препусти непријатељу оружје којим би убијао његове војнике, мајор Милан Тепић дигао је у ваздух војно складиште и себе, и тако се придружио свом давном сународнику ресавском војводи Стевану Синђелићу.

Приликом покушаја заузимања складишта муниције мајор Тепић је складиште дигао у ваздух и при томе је према званичним подацима, поред њега, погинуло 11, а према незваничним преко 200 нападача који су се касније водили као "нестали". У одређеном часу војницима је наређено да се повуку од главног објекта - на безбедну раздаљину. Ово наређење мајора Тепића није послушао војник на одслужењу војног рока, Стојадин Мирковић, који је из оклопног транспортера дејствовао по непријатељу све док није био погођен противоклопним пројектилом. У знак одмазде стрељан је заробљеник - командир страже Ранко Стефановић.

Мајор Милан Тепић је проглашен народним херојем.Њему у почаст,
Војска Републике Српске издала је орден за заслуге у рату у БиХ.

Slika
„Једанпут људи дају ријеч, она остаје или се погази. Ја сам дао ријеч да ћу да браним ову земљу ако јој буде тешко“
(Милан Тепић)

Slika
http://www.pogledi.rs/diskusije/viewtopic.php?t=7444&sid=d8e923e7144f1553c826a197114f38be

Na Facebook: http://www.facebook.com/group.php?gid=62549372064&ref=search&sid=1386632103.3261728052..1
http://www.facebook.com/group.php?gid=22658870260&ref=search&sid=1386632103.3261728052..1

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Okt 2009, 13:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
СЛАВА МУ!

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Nov 2009, 16:12 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jun 2009, 23:05
Postovi: 55
Sjećam se te euforije oko samoubistva oficira "JNA" i nepoznatog broja redovnih vojnika u njegovom društvu. Jednim potezom izvršio je i podvig i neoprostiv zločin. U smrt je poveo nekoga bez prava da prosudi kako će taj rat izgledati u konačnici. Ja, o sveukupnom čovječanstvu nemam neko naročito mišljenje, ali o ljudima poput oficira "JNA" nemam baš nikakvo. Zamislite da, jeste da je veoma teško, ustupite glavu svog djeteta tamo nekoj organizaciji koja je toliko neodgovorna i umobolno organizovana pa da ljubav svog života dobijete u zalemljenom sanduku sa malim staklenim prozorčićem. Svoju djecu su sklonili, nisu ginuli sa svojim narodom i uopšte kroz čitav rat nastradalo je veoma malo oficira i podoficira JNA. Ljudi poput nosioca teme nisu imali izbora jednostavno radilo se o inteligentnim ljudima koji su na temelju činjenica došli do saznanja da sljedi kraj programa. Stevan Sinđelić ili Milan Tepić svejedno ishod je isti. On je bio predstavnik vojske koja je garantovala život i bezbjednost svim narodima Jugoslavije. Miran san Mitru, Anti i Miralemu. Hladne potoke za čobane kod ovaca i zaštitu od poplave ratarima Jugoslovenskih žitnica. Heroj po ubjeđenju, zanesenjak i avanturista. Takav čovjek nije trebao da iskoristi tuđe živote zarad lične promocije. Mogao je jednostavno u duhu Titove Revolucije da se po šumama i gorama probije do slobodne teritorije. Ovako iz današnje perspektive mislim da je povukao pogrešan potez i da to trpe njemu bliski ljudi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Nov 2009, 16:33 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Nov 2009, 13:42
Postovi: 14961
Neka mu je vjecna slava

Veliki covjek


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Nov 2009, 16:47 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Nov 2008, 18:22
Postovi: 96
Evo kako neki od vodećih stručnjaka za rat iz bivše sovjetske armije gledaju na negov podvig:
"Мало ненужных инцидентов. Какой это ничего не изменило ход войны в бывшей Югославии. Я думаю, что это приговор эмоции, что было сделано в духе великих традиций югославской армии."
Naravno imamo mišljenje i stručnjaka iz zapadnih zemalja koji su tada i malo kasnije rekli:"The move is certain retired JNA officer and decided to commit suicide made a picture of the situation in which a large Tito's army. It is a shame to force discounts before a handful of armed guerrillas and afford self-destruction as the only correct way out of crisis. What is in this time just begun. The incident itself had no significance on the final outcome of the war in Yugoslavia. "


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Nov 2009, 18:05 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
078Informacije niko nije slao svoju djecu u rat, nego na redovno odsluženje vojnog roka. Rat ih je tamo zatekao. Odnosno rat su nametnule paše i ustaše koje su do juče bile u toj istoj JNA i koje su pobjegle dan prije da bi mogli voditi jedan podli napad i zauzimanje kasarne. Neke se stvari ne mogu naučiti na vojnoj akademiji, moraš se snaći u hodu.

Ja vjerujem da je major Milan Tepić bio toga svjestan i da ljude oko sebe nije sebično odveo u smrt osim ustaških bojovnika.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Nov 2009, 19:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Mar 2009, 18:22
Postovi: 1395
Lokacija: Москва
catmandoo je napisao:
Evo kako neki od vodećih stručnjaka za rat iz bivše sovjetske armije gledaju na negov podvig:
"Мало ненужных инцидентов. Какой это ничего не изменило ход войны в бывшей Югославии. Я думаю, что это приговор эмоции, что было сделано в духе великих традиций югославской армии."
Naravno imamo mišljenje i stručnjaka iz zapadnih zemalja koji su tada i malo kasnije rekli:"The move is certain retired JNA officer and decided to commit suicide made a picture of the situation in which a large Tito's army. It is a shame to force discounts before a handful of armed guerrillas and afford self-destruction as the only correct way out of crisis. What is in this time just begun. The incident itself had no significance on the final outcome of the war in Yugoslavia. "


Не знам где си добио оваj цитат....Али овај руски језик - ниjе руски .... и енглески такође ниjе енглески.

Слава јунаку.

_________________
Не бој се непријатеља - у најгорем случају те могу убити. Не бој се пријатеља - у најгорем случају те могу издати. Бој се равнодушних - они нити убијају нити издају, али само уз њихову прећутну сагласност на земљи постоји издајство и убиство


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Nov 2009, 20:02 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Okt 2009, 12:34
Postovi: 972
Lokacija: 43°48'42.41"S - 18°21'45.06"I
:D fakat ruja u pravu si, možda nije citat već je sam prepisivao pa ima grešaka :-?

_________________
street life
"nije budala onaj ko ne zna čitat, već onaj koji vjeruje svemu što je napisano"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Nov 2009, 20:18 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Na šta i koga vi obraćate pažnju....incel/cooltura/catmandoo/078informacije/konjovođa.........ista osoba,vjerovatno,piše uglavnom čudne postove.Dugačke,duhovite,uglavnom inteligentne.....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Nov 2009, 21:02 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Okt 2009, 12:34
Postovi: 972
Lokacija: 43°48'42.41"S - 18°21'45.06"I
_zoka je napisao:
Na šta i koga vi obraćate pažnju....incel/cooltura/catmandoo/078informacije/konjovođa.........ista osoba,vjerovatno,piše uglavnom čudne postove.Dugačke,duhovite,uglavnom inteligentne.....

:scratch: malo sam obratio pažnju na ovo što kažeš, i nick mucko se uklapa u taj profil, a i portir mi liči, ili si mi ti samo uvalio paranoju :-?
btv zar se to može, mislim zbog banovanja ip adrese i to...?

_________________
street life
"nije budala onaj ko ne zna čitat, već onaj koji vjeruje svemu što je napisano"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Nov 2009, 21:35 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Feb 2003, 16:53
Postovi: 601
Lokacija: balkanski podkontinent
Ja... mimo radnog vremena, da se razumijemo... povoljno prodajem ip adrese... nije to... problem...

Al'... tishoong!

:confused3:

_________________
Tit twister on the loose! :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Nov 2009, 14:46 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Nov 2008, 18:22
Postovi: 96
Ja sam po nacionalnosti Jugosloven.
Komunist po ubjeđenju!
Otac mi je pravoslavni Srbin, Majka mi je Hrvatica.
Za obitelj moje Majke major Tepić je smrtni neprijatelj.
Familija mog Oca smatra da je on narodni heroj.
"Kada smo zajedno niko ne spominje majora Tepića."
Da je bilo više razumjevanja među ljudima u SFRJ i da su Srbi imali osjećaj za Hrvatsko nacionalno pitanje do ovoga nebi došlo.
Mislim kako to nije djelo za Heroja nego za svaku osudu.
To mišljenje temeljim u pitanju kakvu poruku šalje njegov čin generacijama koje dolaze.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Nov 2009, 16:26 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Major Milan Tepić je dao svoj život za bratsvo i jedinstvo naših naroda i narodnosti. U borbi protiv hrvatskog šovinizma to je jasno k'o dan. I on je svoju vojničku zakletvu ispunio do kraja, protiv onih koji su se posrali na tu istu zakletvu. Tako da ne mogu govoriti o hrvatskom nacionalnom pitanju, a da se ne dotaknem srpskog nacionlnog pitanja.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 99 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs