banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 10:35

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 821 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Partizani
PostPoslato: 15 Jun 2017, 21:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
http://www.nedeljnik.rs/nedeljnik/porta ... a-slobodu/

Занимљив текст.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Partizani
PostPoslato: 16 Jun 2017, 06:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Okt 2015, 17:40
Postovi: 4515
Silvio Dante je napisao:
http://www.nedeljnik.rs/nedeljnik/portalnews/kako-su-hitlerovi-saveznici-postali-antifasisti-i-borci-za-slobodu/

Занимљив текст.

Niđe veze. Ja volim pročitati dobar tekst gdje se partizani demistifikuju kao jedini i najveći antifašistički borci, ali ovaj tekst je hrpa nebuloza.

_________________
Definiši mizoginiju i onda je upakuj sa neshvatanjem načina fukcionisanja medija, i eto ti Foruma.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Partizani
PostPoslato: 17 Jun 2017, 12:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Alkibijad Dajguz V je napisao:
Silvio Dante je napisao:
http://www.nedeljnik.rs/nedeljnik/portalnews/kako-su-hitlerovi-saveznici-postali-antifasisti-i-borci-za-slobodu/

Занимљив текст.

Niđe veze. Ja volim pročitati dobar tekst gdje se partizani demistifikuju kao jedini i najveći antifašistički borci, ali ovaj tekst je hrpa nebuloza.


Текст је по мени пре свега реалан и заснива се на чињеницама. Ја бар тако мислим.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Partizani
PostPoslato: 17 Jun 2017, 16:19 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Ovo
Citiraj:
SSSR, Crvena armija, sovjetski komunisti, pa samim tim i vođstvo KPJ i jugoslovenski komunsti su bili saveznici sa nacistima od 23.avgusta 1939. godine, kada je potpisan sporazum Ribentrop - Molotov u Moskvi, pa sve do napada Nemačke na SSSR 22.juna 1941.godine.


i ovo

Citiraj:
da kojim slučajem Hitlerova Nemačka nije napala Staljinov Sovjetski Savez, srpski komunisti niti bi se pobunili protiv okupatora niti bi postali antifašisti.


su činjenice koje neko hoće (ili neće) da prihvati, ali su i dalje činjenice.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Partizani
PostPoslato: 17 Jun 2017, 17:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9165
Vjerovatno bi tala sa Dražinim čekali iskrcavanje, neb' se bunili...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Partizani
PostPoslato: 17 Jun 2017, 17:42 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Dražini ili neki treći uopšte nisu bitni u ovoj priči jer se o njima ne govori sada. Tema su partizani i njihovo djelovanje u ovom periodu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Partizani
PostPoslato: 17 Jun 2017, 19:20 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Ne bih ja nazvao SSSR nacističkim saveznikom, više posmatračem koji je pokušao izvući maksimum iz situacije. Osim u slučaju Poljske, sa kojom Rusi imaju vijekovima loš odnos začinjen ratovima, Sovjeti nisu radili u sadejstvu sa Nijemcima.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Partizani
PostPoslato: 17 Jun 2017, 19:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Avg 2015, 18:05
Postovi: 5166
Nije prava tema,malo je off ali, jesu li Ameri poslije rata pomagali fašistima,posebno onim najtraženijim, da pređu u Južnu Ameriku? Nekad sam nešto čitao o tome i čini mi se da je bilo neke logike u tim pričama.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Partizani
PostPoslato: 17 Jun 2017, 19:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8731
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
srda83 je napisao:
Nije prava tema,malo je off ali, jesu li Ameri poslije rata pomagali fašistima,posebno onim najtraženijim, da pređu u Južnu Ameriku? Nekad sam nešto čitao o tome i čini mi se da je bilo neke logike u tim pričama.


Operacijom "Spajalica" , veliki dio nacistickih naucnika je prebacen iz Evrope u USA. Moze se reci da su temelj NASA-e udarili fon Braun i njegova ekipa koji su osmislili projektile V-1 i V-2.

Glede ovog sto Srda pita , da su se ameri "PRETRGLI" u hvatanju nacista pa bas i NISU. Da su im pomagali OTVORENO ni to nisu , ali da su PONEKAD ZMIRILI na OBA OKA e to bogami JESU....

Tzv. "Pacovski kanali" kojim su mnogi nacisti smugnuli iz Italije , pa preko Spanije u J.Ameriku , pretezno u Argentinu. Te pacovske kanale je svesrdno pomagao Vatikan i katolicka crkva.

Ima i dosta dobra knjiga o tome , cini mi se da se zove "Operacija OdeSSa" ali nisam siguran , davno sam je citao.
A imas i onu "Dva metka za Pavelica" .....

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Partizani
PostPoslato: 17 Jun 2017, 19:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8731
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
U knjizi "Sivi Vuk" ili kako je jos neki prevode "Bjekstvo Adolfa Hitlera" na osnovu koje je isao i dokumentarac na History kanalu , se tacno opisuje put bjekstva jednog od NAJTRAZENIJIH , M.Bormana , koji je iz Njemacke presao pjeske u Italiju maskiran u kaludjera , da je u okolini Djenove boravio u nekom manastiru , kad je dobio lazne papire ukrcao se na brod u Djenovi i otplovio za Argentinu.

Smijesno je to sto su ga ameri pratili cijelo vrijeme , konkretno neki major sa svojim ljudima iz americkih okupacionih snaga , koji ga je skoro ispratio na brod CEKAJUCI naredbu da ga uhapsi , a ta naredba NIKAD NIJE DOSLA .....

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Partizani
PostPoslato: 17 Jun 2017, 20:22 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Okt 2015, 17:40
Postovi: 4515
_зока je napisao:
Ne bih ja nazvao SSSR nacističkim saveznikom, više posmatračem koji je pokušao izvući maksimum iz situacije. Osim u slučaju Poljske, sa kojom Rusi imaju vijekovima loš odnos začinjen ratovima, Sovjeti nisu radili u sadejstvu sa Nijemcima.

možemo li nazvati naše partizane ssr kučkicama?

_________________
Definiši mizoginiju i onda je upakuj sa neshvatanjem načina fukcionisanja medija, i eto ti Foruma.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Partizani
PostPoslato: 17 Jun 2017, 20:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Avg 2015, 18:05
Postovi: 5166
Za naučnike znam,bila je jagma za njima između Rusa i Amera. I upravo to što si spomenuo,imali su podatke o svakom od zločinaca i velikih glavonja, a ništa nisu uradili da ih "privedu pravdi". Bez sumnje, sakrivali su se u J.Americi ali malo je nategnuta teorija da je i Hitler pobjegao. Sve što su na History ju mogli dokazati je to da su tamo Nacisti pravili baze i da je veliki broj njih pobjegao, što opet nije mala stvar.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Partizani
PostPoslato: 17 Jun 2017, 20:28 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2015, 20:56
Postovi: 4175
Питање за симпатизере једне и друге стране у рату:
Да ли је часно сарађивати са окупаторима и јесмо ли ми слободарски и окопрчан народ или гомила фуњара?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Partizani
PostPoslato: 17 Jun 2017, 20:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Avg 2015, 18:05
Postovi: 5166
Mi smo u ovom momentu gomila funjara. Za neka prošla vremena mislim da niko od nas nema pravo da narod naziva ovako ili onako.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Partizani
PostPoslato: 17 Jun 2017, 20:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8731
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
srda83 je napisao:
Za naučnike znam,bila je jagma za njima između Rusa i Amera. I upravo to što si spomenuo,imali su podatke o svakom od zločinaca i velikih glavonja, a ništa nisu uradili da ih "privedu pravdi". Bez sumnje, sakrivali su se u J.Americi ali malo je nategnuta teorija da je i Hitler pobjegao. Sve što su na History ju mogli dokazati je to da su tamo Nacisti pravili baze i da je veliki broj njih pobjegao, što opet nije mala stvar.


Slazem se sa tobom , da je samo bjekstvo A.H. malcice nategnuto , ali ovi ostali se jesu mogli izvuci bez ikakvih problema...
Uostalom arhive u Argentini su i dalje nedostupne.....Pitam se zasto???

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Partizani
PostPoslato: 17 Jun 2017, 21:31 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Okt 2015, 17:40
Postovi: 4515
Владимир je napisao:
Питање за симпатизере једне и друге стране у рату:
Да ли је часно сарађивати са окупаторима и јесмо ли ми слободарски и окопрчан народ или гомила фуњара?

Mislim da smo mi slobodarski narod, jedan od rijetkih.

_________________
Definiši mizoginiju i onda je upakuj sa neshvatanjem načina fukcionisanja medija, i eto ti Foruma.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Partizani
PostPoslato: 17 Jun 2017, 21:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2015, 20:56
Postovi: 4175
Ако је тако, а и ја бих вољео да јесте, зашто гомила људи сматра да се нисмо ни требали шибати са Швабама и да је споразум са њима био добар? Зашто се сада упињемо да пређемо на страну губитника и зликоваца?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Partizani
PostPoslato: 17 Jun 2017, 21:54 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Ono što je SSSR bio za rusku monarhiju i naciju to je Titova Yu bila za Kraljevinu i Srbe.Slobodarstvo ili saradnja sa okupatorom je pitanje zrelosti nacije.Sloboda može jedino biti ideal a saradnja sa okupatorom je konstanta.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Partizani
PostPoslato: 17 Jun 2017, 22:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Jan 2009, 02:00
Postovi: 5576
Lokacija: Banja Luka
filozof sa vrbasa je napisao:
Citiraj:
Muzika je treštala. Znojavih šaka muškarci i žene, mnogi još u vojnim uniformama, igrali su kolo na sred Terazija. Verovali su, kao što mnogi od nas danas pogrešno veruju, da je 20. oktobra 1944. oslobođen Beograd. Ne znajući šta ih čeka, ljudi su podizali decu da vide igranku. Pesmu je nadglasao prasak, a ulice prepune naroda poprskala je krv.
Smeh su zamenili vrisci. U centru grada se desio masakr. Dok su brojali ranjene, one ostale bez udova, komandant je povukao u stranu Gojka Kraljevića i izdao mu najteže naređenje u istoriji srpske prestonice: "Okupi ljude!"

Ranije tog dana, Kraljevića su saborci pljeskali po leđima.
"Gošo, legendo, srećan ti rođendan", vikali su mu.
Bilo je i onih koji su ćutali. Mladić koji je tog jutra napunio 20 godina mnogim svojim vojnicima je mogao da bude unuk. Jedini kojeg će ikada imati.

Ljudi željni slavlja, uprkos krvoproliću, nastavili su da igraju na ulicama. Nisu znali da one u kolu nije osakatila greškom bačena bomba, nego namerno ciljana granata.
Tih kao smrt Gojko se kroz rulju probijao do Druge brigade Drugog Bataljona Četvrte beogradske divizije.On nije slavio.Umesto okićenih fasada posmatrao je šahtove. Smrt je dolazila iz podzemlja.

Slika
Smrt je dolazila iz podzemlja, Foto: Rajko Ristić
Žena je nedugo nakon eksplozije viđena kako baca đubre u kanalizaciju. Nije to bilo đubre, bila je hrana za najstrašnijeg neprijatelja sa kojim se Beograd suočio. Dok se iznad šahtova čuo bat novog "moravca", ispod, duboko u kanalizaciji, krila se SS divizija koja mesecima nije videla dan. Čekali su znak za početak operacije "Ciklon jug". Zadatak? Zatruj vodu i hranu, miniraj stambene zgrade, potruj ranjene u bolnici, a onda kroz eksploziju i leševe napravi haos u Beogradu. Tiho i neprimetno, kao što se ciklon prikrada ravnici. Smrt je trebalo da dođe iz podzemlja, ali se njihova spremala u njega da siđe.

Slika
Milka Kraljević, Foto: N.G.
Kraljević je sa prvom grupom vojnika stajao iznad šahta na Dorćolu. Neke od mladića nije ni znao. Uzimani su na preskok, pomalo iz svake čete. Previše vojnika iz istog puka i neko bi počeo da postavlja pitanja, a tamo gde su išli - pitanja nije smelo biti.

- Gojko je zadatke obavljao bez pogovora. Zato je izabran. Izabran je jer su znali da je odrastao u vojsci i da neće pobeći ni po cenu života. Mnogi na njegovom mestu bi. Momci koji su odabrani za misiju su bili iz unutrašnjosti, neki su na putu do šahta prvi put videli tramvaj, a sada su nadređeni uprli prstom u mrak i rekli im "silazite dole" - priča za "24 sata" Milka, udovica Gojka Kraljevića u malom skrivenom dvorištu na Cvetnom trgu.

Nisu im rekli samo to. Pre toga iskusni komandant im se iskreno obratio.
"Puške i bombe ostavite na površini, dole vam ne vrede" bilo je uputstvo.
Grupica po grupica, šest po šest, stopu po stopu, sedam dana i sedam noći mladići su sa noževima silazili u šahtove. Provodili bi po četiri sata unutra, a onda, oni koji prežive, puzali na površinu.

- Gojko je silazio sa svakom grupom i naredio da pri smeni vojnici ne smeju da se sretnu. Nisu smeli novoj grupi da ispričaju užas koji su dole videli. Od onih koji su uspeli da se izvuku 25 je u tunelima poludelo. Prema mom znanju, pravo odatle su sprovedeni u kliniku "Laza Lazarević". Tu su i umrli - tiho priča žena.
Ležeći u ledenoj vodi, dok im se uniforma natopljena fekalijama pripijala uz telo, puzali su kroz mrkli mrak i osluškivali. Šuškanje izatunela moglo je da bude i pacov i nož koji se zarija u grkljan.
Više od bata koraka daleko brojnijeg neprijatelja, plašio ih je šum vode. Bilo im je jasno - ako gore padne kiša, svi će se podaviti. A to je bilo upravo ono što je neprijatelj hteo.

Ozloglašeni Oto Skorceni, Hitlerov čovek od poverenja, lično je obučavao diverzantsku jedinicu. Kraljevićevi ljudi su pipali memljive zidove ne bi li presekli kablove mina koje su sakrivene pod beogradskim zgradama. Mogle su da eksplodiraju svakog trenutka. Nemci su iskočili iz zasede. Saterani u ćošak, borili su se do poslednjeg.
Bile su potrebne mine i najmanje 120 ljudskih života da isteraju naciste. Napokon, pakleni plan je sprečen, a Gojko Kraljević je ponovo izašao i video sunce. Tamu, ipak, nikada nije zaboravio.
Slika
Gojko Kraljević - Heroj Beograda
Sto je premali za svo ordenje Gojka Kraljevića - Heroj Beograda, Foto: N.G.
- Niko iz Generalštaba nije smeo da uđe u grad dok neprijatelj ne bude uništen. Kada je posle svega izašao iz kanalizacije i potpisao da je operacija uspela, Gojko je pao u krevet i spavao danima - priča njegova supruga, a mi slušamo. Zahvalni.
Jer dok se on oporavljao, iza njegove sobe i daleko iznad tunela u kojima su ti mladi ljudi ostavili tela i živote - budio se neki novi, slobodni Beograd.

"U pet minuta grlila sina i živog i mrtvog”

- Gojko je retko o tome pričao. Vidite da se o ovome u školi ne uči i film koji je snimljen dosta je ublažen. Mučno je to. Rekao mi je samo da je jedna starica, ogrnuta teškom maramom, saznala da joj je sin jedinac u Beogradu i došla da ga vidi.Zatekla ga je živog na ulici i zagrlila, pet minuta kasnije sišao je u kanalizaciju i posle rafala izneli su mu telo, sledeći put zagrlila ga je mrtvog. Sve što meni nije mogao da kaže je zabeleženo u knjizi "Smrt je dolazila iz podzemlja" Mirka Jovićevića. Hteo je da se bar sećanje na poginule nekako zadrži – priča žena.


Gospodar tri zanata

Gojko Kraljević je doktor hemijskih nauka, a završio je tri fakulteta: Hemijski, Ekonomski i Tehnološki. Sa suprugom ima ćerku Danijelu koja je takođe doktor biohemije i živi u Americi. Bio je i pisac, napisao je dva romana. Gojkovi patenti o prečišćavanju životne sredine, za koje je ideju dobio u kanalizaciji, koriste se i dan danas.

I NATO je oterao

Gojko Kraljević, odavno u penziji, pozvan je u pomoć kada je Beograd napadnut 1999. godine. Čovek koji ga je branio od pretnje iz podzemlja, svojim strateškim umećem ga je branio i iz vazduha. Do kraja života je, u svojoj 76. godini, nastavio da pomaže i kao naučnik, pronalazeći patente za zaštitu životne sredine. Prema rečima njegove udovice - nikada ton nije povisio, a najveća uvreda mu je bila "idi u peršun".





Trebalo im je pustiti neki gas, a sahtove blokirati.

Ako je '44 imao 20 godina, a umro sa 76, kako je onda mogao '99 u bilo cemu ucestvovati?


I da, jasno mi je da je poruka iz 2016.

Послато са m2 уз помоћ Тапатока


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Partizani
PostPoslato: 17 Jun 2017, 22:09 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
SSSR je zanemario ruski nacionalni identitet na osnovu većeg, sovjetskog. Srpski nacionalni identitet u korist jugoslavenskog je prva potisnula kraljevska vlas, ne komunistička.
Владимир je napisao:
Ако је тако, а и ја бих вољео да јесте, зашто гомила људи сматра да се нисмо ни требали шибати са Швабама и да је споразум са њима био добар? Зашто се сада упињемо да пређемо на страну губитника и зликоваца?
Zato što gledamo narode oko nas koji su pognuli glavu pred svakim osvajačem i dobili na kraju i više od onoga što su htjeli. Mi koji smo svakom stali na crtu na kraju smo ostali i bez onoga što je naše. To da je sporazum sa Nijemcima bio dobar za nas je zabluda, čim bi završili sa krupnijim zalogajima okrenuli bi se nama. Isto kao što je zabluda da su četnici sačuvali svoje krajeve od ustaša. Normalno da su ih sačuvali jer su ustaše imale prečeg posla od udaranja na one koji ih ne diraju. Da se brane od partizana i slamaju ustanak. Čim bi završili sa njima okrenuli bi se četnicima.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 821 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs