Занимљив интервју на једном незанимљивом порталу, ријеч је о разговору са директором Архива Србије Мирославом Перишићем:
http://www.e-novine.com/intervju/interv ... azume.htmlПуно се помпе дигло око отварања тих тајних досијеа, али по Перишићу, они немају толики значај за историју као науку:
Citiraj:
Slažem se, ali mislim da Vi dosijeima službi pridajete veći značaj nego što oni kao istorijski izvor imaju za jednog istoričara. Pa ne zasniva se istoričarevo znanje na jednom dokumentu ili jednom podatku. Nijedan ozbiljan istoričar neće nekritički prihvatati sadržaj nečijeg dosijea niti će svoja znanja graditi isključivo na sadržaju dosijea. Za istoričara su bitne pojave i fenomeni a ne podatak, na primer ko je koga pre pedeset ili šezdeset godina cinkario. To je možda interesantno za kvazi-intelektualne kafanske priče, ali to je daleko od nauke, smisla istorije i uloge istoričara. Kao istoričar i direktor Arhiva Srbije svakako bih se energično usprotivio svakom uništavanju ili falsifikovanju dokumenata. Kada bih imao dokaze za to prvi bih pokrenuo pitanje odgovornosti.
Citiraj:
Istorija je kompleksna i ona mora biti prepuštena nama istoričarima. Nije dobro da se istorija tumači u parlamentu ili u štampi. Uloga medija je, između ostalog, i da afirmišu naučna znanja, a ona su svakako potpunija od sećanja učesnika ili svedoka i uglavnom drugačija od politički ili ideološki poželjnih projekcija prošlosti. Učesnici istorijskih događaja su najkorisniji kada napišu i objave svoja sećanja. Manje su korisni kada pretenduju da preuzmu ulogu istoričara. Sporovi o prošlosti treba da se vode na naučnoj ravni i ne smeju se pretvarati u rat jednog društva sa samim sobom. Najgore što jednom društvu po njegovu istorijsku i društvenu svest može da se dogodi je da istoričari i političari zamene svoje uloge, pa da političari tumače istoriju, a istoričari vode politiku. A to nam se gotovo dnevno događa. Istoriju bi da tumače političari, penzionisani generali, novinari, književnici, pesnici, glumci…
Отприлике, човјек је рекао да треба отворити тајна досијеа, при томе пазећи да се заштите поједници, рецимо потомци оних који се спомињу у тим досијеима. При томе је пар пута на фин начин одговорио овом новинару на провокативна питања у вези његове сумње у некакве теорије завјере...
Дакле, причамо не о партизанима и четницима, не о овом порталу на коме је објављен интервју (портал је свакако све само не објективан) већ о потреби и начину отварања тајних досијеа и о сагледавању наше скорије историје!