banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 24 Maj 2024, 10:44

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 34 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Dalai Lama
PostPoslato: 26 Maj 2009, 20:21 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jan 2003, 15:09
Postovi: 4060
Lokacija: Tilburg, NL
Slika

Jedna od ličnosti koja redovno zauzima jedno mjesto na Forbsovim listama 100 najuticajnijih ljudi svijeta. U sklopu naše "male akcije" o oživljavanju ovog podforuma interesantnim temama odlučio sam se baš za Dalai Lamu iz nekoliko razloga:

1) Jedno od mjesta koje bih definitivno volio posjetiti je Lhasa, otadžbina Dalai Lame. Naravno, mjesto sam vidio samo na slikama i u nekoliko reportaža, ali mi uliva takav osjećaj smirenosti da je to teško za opisati. Naravno da mi je najfascinantnija Potala palata, sa svojih 1000 soba, 200000 statua i sve to na skoro 4000 metara nadmorske visine.

Slika

Slika

Slika

2) Gledao sam jednu jako poučnu emisiju o "potrazi" za novim Dalai Lamama i ostao sam zatečen. Ja sam zakleti ateista, ali kad se radi o Budizmu i njihovoj religiji, simbolici i svemu ostalome, zaista moram reći da tu nešto ima. U toj emisiji, prilikom "regrutovanja" trenutnog Dalai Lame, budistički monasi su ga posjetili dok je bio još sasvim mali (godinu, dvije je imao). Ponudili su mu desetak predmeta (olovke, sveske, bodež i sl). On je pažljivo odabrao isključivo one predmete koji su pripadali prošlom Dalai lami, sve sa njegovom odjećom.

3) Jedna od stvari koja mi je dugo bila velika nepoznanica je čitava ta saga o Dalai Laminom izgnanstvu sa Tibeta. Nešto sam čitao na wikipediji, ali više na preskoke, tako da bih zaista volio da neko nešto više o tome napiše, ako zna..

Kakvo je vaše mišljenje o Dalai Lami? O Budizmu? Koliko ste upoznati sa svim tim? Privlači li vas taj način života?

_________________
Always remember that you are unique, just like everyone else...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dalai Lama
PostPoslato: 26 Maj 2009, 20:29 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39451
Lokacija: Месечева икра
Budizam kao religija me ne privlači ali Tibet bih volio posjetiti je djeluje vanvremenski.Nisam nešto oduševljen palatom,građevine me inače ne zanimaju,nego me više zanimaju ljudi,njihov odnos prema životu,njihova kultura i istorija.Gledao sam par reportaža i stekao dojam da su oni sretni,mada meni to ne izgleda normalno ali vjerovatno ni njima naš način života ne izgleda privlačan.Što se tiča Dalaj Lame.............koliko ja znam on je inkarnacija svih dosadašnjih Lama......

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dalai Lama
PostPoslato: 26 Maj 2009, 20:49 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12508
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
_zoka je napisao:
Budizam kao religija me ne privlači ali Tibet bih volio posjetiti je djeluje vanvremenski.Nisam nešto oduševljen palatom,građevine me inače ne zanimaju,nego me više zanimaju ljudi,njihov odnos prema životu,njihova kultura i istorija.Gledao sam par reportaža i stekao dojam da su oni sretni,mada meni to ne izgleda normalno ali vjerovatno ni njima naš način života ne izgleda privlačan.Što se tiča Dalaj Lame.............koliko ja znam on je inkarnacija svih dosadašnjih Lama......


Znam neke stvarcice o Tibetu ali ne previse, naime oni nam naravno nisu nimalo slicni, kod njih vlada potpuno drugaciji sistem vrijednosti zato su svi i sretni. Obozavaju svoje zivotinje, posebno se istice jak kojeg cak i muzu i od kojeg dobijaju mlijeko, ili recimo znatizeljni cesto pitaju zasto su im oci uske, a to je naravno zbog velike nadmorske visine i pojacane kolicine svijetlosti pa su im se oci prilagodile tim uslovima...

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dalai Lama
PostPoslato: 26 Maj 2009, 21:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
_zoka je napisao:
.koliko ja znam on je inkarnacija svih dosadašnjih Lama......


Reinkarnacija, ne Lama nego Sidharthe Gautameaka Budha

ili ovo sto je zoka rekao :)

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Poslednji put menjao goci master dana 26 Maj 2009, 21:18, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dalai Lama
PostPoslato: 26 Maj 2009, 21:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
meni budizam izgleda veoma "simpaticno", iako bi se moje poznavanje njega i te kako moglo nadograditi
rado tu i tamo procitam nesto sa predznakom budizma
recimo, poodavno sam citala neku raspravu izmedju katolickog...valjda (nad)biskupa i dalai lame gdje je glavna tema bila "da li je civilizacijski opravdano ubijati i jesti zivotinje" (molim, nemojte sad u off, tema o tome vec postoji), moram priznati da je dalai lama zvucao istovremeno opustenije i argumentovanije od svog sagovornika

a moj stav prema budizmu, iako je to vjerovatno povrsno, se dakle prvenstveno bazira na vedrom i pozitivnom utisku koji ostavlja dalai lama kao pojava; mozda zvuci glupo, ali za razliku od brojnih drugih religijskih autoriteta, imam utisak da bih se s njim mogla dobro narazgovarati i ismijati svemu

e da, znam da pravi budista prolazi kroz nekoliko faza u duhovnom napredovanju, prva spoznaja koju mora do srzi prihvatiti je "zivot je patnja", naravno ona ima smisla tek u kontekstu sa ostalima, koje slijede
da li do prave djetinje vedrine, koja je ocita na licima budista, vodi upravo spoznaja da je zivot patnja? mora da je zanimljiv taj put

e sad, poznata je pojava da nam ono od cega nas dijeli vremenska i/li prostorna, kulturoloska distanca izgleda romanticno, privlacno, intrigantno, pa je mozda i to doprinijelo mom takvom stavu

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Poslednji put menjao skitnica dana 29 Maj 2009, 18:06, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dalai Lama
PostPoslato: 27 Maj 2009, 20:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
Budizam kao religija me interesuje kao što me i sve ostalo interesuje, ali nisam sklona tim uvjerenjima. Ali stil života budista mi se jako sviđa, mir, opuštenost, ljubav prema svemu i svima. A Tibet mi je jedna od prvih destinacija koje imam želju da posjetim, kako zbog krajolika koji sami po sebi djeluju opuštajuće, tako i zbog tog njihovog mentaliteta.
Jedan od mojih omiljenih citata (ovo je iz filma Sedam godina u Tibetu :) ) :
,,If a problem can be solved there is no use worrying about it. If it can't be solved, worrying will do no good.'' :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dalai Lama
PostPoslato: 31 Maj 2009, 21:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5341
Lokacija: Wien, Österreich
Hm, mislim da je Dalaj Lama isuvise ispolitizovan, na strani SAD( sto nije ni cudno, jer ga podrzava protiv Kine).
On je , izgleda, jedini celebrity kojeg hoce da upoznaju svi ostali celebrity.
Ne znam nesto previse o njemu(podosta iz filma Sedam godina na Tibetu).
Poznajem par ljudi iz tog kraja(ne bas Tibet, ali blizu - Nepal) i ljudi su ok,malo drukciji, ali dosta prilagodljivi,uglavnom Hindu,ali ima i Budista, ali to njima ne smeta.

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dalai Lama
PostPoslato: 31 Maj 2009, 22:15 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Feb 2008, 00:01
Postovi: 2274
Lokacija: Banja Luka
citala sam nekoliko puta prelepu i jako poucnu knjigu "trece oko", autor Lobsang Rampa, koji je bio jedan od lama (ne i dalai).

to je autobiografska knjiga, u kojoj je osim svog zivota, Rampa opisao svoju zemlju, religiju i uopste mentalitet ljudi. jedan jako zanimljiv deo knjige jeste kako deci iz visokih klasa odredjuje sta ce biti i kako ce ziveti kada odrastu. tako su njemu, sa svega 7 godina (mislim) odredili da ce biti tibetanski svestenik, a kasnije je postao i lama.

isto tak opisuje geografski polozaj svoje zemlje i samim tim objasnjava koliko je tezak zivot ljudi na tibetu, bas iz razloga sto zive na velikoj nadmorskoj visini.

preporucujem svima da potraze tu knjigu i procitaju. sigurna sam da ce vam se svideti, a definitivno cete mnogo toga nauciti i shvatiti.

a moj licni stav o budizmu jeste da je to jako stroga , ali prelepa religija. celo ucenje se zasniva na lepoti prirode i duse i koliko covek treba da joj bude zahvalan i veran. cini mi se da je budizam jedina religija koja ima moc da opusti covekovo telo i duh do krajnje granice. verovatno zato sto veliku ulogu u tome ima disanje...

_________________
pravila su tu da bi ih krsili, i nadredjeni i podredjeni


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dalai Lama
PostPoslato: 31 Maj 2009, 23:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Pročitao sam tu knjigu, sjećam se da mi je bila jednim dijelom teška za čitanje zbog komplikovanih pojmova. Kasnije sam čuo da je Lobsang Rampa proglašen šarlatanom, zato oprez sa tom knjigom.
Dalai Lama mi je sasvim OK, sjećam se kad je jednom kod njega došla novinarska ekipa, njegova sestra ih pogostila i htjela da sjedne na pod do njega i on nije dozvolio nego je postavio da sjedi pored njega na kauču, to mi se baš urezalo u pamćenje, taj detalj.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dalai Lama
PostPoslato: 31 Maj 2009, 23:21 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Feb 2008, 00:01
Postovi: 2274
Lokacija: Banja Luka
da li je sarlatan ili nije, ne znam, ali to u ovom slucaju nije ni bitno. knjiga je fenomenalna i ne pretstavlja nista lose i neistinito.

_________________
pravila su tu da bi ih krsili, i nadredjeni i podredjeni


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dalai Lama
PostPoslato: 01 Jun 2009, 08:40 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Sep 2004, 21:14
Postovi: 253
Citiraj:
a moj licni stav o budizmu jeste da je to jako stroga , ali prelepa religija



Da li si ti u stvari ikada citala njihovu svetu knjigu i o cemu se tu radi.Prelepa religije,sta to bese...,sta to znaci?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dalai Lama
PostPoslato: 01 Jun 2009, 10:04 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Feb 2008, 00:01
Postovi: 2274
Lokacija: Banja Luka
hakinen je napisao:
Citiraj:
a moj licni stav o budizmu jeste da je to jako stroga , ali prelepa religija



Da li si ti u stvari ikada citala njihovu svetu knjigu i o cemu se tu radi.Prelepa religije,sta to bese...,sta to znaci?



hoces da kazes da nije?

_________________
pravila su tu da bi ih krsili, i nadredjeni i podredjeni


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dalai Lama
PostPoslato: 01 Jun 2009, 12:17 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Sep 2004, 21:14
Postovi: 253
E vidis, slucajno mi je dosla pod ruku ta knjiga pa sam malo zavirio,cisto da vidim o cemu se radi.Ono sto tamo pise meni nema nikakvog smisla,samo neko filozofiranje,znaci nista sto se moze proveriti kao u slucaju biblije koja detaljno i temeljno opisuje najvaznije stvari vezano za ljudsku proslost.
Zakljucak- ko voli da cita bajke knjiga o budizmu je za njega.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dalai Lama
PostPoslato: 01 Jun 2009, 12:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
U srednjoj sam imala temu iz engleskog: Osoba kojoj se divim, i pisala sam o Dalai Lami :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dalai Lama
PostPoslato: 01 Jun 2009, 13:29 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Feb 2008, 00:01
Postovi: 2274
Lokacija: Banja Luka
hakinen je napisao:
E vidis, slucajno mi je dosla pod ruku ta knjiga pa sam malo zavirio,cisto da vidim o cemu se radi.Ono sto tamo pise meni nema nikakvog smisla,samo neko filozofiranje,znaci nista sto se moze proveriti kao u slucaju biblije koja detaljno i temeljno opisuje najvaznije stvari vezano za ljudsku proslost.
Zakljucak- ko voli da cita bajke knjiga o budizmu je za njega.




njihova filozofija se jako razlikuje od nase, i nije ni cudo sto je tebi nejasna. a ne mogu da verujem da si rekao da su knjige o budizmu bajke... na to zaista nemam komentar!

a sto se tice biblije, mnoge stvari vezane za nju su jos uvek diskutabilne, samo ih se mi slepo drzimo.

_________________
pravila su tu da bi ih krsili, i nadredjeni i podredjeni


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dalai Lama
PostPoslato: 01 Jun 2009, 14:29 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Sep 2004, 21:14
Postovi: 253
1. U Bibliji nema nikakve filozofije vec set cinjenica!

2.Nisam procitao citavu knjigu o budizmu jer nije ni bilo potrebe,ono sto sam procitao mi je dalo jasnu sliku o cemu se radi i gde cela stvar vodi!

3.Evo jos jednom cu reci i STOJIM iz tih reci da je za mene budizam samo jedna od mnogih religioznih obmana.Ako iza nečijih reči ne stoji ništa,sem prazne priče,kako to možemo drugačije da nazovemo sem šarene laže.

4.Niko ne trazi da se Vi ili bilo ko drugi necega slepo drzi samo zato sto je po rodjenu postal(a)o pripadnik neke vere ili nacije.Ako imas potrebe da otklonis neke sumnje onda to i ucini,ako ne ostani onda kod nagadjanja i tuđih tumačenja o tim stvarima.

5.Ja ne tražim da iko verjuje onome što ja pišem,taman posla.Zato je nabolje da sami istražite stvari jer tako ćete se najbolje uveriti u pravu istinu,a ona je samo jedna.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dalai Lama
PostPoslato: 01 Jun 2009, 16:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5341
Lokacija: Wien, Österreich
hakinen je napisao:
1. U Bibliji nema nikakve filozofije vec set cinjenica!

2.Nisam procitao citavu knjigu o budizmu jer nije ni bilo potrebe,ono sto sam procitao mi je dalo jasnu sliku o cemu se radi i gde cela stvar vodi!

3.Evo jos jednom cu reci i STOJIM iz tih reci da je za mene budizam samo jedna od mnogih religioznih obmana.Ako iza nečijih reči ne stoji ništa,sem prazne priče,kako to možemo drugačije da nazovemo sem šarene laže.

4.Niko ne trazi da se Vi ili bilo ko drugi necega slepo drzi samo zato sto je po rodjenu postal(a)o pripadnik neke vere ili nacije.Ako imas potrebe da otklonis neke sumnje onda to i ucini,ako ne ostani onda kod nagadjanja i tuđih tumačenja o tim stvarima.

5.Ja ne tražim da iko verjuje onome što ja pišem,taman posla.Zato je nabolje da sami istražite stvari jer tako ćete se najbolje uveriti u pravu istinu,a ona je samo jedna.

Utjeha siromasnima i nada da ce biti bolje,ako ne u ovom , onda u nekoom drugom svijetu, kao uostalom i sve religije.

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dalai Lama
PostPoslato: 01 Jun 2009, 16:59 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39451
Lokacija: Месечева икра
hakinen je napisao:
1. U Bibliji nema nikakve filozofije vec set cinjenica!


Jesi ti siguran da su to baš činjenice?Ono,potkrepljene dokazima i sl........

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dalai Lama
PostPoslato: 01 Jun 2009, 19:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jan 2003, 15:09
Postovi: 4060
Lokacija: Tilburg, NL
Neću brisati prethodne postove, ali vas molim da ne skrećete s teme. Naredni offtopic će biti obrisan.

Zna li iko zašto je Dalai Lama izgnan toliko dugo? Ko ga je izgnao i na koji vremenski period?

_________________
Always remember that you are unique, just like everyone else...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dalai Lama
PostPoslato: 01 Jun 2009, 19:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
BlackHand je napisao:
Neću brisati prethodne postove, ali vas molim da ne skrećete s teme. Naredni offtopic će biti obrisan.

Zna li iko zašto je Dalai Lama izgnan toliko dugo? Ko ga je izgnao i na koji vremenski period?


Није изгнан већ је побегао од Кинеза (а и није му остало ништа друго).
Тешко да ће се с обзиром на његове ставове икада и вратити на Тибет јер Кина у њему види државног непријатеља.
Гледао сам неки документарац о Тибету и тамо већ имају изабрани неки клинци за новог Далај Ламу (наравно кад овај умре). Е сад као шушка се да су се Кинези умешали у тај избор односно да је један део монаха приклоњен кинеској власти а други део остао веран Далај Лами што значи да би након смрти садашњег ДЛ могло доћи до подела и тамо (што вероватно и јесте кинески циљ, завади па владај.).

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 34 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs